IJmuider Courant. Aameli nieuwe Leerlpn De Gunsteling. 2e BLAD. 7 Juli AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8V2 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 8Y2 uur. MAANDAG. Nutsspaarbank, Helmstr. 9,7—9 u. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Bioscoop, Cycloop, 87s uur. DINSDAG. Stemming voor den Gemeenteraad, 8—5 uur. WOENSDAG. Verkooping vanjWoonhuizendoor Notaris Moens, Maison Stroucken, Beverwijk, 1 uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kark. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uur: deze'fde H. Doop. IOV2 uurDs. G. A. Bruins van Stiens. 10 uur: Ds. Hiuzing.Voorbereiding 5 uurdezelfde. VELSEROORD. 10 uurFs. Veltman, em. pred. te Haarlemmermeer. 5 uurdezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Cbr. Belangen). 9V3 uur Godsdienstoefening. 5 uur: betzelfde. WIJKEROOG. 10 uurDs. Kok. 5 uur: dezelfde. SANTPOORT. 10 uur: Ds. C. A. Terlinden van Amsterdam. Burgemeester en Wethouders der gemeente Yelsen brengen ter open bare kennis dat de inschrijving van FEUILLETON. (Herinneringen van een ambtenaar) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. Een plotselinge smart had zich van mij meester gemaakt, alsof ik iets dierbaars verloren had....voor immer. Nimmer zou ik die mooie oogen z'en, nimmermeer die volle armen om mijn hals voelen, nim mermeer hooren de stein„lieve Broeder 1" Wat was het weinig in vergelijk met Kamp, dat geluks kind!.... Daarna koek ik naar den over kant. Niets verroerde zich achter de ramen 1 Men scheen tot rust gekomen te zijn. Ik ademde diep. Ik was vrij. De intrige was geëindigd. De geliefden waren vereenigd, geheel en al 1 Precies zooals in een slothoofdstuk van een liefdesroman Maar ikwat zou er van mij worden Ik overzag den droom vaD mijn geluk waarmede ik schipbreuk geleden had Alles wat een mensehenleven waarde geeft was verloren gegaan, Mijn ambt, mijn carrière, miju da- gelijksch brood, alles was weg; mijn eer verloren, zelfs de uren van vrijheid die mij nog bleven, warep verbitterd- en neg meer de hoop van mijn ouden vader en moeder was voor altijd weg. Beiden waren in treurigheid en ellende gevoerd. M(jn bruid, een vriendin van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere school A te IJmuiden, waar van de toelating op den eersten schooldag in September zal plaats hebben, moet geschieden -bij het hoofd dier school, (Kerkstraat) in de week van 914 Juli a.sonder overlegging van een geboortebewijs of trouwboekje en opgave van woon plaats, straat en huisnummer. De leerlingen moeten in het loo- pende 'kalenderjaar den leeftijd van 6 jaar bereiken of hebben bereikt. Yelsen, den 2 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Aardappelen. De Burgemeester van Yelsen brengt ter afgemeene kennis, dat krachtens beschikking van den Mi nister van Landbouw. Nijverheid ei Handel d. d. 4 Juli 1917' No. 17526 met ingang van 5 Juli 1917 de maximumkleinhandelprijs voor vroe ge aardappelen is bepaald op Ei cent pes* &gg dat bij beschikking van 5 Juli 1917 is bepaald met ingang van 7 Juli 1917 de maximum- kleinhandelprijs van 11 cent per Kg. uitsluitend betrek king heeft op z. g. groote aardap pelen, waaronder wordt verstaan de gewone consumptieaardappel en dat voor pooter3 of drielingen een maximumprijs van- Velsen, 6 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. Kaarsen. De Burgemeester van Vels9n brengt ter a'gemeene kennis, dat uitsluitend voor gezinnen, die geen kunstlicht hebben aan het Levens- middelenbedrijf verkrijgbaar zijn, bons tot het betrekken van een pak kaarsen. De kaarsen, waarvan de maximum prijs is vastgesteld op 50 cent per pak, zijn verkrijgbaar bij de ver schillende winkeliers in deze ge meente. Velsen, 6 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Voorraden 'Portland-cement, gips en tras, De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat volgens brief d.d. 27 Juni 1917, van don Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, ingevolge art. 9 der Distributie wet 1916, alle houders van Port land-cement, gips en tras verplicht zijn op 16 Juli a.s. aan den Bur- lange jaren, de hoop op de toekomst onverbiddelijk verstooten. Want wat zou zij zeggen, als ik alles haar fijn vertelde van dit alles, waardoor ik haar levensgeluk op één kaart had gezet en verspeeld?— Zeker ik wist, dat zij een engel van goedheid was, doch ik had alles gedaan voor een andere vrouw. En al voerde ik mij al aan als verde diger van mijn vriend, waardoor ik in gunstiger licht kwam te staan, zou zij het willen begrijpen? 't Zou haar een eeuwig raadsel blijven, waarom ik alles gedaan had Mijn vertrouwen, mijn waarheid was voor altijd heen.... Weg, alles, alles weg Mijn hoofd bonsde,voor mijn oogen danste alles, 't was a'sof de muren der kamer om me heen vielen.. Er uitEr uit moest ik. Hier was 't niet te houden. Ik zag op de klok, dat het bij achten was. Zou ik thans naar He lena gaan Thans, opdat ik straks niet meer mijn ongeluk zou moe ten overzien? Mocht ik haar arm hart nog langer in twijfel en vree zen laten? Neen, eerst moest het zwaard van Damocles, dat zich van seconde tot seconle meer van zij a draad wikkelde op mij nederdalen, en dan wilde ik geheel vernietigd naar haar toegaan, haar knieën omvatten en zeggen; „Vergeving, ik wist niet wat ik deed". Om negen uur was ik in het huis van den gouverneur ontboden; daar zou ik uit den mond van mijn doodsvijand hooren wat mij wachtte En daarna.... hierl Toen ik mijn buis verliet zag ik van den anderen kant der straat de commissaris van politie ademloos voortijlen. Een ge- gemeester der gemeente, waar de goederen zich bevinden, opgave te doen van de hoeveelheid dier goe deren, welke zij op 15 Juli a.s. onder zich hebben. Indien een houder vau bovenge noemde goederen weigerachtigmocht zijn de gevraagde gegevens te ver strekken of indien onjuiste opgaven mochten worden gedaan, zal worden gehandeld overeenkomstig de bepa lingen der Distributiewet 1916. Formulieren voor het doen der opgaven zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar voar hen, aan wie geen formulieren mochten zijnofwoiden uitgereikt. Velsen, 5 Juli 1917. De Burgemeester voorcoemd, IJ. ver LOREN VAN THEMAAT. Bekendmaking De Huurcommissie der gemeente maakt ter voorlichting van de be trokkenen bekend le. dat de Huurcommissiewet voor de gemeente Velsen in het algemeen toepassing vindt op woningen, waar van de huurprijs vóór of op 1 Ja nuari 1916 bedroeg 6 gulden per week, 26 gulden per maand of3I2 gulden per jaar of minder dan deze bedragen 2e. dat vóór 1 Augustus 1917 alle verhoogingen van huurprijzen onder welk beding of vorm ook tot stand gekomen van woninghuren welke vóór of op 1 Januari 1916 gelijk of lager waren dan de onder sub. lo genoemde bepragen, aan de goedkeuring van de Commissie moe ten worden onderworpen; 3o. dat de verhuurder inmenging van de Huurcsmmissie kan voor komen, door vóór 1 Augustus 1917 zich jegens den huurder bereid te verklaren de bij overeenkomst ver hoogde huur te verlagen op den huurprijs van 1 Januari 1616, wan neer althans die verhoogde huur werd bedongen tusschen het tijdperk van 1 Januari 1916 en 1 Juli 1917 en de huur van 1 Januari 1916 lager was, dan de onder sub. lo. genoemde bedragen 4o. dat wanneer verbuurder daar toe niet genegen is, hij is gehouden vóór 1 Augustus 1917 zich tot de huurcommissie te wenden met het verzoek dien hoogeren huurprijs goed te keuren 5o.dat vóór 1 Augustus 1917 de schattiDg van den huurprijs op 1 Januari 1916 bij de Huurcommissie moet worden aangevraagd van wo ningen, die na 1 Januari 1916 wer den verhuurd en die voor of op 1 Januari 1916 door de eigenaren zelf werden bewoond, of op genoemd tijdstip onbewoond waren of vóór andere doeleinden dienden; dat, zoo men alsnog wenscht te heimzinnige stern binnen in mij, fluisterde mij toe, dat hij bij mij wezen moest en ik verborg mij in een porti k om zekerheid te hebbon. Hij keek naar de huisnummers en bleef voor mijn huis staan. Ik had niet gedacht dat de po litie nu nog tot mij komen zou! Ha... dacht ik ineens, zou het niet mogelijk zijn, dat de gouverneur mij, eveneens als Alva den onge- lukkigen Egmond, in huis lokt En waar bleef dan de gelegenheid om met Helene te spreken? Ik besloot nu eerst tot haar te te gaan. Doch opnieuw viel mij in gedachtenWanneer de politie commissaris mijn kamerdeur ge sloten vindt, zal hij mijn hospita vragen en deze zal hem verwijzen naar Helene's huis. Dan is het dui delijk dat hij daar naar toe komen zal en mij zoeken. En dit wilde ik hen, die zooveel om mij geleden hadden en nog moesten lijden, niet aandoen. Vlug maakte ik rechtsomkeert en liep heen. Toen de toren het uur sloeg, dat voor mij alles beteekende, stond ik voor de deur van het huis waar ik mijn vonnis hooren zou Als een weerloos offer, zou ik voor den beu: staan. Met langzame, zware stap pen steeg ik de stoep op, welke ik zoo menigmaal, als de gunsteling van oen schoone vrouw, opgespron gen wa3. Toen ik de belknop in de hand nam, trok ik deze krachteloos terug. Zou ik heengaan? Doch wat zou mij dat helpen Dood of ellende, alles bleef ongeluk voor mij. Ik schelde aau. Geen antwoord. verhuren woningen, die vóór of op 1| Januari 1916 niet verhuurd zijn geweest, te voren aan de Huur commissie schatting van den huur prijs van 1 Januari 1916, most worden gevraagd; Met nadruk wordt er op gewezen, dat wanneer de huren van onder deze bepaling vallende woningen hooger gesteld mochten zijn of wor- deri, dan de onder sub. 1 genoemde bedragen, evenzeer de schatting van den huurprijs op 1 Januari 1916 moet worden aangevraagd. 7o. dat voor de verschillende aan de Huurcommissie te richten ver zoeken de betreffende formulieren bij het secretariaat der Commissie en Raadhuize der gemeente Velsen zijn, alwaar de heer Landeweerd als secretaris der Commissie iederen werkdag uitgezonderd 's Woensdag en 's Zaterdags tusschen 10 uur 's voormiddag en 1 uur 's namiddags aanwezig is, ter verstrekking van nadere inlichtingen. Velsen, 5 Juli 1917. Namens de Huurcommissie, Mr. A. W. Hellema, Voorz. W. Landeweerd, Secretaris. Uit de Gemeente. Getracht zal worden het comiié uit te breiden met een tweetal vrouwelijke leden. Besproken werd het feit, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel afwijzend heeft beschikt op het verzoek om den melkprijs voor dezen zomer op 12 cent per Liter te steller, met toekenning van 2Va cent toeslag voor de slijters. Met het oog op do omstandigheid, dat 6en prijs van 13 cent voor tal van ingezetenen te hoog moet wor den geacht, besloot de commissie to adviseeren, nogmaals op inwilli ging van het verzoek aan te dringen. Hierna kwam ter sprake de leve ring van aardappelen door den heer J. van Spiunter, omtrent welke z&ak de burgemeester, onder over- Tweedriemaal belde ik. 'c Zelfde resultaat. Toen bemerkte ik dat de deur die altijd gesloten was, openstond. Ik trad binnen. Alles was nog pre cies hetzelfde, als toen Agne3 hier woonde. Ik betrad het corridor. Niemand verscheen. Langzaam opende ik da deur van het salon, waar ik zoo menigmaal, zalige uren met Agnes had doorge bracht. Een beeld van verwarring boeide mijn oog. De stoelen stonden door elkander in't midden van de kamer, papieren waren aan stuk ken gescheurd op de kostbare ta pijten. Een glas water was blijk baar stukgeslagen en den inhoud had de tafel nat gemaakt. Geen zorgende hand had hier alles ge ruimd. Verder, verder! maakt af', riep een stem in mij. Ik trad de eetkamer binnen. De resten van het avondeten stonden nog op tafel. Uit deze kamer, voerden twee deu ren naar andere kamers, 't Eene was Agnes boudoir, 't andere het kabinet van den gouverneur. Hier.... einde lijk vond ik hem. Ik trad binnen. Ik zou mijn von nis vernemen. Hij zat voor zijn schrijftafel 't hoofd achterover ge leund in zijn bureaustoel. Hij verroer de zich niet. Hij scheen me niet ge hoord te hebben. Mijnheer de Gouverneur" riep ik, en het verwonderde mij dat mijn stem zoo luid en schril klonk. Zijn gestalte kromp ineen, als deed ik hem pijn. Ik trad nader, oog in oog wilde ik hem zien. Hemel! was dat die hoogmoedige gouverneur, met dien eeuwigen spotlach om de lippen? Die man met legging der correspondentie het oor deel der commissie weaschte pe vernemen. In de \ergadering werd naar voren gebracht e. dat ter gelegenheid van de be handeling der aardappelkwestie in den raad, van de zijde van den heer van Spiunter tele fonisch werd medegedeeld, dat de 800 H.L. aardappelen aan wezig waren en dat deze elk oogenblik konden worden ge leverd, welke bevestiging grond gaf tot tegenspraak van de loo- pende geruchten, als zou een 200 H.L. verdwenen zijn; 2e. dat reeds bij het omzetten van de aardappelen de heer van Spiunter had behooren kennis te «geven, dat het kwantum van 800 H.L. niet aanwezig was en niet had moeten af wachten tot bet tekoro open lijk werd geconstateerd 2e. dat als redenen van dit tekort worden opgegeven, vorst, droog- ziekte, driemaal gepleegde dief-, stal en een inmeting van 10 pCr, dat echter deze redenen voor den heer v. Spiunter aanleiding hadden moeten zijn om niet over te gaan tot den verkoop en aflevering aan particulieren van het kwantum van 50 H.L. dat buiten den verkoop aan de gemeente was gehouden, omdat immers reeds bij die aflevering zoo niet eerder de toestand der aardappelen over het algemeen kon worden nagegaan, zoodat het alleszins raadzaam was ge weest het overschot voor even- tueele bylevering aan de ge meente te reserveeren; 5e. dat evenwei de koop van ge deelten van dat overschot door verschillende ingezetenen niet incorrect moet worden geacht, omdat door den heer van Spiun ter aan den Voorzitter der Le vensmiddelencommissie de ver zekering was gegeven dat het kwantum der gemeente daar door niet zou „inkrimpen" 6e. dat tegen de mededeeling van den he.-r Spiunter ais zou de partij hem tegengevallen zijn, kan worden aangevoerd, dat blijkens een door een lid der Commissie overgelegde verkla ring van een ingezetene van Santpoort op een zeker tijdstip een kwantum van 980 H.L. aardappelen aanwezigisgeweest In verband hiermede is de vol gende motie aangenomen „De levensmiddelencommissie der gemeente Velsen in vergadering bijeen ten gemeentehuize op den 29 Juni 1917, gehoord de bespre kingen over het feit, dat van de 800 H.L. aardappelen, welke volgens gesloten overeenkomst de gemeente de verwilderde oogen, die glans loze oogen, de saamgevouwen han den als in doodstrijd, dat was de gouverneur niet,... dat was slechts een maD, die een vonnis hoort uitspreken. Hij hief het hoofd op en staarde me lang aan. Wat wilde hij? Er lag een revolver naast hem... wilde hij; mij dooden? Mijnheer de Gouverneur, riep ik nogmaals. Hij richtte zich een weinig op en vroeg met een schreiende stem: Wat heb ik U gedaan, dat ge mij ten gronde wilt richten. ïk trad verschrikt terug. Mijn hart stond bijna stil: „WaWat moet dat?" stamelde ik. Hij streek met beide handen over zijn haar en brak in een lach uit, die mij door merg en been drong. Maar lach dan toch", riep bij. „Gij kunt dat.... Gij hebt Uw spel gewonnen!Lach nuLach nu toch....!" Ik begrijp U niet mjjnheer!" zeide ik geheel verbaasd. Wilt ge Uw rol nog langer spelen?" vroeg hij knarsetandend. „Dat heeft niet meer noodig, zeg ik U! Ik ben een doode man hahahamet mij gebruist inen geen medelijden meer!" Ik sidderde voor zijn woeste ge baren. Dit eene zeg ik je" voer hij driftig voort, „voor een ezel zult ge mij niet houden? ik heb je steeds doorzien, steeds heb ik dat. Vanaf 'c eerste oogenblik, wist ik dat gij mijn vijand was." Ik mijnheer, ik?" (Slot volgt.) Zondag 8 Juli 1937. Doopegeiï. Gem. afd. Prot.-Bond. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uur de heer L. J. H. v. d. Kloot Meyburg uit Heemstede. Geref, Kerk, Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Onderwerp: „Geen woorden, maar kracht". Evangelisatie. (13) 9 cent per Kg. is vastgesteld. aan verhuurders of verhuursters van woningen in de gemeente Velsen. 60. dat alle na 1 Juli 1917 hij overeenkomst ingevoerde of in te voeren verhoogingen van woningen vallende onder sub. lo aan de goed keuring van de commissie moeten worden onderwerpen, 80. dat niet naleving van de be palingen van de Huurcommissiewet den verhuurder of of verhuurster strafschuldig doet zijn. Levensmiddelen-Commissie. Iu de gehouden vergadering van de Levensmiddelen-Commissie werd be sloten aan Burgemeester eu "Wet houders te verzoeken een crediet van f 25.toe te staan voor ver schillende uitgaven van het comité tot voorbereiding d#r oprichting van een centrale keuken.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5