Voor Trawlers. Dienst limuiden-Rotterdam v. v. 68i {meiliM Zit- ei Slaapteer ZOUT Woon- en Winkelhuis 5 fSANGUINOSE! P Adverteeren doet verkoopen Dennenbrandhont Faillissement. AANKOMENDE MEISJES No V. Goederenvervoer IJmuiden-Amsterdam „Yoorwaarts" BoöMelger, en telefoonnummer veranderd in 321, Ie prijzen, twee 2e prijzen en twee 3e prijzen. De leden van de Turnvereeniging „IJmuiden" konden dan ook daarin hun bedrevenheid toonen. Hulde aan de prijswinners. VOETBAL. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 21 t/m 24 Juli 1917. BEVALLEN C. P. Filarski— van Otteren, d.; P. van GastelMeijer, z.N. JongejanZeeders, z.J. A. M. WarmerdamRozemeijer, z. A. Kleiman— Konkelaar, z.S. M. Braamvan der Son, z.C. Go' mes—Maas, z. OVERLEDENJohannes Huber- tus van den Hoogen, 61 jaren. Gevon den Y oor werpen waaromtrent inlichtingen zijn tc bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 rood koralen kinderhalsketting. 1 gouden broche met witte steentjes 1 zwart tascbje met inhoud. 1 broche met steen on portret. 1 gouden damesbroche. 1 wit kinder hoedje. 1 bruine portemonraie met inhoud 1 zil verbom 1 kanarie. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. VELSEN. Examens. Mej. Corn, van Heijst Pd. alhier, leerlinge van de Muziek school van den heer J. J, Zwartte Beverwijk deed met gunstigen uit slag examen als organiste voor de Nederl. organisten vereen, te Am sterdam. Uit de Provincie. EGMONI) AAN ZEE. - Zondagmiddag circa 3 uur passeerden alhier 2 watervliegtuigen, koersende om den noord. Maandag 10VS uur v m. is op onze kust waargenomen, dat tusschen PettenHelder de Duit sche vrachtboot „Marcur" isgezon- de nieuwe bewaarschool voor de kinderen van de fabrieksarbeiders, te zamen tot een complex, dat im poneert, wanneer ge nagaat hoe be scheiden dit bedrijf hier nog maar een twintig jaar geleden met zestig arbeideis uit Wormer is begonnen. En wat u dan vooral treft, is de rustigheid, waarmee dit enorm ver wikkeld mechanisme dag en nacht voortbeweegt, vooitschept, met de tytaansche krachten aan de steen kool onttrokken: het papier uit de boomstammen der Russische wouden Een kalmte, vooral veroorzaakt, doordat de onvermoeide machinerie hier meer en meer den arbeid van menschen vervangt, die er in hoofd zaak alleen nog maar de wakende leidera bij zijn. En wanneer de directeur, de heer D. Wiepkes, u dan tegemoet komt de man, die, uit de rangen van 't personeel voorgekomen, doorzijn organiseerend talent, zijn techni- schen zin tot verbeteren en ver eenvoudigen vanzelf was aangewe zen om hier van 't begin af pionier leider te wezen en deze couranten- papierfabriek zóó groot te maken, wanneer hij u eenvoudig en be scheiden verwelkomt in zijn gebied, dan heeft hij u weldra onder den invloed van de warme genegenheid, waarmee hij aan dit bedrijf zijn leven wijdt, en er zich als 't ware volkomen mee heeft vereenzelvigd. Weldra neemt hij u opgewekt mee rond, om 't alles te laten zien en te verklaren lange tochten over terreinen en door gebouwen, te voet, ken, vermoedelijk op een mijn'ge' loopen of getorpedeerd. De opvaren de bemanning werd door Neder- landsche torpedojagers gered. BERICHT Het Raadsoversicht en enkele be richten moeten overstaan tot Za terdag. Adyertentiën Ondertrouwd JOHANNES L. BLOKLAND en JANE CREMER. Johanna Catherina de Graaf, Dagmeisje, Nette jonge Werkster vraagt een werkhuis voor Zaterdags vai) 8—6 uur, geon winkel, liefst Velseroord, Adres: Agent van dit blad te Velseroord. Een Huisnaaister gevraagd bij Mej. KRABBENDAM, Kanaalstraat 83, H.H. BAKKERS! Direct gevraagd een flinke nette Jongen bij H. H. MEIJER, WIJKEROOG. Een mi jongmmsch MILITAIR, Net gehuwd persoon, met liften omhoog, of op een loco motief om de reizen wat te bekorten. En met een breed gebaar, met een enkel cijfer, beduidt hij u den gang van zaken Daar komen de Rijnaken voor den wal om de kolen te lossen wij verstoken elke week een twaalf honderd ton, die, vrijwel volkomen mechanisch getransporteerd, ten slot te terecht komen in onze 29 stoom ketels. Mechanische aanvoer, mecha nische stokers, en pneumatisch worden de slakken weggezogen van de roosters. De stoom gaat dan door zware buizen naar de verschillende stoommachines. Dan komen we binnen in de elec- trische centrale met zijn overwel digende compound-machine, dyna mo's, turbines, die den eindeloozen gaug verleenen aan het raderwerk, waaruit de boomstammen als papier- te voorschijn komen. En omdat de courantenpersen nu eenmaal niet wachten kunnen, is door alle moge lijke reservewerktuigen gezorgd om stagnatie te voorkomen. De directeur vertelt u, dat voor het slijpen van het hout elke steen 700 P.K. noodig heeft om rond te draaien met 250 toeren in de minuut, en dat de blokken er met een kracht van acht atmosferen tegen aange drukt worden. De magazijnen boven deze werktuigen liggen vol balken, en telkens hoort men ze automatisch op hun plaats vallen, om onder grooten toevoer van water verslepen te worden. Dan zien we het geslepen hout H,H. Yischhandelaren. beSiSstissfjz&ken Weggeloopen Pension gemeubileerde kamer Te huur aangeboden Tijdelijk te huur een gemeubileerd huis te koop aangeboden. Hoogste bod gevraagd voor circa 30 taw wsrij mijnzo&i, direct leverbaar. Brieven onder No. 416 Bureau van dit Blad. HEEREN-RIJWIEL. Te koop aangeboden twee flinke Sleepbooten geheel verbouwd en ingericht als Stoomtrawlers, TE KCOP .- een Heeren-fiets, Te koop aangeboden eenige wagons Eiken brandhout. door groote goten vloeien, waar het van spanen bevrijd wordt, en opgepompt naar boveD, om er, met een 3-è, 400 voud aan water, de nog onvoldoende verkleinde stukjes aan te onttrekken. Zoo stroomt het in bakken, waar ronddraaiende trom mels wel het water doorlaten, maar niet de vezel. jEn aldus geraffineerd, komt het dan als een pap in de verzamelkuipen, waaruit het voort- gepompt wordt naar de papierfabriek. In de enorme mengbakken komt de cellulose erbij, in de tien „Hol landers" wordt het verder vermalen door ronddraaiende messen over elkaar heen, die ieder 70 P K. ver bruiken, wat dat eigenaardige gieren de geluid geeft. Vervolgens wordt het mengsel, voorzien van de kleur stoffen enz., afgevoerd naar de roer bakkeu, waar de stof, steeds in beweging gehouden, in voorraad blijft voor de papiermachines. Iedere papiermachine, van niet minder dan 60 meter lang, wordt door 250 P.K. voortbewogen. De brei komt hier met een 300 voud aan water op, en de 3.40 meter breede baan- gaat er over in zijn wording tot papier, met een snelheid van 150 meter per minuut. De afgewerkte stoom wordt daarbij weer gebruikt voor het drogen. Wonderlijk is 't, op het eind daarvan 't spetterend geluid van de springende vonkjes langs 't opper vlak te hooren; van de wrijvings- electriciteit, die er -aan wordt ont nomen aleer de haan opgekluwd wordt tot rollen „zonder eind en Bloedarmoede Bleekzucht Zenuwzwakte. Oorzaken van bloedarmoede en zenuwzwakte; een druk le ven gestoorde functienver zwakte hartswerking; slechte spijsverteering; leven boven de kracht. Verschijnselenbleeke kleur;- hoofdpijnengedurige ver moeidheid slapeloosheidlus teloosheid prikkelbaarheid gebrek aan eetlust. Behandelingtweemaal per dag een eetlepel SANGUINOSE kost f 1.50 de flacon; 6 fl f8.—12jü 15.— Bij ai le voorname Apothekers en Drogisten WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Biemersstraat 2c/4. Den Haag. C hi\ - Soeialer Be wegin g. De Christêlijk-Socialo Party wil vanuit Christeiyk beginsel ingrij pende maatschappelijke hervormin gen, naar eisch van sociale recht vaardigheid. Zij strijdt daarbij tegen Vrijzinnigheid, tegen de Conserva tieve Coalitie, tegen Socialisme. Wie belang stelt in de Christeiyk- Sociale Beweging, vrage gratis toe zending gedurende dit jaar van het Christelijk-Sociaal maandblad de „Volkseenheid", onder redactie van Mr. Dr. A. R. van do Laar, aan bu reau de „Volkseenheid" Gendringen. Brandhout Ik bied aan tegen concurree- rende prijzen dsnetersbrand- hoaaf, gezaagd ter lengte van 1 Meter en 20 c.M. Ook eiken brandhout in blokken. Br. on der motto „bout" aan het bur. van dit blad. H.H. Reeders TE KOOP voor Stoomtrawlers, een voordeelige partij 120.000 Kilo brandhout, franco op wagon, te leveren in par tijen adres J. STAPEL, boekhouder- reederijeD, Santpoort. II Bij vonnis van de Arrondisssmeuts- Rechtbank te Haailera, d.d. 20 Juli 1917, is J. VAN TIGGELEN, wonen de te Velseroord, gemeente Velsen, aannemer, handelende onder den naam KA SIER VAN TIGGELEN verklaard in s'aat van faillissement, rnet benoeming van den Edel Acht- baren Heer Mr. P. J G. VAN DESi MUELEN tot Reeliter-Commissaris en van den ondergeteekende, Ad vocaat en Procureur, kantoorbou- dende aan de Julianakade No. 35 te IJmuiden, tot Curator. De Curator voornoemd, Mr. A. W. HELLEMA. COöP. WASCH-, STRIJK- BADINRICHTING „IJMUIDEN en OMSTREKEN" TE IJMUIDEN. voor den stoommangel kunnen geplaatst worden. Aanmelding in per soon aan het kantoor der inrichting. Kantoor der N. V. Motordienst „IJmuiden" Directie VAN KEULEN. is heden verplaatst van Yiscbstraat 7 naar het Kantoor der gebreken". Die rollen worden op breedte gesneden, er komen ijzeren banden omheen en klaar zijn zij voor de verzending naar de couran- tenbureaux. Opmerkelijk ook, in zoo'n papier- fabiiek is de zuinigheid... op papier. Al wat er overblijft aan gebroken vellen, aan randjes en snippers, wordt zorgzaam vergaard om weer vermalen te worden tusschen de maalsteenen. En uit de 90.000 liter afvalwater per uur, wordt in reusachtige trechters, het bezinksel eveneens weer ontrokken voor het verbruik op de papiermachines. Wat tevens vervuiling van de open bare wateren voorkomt. De watervoorziening in een der gelijk bedrijf is natuurlijk een factor van overwegend belang. Ik vertelde reeds dat er tien bronnen aange boord zijn, waaruit mammouthpom- pen het water veertig meter diep ophalen uit 't duinzand in een hoe veelheid van 400.000 liter per uur. Motoren staan er 180, alleen in deze fabriek, van 7s tot 1500 P.K Elke wals in de calanders, die het papier glanzen, staat ónder een druk van 30.000 kilo. Na onzen tocht op een electrische locomotief door het houtpark, waar ruim 14 hectaren volge3tapeld lig gen met nu ook veelal inlandsche stammen, volgden wij het bereidings proces van de cellulose, dat tenge volge van de oorlogsomstandigheden echter aanmerkelijk beperkt is moe ten worden. De cellulose, verklaar de de directeur, geeft aan het hout slijp de vezels tot vorming van het weefsel, dat het papier is. Aan zwaveligzure kalk wordt voor deze bereiding van3lot 4000 M8 per week verwerkt. Vier mach tige torens, van ieder 47 meter hoog, zijn er gebouwd om deze chemische stof te maken. Daarin zet men wekelijks (in normalen tijd) 70 000 kilo kalksteen om. In de pyriet- ovens wordt het ijzerox de verbra,nd, voor 't verkrijgen van het zwavelig zuur, waarna de afval weer naar de hoogovens gaat. Maar de om vang van dit bedrijf is nu te groot voor de fabricage van cellulose, en daarom behelpt men zich t|jdelyk met een noodinstallatie voor het verbranden van afvalproducten uit de gasfabrieken, waaruit eveneens zwaveldampen onstaan. En op deze wijze zwoegt dit machtig gecompliceerde mechanisme dag en nacht voort, gaan de arbeiders aan de machines twaalf uur op en twaalf uur af om de onverzadelijke persen voortdurend te voorzien van papier, waarvan ook dit blad al deze voorbereidingen en bewerkingen heeft ondergaan. o Zwemmen is gymnastiek in het water. Jammer dat in deze omge^ ving geen zwem- en Padinrichting is en dat in een plaats waar een zéér groot gedeelte van de bevol king zeevarende is. Kinheim. Zondag heeft de Voetbalclub Kinheim een wedstrijd gepeeld tegen, de geïnterneerde Duitschers te Bergen en met 2-— 1 gewonnen. Personalia. De Minister van Waterstaat heefc benoemd tot bui tengewoon opzichter R. Bekendam. te IJmuiden, bij de werken van het Noordzeekanaal. Oorlogsberichten. Amsteletraat C 14. rl Z.Z. Visschershaven C 31) IJmuidbn- Hiermede vervullen wjj den treuri- 9 gen plicht U kennis te geven van het overlijden, tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, van mijn geliefde Echtgenoote en onze dierbare Hoeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw Geb. Koning, in den ouderdom van 63 jaren. Haarlem, J. de Graaf. Ymuiden, "VV. de Graaf. A. M. de Graaf—Hollander en kinderen. Haarlem, 21 Juli 1917. XI. Boutstraat 98. Voor terstond Zondags vrij. Adr. bureau van dit blad. niet ouder dan 16 jaar, die een goede inrichting van onderwijs heeft afgeloopen, kan terstond geplaatst worden op een Administratie en Expeditiekantoor. Aan vangssalaris naar bekwaamheid f20.a f25.per maand. Eigenhandig geschreven brieven met uitvoerige inlichtingen onder Letters IJ. V. aan het bureau van dit blad. behoorlijk kunnende rekenen en schrjjven, zou zich 's avonds gaarne op een kantoor of iets dergelpjks geplaatst zien. Brieven onder letter Z. W., Adv. Bur. P. F, C. Roelse vaste betrekking, doch over veel vrije tijd beschikkende, zag die gaarne bezet met administratief werk, incasseering van wis sels of iets dergelijks. Brieven onder no. R. 211 Adv. Bur. P. F. C. Roelse IJmuiden- Laat uw boeken controleeren, uw balan- zen opmaken en behandelen, door betrouwbaar deskundige. Condities billijk. Brieven motto //Accoun tant" bureau van dit blad. Vrijdag 1.1. te Zandvoort, en dien dag te IJmuiden gezien, een zeer klein lichtbruin hondje, met zwart harig snoetje. Terug te bezorgen tegen belooning en vergoeding der reiskosten, (wordt desge- wenscht ook gehaald,): BoulevardPaulus Loot, laatste huis Zandvoort. gevraagd met vrye kamer en slaapkamer of zit- slaapkamer. Brieven onder letter P. a. h. bureau van dit blad. Gevraagd door Jongmensch een met of zonder Pension te IJmuiden. Br. onder no. 417 bur. v. d. blad. zonder pension, met gebruik van keuken. Adres; Adv. Bureau P. F. C. Roelse. AdresAdv. Bureau P. F. C. Roels6. Te koop, een goed onderhouden Heeren-rijwiel, prachtig in lak en nikkel, met nikkelen velgen en freewheel m. terugtraprem, voor f35—, Lagerstraat 19 Velseroord. in goeden staat en tegen redelijken prijs. Desverlangd kan een belangrijk deel der koopsom als hypotheek gevestigd blijven. Brieven franco onder letter A."W. aan van Dorp's Advertentiebureau. goede banden, f35.—3 Maarten van Heemskerkstraat 25rood. AdresBureau van dit blad. Te koop een met afzonderlijke bovenwoning aan den Rijks weg. Zeer gunstig gelegen bouwteirem nabij de brug. Te bevragen aan het bureau van Kors Visser, Architect-Makelaar, Julianakade 3, Telefoon 310. te k o o p bij W. SCHOORL, Statiouskof- fiehuis. Velsen.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 3