ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Nojj 178. Zaterdag 21 Juli 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEEDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 cta. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 1—5 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing Tan adTcrtentiBn Tan buiten de genieerite VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuidcES (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE,' K®®®sïsÉiP8ï£sf. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Wi11@brordslr.S5. en bij v. Hou wel iss gen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vap Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Roggebrood. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij beschik king van 16 Juli 1917 het navol gende is bepaald: 1. Aflevering en vervoer van grof roggebrood, gebakken anders dan van regeeringsstoffen voor grof roggebrood, is verboden, behoudens ten aanzien van partijen waarvoor door of namens een Regeerings- commissaris voor de Rijksgraanver- zamelingof het Centraal Broodkan toor een geleidebiljet is afgegeven. 2. Onder „Regeeringsstoffen voor grof roggebrood" wordt verstaan rogge en andere grondstoffen ter vervaardiging van grof roggebrood overeenkomstig de aan wijzigingen door of namens den Minister van Landbouw, Nijverheid' en Handel gegeven. Velsen. 17 Juli 1917 De Burgemeester van Velsen. H. VER LOREN VAN THEMAAT. Kleinbrooi De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver- en Handel bij beschikking van 1.3 Juli 1917, No 6794/6 heeft bepaald, dat de in zijne beschikking van 5 April 1917 genoemde maximumprij zen voor tarwewater- en tarwemelk- brood niet van toepassing zijn op kleinbrood, waaronder wordt begre pen luxe- en krentenbrood, voor zoover dit verkrijgbaar wordt ge steld uitsluitend van een gewicht van 50 gram per stuk. Velsen. 16 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Kanariezaad De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat in afwijking van de mededeeling van het Veevoederbureau van Noord holland dd. 6 Juni j.l. de prijs van kanariezaad waartegen dit door de Regeering aan handelaren en orga nisaties zal worden afgeleverd is vastgesteld op: f 82.— per 100 K.G. vrgboord plaats van levering, ex clusief baal. Velsen, 16 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen. H. VER LOREN VAN THEMAAT. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij beschikking van 16 Juli 1917 behoudens zijne bijzondere toestemming of die van den Minister van Oorlog is verboden A. Tarwe, rogge, peulvruchten en boekweit verwerken tot voer- middel voor dieren of te vermengen met voedermiddelen voor dieren B. Tarwe, rogge, peulvruchten en boekweit, gedorscht of onge- dorscht, verwerkt of onverwerkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voedermiddel voor die ren te gebruiken. II. Het onder I bepaalde is niet van toepassing op paarden, wier, schapen, duiven en waalsche boonen. Velsen, 17 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Witte kruisgëbouw te Velseroord. Zooals ook uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordt a.s. Woensdag in de geheele gameente een Bloempjes-dag gehouden ten bate van een te stichten Wijkge- bouw voor het Witte Kruiste Vel seroord. De Commissie hoopt op aller me dewerking. Die wordt zeker niet tevergeefs ingeroepen. In Velseroord zelf zal men zeker gaarne bijdragen voor dit goede doel, maar voor de andere afdeelingen, die reeds zoo gelukkig zijn een wijkgebouw te bezitten, moet het een eer zijn om seroord in dezen te helpen. Wij vertrouwen dat er veel bloemjes zullen worden verkocht en dat men de meisjes vriendelijk en tegemoetkomend zal behandelen. Moge deze eerste poging der Com missie een flink bedrag opleveren. Plaatselijk N ieuws. IJMÜIDEN. de heer A. J. Veltkamp werd met algemeene stemmen weer in zijn functie bevestigd. Voor den post van Algemeen Secretaris van het Hoofd bestuur bracht ons Departement zijn stem uit op Mr. J. Slingstvan Hilversum, terwijl voor de vacature in het hoofdbestuur werd gestemd Mr. Dr. Sibinga van Groningen. De heer J. K. G. Möiler, die ons departement op de jaarvergadering te Rotterdam had vertegenwoordigd, bracht daarvan een opgewekt ver slag uit, wat als immer met belang stelling door de vergadering werd aangehoord. Aan het verslag over de biblio theek ontleenen wij het volgende De uitgifte der boeken had plaats van 3 November 1916 tot 13 April 1917. Er zijn 157 leeskaarten uit gegeven en 1946 boeken uitgeleend, waaruit blijkt dat dit geen overbo dige instelling is van ons Departe- tement. De vergadering heeft dan ook opnieuw aan de Bibliotheek- Commissie een crediet verleend voor uitbreiding en onderhoud. De heer Elskamp, voorzitter van de Spaarbank, bracht bij ontstente nis van den secretaris, de heer G. Klimp, verslag uit van deze instel ling Nadat de Administratie van den Spaarbank in overleg met den accountants-dienst van net Hoofdbe stuur was geregeld en de bestuurs functies waren verdeeld, werd op 9 October 1916 de eerste zitting ge houden eerst in het voormalige gebouw van de IJmuiden Stores, later in één der lokalen van de Doopsgezinde Kerk in de Helmstraat No. 9. De zittingen werden en bleven bepaald op Maandagavond van 7 tot 9. In de eerste 3 maanden van het bestaan, d. w. z. tot 1 Jan. 1917, waren er uitgegeven 30 boekjes met een totaal aan spaarpenningen van f 4460.Het gemiddeld bedrag per boekje bedraagt dus ruim f148. Het gestorte kapitaal werd in ver schillende fondsen belegd. Overwo gen werd de spaarbank aan te sluiten bij den accountantsdienst van de Maatschappij en de vraag onder de oogen gezien of het wen- schelijk was de rentestandaard te herzien. Was de uitkomst van de laatste periode dus zeer bevredigend, wij spreken de hoop uit dat de spaarbank zich steeds meer zal mogen verheugen in de belangstel ling vooral van vele kleine spaar ders, in het belang van wie de in stelling immers werkzaam wil zijn. VELSEROORD. meisjes genoten en kwamen ze zingende weer thuis. VELSEN. SANTPOORT. Uit de Gemeente. In de laatst gehouden vergadering der Keukencommissie werd door een der leden een overzicht gege ven van de kosten, waarmede de oprichting van eene centrale keuken gepaard gaan, alsmede van de dage lij ksohe exploitatiekosten. Uit deze exploitatierekening blijkt duidelijk, dat bij gratis hulp van eenige vrou wen, het eten aanmerkelijk goed- kooper geleverd kan worden. De Voorzitter wijst dan ook op het groote voordeel van belanglooze hulp en veronderstelt, dat er wel eenige vrouwen zullen te vinden zijn, die behalve .over eene goede kennis van koken, bovendien nog over voldoen den vrijen tijd hebben te beschik ken, om hunne krachten aan de centrale keuken te wijden. Aangezien bij bovenbedoelde ex ploitatie rekening van de veronder stelling is uitgegaan, dat gebruik zal gemaakt worden van koken op gas, zal daarnaast een exploitatie rekening opgemaakt worden, waarbij op stoom gekookt zal worden. Na eenige discussie wordt vast gesteld als proef over te gaan tot stichting van een keuken. Uit deze proef zal moeten blijken in welke behoeften de keuken voorziet en of één groote of meerdere kleine keukens zullen worden opgericht. Uit een schrijven van het Ko- ninklijkNationaai Steuncomité blijkt, dat het genegen is by eyentueele uitbreiding in s/4 gedeelte der kos ten bij te dragen. Van dit verbod is uitgezonderd het bezorgen in afzonderlijk en gesloten pakket van ten hoogste 5 K.G>door of vanwege den dienst der posterijen, van een spoor- of tramwegmaatschappij, scheepvaart onderneming of vraebtrijderij, recht streeks naar de woning van den verbruiker, alsmede het medebren gen van brood door den verbruiker of één van diens huisgenooten uit eene bakkerij of een broodwinkel; het bezorgen tusschen d6S voor middags 12 uur ten behoeve van de bemanning van een zeevisschers- vaartuig, mits de bezorging persoon lijk aan boord van het. scffp plaats heeft en het vervoer vanaf de bak kerij of den broodwinkel rechtstreeks naar de ligplaats van het schip en in gesloten wagens of kisten ge schiedt. Het verbod van bakkersarbeid geldt niet: a. gedurende het tijdvak van drie tot vijf uur voormiddags van den Zaterdag en den werkdag, voor afgaande aan den Goeden Vrijdag, den Hemelsvaartsdag en den Nieuw jaarsdag b. gedurende het tijdvak van des nachts twaalf uur tot des voor middags vijf uur of voorzoover het bepaalde onder a tevens van toe passing is, tot des voormiddags drie uur op: le. den werkdag, onmiddellijk voorafgaande aan Paschen, Pinkste ren, Kerstmis en Nieuwsjaarsdag, voor het geval deze feestdag op een Zaterdag jof een Maandag valtden 6 December en de 3 werkdagen, daaraan voorafgaande. V1SSCHERIJ. IJMUIDER COURANT Electra. De Staatscourant be vat de gewijzigde statuten der Naamlooze Vennootschap Scheeps- herstelinrichting „Electra" te IJmui- den, gemeente Velsen, Lijk opgevischt. De stoomloods- boot heeft voorgaats het lijk opge vischt van een zeeman, vermoedelijk van Duitsche nationaliteit, dat in verre staat van ontbinding verkeerde Departement van 't Nut. Vrij dag 6 Juli hield het Departement IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de jaarver gadering waarin de verschillen de verslagen werden uitgebracht. Hieruit bleek dat de toestand van ons Departement goed ishet leden tal is stijgende en de financiëele toestand is gunstig. De Secretaris, Nieuwe zaak. In het nieuwe gedeelte van onze woonplaats, over de brug, heeft de heer S. Tijssen in de Snelliusstraat een Manufac turenzaak geopend, waarvan gezegd kan worden, dat het een sieraad is voor dat gedeelte van IJmuiden. Het zeer fraaie en groote winkel- front maakt een uitstekende indruk en geeft blijk van een flinke onder nemingsgeest. Hoofdakte. Voor het examen hoofdakte is geslaagd de heer A. Wiedermeyer van hier. Uitgaan. De kinderen van de Naaischool van Mej. Meier maakten Woensdag een lijtoer met een Jan Plezier. Ook zij troffen het slecht met het weer, toch hadden de Geslaagd. Voor de hoofdakte is deze week geslaagd de heer Ver hoef, onderwijzer aan de Chr. Nat. School alhier. Een eigen predikant. In een vergadering van belijdende leden der Geref. Kerk alhier werd de wensch uitgesproken te komen tot het beroepen van een eigen Dienaar des Woords. Stappen zullen worden gedaan om dit doel te bereiken. Een commissie daarvoor benoemd, zal trachten vaste bijdragen te ver krijgen. Plaatwellérij. In de Woensdag te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Hollandsche Plaatwellerij en Pijpenfabriek v/h. Olie en Gonnerman te Velsen, wer den de voorgestelde statuten-wijzi gingen goedgekeurd. Schoolreisje. De leerlingen van de hoogste klassen der Chr. School maakte Woensdag een reisje naar Alkmaar en Bergen. Jammer dat zij 't zoo bijzonder slecht troffen met het weer. 't Nieuwe Kiesstelsel Donderdag avond was in het Stationskoffiehuis een vergadering belegd door de Rechtsche Kiesvereenigingen, waar het komende nieuwe kiesstelsel vol gens Evenredige vertegenwoordiging werd uiteengezet. De nieuwe kerk. Drie bewoners van landgoederen alhier hebben naar wij in de N. Rott. Ct. lezen, voor de nieuwe kerk der Hervormde gemeente aldaar toegezegd: den predikstoel met lambrisering en doophek, de kerkeraadsbanken, het torenuurwerk. Dezelfde personen hebben reeds voor den bouw der kerk belangrijke giften geschonken. Centrale keuken. Besmettelijke ziekten. In de week van 1117 Juli zijn in deze ge meente voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, 1 van diphtheritus en 1 van nekkramp. Geen nachtarbeid meer. De com missie inzake afschaffing van den Nachtarbeid in Brood bakkerij en, heeit den Raad een concept-veror dening doen toekomen tot het tegen gaan van den Nachtarbeid in brood bakkerijen. Voorgesteld wordt het verriebten van bakkersarbeid tus- schem 9 uur 's avonds en 5 uur 's morgens te verbieden en den ver koop van brood op of aan den open baren weg, aan de woningen en gebouwen of op de erven brood te leveren of te bezorgen vóór des middags twaalf uur. Visschery-inspectie. Verschenen is No. 17 „Mededee lingen en Verslagen van de Vissche- rij-inspectie" met de „Maandcijfers van de visschergstatistiek over 1917." Wij ontleenen er het volgende aan Zeevisscherij. De zeevisscherij leverde in deze maand minder op dan in Februari van het vorige jaar. Trawlvisscherg. De werkstaking,

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1