ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 181, Woensdag 1 Augustus 1917. 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd poet 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES Willebrordstraat 12 A, Yelseroord, Telefoon No. 111 Uitgave van de Naaml. Venn, Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbièdingen en aanvragen, familieberichten van 15 rogels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingeu 15 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 y k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. SOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN gjmtiidcn (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C« l?ÖELSE, Te Yelseroord bij M, v» Til burg, Willebrordstr. S3, en bij j, v. Ilouweli sagen, Trompislrsal Vclscroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Sctiermcp, öoodteei L 41, Wijkeroog. Te Santpoort bij P, Messrs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, ni@£ aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN II, op te geven. De Administratie. Maatregelen tegen gebrek aan veevoeder. pe Burgemeester van Velsen wijst landbouwers en veehouders op onderstaande raadgevingen van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel in de Staatscourant van 18 Juli 1917 en beveelt met aandrang aan zooveel mogeiijk in de door deu Minister aangegeven richting werkzaam te zijn. Méde door den slechten hooioogst zal er in den komenden winter ongetwijfeld een groot gebrek aan veevoeder ontstaan. Daarom dienen alle mogelijke pogingen te worden aangewend om dit gebrek tot den kleinst moge lijken omvang te beperken. Dit zal kunnen geschieden door het zooveel mogelijk verbouwen van de hieronder genoemde gewassen in de stoppels van vruchten, die vroeg het veld ruimen, dus na vroege aardappelen, win tergerst, rogge, karwij, koolzaad, vlas e. d., alsmede door er voor te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk voedsel verloren gaat. Daardoor zullen de akkerbouwers in staat zijn een groot deel van de door hen voor veevoeder geteelde vruchten, als man gel wortels, voeder bieten en koolrapen, alsmede erwten-, boonen- en haverstroo naar elders te verkoopan, om zelf producten, die zij in normale jaren niet of in mindere mate daartoe bezigden, als veevoeder te gebruiken. Van de gewassen, die met kans op succes nog na de hierboven ge noemde vruchten geteeld kunnen worden, zouden genoemd kunnen worden de koolrapenknolrapen of raapknollenoveral waar nog planten verkrijgbaar zijn (voor het zaaien van koolrapen is de tijd verstreken) de herfst- of stoppelknollenzoowel op zand- en veen-, als op lichte kleigronden. Per H.A. heefc- men 2— 4 K.G. zaaizaad noodigzoowel het loof als de knollen kunnen tot zeer laat in den herfst worden ge voederd. Ook leent dit gewas zich zeer goed om in zijn geheel ingekuild (geënsileerd) te wordende wikken op de zavel- en kleigrondenmen heeft, per H.A. ongeveer 2 H.L. zaaizaad noodighet boterzaad of zom err aap zaad, op alle gronden. Hoeveelheid zaaizaad 25 liter per H.A. Het groene gewas kan tot laat in den herfst gevoerd worden en tegen den winter worden ingekuild de gele mosterddie op de meeste grondsoorten, gezaaid naar een hoe veelheid van 2535 liter per H.A., nu nog een groote massa blad pro duceert, dat, mits vóór den bloei gemaaid en ingekuild, een goed veevoeder vormthet koolzaad op de betere gronden hoeveelheid zaai zaad 2535 liter per H.A.de groene massa kan gemaaid en ingekuild wofden het Westencoldsch- en Ita- liaansch Raaigrasnu gezaaid naar een hoeveelheid van pl.m. 65 K.G. per H.A., mag men op de meeste gronden nog een behoorlijke snede gras verwachten do spurriedeze leent zich vooral voor de lichte zandgronden en is daar voldoende bekend. Behalve door het telen van een z g. tweede vrucht kan bijkans iedere landbouwer den nood helpen lenigen, door zoo zuinig mogelijk met de stoffen, die waarde hebben als vee voeder, om te gaan. Nog in vele streken van het land worden de koppen en bladeren van bieten r.iet met die zorg verzameld, welke redelijkerwijs voor den vol genden winter gtëischt mag worden. Tegen wat meer arbeid mag daarbij niet worden opgezien. Daarom zij er hier op gewezen, dat men daar, waar men geen over vloed van jonge klavers heeft, in den herfst zoo lang mogelijk de koppen met bladeren versch dient te vervoederen. Van een gedeelte kunnen koppen en bladeren van elkaar gescheiden worden. De koppen blijven bewaard tot den tijd, dat men wegens nacht vorsten geen versch loof meer kan voeren, en al het andere wordt zoo zorgvuldig mogelijk ingekuild. Hij, die uitsluitend grasland heeft, zal verstandig doen zijn vee niet zoo lang als maar eenigszins moge lijk is buiten te laten, doch dit wat eerder op te stallen en te voederen met gras, dat dan nog gemaaid wordt van land, dat men voor dit doel vroegtijdig zonder beweiding laat liggen. Door alles wat niet meer in ver- schen toestand aan het opgestalde vee vervoerd kan worden, zorgvul dig in te kuilen, kan men laat in den herfst nog heel wat kostbaar- veevoeder verzamelen. Ten slotte zal het in sommige streken mogelijk zijn door het maaien van groen riet de beschikking te krijgen over voeder, dat in verschen of geënsileerden toestand door de dieren gaarne gegeten wordt. Ook zij hier in herinnering ge bracht, dat het hakselen van hooi en stroo tot. besparing van deze voedermiddelen leidt. Zij, die een voor hen onbekende cultuur van voedergewassen willen toepassen, of, terwijl ze niet vol doende vertrouwd zijn met het inkuilen van groenvoer, daarmede willen beginnen, zullen goed doen, vooraf het advies van den Rijks- landbouwleeraar of veeteeltconsu lent in te winnen. Velsen, 26 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Bekendmaking, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dal de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel hij besluit van 18 Juli 1917 No. 18548/43 het navolgende heeft bepaald Artikel 1. Eigenaren en bezitters van ongedorschte granen en peul vruchten zijn verplicht, telken male onmiddellijk na het dorschen opgave te doen van de door hen gedorschte hoeveelheden, uitge drukt in Kilogrammen, aan den Burgemeester hunner woonplaats. Art. 2. E'geraren en bezitters van ongedorschte g'anen en peul vruchten zijn verplicht al hun granen en peulvruchten, met uit zondering van de hoeveelheden, waarover hen uitdrukkelijk de beschikking is gelaten, te bezor gen of te doen bezorgen uitsluitend op de plaats waar- en op dei) tijd, dat zulks door den Regeerings- Commissaris van de Rijksgraan- verzameling wordt gewenscht, overeenkomstig de daaromtrent bc-staande plaatselijke gebruiken. Art. 3. Voldoen da eigenaren en bezitters niet aan de in art. 1 en 2 genoemde verplichtingen, dan zal, onverminderd de straf rechtelijke vervolging, die zal worden ingesteld, de beschikking over de hoeveelheden, in art. 2 bedoeld, worden ingetrokken. Art. 4, Onder granen wordt in deze regeling verstaanwintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomer- geist, haver, evene, boekweit en kanariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze regeling verstaan: veldboo- nen, (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en waalsche) alle soor ten groene- gele- grauwe erwten, alle soorten bruine-, gele- en witte boonen. 'Velsen, 26 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Aardappelen. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid bij besluit van 21 Juli 1917 No. 20275 de navolgende maximum kleinhandelprijzen zijn vastgesteld Vroege aardappelen, groote 9 cent.per K.G. Vroege aardappelen, poters of drielingen 6 cent per K.G. Deze prijzen gelden niet voor de z.g. fijne zandaardappelen. Velsen, 28 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentese cretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. Hoogenlijk te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een rookerij en dro- gerij van visch op het perceel kadastraal hekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1034. Op Vrijdag den 10 Augustus 1917, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeliEg en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor bet bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgers do bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zij n verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 27 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Verplaatst. De brieven- en telegrambesteller R. India alhier, is benoemd tot conducteur 3e kiasse te Enkhuizen (spoorwegpostkantoor no. 1). Noordzeehaven. De volledige uitslag van de te Haarlem gehouden aanbesteding jvan het onderhouden op diepte in en vóór den mond van de Noordzeehaven en in de kanaal gedeelten buiten de sluizen, gedu rende de jaren 1918, 1919 en 1920 is als volgt J. v. d. Velde, Dordrecht, f 448000, meerder werk f 0.29 per Ms; L. Volker Az. Sliedrecht en A. Bos Pz. Dordrecht- f 428000, meerder werk f0.34 per M3. Geslaagd. Voor het examen hoofdakte is te Amsterdam geslaagd de heer D Visser van hier. VELSEROORD. Feestavond. Morgenavond wordt in het gebouw van den R.K. Volks bond een Feestavond georganiseerd ter gelegenheid van de opening eener winkel van de R.K. Vakvereenigings- Coöperatie. Feestredenaar is de heer Verznu uit Utrecht, terwijl er ook muziek, zang en voordrachten wor den gegeven. VELSEN. Duurtetoeslag. De directie der Papierfabriek heeft den duurtetoe slag voor hare gehuwde arbeiders wederom verhoogd en wel van f3. op f3.50 per week. Voor de kinderen beneden 16 jaar is de toeslag voor de eerste drie van 30 op 40 cent en voor de vol gende van 20 op 30 cent gebracht. Concert. Zondagavond is in den tuin bij het gebouw „Concor dia", een concert gegeven door de Harmonie „de Eendracht" direc teur de heer K. H. Kerkhoff te Haar lem, en hst Maunenkoor „Proza en Poëzie" van Haarlem directeur de heer P. v. d. Rovaait. De tuin was dicht bezet met honderden bezoekers, die genoten van de mooie muziek en den schoo nen zang, welke ten gehoore werden gebracht. Vooral het beroemde opus Hollands Glorie" van Richard Hol voor koor en orkest, werd met. groote aandacht gevolgd en luide tcegej nicht. Het was een mooie avond, eene die naar meer dergelijke doet ver vangen. Benoemd. De heer H. J. Ba- rent sen, buitengewoon opzichter van den Rijks- Waterstaat alhier, is benoemd tot opzichter bij de Ge meentewerken te Leiden. Voorzichtigheid aanbevolen. De heer S. v. d. H. bezeerde zich dezer dagen 's morgens in. de muis van de hand aan een spijker. In de ioop van den dag zwol de hand en daarna de arm op, waarop een lange roode streep te voorschijn kwam. Toen hij er mede bij den dokter kwam, constateerde deze bloedver giftiging en sneed in de band, waar door het vergiftigde^ bloed verwij derd kon worden, 't Was maar goed dat de man gauw dokters hulp ingeroepen had. Gevaarlek. 't Schijnt tegen woordig ook al gevaarlijk komkom mers klaar te maken in een ge- ëmailleerden schotel. Op Wijkeroog heboen alle leden in een gezin ten gevolge daarvan, hevige buikpijn en misselijkheid opgeloopen, Lst de gevolgen niet ernstiger geweest zijn is waarschijnlijk hier aan te danken, dat ieder slechts eene kleine hoeveelheid gebruikt heeft. Voorzorgsmaatregelen. Bij de aanlegplaatsen der stoomponten, wordt tegenwoordig door een paar arbeiders met modderbengels in het kanaal gebaggerd. Wanneer voldoen de diepte verkregen is, wordt, er een zinkstuk neergelaten, wat moet dienen, om het uitschuren van zand tegen te gaan, wanneer tij eventu- eele ijsvorming weer sleepbooten moeten liggen draaien. Veel bezoek uit Amsterdam. Het mooie weer Zondagmor gen heeft weer velen uitgelokt om de Amsterdamsche lucht door die van Kennemerland uit de longen te doen verdrijven. In plaats van de 17 booten, die de dienstregeling voorschrijft, kwamen 21 aan den steiger. Het aantal ingenomen reis biljetten wees op het enorme getal van 3700 passagiers. Brandstoffennood? Even wes telijk van den steiger van den IJmuiderboot bevindt zich de haven van 't handpontje dat in tijd van nood dionst moet doen, als de groote ponten het beide opgeven. Dit ha ventje was door wat paalwerk af gebakend, maar er is than3 meer als de helft van dit hout verdwenen. Zou dit in verband staan met den brandstoffennood Haver in beslag genomen. De stalhouder van Gameren had van den landbouwer Dijkman 80 Aren te veld staande haver gekocht en stuur de nu een knecht uit om daarvan een vrachtje voor de paarden te halen. Op last' van den regeeringscom- missaris voor den graanoogst 1917, Mr. A. J. Vliegentharf is er beslag gelegd op het gemaaide en is dit naar het terrein van den gemeen- iJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1