Be Jas Piel SANTPOORT. DRIEHUIS. Uit de Gemeente. Zooals bekend, sluiten de barbiers met uitzondering van twee, thans reeds vrijwillig. Bi) Kon. besluit van 19 Juni is aan de gemeente Velsen verleena een voorschot uit 's Rijks kas van ten hoogste f 759,000, ten einde ge noemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de R. K. woningbouw vereeniging, genaand Woningbouw vereemging, gevestigd te IJmuiden FEUILLETON. Sinds korten tijd is onze gemeente met een hotel verrijkt. En wel met een van den eersten rang en van een bijzonder soort. Als wij dit schrijven begrijpt men zeker al wat wij daarmede bedoe len, n.l. het nieuwste passagiers schip van de Stoomvaart Maatschap pjj „Nederland", de Jan Pieterszoon Coen, welk schip aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal tegenover Velseroord gemeerd ligt en dat hier tot einde Augustus als „drijvend Hotel" blijft liggen. De vorige week waren wg in de gelegenheid het schip te bezichtigen waardoor wij onze lezers een be schrijving van dit modern hotn kunnen geven. Den heer J. Deinum, Hoofd der Chr. School aan de Corverslaan te Wijkeroog, viel de eer te beurt het schip met de leerlingen der hoogste klassen zijner school te mogen be zichtigen. Dit werd als bijzondere gunst toegestaan door vroegtijdige aanvraag en omdat de school dicht bij de ligplaats van het schip is gelegen. Op vriendelijke uitnoodiging van het Hoofd der School sloten wij ons bij het gezelschap aan. Voor de kinderen was het een blijde verrassing toen zij Vrijdagmorgen in hun Zondagsch moesten komen. Wat hun wachtte wisten ze niet, maar toen 't ging in de richting van de boot begonnen ze wat te begrijpen. Wijl de brug nog niet klaar was, werd door den veerman van Velseroord in drie ploegen naar het schip geroeid en kwamen we iangs de loopbrug aan boord. Hos de kinderen hebben genoten aan boord wagen wij niet te beschrjj ven. 'tWas een pret voor hen en wat keken ze de oogen uit bij de bezichtiging van het prachtige schip. Bovendien was het een extra aard rijkskundige- en geschiedenisles, want ze hebben heel wat uit het leven van Coen en den tjjd der 0.1. Compagnie kunnen lezen en leeren. Alles liep zonder ongelukken af en bljj keerden de kinderen naar huis terug) waar de ouders en broers. gemeente Velsen, ten behoeve van den bouw van 244 woningen, waar onder 10 winkelhuizen, 12 woonhui zen met 52 woningen en 4 winkels aan de Kortenaerstraat te Velseroord 190 woonhuizen, met inbegrip van 6 winkels te V eiseroord en 59 woon huizen, met inbegrip van 3 winkels te Santpoort op van de gemeente in erfpacht te bekomen terrein Voor den Raad. B. en W. stellen voor goedgunstig te beslissen, waarmede de districts schoolopziener zich kan vereenigen. VISSCHERLf. BEUGVISSCHERIJ. Van de beugvisscherij kwamen binnen, de zeilbeugers: Eibergen PR. 20 met f3800. Drimmelen 19 2500. Lekkerkerk 16 2100. lijk 8 schepen minder uit zee doch 2 schepen meer naar zee. Burgerlijke Btasid en zusters wel heel wat van di bezoek zullen hebben vernomen Des middags waren wij ia de ge- legenheid met het onderwijzend peroneel der school het schip met meerdere aandacht te bezichtigen Toen eerst hebben wjj de pracht de luxueuse inrichting van dezen trotschen mailstoomer naar waarde kunnen bewonderen. De Jan Pieterszoon Qoen is het grootste schip dat te Amsterdam op de werf der Ned. Scheepsbouw Mij werd gebouwd. De boot is 156 Me< ter lang; dat is nog 30 Meter langer dan de Velser spoorbrug. Het schip is groot 11500 ton. Allereerst bezichtigden wij de sa lons le en 2e klasse. Voor men in den eetsalon le klasse komt be wondei t men in de vestibule de plattegrond van Hoorn ten tijde van Jan Pieterszoon Co6n, in den steenen vloer van kleine steentjes aangebracht. De eetzaal is groot en ruim. Hier trekken dadelijk uw aan dacht het groote wapen van Bata via in prachtig leder, de galeri, rondom de eetzaal met het mooie smeedwerk en het fijne houtsnij werk (Indische diersoorten). Op de galerij is een piano en zal tijdens het verblijf van het schip alhier een strijkje de gaston tijdens het diner opvroolijken. Langs de wanden van de eetzaal vindt men in mar mer uitgehouwen verschillende biie ven van Jan Pieterszoon Coen. Een der brieven hebben wg overgeschre ven en geven wij hierbij: Zooals men ziet, deed men het ook toen niet zonder vrouwen. Over de kwaliteit was Coen echter niet te spreken. Door de lange gangen, waarvan aan weerszijden zich de hutten be vinden, benevens de kamers van de. en Cornelia besomming. 15 3200, S leep booten als trawlers. Door een te Zaandam opgerichte vissche- rij-maatschappij is, naar de St.-Ed, meldt, de sleepboot „Vitesse II" uit Groningen, aangekocht. Dit schip wordt nu als trawler inge richt en komt dezer dagen in de vaart met den naam Z. A. 20 Vitesse II. V an hieruit zal de kust- visscherrj met dit vaartuig worden uitgeoefend. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op f 50.000, ver deeld in 50 aandeelen van f 1000, Voor de eerste maal is tot direc teur benoemd de heer J. Visser Hz., te IJmuiden. Administrateur en ander personeel komt men in de kinderkamer. Ook deze is ruim en groot, met lage tafels en banken. Rondom aan de wanden overal keurige gekleurde platen, met leuke voorstellingen uit het kinderleven en aardige, meest ado bekende, versjes er onder. Alle platen zijn achter dik glas bevestigd. Wij bezichtigen nu achtereenvol gens de damessalon, de rooksalon le klasse en de muziekbal, tevens leeszaal. Hier toeven we- wat, de mooie crapauds nooden tot een makkelijk zitje. Onderwijl de ko3t bare electrische piano een fijn stukje muziek doet hooreu, bewonderen wij het prachtige gebogen dak van gebrand glas, de kernachtige spreu ken uit Hollands glorietijd in het marmer, het kostbare snijwerk, de fijne houtsoorten, ais mahonie- teak en palissanderhout, waarvan alles is gemaakt. De kleerhangers waarin gevat oude munten uit den tijd van Coen, de koperen deurknoppen, voorstellende weder verschillende diersoorten. Maar wij mogen niet al lang toe ven, want er is nog veel meor te zien. Toch moeten we nog lezen wat hier van Coen wordt gezegd en als we lezen wat deze man voor Indië wrocht, welk een karakter lij was, de man met de diep in 't hoofd staande oogen, streng voor zich zelf en daarom ook voor an deren, „van de goeden bemint en van de quaden gevreesht," dan doet t ons hart goed te weten dat er weer is een krachtig streven om groot te worden, groot in handel en in dustrie. We lezen van Heemskerks tochten en zien op de oude kaarten de eerste route naar de Oost. We bleven nog even staan voor de boe kenkasten met werken in verschii- ende talen van de meestbekende auteurs, alles in eigen, uniforme banden. We bezichtigen nu ook de weede en derde klasse salons. De aatste eenvoudig, maar toch de gelijk, met ook een rooksalonenz We bekijken de 4 luxe hutten met prachtige badkamers, magne- fiek is de betimmering en de inrich ting, alles even luxueus. Zoo'n hut kost per reis maar duizend gulden extra. We toeven even in den scheer- salon, waar ook alles up to date" is, we bezichtigen de hospitalen, de apotheek, wandelen voorbij de hut De stoomtrawler „Holland III bracht Dinsdagmiddag de 94 opva renden van de beugloggers „Hande! en Visscherij" M. A. 103 en „Piet Hein" M. A. 16, welke beide log gers Vrijdagmiddag j.l. op 56° 50 N. B. en 5° 20' 0. L.. dus in de z.g. vrije vaargeul, door een Duit- sche duikboot met brandbommen tot zinken zijn gebracht. De opvarenden hebben 70 uren in de booten rondgedreven en wer den eerst Maandagmorgen bij vuur schip Doggersbank Zuid aangetrof fen. Allen zijn ongedeerd. De duik bootcommandant beweerde, dat de loggers 15 mijlen binnnen he versperde gebied waren. Het kapitaal der Vennootschap is bepaald op f50 000, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000 elk, waar van 25 aandeelen zijn voigestor Directeur is de heer J. Visser Hz, Scheepvaart. van den dokter, slaan een blik in de drukkerij, waar de menu's wor den gezet en de bulletins en de marconigrammen worden gedrukt die op de borden bij de verschillen de salons worden bevestigd. Daarna komen we in de gymnas tiekzaal. Hier willen we even wat lichaamsbeweging nemen. We zet ten ons op 't paard of op het rijwiel en de electriciteit zorgt er voor dat we op beido in beweging zijn. We oefenen ons ook even in 't roeien, Nu een wandeling langs het pro menadedek, waar 't op zee heerlijk zitten zal wezen- We bezichtigen nog de modern ingerichte keuken waar de eieren electrisch gekookt wordeD, en begeven ons dan naar de machinekamer. De vriendelijke hofmeester, die ons begeleidde en ons alles uitleg de, is hier niet deskundig, waarom hij 't aan een der machinisten over laat- ons voor te lichten. Deze heeft ons de gansche inrichting der ge weldige machinerieën laten zien Wij zijn onbevoegd dit weer te ge ven, maar wij kwamen onder den indruk van zulk een grootsch stuk werk en wij waren er trotsch op daarboven de fabrieksplaat te zien „Werkspoor, Amsterdam 1915", als teeken dat onze Nederlandsche in dustrie in staat is zulk werk te everen. Wij hebben ook de stookplaatsen gezien, de ketels en de bunkers [slechts een der vuren was aan en brandde nog maar halve kracht) en wij gingen door de tunnels naar de achterste punt van het schip, waar zich de schroeven bevinden. We zouden nog veel meer kun nen vertellen, b.v. van de geweldi ge afmetingen op deze bcot. Men rrijgt daar eerst een recht beeld van, wanneer men zich op het schip bevindt en b.v. bij de schoorsteoneü staat, waarvan de omvang half zoo groot is als uw huiskamer. Overal in de gangen vindt men telefoon, electrisch licht enz. enz. Ge zoudt denken, dat het warm is in de sa lons en in de hutten, waaneer 't schip zich op den Indischen Oceaan bevindt? Neen, want de electrische ventilators snorren steeds rond en zorgen voor een frissche atmosfeer. Van de veiligheidsmaatregelen be hoeven wij niet te spreken, alles is in orde, wat dit betreft. Wjj hebben gepoogd iets van de der gemeente Velsen van 3 t/m 9 Juli 1917. BEVALLEN: M. van 't Veer— Tuyn z.C. de GraafFloris z. M, J. v. d. Horst—Rusman d,C. Zwanenburg—Min d.S. Mollevan- gerHeyer d.A. Schipper—Riet dijk z,E. M. ZonneveldKlitsle z. P. Zegel—Verhoeve z; J. Ras—Kra mer z.J. Kramervan Slooten d. ONDERTROUWDJ. Kooyman en H. M. Haak. H. de Graaf en •J. C. Willemier. D. C. van Geil en J. C. van der Hoff. GETROUWD: W. J. van den Bos en J. Bogaard. A. Deelen en G. Punt. J. Troost en T. Botter. M. Keuvelaar en H. M. Miehiels. G. G. Groeneweg en A. Deghert. J. Lavoo en H. de Vries. OVERLEDEN: T. Eriks, 52jaren, echtgenoote van J. Bijl, K. Kramer, 53 jaren weduwe van J. Ras. Uit de Provincie kostbare inrichting van dit wonder mooie schip weer te geven. Alles kunnen wij niet beschrijven, dit zou te veel gevergd zijn. Want er blijft nog zooveel over, de Marco- ni-zaal, de stuurinrichting, de ver blijven der officieren. Maar bij de bezichtiging van dit schip zijn wij zeer sterk onderden indruk gekomen van het misdadige van den huidigen wereldoorlog. Als we dan bedenken hoe zulk een prachtig schip, waaraan honderden arbeiders maandenlang hebben ge arbeid met noeste vlijt, waaraan knappe koppen hebben gewerkt om 't mooiste te vervaardigen, wat hun brein of hun hand kon voort brengen, als wij bedenken hoe al dit grootsche in enkele seconden door een he'sch werktuig naar den bodem der zee wordt gezonden, dan komen wij ook tot de erken ning hoe afschuwelijk de zelfde mensch kan zijn. Zoo ging het met onze prachtige, nog grootere Tubantia en met de eveneens nieuwe Konin gin Emma, die op zoo'n verrader- ijke mijn liep en zonk. Evenals de Drachtige schepen der Mij. Zee land', de Mecklenburg en de Prinses Juliana, met welke laatste schip wij tijdens de Internationale zeil wedstrijden voor IJmuiden nog een dagje op zee hebben gevaren. De equipage van de Coen was druk in de weer om de boot keu rig in orde te brengen, opdat de gasten .waardig kunnen worden ontvangen. Wfl keuvelden meteen ouden zeerob, die 't wel aardig vond, maar over dezen tijd toch niets te spreken was. Hij was veel "iever op zee. En nu had hij al in geen drie jaar gevaren. Slechts één reis heeft de Jan Pieterszoon Coen nog maar gemaakt. Sinds ligt het sehip te Amsterdam, omdat de Directie dit prachtschip sparen wil voor mijnen of torpedo's. Wat we kunnen begrijpen. Want nu wg het gezien hebben, zouden wij t dubbel betreuren als zulk een wondermooi schip verloren ging. ktoge het in tijd van vrede, kome die spoedig! nog vele aren de zeeën doorklieven en onze glorie aan de vreemde stranden verkondigen Personalia. In het Eere-Comité voor de Tweede Nederlandsche Jaar beurs, voorjaar 1918 te Utrecht te houden, hebben o.a. zitting de heeren J. T. Cremer en Frans Netscher alhier. Crematie. Hedenmiddag heeft op Westerveld onder veel belang stelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Fr. Lieftinck, in leven lia der Tweede Kamer, Zaterdag op 82- jarigen leeftijd te Haarlem overleden. Verplichte winkelsluiting. In een vergadering van kappers uit IJmuiden en Velseroord, is, naar de St. Edt. meldt, met groote meerder heid van stemmen besloten bij den gemeenteraad pogingen aan te wen< den tot het verkrijgen van een wet telgke winkelsluiting op Zondag voor het kappersbedrijf. Volkshuisvesting. Bij Kon. be sluit ran 19 Juni is aan de gemeen te Velsen verleend een voorschot uit 'arijk8 jkas van ten hoogste f284,650 ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voor sahot van gelgk bedrag te verleenen aan de algemeene Coöperatieve Ar- beiderswoningbouwvereeniging, ten behoeve van den bouw van 91 woningen en 3 winkelhuizen, op daartoe van de gemeente in erfpacht te bekomen terrein. Hoofdelijke omslag. Het primi tief kohier voor den Hoofdelijken omslag is vastgesteld als volgt IJmuiden, f 204 185.40 Velsen, f45.978.26; Santpoort, f48927.16 en Velseroord, f30904.28. Totaa f 329.995.10. Pakhuis. Het bouwen van een pakhuis ten dienste van het levens middelenbedrijf achter school E aan den Stationsweg is opgedragen aan de firma Wed. P. van Heijst en Zn. alhier voor f 8146. Gemeentebladen. Bij de gemeen tebladen is verschenen een register voor den jaargang 1916 met den korten inhoud der stukken, een a phabetisch register en een lijst van toelichtingen voor de agenda's der Raadsvergaderingen. Practisch en nuttig voor wie de stukken bewaren en inbinden. Alleen is 't jammer, dat deze wat laat komen. Waterlevering In gemeenteblad 131 is opgenomen de wijziging der verordening op de waterlevering, door den raad aangenomen in zijn vergadering van 21 Juni j.l. Werkloosheidverzekering. B en W. deelen in gemeenteblad 132 mede dat de in werkingtreding van de verordening regelende de samen stelling en den werkkring der com missie van advies inzake de werk loosheidverzekering is bepaald op 1 Juli j.l. Overplaatsing. De heer Klap, hoofd van school C, verzoekt overplaatsing naar school B. Naamsverandering. Het door de Maatschappij Knobbe aange kochte stoomkustvisschersvaartuig Meeuwtje komt weer in de vaart onder den naam YM 235 Jan Pol. J. P. Coen en Raden van Indiö aan de Bewaarder der Gen. O. I. C. in het fort Jakatra 81 Juli 1620. Dat het Menschelyc geslacht Sonder vrouwen niet bestaan can. Nochthans schijnt het, dat UEd. sonder die, colonie begeeren geplant te hebben, om 't gebreck te repareren, hebben hier flnancie gesocht. en veel ▼rouwen hier doen coopen. maer gelijck de heeren voor dese, niet dan schuim van den landen sonden. Alsoo schijnt het, wil men ons hiermede niet dan schuim vercoopen. Statuten. De Staats-Courant bevat de Kon. bewilliging op de statuten van de N. V. Logger Mij „Vischjan IV" gevestigd alhier, Trawlvaart. Zaterdag kwamen niet minder dan 75 trawl loggers aan de markt, te weten 6 van de plaatselijke vloot, 65 uit Katwijk, 2 uit Noord wijk, 1 uit Schevenin- gen en 1 uit Maassluis. De totaal- aanvoer bedroeg ongeveer 18.000 gulden. Gebrék aan havenruimte. Het aantal binnenkomende visschers- schepen was Zondag zoo groot, dat in den namiddag de Visschershaven gesloten werd en de nog binnen komende schepen in de Buitenhaven moesten wachten tot er ligplaats vrij kwam. St.-Ed 2 beugloggers tot zinken gébracht. Statuten. De St. Crt. bevat de Kon. bewilliging op de statuten van de N. V. Logger-Mij. „Vischjan V gevestigd alhier. Torpedo gevischt. De stoom- treiler „Odin IJ. M. 168" rappor teerde bij aankomst te IJmuiden dat, 56,15 N.B. en 5.12 O.L. een nog zoo goed als nieuwe vischtorpedo in het net opgevischt werd. U;t vrees voor de gevolgen heeft rnen het net gekapt, waardoor de tor pedo weer verloren ging. Scheepvaartbeweging. In de af- geloopen week werden door de Noordzeesluizen alhier geschut 16 stoom- en 3 zeilschepen of 6 schepen minder dan in week tevoren, name- Centrale Kiesvereeniging. In verband met de invoering van even redige vertegenwoordige is in den kieskring Haarlem een centrale vrijzinnig-democratischekiesvereeni- ging opgericht. Als leden van het bestuur werden gekozen de heeren A. G, Boes, té Haarlem, voorzitter; J. Over Azn., te HaarlemW. H. Houwen, te VelseroordW. van Diesen, te BussumL. Olree, te ZandvoortH. van Leeuwen, te Schoten J. van Veen, te Hilversum. De bijeenkomst werd bijgewoond door de Kamerleden Oud en Rooden- burg.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2