Gjliéroiie. IMerl in couril CYLINDEROLIE. Aankondiging. Zit- ei twee Aanbiedingen gevraagde YISCHLEYERS Lsie Heerenrijwiel Sintjlei. Brandhout Waschmachine Tl Te koop gevraagd een In goede conditie. Als dit juist is, willen wij er op wigzen dat men toch moet waken dat wij, bij annexatie van Bloe- mendaal door Haarlem, zooveel mogelijk gronden ten zuiden van de Visschërshaven krijgen, zooals ook de bovengenoemde inzender aangaf. E In het verslag van het intervieuw lezen wij dan verder: „Toch is dit niet de naaste aan leiding, waarom B. en W. van Velsen (een) scbrij ven tot den raad richtten. De naaste aanleiding is een verzoek van den Raad van Spaarndam aan Ged. Staten om bij die gemeente een stuk grond te willen voegen van d© gemeente Velsen." Men leest dan verder hoe B. en W. van Velsen oordeelden dat het toch wat al te dwaas was dat een arm lastige gemeente een stuk zou willen naasten van een buurvrouw, die zelf om uitbreiding zoo zeer verlegen is. Dit stuk werd de aanleiding to het optreden van Velsen. Dit alles deed ons besluiten den waarnemenden Baigemeester van Spaarndam eens te intervieuwen om diens oordeel over de Velsensche plannen te vernemen. Dr. Nye, de vriendelijke geneesheer, thans waar nemend Burgemeester, was zoo welwillend ons dadelgk een onder houd toe te staan. „Natuurlijk behoeft u niet te vragen, hoe wij over de plannen van Velsen denken," zeide de loco Burgemeester. „Die zullen wij zoo krachtig mo- gelijk bestrijden. De aanleiding tot het optreden van Velsen vond Dr Nije wel wat klein. „Ja, Spaarndam wenscht een stukje grond van Velsen. Doch dit betreft slechts het gedeelte tot aan het Noordei fort. Wij hebben voortdurend met de menschen van dit fort te maken voor alles komen zij naar Spaarndam En dus zou het logisch zijn,, als Spaarndam dit stukje grond kreeg." Wij vroegen of de waarnemende Burgemeester meende dat Spaarn dam zich nog tot een krachtige en bloeiende gemeente zou kunnen ontwikkelen. En toen vertelde Dr. Nije ons: „Spaarndam is al drie jaar doende met uitbreidingsplannen. In 191 hebben wij die bij Gedeputeerde Staten aanhangig gemaakt. En ze werden dadelijk gunstig ontvangen Spaarndam kan een bloeiende ge meente worden. Maar dan moeten wij ons gebied uitbreiden. Nu zitten wij naar 't Westen dadelijk vast met het oog op de fortificaties. Gedeputeerde Staten hebben ons Oud-Schoten aangeboden En wij zou den er dan een gedeelte van Haar- lemmérliede bij willen hebben, daar Spaarndam en Haarlemmerliede in een loopen. Zelfs zou 't niet onlo gisch zijn als Santpoort bij Spaarn dam werd gevoegd. De tijden zijn voor Spaarndam niet gunstig. Een scheepswerf is hier reeds, doch na den oorlog zul len er waarschijnlijk wel meer komeD, Toch is Spaarndam in de laatste jaren vooruitgegaan. Onder Burgemeester von Fridagh is een nieuw gemeentehuis gebouwd, is een telefoonkantoor gekomen enz. De burgers van Spaarndam wenschen geen annexa door een grootere gemeente. Wij herinnerden Dr. Nije aan het stuk van den heer Zuidweg in de Stads-Editie. „Ja", zeide de loco-Burgemeester, „de ambtenaren willen het wel. Die zullen er flnantiëel beter door worden". Wij vroegen daarop of de dokter ook niet geloofde dat een zich zoo krachtig ontwikkelende gemeente als Velsen de gronden tusschen kanaal B en kanaal C niet beter en vlugger zou exploiteeren als Spaardam. „Als er zich maar liefhebbers op doen, dan niet," was het antwoord. Wij merkten toen op dat als deze gronden tot Velsen behoorden, daar zeker spoedig vele industrieën zou den komen, b.v. scheepswerven ten dienste van de IJmuider visscherij. Dr. Nije gaf dit wel toe, maar meende dat Velsen nog voldoende gronden beschikbaar had, n.l. die vóór kanaal B gelegen. „Bovendien," zoo vervolgde hij, „zal Amsterdam deze aspiraties lijdelijk aanzien, waar de hoofdstad havenuitbreiding naar 't Westen zoo noodig heeft. Zal Amsterdam later IJmuiden niet willen bezitten, evenals Rotterdam den Hoek heeft gekregen?" Wij antwoordden dat wij daar van niets wisten. Wel, dat de situ atie hier anders is dan aan de Maas. Hoek van Holland was een deel van een plattelands-gemeent, ('s Gra- venzande) terwijl aan den mond van 't IJ ligt een zich zeer snel ontwikkelende gemeente met nu reeds meer dan 25000 zielen en die in weinige jaren de grootste vis- schersplaats van het continent is gewordeü. Wij kregen Iet toen over een mogelijke oplossing van Spaarndam Dr. Nije zou dit ten zeerste betreu ren, want Spaarndam heeft een his torie van elf eeuwen. Maar als Spaarndam zich niet kan uitbreiden, dan is het beter dat het als ge meente verdwijnt. „Wat dunkt u dan dan de beste oplossing?" vroegen wij. En wij wezen er op dat volgens het artikel in de Stads Editie van 20 Juni B. en W. van Velsen zich gedacht- hadden, dat Oud-Schoten bij Haar- len en Spaarndam aan Velsen zou komen. Des dokters meening was dat dit zeer ongewenscht was. „Moet Spaarn dam verdwijnen als gemeente, dan komen wij 't liefst bij Haarlem. Aardrijkskundig is dit ook 't meest juiste. En natuurlijk komen we dan 't liefst bij de meest krachtige ge meente, waar ook de ambtenaren enz. in een veel gunstiger positie komen. Wij meenen dat men te Santpoort reeds vele bezwaren heeft inzake het deel uit maken van Vel sen. En wij liggen nog 3 K.M. verder verwijderd. Velsen wordt dan een gemeente met wel zeer heterogene bestanddeelen." Wij moesten dit beamen en zei den er ook zeer weinig voor te ge voelen dat de kom van Spaarndam bij Velsen zou komen. „Zou het dorp niet beter bij fjaarlemmerliede en Spaarnwoude gevoegd kunnen worden?" vroegen wij. „Een deel der kom van Spaarn dam behoort nu toch reeds daartoe. En deze gemeente bestaat ook uit verschillende dorpen." Ook dit echtte de waarnemende Burgemeester niet gewenscht. „Dan zouden we steeds naar Halfweg moeten, dat anderhalf uur van ons verwijderd ligt." Dr. Nije roemde wel de voortva rendheid en de werkkracht van den Burgemeester van Haarlemmerliede Maar bij verdeeling komen we 't liefst aan Haarlem. Echter was de loco-Burgemeester, die bij zijn praetijk de belangen der burgerij zoo uitnemend dagelij ksch behartigt, vol goeden moed. Hij heeft de beste verwachtingen inzake de uitbreidingsplannen en hoopt op een voor Spaarndam gunstige be slissing. Wij dankten Dr. Nije hartelijk voor het onderhoud, dat hij ons zoo welwillend toestond en waarbij hij ons, (ondanks dat hij het artikel in de Stads Editie, ook in onze courant overgenomen, niet bepaald prettig voor Spaarndam vond) zoo vrien delijk te woord stond en ons de gewenschte inlichtingen verschafte. Daaidoor zijn wij toch weer wijzer geworden. Toch, al is het nu niet ons bedoelen dat Spaarndam zoo spoedig mogelijk als gemeente ver dwijnt wellicht kan het met bijvoeging vau Oud Schoten nog een flinke gemeente worden - toch hopen wij dat Velsen de zoo noodige gronden aan het Noordzeekanaal en de kanalen B en C verkrijgt. Daar aan is voor alles gelegen. Ons gemeentebestuur heeft deze week met dat van Haarlem gecon fereerd. Wy zullen er dus wel spoedig meer van hooren. De volgende week hopen wij de meening van het Hoofd eeDer andere gemeente, welke ook bij de plannen betrokken is, weer te geven. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. ngelhart, IJmuiden, voor f 1500; 3 door P. Huyer, id., voor f 1575; 4, door W. Engelhart, voor f 1520; 5 en 6 door P. Visser Hz., voor f 3925perceelen 79, 3 huizen aan de Bioemstraat, 7 opgehouden, 8 ea 9 gekocht door W. Engelhart voor f 2500. De motorbotter „Maria" IJM. 274 werd opgehouden. Per boot ging 't naar Amsterdam en vandaar per tram naar Edam. De Zuiderzeeplaatsen met hun vele bezienswaardigheden werden met belangstelling bezichtigd. Wel stonden ons daarvoor de namen der artisten borg, doch maar al te dikwijls worden naar buiten tweede of mindere rangskrachten gezonden. Dit is hier niet het ge val en daarom kunnen we hen, die inderdaad van hooge tooneelkunst willen genieten, met den meesten aandrang aanbevelen, deze artisten te gaan bewonderen. In Adolf Bouwmeester zien we den grooten Louis terug. Zijn dictie, zyn voordracht, zijn geluid vooral herinneren ens aan hem. Aangezien de courant eerst Za terdag uitkomt, willen we hier op deze wijze van onze ervaring iets mededeelen opdat men later niet kunne zeggen: „Hadden we dat geweten". Dit Intieme Tooneel, gees tig-boeiend, beschaafd, verdient de groote en hooge belangstelling haar elders betoond. v. d. Steen in de Annastraat is een 14-jarige jongen door nekkramp aangetast. VELSEROORD. VELSEN. Dr. de Sopper was voordien pre dikant alhier. De volgende week maken de hoogste klassen een uitstapje naar Alkmaar en Omstreken. SANTPOORT. Advertentiën. Gemeubileerde Kamer met slaapkamer, of ZIT-SLAAP- KAMER, en Pension, den prijs van f 500 A f550 p. j. n. te boven gaande. Een koel Pakhuis Zit- en Slaapkamer Te koop Ta koop 3 «aten Br. R. 204 adv. bur'. P. F. C. Roslse. Dankbetuiging. Waarschuwing! GEVRAAGD Een net Dagmeisje, Adresadv. bureau P. F. C. Roelse. Een net Dagmeisje een flinke Werkster, Nette Werkster Pension gevraagd JONGEN Vissclierijzout. van all® soorten Bij akte, 12 Februari 1917 voor den ondergeteekenden Notaris ver- lederi, is opgericht de Naamlooze Vennootschap LOGGERMAATSCHAPPIJ „YISCHJAN V", gevestigd te IJmuiden. De akte van oprichting mitsga ders de Koninklijke bewilliging zijn geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 9 Juli 1917 no. 158. M. DONKER, Notaris te Beverwijk, WIT WERKEN. Burgemeester en Wethoud. van Vel sen zullen opVrijdag 20 Juli 1917 des namiddags half twee ten raadhuize aldaar in het openbaar aanbesteden: het wittensausen, enz. van verschilende school gebouwen. Bestek en Voorwaarden ad f 0,25 verkrijgbaar bij het Bedrijf Open bare Werken. Franco per post f 0.85 na ontvangst van postwissel. op Zaterdag 21 Juli '11 nam. 5 uur in „de Breesaap" van ruim 40 perceelen aldaar te velde staande Aardappelen (TlöMfill) Elk percel groot ongeveer 80 rijpl. roe. Betaling vóór het rooien. Het rooien komt voor rekening der koopers. Geen combinaties van per ceelen. Aanwyzing Vrijdag 20 Juli en Zaterdag 21 Juli vóór de veiling, die bij 't Hof aanvangt. Makelaar D. Bus. Juiste beschrijving van vaartuig, soort machine en ketel met prijsopgave te zenden aan "WILLEM BOOT, DORD RECHT, Voorstaat 69, Telefoon 948. Brieven zonder op gave van prijs, komen niet in aanmerking. Verkooping. Notaris Boerlage heeft .te IJmuiden verkocht, per- ceelen 1- 6. Zes woonhuizen aan de Breesaapstraat, perceel 1, werd gekocht dedr P. Visser Hz., te IJmuiden voor f 1825; 2 door W. Be herstemming. De herstem ming voor dn Gemeenteraadsver kiezingen heeft plaats op Dinsdag 24 Juli. Op reis. De Vrouwenvereeuiging „Lydia" maakte Donderdag een reisje naar Edam en Volendam. Het Intieme Tooneel. Het In- time Tooneel onder leiding van de heeren Frits en Adolf Bouwmees ter gaf Donderdagavond in de Cycloop een uitmuntende en keurig ver zorgde uitvoering van t .acters Inderdaad, hier wordt ons de too neelspeelkunst in de hoogste per fectie gegeven. Nekkramp. In het gezin van Onderwijs. Aan de H. B. S, met 3- jarigen cursus te Haarlem zijn van de eerste tot de tweede klasse bevorderd J. Bais, Francoise Marie Bückmannen Arie van Vrede, allen alhier, terwijl C. D, van Vrede alhier het getuigschrift van de 3 jarige H. B. S. verworven heeft. Opdracht. Het bouwen van een Ca:é met Woning aan den Willems- beekweg alhier voor rekening van den heer P. H. C. van Vuuren is opgedragen aan den heer J. G. ten Broeke Jr. alhier. Personalia. Naar de Amster dammer verneemt zoude het niet onmogelgk zijn dat eerlang bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam een vacature kwam door het vertrek van Dr. A. J. de Sopper, in verband met een hoogleeraarsbenoeming te Groningen. Buitsche kinderen. Alhier zijn deze week een aantal Duitsche kin deren (19) aangekomen, die onder gebracht zijn bij den pastoor der R. K. Kerk op Wgkeroog. Schoolreisje. De kinderen van de laagste klassen der Chr. School op Wijkeroog maakten Donderdag met het onderwijzend personeel een uitstapje naar den speeltuin Rozensteijn onder Santpoort, waar, ook door het prachtige weer, recht genoten werd. Erkentelijkheid. Aan mevrouw Dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias zijn naar het H. D. bericht, door de deelnemers(sters) aan den cursus in de Nieuwe Ned. Letterkunde eenige boekwerken uit erkentelijkheid aan geboden. Nachtelijke rustverstoring. Verre van aangenaam moge het heeten, wanneer militairen hunne nachte lijke oefeningen uitvoeren. Zoo was het weer van den Donderdag op Vrijdagnacht. Onze bewoners werden telkens in hunne rust op geschrikt door het knallen der ge weren en machinegeweren. Van de pluk terug. Nu de aard- beienpluk achter den rug is, zijn ook wreer een aantal kinderen op school teruggekeerd, waardoor de schoolbevolking tot het oude getal weder is aangegroeid. Onderwijs. Aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-ja- rigen cursus te Haarlem zijn van de eerste naar de tweede klasse bevorderd D. J. Vader, F. J. D. van Sitteren en R.K. Nieborg, allen van hier. Heden overleed door een noodlottig ongeval onze geliefde man en vader JOHANNES CRAMER, Schipper aan boord van de stoom trawler „Elisabeth" in den ouderdom van ruim 34 jaar, diep betreurd door z(jn echtgenoote en kinderen nog te jong om het verlies van hun vader te beseffen. Wed. W. Cramer-Kleijn. IJmuiden, 12 Juli 1917. Willem Barendszstraat 17. Heer vraagt te Velseroord, liefst Wille- brordstraat, of dien omtrek Brieven met inlichtingen onder no. 410 Bureau v.d. blad. te huur in de Prins Hendrikstraat, te bevragen Traanvereeniging Bik- en Arnóld- kade 43 alhier, Kinderloos-" echtpaar- vraagt voor ter stond of later net G-EMEUBILEERDE met gebruik van keuken. Br. no. 409 bureau van dit blad. Getrouwd T. W. SIERTSEMA, c.i. IJmuiden, Deeft, C. J. HEÜVEL1NK. 12 Juli 1917. De Heer en Mevrouw SIERTSEMA Heuvelink betuigen mede namens weder- zijdsche ouders hun bartelpken dank voor de belangstelling by hun huwelijk onder vonden. Ondergeteeienden betuigen hunnen welgemeenden dank aan de bemanning van de stoomtrawler ^Petrus Paulus" voor hunne redding na het ongeval het s.s. „Elisabeth" getroffen. A. G. van SON, A. LUKKIN, Beverwijk. G. A. DIJKHUIZEN, G. van ZANEN, Scheveningen Aan de lezers van dit blad zenden wij na ontvangst van 42 ct. aan postwissel of zegels, het visioen welk aan Intje Jans ie Oosterzee den 8 Dec. 1722 is verschenen. Bjj dit boekwerk wordt gratis bijgegeven een duidelijke verklaring. Door de vele aanvragen wordt binnen acht dagen ver zonden. Men zende postzegels of post wissel. aan de fa. J. Geertsema, uitgever, Winschoterdiep 26, tel. 1337. Groningen, P.S. Dit visioen is een voorstelling van oorlog en tevens een spoedige vrede. gevraagd niet beneden de 16 jaar, bij M. Siewertsen Zeeweg 37 Velseroord. Voor direct gevraagd hoog loon. Zich aan te bieden bij Mevr. de Jong, Havenkade bij de Visscherijschool. gevraagd voor Donderdags of Vrijdags. Adres te vernemen Bureau v. d. Courant. Aangeboden aan de Julianakade. Adres Bureau v.d. blad voor Dame met kind van 3 jaar. Br. m. prjjsopg. onder lett. AD Adv. bur. P. Hendriks Vijzelstraat 90, Amsterdam. gevraagd voor Magazijn- en Loopwerk, Leeftijd 13—14 jaar. Adres: Maatschappij De Witte Ster", Trawlerkade 52. Te koop aangeboden: een in uitstekende staat verkeerend Voorzien van beste banden, freewheel, en kettingkast, Voor de spotprijs van f60. Adres: bureau van dit blad. TE KOOP aangeboden [ongeveer 14000 Ko. Te bevragen bureau IJmuider Courant te koop bij W. SCHOORD, Stationskof- fiehuis, Velsen. TE KOOP een zoo goed als nieuw. Te bevrngen Boekli. Van Houwelingen, Velseroord. Brieven onder letter R 20B adv. bureau P. F. C. Roelse.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2