ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 174. Zaterdag 7 Juli 1917. 2e Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek DRANKWET. RIJST. DRANKWET. KOHIER Hoofdelijken Omslag. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. VISSCHERIJ. Administraticbureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bulten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan bet bureau WILLEMSPLEIN IJ mis Idea (Drukkerij Sm- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROELSE, Kanaalstraat, Te Velseroord bij K. v. Til burg» Willebrordsstr. 85. eu bij J. v. tlouwelmge», Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlam® L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vsso Pleurs, Bockhandel. om bij verhuizing het oude en. het nieuwe adres, suist aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. 3}e Administratie. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 28 Juni 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Elisabeth Veldman, van beroep caféhoudster, wonende te Velsen (IJmuiden), om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de voor- localiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 12, en gelegen aan de Zeestraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeeter en Wethouders inbrengen. Velsen, den 26 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De, Burgemeester, H. vee LOREN VAN THEM A AT. De Secretaris, Th. WIJNOLDY DANIËLS. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat door het levensmiddelenbedrijf voor de derde maal voor ieder ingezetene dezer gemeente verkrijgbaar wordt gesteld een bon voor den aankoop van 7s K.G. rijst* De prijs van deze rijst is bepaald op 10 cent per' 72 De bons zijn op vertoon van de broodkaartenenvoloppe verkrijgbaar aan onderstaande adressen: Velsen, 3 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. veb LOREN VAN THEMAAT. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kermis, dat op 21 Juni 1917 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van ,P. van Duin van beroep timmerman, wonende te Velsen, (IJmuiden) om verlof voorden verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank in de navolgende localiteit: de be: neden voorkamer van hèt perceel, plaatselijk gemerkt C 1 en gelegen aan de Neptunusstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, den 29 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. van den BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente Velsen maken békend, dat een afschrift, van het primitief kohier van den Hoofde lijken Omslag voor het dienstjaar 1916, geduiende vijf maanden, van den iden Juli 1917 tot en met den 3den December 1917, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, den 3 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. WIJNOLDY DANIELS. IJMUIDEN. Zooals wij onlangs meldden heeft op 8 Juni een Commissie uit Gedeputeerde Staten zitting gehou- ten raadhuize te Velsen om diegenen te hooren, welke bezwaren hadden, tegen de onteigening van gronden in de Breesaap alhier, ten behoeve van den bouw eener schutsluis. Verschillende belanghèbbenden hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. Door de Commissie is bet vol gende schrijven aan den Minister van Waterstaat verzonden: „Ter uitvoering van de Wet van 2 Januari 1917, Staatsblad 4, hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie, ingevolge artikel 10 der wet van 28 Augustus 1851, Staats blad no. 125, bij besluit van 9 Mei 1917 no. 42 eene Commissie uit hun midden benoemd tot het aan- hooren der bezwaren, welke bij be langhebbenden mochten bestaan tegen het plan van onteigening ten behoeve van den bouw van eene schutsluis te IJmuiden, alsmede voor een herghaven voor bagger- materieel aldaar en alle daarmede in verband staande werken. Die Commissie, welke bestaan-heeft uit Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden en Th. M. Ketelaar, heeft zich naar de gemeente Velsen be geven en aldaar zitting gehouden tot het aanhooren van - bezwaren op 8 Juni j.l. Van die zitting, welke werd bij gewoond door den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het 9e District en het Hoofd van het ge meentebestuur van Velsen is het procesverbaal opgenomen, dat hier bij wordt overgelegd, terwijl daartoe zijn bijgevoegd de bezwaarschriften, die bij de Commissie zijn ingekomen. Ten aanzien van die bezwaren heeft de Commissie de eer het volgende op te merken. Het bezwaar van den eersten comparant, G. J. Langhout, richt zich tegen de uitbreidingslijn van den Noordelijken grens- der onteige ning, met welke uitbreiding tijdens de onderhandelingen, die tloor hem gevoerd met de Vennootschap Ack- kumerdum, aan welke de in zijn bezwaar bedoelde perceelen, behoo- i en niet bekend was. Aangezien echter de door comparant bedoelde terreinen bestemd zijn voor den aanleg van een werkspoor maar den spoorweg Haarlem Uitgeest voor uen aan voer van materiaal en werktuigen en eventueel voor afvoer van grond, schijnt het niet wel mogelijk deze buiten de onteigening te houden. Eenig wettelijk bezwaar tegen het opnemen van meer perceelen in het plan van onteigening, in artikel 10 en vl.gg. der onteigeningswet be doeld, dan genoemd zijn in het plan, dat overeenkomstig artikel 6 dier Wet ter visie heeft geiegen, be staat, nu aan het bepaalde in art. 14 der onteigoningwet is voldaan, niet. Kunnen de door Langhout be doelde perceelen dus niet buiten de onteigeningswet worden gehouden, hem zal evenmin door de onteigen de partij eene schadeloosstelling be hoeven te worden toegekend, aan gezien hij van de door hem in voor koop verkregen perceelen geen eigenaar is en evenmin behoort tot de overige in de onteigeningswet genoemde personeD, die tegenover- de onteigenende partij aanspraak op schadeloosstelling kunnen maken. Comparant zal naar het oordeel der Commissie zijne schade slechts kun nen verhalen op de V ennootschap Ackumerduin, indien de bepalingen van het gesloten contract daartoe tenminste aanleiding geven en in elk geval gaat deze verhouding ge heel buiten het onteigeningsplan om. Ten aanzien van de bezwaren door A. H. Reijnders, Directeur van de Maatschappij Breesaap tegen het voorgenomen plan van onteigening op de zitting meegedeeld en in een overgelegd bezwaarschrift nader ontvouwd, is de Commissie verdeeld. Terwijl een harer leden zich geheel kan aansluiten bij hetgeen hierom trent is opgemerkt in het schrijven, van den Commissaris der Koningin in deze provincie aan Uwe Excel lentie d.d. 11 November 1913, 2 afd. ,no. 9512696, is het andere lid van meening, dat in deze be zwaren geen aanleiding gevonden mag worden,om de onteigening op minder ruime schaal tot stand te doen komen, dan van den aanvang af in de bedoeling beeft gelegen. De commissie vond voorts geen termen op deze aangelegenheid ver der in te gaan, nu Uwe Excellentie reeds te kennen heeft gegeven, dat de bezwaren Haars inziens aan de voorgenomen onteigening niet in den weg staan. Het komt de Commissie verder voor, dat overeenkomstig het ver langen van comparant terstond ver zekerd moet worden, dat ook de aan de Maatschappij Breesaap toe- behoorende eigenlijke duinterreinen met de bestaande of nieuw aan te leggen wegen in verbinding worden gebracht en dat haar het gemis van den steiger in het kanaal op de een of andere wijze zou moeten worden vergoed. Het in het bezwaarschrift van dezen comparant nog opge merkte omtrent perceelen, welke aan de Maatschappij Breesaap zou den toebehooren, doch die in de kadastrale registers niet op naam dier Maatschappij voorkomen, kun nen wij thans met stilzwijgen voor bijgaan, aangezien daaromtrent te zijner tijd in het onteigeningsgeding zekerheid zal moeten worden ver kregen. De bezwaren van de overige com paranten, n.l. L. van der Horst; P. Huijer; W. Kleiman; A. M.van der Horst, A. Huijer, C. Nukoop, W. Grapendaal, J. Tijm, J. H. Bor- gart, C. Kalis, H. Musters en C. Stoop-Tuin betreffen alle de vergoe ding van de door hen tengevolge der onteigening te lijden schade, en kunnen dus thans buiten be schouwing blijven even als dat het geval is met de door de comparanten van der Horst, Nukoop, Tijm "en Musters tevens schriftelijk inge brachte bezwafen, en met die ver meld in de bezwaarschriften van H. Selderbeek en F. Jongerling," De Commissie legt bij dit schrij ven verschillende bescheiden over o.a. de bekendmakingen, die opge nomen moeten worden in bet Alge meen Handelsblad, de Oprechte Haarlernsche Courant en de IJmui- der Courant. Voorts eeD na de zit ting bij haar ingekomen schrijven van de N. Y. Ackumerduin, dat haar geen aanleiding geeft tot verdere opmerkingen. VELSEROORD. De Burgemeester zeide de be noeming gaarne te hebben aanvaard, omdat bij den arbeid van het Witte Kruis zeer sympathiek vindt. Waar Velseroord een Wijkgebouw zeer noodig heeft, was hij dankbaar dat men hier zelf de zaak had aange pakt. De Eere-Voorzitter hoopte mede te werken om tot het ge- wenschte doel te komen. De verschillende plannen werden daarop besproken. Als eerste resul taat daarvan zal op Woensdag 25 Juli in de geheele gemeente een Bloempjesdag ten bate van het voor gestelde doel worden gehouden. Voor de vaartuigen werden toon weer dezelfde nummers van hier aangevraagd, dosh deze waren reeds aan de motorbooten Zeemeeuw en Alie uitgegeven. Voorloopig bleven de trawlers met de oude nummers varen, maar dat kon niet zoo blijven, omdat er dan vier schepen voeren met twee aan twee dezelfde num mers. Daarom is nu beslist dat de stoomtrawlers andere nummers moesten hebben, zoodat ze nu zijn ingeschreven onder de 'resp. num mers YM 384 en YM 385. Vissch. Ct. IJMUIDER COURANT LevensmiddelenbedrijfVelsen, van des v.m. 9 tot des nam. 1 uur IJ muider Bestuurdersbond, Bree- saapstraat 17, IJmuiden den heer J. P. Handgraaf te J an Gysenvaart, van des n.m. 2 tot 4 uur den heer F. C. J. NetscherSant poort, van des v.m. 10 tot 12 uur. Uitgezonderd 's Maandags. Onteigening gronden Breesaap. Personalia. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat werd tot lid van het Hoofdbestuur gekozen de heer J. Kloet alhier. Koperdiefstal. Door de politie is een zekere Z. uit Amsterdam gearresteerd. Z. werd op heeterdaad betrapt bij het wegnemen van een partijtje koper op den hier liggen- den stoomtrawler Mies en Truus. Geknipt. Twee personen K. en L. zijn hier door de politie aange houden, verdacht van ontvreemden van rijwielen. St.Ed. Opzichters. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn op voordracht van het college van curatoren de volgende studenten der Technische Hoogeschool gedu rende het tijdvak van 10 Juli tot 9 September benoemd tot buiten gewoon opzichterL. A. Alting Mees, te 's-Gravenhage, by de wer ken van de visschershaven te IJmui den R. A. Ogilvie, te 's-Gravenhage, bij de werken van het Noordzee kanaal te IJmuiden, voor opmeting van terreinen en dergelijk werk C. H. A. Dessauvagie te 's-Graven- hage, bij de werken ,van het Noord zeekanaal te IJmuiden. Witte Kruisgebouto. De Com missie tot stichting van een Witte Kruisgebouw alhier vergaderde Woensdagavond in den melksaloa Reitsma. De Voorzitter heette de drie dames welkom, die voor 't eerst ter vergadering waren en eveneens den Eere-Voorzitter, Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat, de Burgemeester onzer gemeente. Met eenige welgekozen woorden werd de Burgemeester door den praeses als Eere-Voorzitter geïn stalleerd. Kantongerecht. De Kantonrech ter te Haarlem veroordeelde de vol gende in onze gemeente wonende personenP. v. K. te Velsen tot f 3 of S dagen wegers overtreding der DrankwetJ. P. J. Z. te V ei seroord tot 2 maal f 1 of 2 maal 1 dag wegens overtreding der Ar beidswet F. C. te Velsen tot f 4 of 4 dagen wegers overtreding der Vogelwet; J. G. te Santpoort tot f 5 of 5 dagen wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet; J. Z. tei Velsen tot f 15 of 15 dagen wegens het kwellen van een hond. Aangekocht. Door den heer L. Parlevliet alhier is onderhands aan gekocht de sleepboot Rotterdam 35 uit Dordrecht. Dit vaartuig is tot stoomtrawler ingericht en in het visscherijregister ingeschreven onder den naam YM 403 Geertruida. Andere nummers. Indertijd werden de stoomtrawlers Erica YM 21 en Onderneming YM 187 naar Scheveningen verkocht en in het visscherij register alhier doorgehaald om Scheveningsche nummers te krijgen. Dit bleek echter bezwaarlijk, omdat de directeuren der vennoot schappen, welke de schepen kochten, weliswaar te Scheveningen woon achtig doch de vennootschappen zelve alhier gevestigd waren.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1