Uit de Gemeente. FEUILLETON. Papier-Industrie. Uit d@ Proymcie VISSCHERIJ. Scheepvaart. SPORT. SANTPOORT. Vervolg uit het artikel in de ru briek „Onder de Menschen" van M. J. Brusse in de N. Rott. Ct. Over de heele wereld gaat nu het product uit deze fabrieken. Ea de t xport is langzamerhand zake- lijk georganiseerd mosten worden. Toen, na '70, Frankrijk zoo'n groo te afnemer werd, vestigde de firma een agent in Parijs. Nu heefc zij haar eigen vertegenwoordigers ook te BerlijD, Hamburg, Leipzig, haar kantorenjteSt. Petersburgen 't laatst te Londen, dat, met da moeilijk heden van den oorlog toch ook goede diensten bewijst. Naar Enge land, Griekeland, Zuid-Amerlka, België en waar niet al ging toen 't nog vrede was vooral ook haar krantenpapier. In den oorlog is Frankrijk er bij gekomen als af zetgebied. En zoo kwamen wij van zelf te spreken over al die zorgen en schier onoverkomelijke moeilijkheden, die de ontwrichte wereld ook aan deze nij verheid heeft opgelegd, in schier dagelijks drukkender mate. Maar zeide de heer Smidt van Gelder de oorlog heeft ons, Ne- derlandsch industneelen, scherp ge maakt en oneindig veel geleerd. Verbeeldt u onze fabrieken, en dat plotseling de aanvoer van hout stopgezet wordt. Verbeeldt u nu weer, bijvoorbeeld, dat onze kolen- uit onze gemeente tot een hoogere klasse bevorderd Quirina, Sj. Deinum en M. Pot te V eisen, Christina C. van Dillewijn te Santpoort, W. Doeven- dans, P. Heere en J Smit te IJmui- den, terwijl G. Keer te SaDtpoort bij het te Ütrecht gehouden examen het Mulo-diploma B verwierf. EGMOND AAN ZEE. Het lijk verkeerde nog in goeden staat, zoodat wel vermoed kan wor den dat het behoorde tot de beman ning van een der Duitsclie vracht booten welke op Maandag j.l. op onze kust gestrand zijn. Bijzondere kenteekenen waren nog al flink gezet persoon, vermoe delijke leeftijd tusschen 4050 jaar achterhoofd kaal. Boven het linkeroog een nog al groote wond. De op hem gevonden kleeren waren Zwarte broek met bretels, zwarte sokken, zwarte schoenen, geruit overhemd, trico onderkleeren. contracten vervallen zijn waar wij 175 miilioen kilo per jaar ver stoken Nu kwam 't er op aan je zelf te helpen Toen we geen hout meer kregen over zee, zijn wij 't in 't binnen land gaan zoeken. Aanvankelijk vonden wij heel weinig, nu een groot kwantum. Het iniandsche hout konden wg niet gebruiken voor de fabricage van ons papier, die ingericht was op fijn-spar. Die komt hier bijna niet voor. Wèl de grove den, en daar hadden we 't vroeger al eens mee gepiobeerd, maar 't weer opgegeven. Toen zijn wij er in den oorlogstijd opnieuw mee begonnen en hebben we ge leerd, met veel moeilijkheden, om voor den oorlogstyd een bruikbaar courantenpapier te maken. Dan 't gebrek aan scheepsruimte, en de ontstellende stijging van de vrachtprijzen, 't Bracht er ons toe een eigen stoomschip in de vaart te brengen tusschen Londen en Yelsen, dat nu ook Frankrijk aan doet. Daardoor kregen we de ver scheping in eigen hand. Uit Enge land hadden we vooral retourvracht van oud-papier, maar dat is nu ook uit. Reken daarbij de uitvoerverboden voor allerlei onderdeelen ten behoe ve van ons product, die we uit 't Duitenland betrokken. Yan chloor kalk, bijvoorbeeld, om te bleeken. Daarvoor sloten en Duifcchland en ngeland de grenzen ze hebben er zelf te veel van noodig in de eens veel minder was. De hoogere vischprijzen waren echter oorzaak, dat de gemiddelde besomming die van Maart van het vorige jaar aan zienlijk overtrof. De totale aanvoer was echter zooveel kleiner, dat niettegenstaande deze hoogere be somming het totale opbrengstcijfer beneden dat van Maart 1916 bleef. Zoowel de schol als de middel- schelvisch en groote kabeljauw kwamen in meerdere mate, de groote en kleine schel visch en kleine ka beljauw daarentegen in kleinere hoeveelheid in de vangsten voor, dan verleden jaar Maart. De sleepbooten en dergelijke, voor da- trawler visscherij ingericht en de motorvaartuigen loggers zoo-wel als kust-visschers namen weer in grooter aantal deel aan de trawl- visscherijde sleepbooten enöeige- lijke en de motorloggers zoowel dank zij de grootere vangsten als de met meer succes. De zeilkustvisschers oefenden ech ter, doordat een aantal dezer vaar tuigen gedurende een deel der maand nog in de Zuiderzee vastgevroren was, weer in kleiner getale de t-rawl visscherij u'.t, dan verleden jaar Zij voerden dientengevolge, hoewel gemiddeld meer gevangen werd, in totaal minder aan en de totale op brengst hunner aanvoeren was niet tegenstaande de hooge vischprijzen, ook geringer. Ook in deze maand vischten in hoofdzaak weder Katwijker loggers daar van Scheveningen nog slechts enkele eer zeilloggers die op het einde van het vorige jaar de haring visscherij beëindigd hadden, de trawlvisscherij uitoefenden', zoodat in het geheel weer minder vaar tuigen van deze soort aan de vissche rij deelnamen, dan in Maart 1916. D uitkomsten waren weder, zoo we ■dank zij de groote vangsten als door de hoogere vischprijzen gunstiger daD in Maait van het vorige jaar en hoewel, doordat thans een kleiner aantal vaartuigen in bedrijf was, de totale aanvoer door deze vaar tuigen beneden dien van het vorige jaar bleef, was de totale opbrengst toch aanzienlijk grooter. Herinnerd zij er intusschen aan dat ingevolge de overeenkomst van de reeders een deel van de opbrengst zoowel van de stoomtrawlers als van de motor- en zeilloggers aan het buitenland gerestitueerd moet worden. Dit geldt ook voor de op brengst, met de na te noemen beug schepen verkregen. loopgraven. De aanvoer uit Amerika duurt eindeloos lang en is zeer duur. Daarom richtten we een eigen tabriek in voor bleekvloeistof. Aluin is ook niet meer voldoen de te krijgen. We gebruiken 't om als bet ware de vezels van het papier te beitsen. Nu maken we grootendeels zelf aluin. In den loop der tijden hebben wij onze inkoop-centrale gesticht, die vooral nu groote diensten bewijst. Vroeger kocht ieder van onze fa brieken voor zich zelf, al wat er noodig was. Sedert dit gecentrali seerd is, profiteeren we van ekan- ders ondervinding en dat is nu aeusch wel noodig. Want telkens loop je hier of daar aan vast. Jammer genoeg is er immers nog allerlei wat 't eigen laad niet blijkt op te leveren. Want per slot wordt or hier toch nog maar weinig gemaakt. Stel u voor, dat in een land met zoo'n uitgebreide textiel industrie, bijvoorbeeld geen vilt wordt gefabriceerd, waarvan we toch voor eenige honderd duizen den guldens per jaar gebruiken. De weverijen zijn er niet voor inge richt. Zoo is 't met keperdoeken hier niet te krijgen. Voor stoom machines en stoomketels kan men in ons land uitstekend te recht. Maar voor al wat speciale machi nes betreft, gaat 'g bezwaarlijk. Ons houtbedrijf staat nu dus in Petersburg volkomen stil. Maar sedert hebben wij daarvoor hier een bureau geopend, dat in vollen gang is. We koopen van A. twintig, de vaartuigen van deze soort pas weer uit. In verband hiermede was het aantal reizen en reisdagen veel kleiner aau in Maart 1916 en was, ofschoon gemiddeld meer gevangen werd, de totaie aanvoer eveneens geringer. Dank zij de hoogere visch prijzen intusschen, overtreft niet alleen de gemiddelde besomminge die van het vorige jaar in nog sterker mate, dan de gemiddelde vangst, doch werd ook een hoogere totaal opbrengst verkregen. Door zeilbeugers werd, in tegen stelling met verleden jaar Maart, in het geheel niet gevisebt. Daarente gen namen een paar motorvaartuigen aan deze bedrijfstak deel. Er werd in verband hiermede in de vier districten te zamen door een geringer aantal bedrijven aan de visscherij deelgenomen; in 't bijzonder was echter het aantal be- drijfsweken aanzienlijk kleiner, dan in Maart 1916. Van de trawlende IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen en besomming. IJM 229 met f607.— 305 253.— 223 576.— 173 325.— 76 824.— 228 557.— 216 305.- 301 650.— 252 125.— 291 350.— 293 273.— 298 190.-- 300 453.— 381 1089.— 242 217.— 338 239.— 237 404.— 115 263.— 303 672.— 216 58.— 210 253 248 64.— van B. honderd boom en, daar weer een heel bosch, dat wij zelf laten veÜ8n. Overal zoeken we rond Maar de vrienden van de natuur behoeven zich niet &1 te ongerust te maken. Want wij hebben al heel wat slecht gegroeid hout op geruimd. En de bosschen, waar we ons papierhout vandaan halen, lig gen meestal op do grenzen, in Brabant en Limburg, zoo afgelegen, dat er haast toch nooit iemand komt. En zooals u weet, is er ook voor ons land een Boschwet in voorbe reiding, die de verplichting oplegt, om voor gevelde hoornen nieuwe te poten, en waarbij 't recht om te kappen afhankelijk wordt ge maakt van de goedkeuring van het Staatsboschbeheer. Inmiddels heeft de oorlog ons ook geleerd, zuinig te zijn. Om na te gaan, of wat tot nu toe als waardeloos uit de fabriek wordt afgevoerd, misschien nog stoffen bevat, die de moeite loonen om ze te vergaren of opnieuw te bewer ken. Dit bleek het geval te zijn met de loog, die overblijft nadat 'het hout gekookt is met zwavelig- zurej kalk, om cellulose te bereiden. Allerlei bestanddeelen, uit het hout afgescheiden onder het koken met chemicaliën, komen er dan v©or in het afvalproduct-, dat nu in zee verdwijnt. Maar daar zijn er zeker by van waarde. Allereerst suiker. Een paar jaar geleden is het gelukt, die suiker, door gisting, om te zet ten in spiritus en koolzuur. Daar In de week van 14 tot 21 Juli kwamen alhier binnen 9 stoom- en 2 zeilschepen en vertrokken 6 stoom- en 3 zeilschepen. Van buiten den mond tot aan de koppen der strandkribbenin de havenas en tot 80 M. uit de as 96 d.M. Van de koppen der strandkribben tot de groote schutsluisin de ha venas en tot 20 M. uit de as 96 d.M.,; tot de midden schutsluis: in de havenas 67 d.M.; tot de kleine schutsluis 61 d.M. GYMNASTIEK. De Turnvereeniging „IJmuiden" heefc op de Wedstrijden, gehouden te Haarlem op Zondag 22 Juli j.l. uitgeschreven door den Kennemer Turnbond een schitterend sueces gehad. Niet minder dan zes prijzen werden aldaar door haar behaald n.l. 3e prijs Mej. Willy Groen. Vijfkamp Heeren, (hardloopen, hoogspringen, Duitsche 3 sprong, kogelstooten en slingerbal), le prijs de heer G. Lodder 2e G. Schouten 3e H. Groen. Vijfkamp Heeren(hardloopen, polshoogspringerr, speerwerpen, ko gelstooten en vèrspringen) 2e prijs de heer C. J. v. d. Hurk. Deze wedstrijden werden gehou den op het Speelterrein aan de Leidsehe Vaart onder begunstiging van prachtig weer. Na den middag waren Zwemwed strijden uitgeschreven door het Nederl. Gymnastiek Verbond, Ge west Noord Holland uitsluitend voor turners. Deze wedstrijden werden gehou den te Wormen eer. Eén onzer leden de heer C. J. v. d. Hurk, welke 's morgens te Haar lem een 2e prijs wist te behalen voor de athletische wedstrijden be haalde een le prijs voor 120 meter zwemmen, m.l. 40 meter schoolslag 40 meter rugzwemmen en 40 meter vrije slag. De Turnvereeniging „IJmuiden" behaalde aldus in het geheel drie voor bouwen we nu in Velsen op onze terreinen een spiritus-fabriek erbij. Dit is een eerste stap op dit gebied. Die loog bevat nog zooveel meer en, ingedikt brandt ze als pek. Wie weet, wat ze ons nog meer aan bijproducten opleveren zal? Wanneer ge in Velsen aankomt met den trein, en u op het motor bootje laat oversteeken 't over Noord zeekanaal naar „de papierfabriek", dan komt ge onder den indruk vau het stoere silhouet dier hooge ge bouwen, waarboven zich zware torens verheffen, met in 't ver schiet de zwarte kolenduinen, de uitgestrektheid der houtparken, alom bestapeld met in blokken gezaagde boomstammen, waartusschendoor electrische locomotieven de rappe werktreintjes voorttrekken, en langs de stijgers 't vlotte schepen- gewarrel, 't gedrang van schuiten en aken en lichters rondom een groot stoomschip in lossing, van over zee, tegen de ranke kantigheid van hef kranen, vau jacobsladders, van loop banden, van zwevende wagentjes, die de brandstof verder vervoeren. Een fabrieksterrein van twintig hectaren, daar langzaam met nog weer allerlei aanbouw, in 't binnen- duin, waarvan de heesters de nijvere gebieden als lage boschjes omranden. En verderop de aardige arbeiders woningen met de tuintjes, 't uit spanningsgebouw Concordia midden in 't park met den muziektempel en leerrijken dag doorgebrachtheb- ben. Gestolen. Voor eenige dagen hebben een paar brutale dieven een heeren- en een damesrijwiel weg genomen van het achtererf van den heer C. van Heijst Gzn. Deze fiet sen waren door een heer en een dame ter bewaring gegeven. Veel bezoek. Dat het mooie zomerdagen zijn, die we beleven en dat ze benut worden, kunnen we hier wel zien aap het groot aantal vreemdelingen, dftt door boot, spoor en tram wordt aangevoerd. Vooral komen er hier veel kinderen een dagje doorbrengen. Alleen in hotel „De Prins" waren er Dinsdag 1000 kinderen geweest. Dat er nog al wat noodig is om die allen van eten en drinken te voorzien, valt licht te begrijpen. Bezoek. De Jongelieden-orga nisaties der S. D. A. P. uit Amster dam, Haarlem, Zaandam, Koog Zaandijk en Alkmaar maakten Zon dag een wandeltocht naar hier, waar do buitenplaats „Duin od Kruidberg" en de ruïne van Brede rode bezichtigd werden, Naaikrans naar Zee. De naai krans van de Geh. Onth. Ver. alhier deed Zondag een wandeling door Duin- en Kruidberg raar zee. De meisjes hebben dien dag van het mooie weer en van den prachtigen natuur genoten, hoewel ze natuur lijk met een paar zeer vermoeide bennen huiswaarts keerden. De Fransche taal. De veieeni ging voor Volksonderwijs, afd. Sant poort heeft weder een oproeping ge daan tot die ouders, wier kinderen in aanmerking komen, om na de zomervacantie onderwijs in de Fran sche taal te ontvangen. Aangiften voor den nieuwen cursus kan ge schieden bij den heer J. de Vries den onderwijzer in genoemde taal en by den voorzitter en secretaris van de afdeeling. De nieuwe pastorie. De nieuwe pastorie zal weldra bewoond worden Tydens de afwezigheid van het pre dikantsgezin wegens vacantie, wordt de huisraad enz. overgebracht naai de nieuwe woning. Alle pensions bezet. Nu de vacantietijd jnadert of aangebroken is, zijn ook de pensions alhier en aan de Jan Gijzenvaart alle bezet Benarde tijden of niet, d9 bewoners der steden zoeken rust en verpozing in onze liefelijke omgeving. Onderwijs Aan de Christelijke School voor M. U. L. O. te Bloemen- daal zijn de volgende leerlingen Lijk aangespoeld Vrijdagmorgen circa 2ys uur spoelde tusscben paal 34 en 35 benoorden Egmond aan Zee een lijk aan. 7 isscherij-Inspectie. V erschenen is No. 17. Mededeelingen en Ver slagen van de vissc her ij-inspectie met de Maandcijfers van de visscherij statistiek over Maart 1917. Wi ontleenen er het volgende aan. Trawler visscherij. Slechts een klein deel der stoomtrawlers bleef in de eerste helft der maand in het langs de kust vrijgelaten met-gevaar lijke zeegebied het bedrijf uitoefenen in verband met de omstandigheid, dat de onderlinge molestverzekering was geschorst ook voor de visscherij in dat gebied, terwijl de premies van de particuliere assurantie maat schappijen te hoog waren om do meeste reeders tot het laten uitva ren hunner schepen te doen beslui ten Tot 15 Maait, toen het tijdperk was begonnen, waarin de Duitsche regeering absolute veiligheid in het vrijgelaten gebied waarborgde, werd buiten bovenbedoeld kustgebied in het geheel geen visscherij uitge oefend. Na dien datum werd het bedrijf door een groot aantal stoom trawlers hervat, die evenwel van de onvoldoende kolenvoorziening belemmering ondervonden. In ver band met een en ander werd door een kleiner aantal stoomtrawlers aan de visscherij deelgenomen dan in Maart 1916 en oefende geen en kele stoomtrawler het bedrijf ge durende de geheele maand uit. Het totale aantal reizen en reisdagen, door de vaartuigen van deze soort gemaakt, was dientengevolge ook veel kleiner dan verleden jaar, zoo dat ondanks de grootere gemiddelde vangsten de totale aanvoer even Beugvisscherij. Ook in deze maand was het aantal stoomschepen, dat aan de beugvisscherij deelnam, grooter dan in de overkomstige maand van het vorige jaar. Geen enkele dezer vaartuigen was echter de geheele maand gerege:d in de vaart, daar het bedrijf, evenals dat van de meeste stoomtrawlers, in verband met den verscherpten duik- booloorlog tot 15 Maart niet uiige oefend werd. Na dien datum voeren Drijfnetvisscherij. Evenmin als in andere jaren werd gedurende deze drijfnetvisscherij op haring uitge oefend. KustvisscherijDe gewone visscherij werd in het begin der maand belemmerd door het ijs, terwij" zij, voor zoover zij nog uitgeoefend kon worden, bovendien veel stagna tie ondervond door onstuimig weder, ■Het stoomvisscherybedryjf. Het stoomvisscherijbe-drijf alhier wordt weder ernstig belemmerd door het gebrek aan steenkolen, waarvan de aanvoer onvoldoende en onregel matig is. Door een der reederijen is thans een proef genomen de on voldoende hoeveelheden kolen aan te vullen met eiken hout, welke proef goede resultaten heeft opge leverd, ofschoon het verbruik van hout kostbaarder is dan van steen kolen. Meerdere reederijen zullen de proef met houtaanvulliDg navol gen. - Veisen Vertrokken 20 Juli Eendrachtst. Amsterdam, ledig. Diepte haven van IJmuiden. Vol gens mededeeling van het Loods wezen bedraagt de minste diepte vóór en in den havenmond te IJmui den en in de toeleidingskanaleu naar de schutsluizen met gewoon laag water, als vólgt: Vierkamp Dames (hardloopen, bal- werpen, hoogspringen en Duitsche 3 sprong le prijs Mej. R. Groen Vierkamp Dames(hindernisloop, slingerbal vèrspringen en hardloo pen)

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2