ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No, 182. Zaterdag 4 Augustus 1917. 2e Jaargang. Adfninistratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon IS3. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: "Willebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mrj. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing Tan adverieisüBn Tan buiten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het AdTertentlebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. AZIJN. De Burgemeester van Veis en brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid bij beschikking van 21 Juni 1917, No. 47174 do volgende maximumprijzen voor azijn, al dan niet gepasteuriseerd, heeft vastgesteld: Groot- en tusschenhandelprijs a. bij afname per 1/1 anker van 40 L. of minder 13 ets. p. L. b. bij afname per 1/1 H.L. fust 121/» ets. per L. c. by afname per 1/1 oxhoofd- fust van minstens 220 L. 12 et. per Liter. Azijn van ten minste 4% tot en met 6% wa- tervrij azijnzuur (z.g. wijnazijn) Kleinhandelprijs: 16 ets. per flesch eener inhouds maat van min stens 7,5 dL. Azijn van ten minste 3% wa- tervrij azijnzuur (z.g. bierazijn) a. bij afname per 1/1 anker van 40 L. of minder 10 ets. p. L, b. bij afname per 1/1 H.L. fust 9 Va ets. per L. c. bij afname per 1/1 oxhoofd- fust van minstens 220 L. 9 ets. per L. 12 ets. per flesch eener mhoudsm. van minstens 7,5 dL. 2 ets. per dL. bij verkoop bij mindere hoe veelheid dan per flesch van min. stens 7,5 dL. 2e Te bepalen: a. dat de sub. 1 vermelde maximumprijzen zullen gelden exclusief fust, of flesch, of verpakking, doch zonder dat eenige kosten mogen worden in rekening gebracht; b. dat de sub. 1 genoemde maximumprijzen ook zullen gelden voor azijn van hooger gehalte, onverschillig onder welke naam die azijn wordtin den handel gebracht, doch alleen gedurende den termijn, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Nederlandsche Staatscourant zal zgn bekend gemaakt, dat bier- en wijnazijn niet in voldoende hoeveelheid ter beschikking van het binnenlandsch verbruik staat c. dat de groot- en tusscfcenhandelprijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat alle azijn met een persentage watervrij azijnzuur, als in bovenvermelde beschik king genoemd, aan de maximumprijsregeiing is onderworpen, o.a. ook de z.g. rozijn-wijnazijn, Bordeau-azijn enz. Ten slotte wordt opgemerkt dat de azijnfabrikanten, geen azijn met een hooger gehalte aan watervrij azijnzuur dan 6 pCt, vervaardigen. Velsen, 28 Juli 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Het voorbereidend Ou- derwijs. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs heeft het volgende schrijven aan den raad verzonden. Wij nemen het om de belangrijk heid in zijn geheel op. „Het is voorzeker een goed ver schijnsel, dat meer en meer de oogen open gaan voor de belangen van het jonge kind. Evenmin als de lichamelijke ont wikkeling pas begint met het 6e of 7e levensjaar, wacht de geestelijke ontwikkeling tot aan dien leeftijd. Iedereen zal dat in eigen omgeving wel hebben opgemerkt. En daarom moet dan ook de hoog noodige lei ding worden gegeven. Juist dan, als het waarnemen be gint, als het denken vastere vor men gaat aannemen, als goede en kwade neigingen meer doelbewust worden en tot handelen drijven, kortom, als het ontluikend leven indrukken van buitenaf begint te verwerken, dan is doeltreffende lei ding van den kindergeest zoo hóóg noodzakelijk. In de eerste plaats moet dit uit gaan van het huisgezin. Doch ook hier komt de practijk van het le ven zeggen, dat in de meeste ge vallen dit niet mogelijk is. Vooral in eenigzins groote gezinnen worden de kleintjes zoo dikwijls toever trouwd aun broertjes of zusjes, [ja een enkele maal zelfs aan „hun e|gen lot overgelaten". En ook al is toezicht aanwezig, dan bepaalt zich dit meestentijds tot stilhouden, maar of doelbewust, tactvol en met animo leiding aan de gedachten wordt gegeven, valt sterk te betwijfelen. Helaas moet geconstateerd worden, dat juist het tegenovergestelde maar al te vaak het geval is. Zeker, het kind ontwikkelt wei; het wordt ouder en moet dus in drukken ontvangen, maar het is soms in averechtsche richting, het gaat met horten en stooten ge\ paard en door te groote teleurstel lingen voor de jonge kinderziel. Gevolg is dan het aanleeren van verkeerde gewoonten en hebbelijk heden, die of zeer moeielgk of in het geheel niet meer af te leeren zijn op rijperen leeftijd. Daarom zal voor het grootste ge deelte der kinderen goed voorbe reidend onderwijs een besliste be hoefte blijven. De behoefte is aljaren gevoeld en voornamelijk is getracht door be waarscholen (hoofdzakelijk gesticht en onderhouden door particulieren) daarin te voorzien. Het doel moge daarbij goed zijn geweest, de wil te eerbiedigen, de wijze van uitvoering was over 't geheel verre van vol doende. Wie kent niet de bewaarscholen? In den vroegeren tijd niet veel meer dan duffe, dorre kindergevan genisjes, waar de lentebloem van de kindergezichtjes verdorde in duffe atmosfeer, wfèar de kleine leventjes bang opzagen tegen een oude juf frouw later meer een bewaarplaats, gevend een weinig vertier en te veel discipline. En in den tegen- woordigen tijd nóg dikwijls oude gebouwen met weinig of geen ge schikte speel- en leerartikelen, enz. Een leerplan ontbreekt en een goede leiding .voor de kindergedachten is verre tè zoeken. Wij meénen met volle gerustheid te mogen zeggen, dat voor het over- groote deel de bewaarscholen, ook in hare tegenwoordige inrichting, nog niet voldoen aan de eischen van goed voorbereidend onderwijs. Wat dan wel noodig is? In verschillende plaatsen van ons land zijn voorbereidende scholen ge sticht ter vervanging van de bewaar scholen. Met grootevoldoening wordt geconstateerd, dat daar werkelijk leidende kracht en opvoedende waar de van uitgaat. Bij het bezoeken van eenige dezer scholen in verschillende plaatsen hebben wij met veel genoegen den arbeid onder de jonge kinderen gade geslagen. Het doet prettig aan te zien, met welk een tact daar werd omgegaan met de kleintjes en hoe prettig dezen het vinden hun „school" te bezoeken. Vooral aan de inrichting moet veel aandacht en zorg worden be steed. Het gebouw moet uit- en inwen dig een netten, gezelligen indruk maken, voor frisscbe lokalen, gemak kelijke bankjes, een ruime, luchtige speelzaal en een flinken speeltuin moet gezorgd worden. De leiding der allereerste ontwik keling van- alle zintuigen en van de hand is zeker zoo moeilijk als het verder onderwijs en vraagt al geheels toewijding van goed onder legd personeel. Doch daarover straks nog een enkel woord. In de voorbereide scholen mag geen onderwijs gegeven worden in de vakken van het lager onderwijs, om daarmede de lagere school een handje te helpen. Het tegendeel zou bereikt worden. De kinderen mogen van daar niet „knap" naar de lagere school gaan. De school moet voor bereidend werken, d.w.z. den geest der kinderen klaar maken, om later onderwijs te kunnen ontvangen. De leerplans der voorbereidende scholen bevatten dan ook meestal de volgende vakken van onderwijs a. spelen vooral dienstbaar gemaakt aan lichamelijke ontwikkeling, c. oefeningen van de hand. zingen op gehoor, Willen alle deze zaken goed tot haar recht komen, dan is er meer dan voldoende werk en behoeft het voorbereidend onderwijs niets te maken te hebben met de lagere school. Van aansluiting daar mede zal dan van zelf geen sprake zijn. De kleintjes leeren wèl goede eigenschappen; zij moeten vanzelf met andere kinderen samenleven en samenspelen. Het gemeenschaps gevoel wordt in booge mate daar door aangekweekt; het kind leert verdragen en hulp bieden en hoe jong het moge zijn, gepaste naijver brengt het tot willen. Vooral spel en zang helpen daarbij. Dat bij zulk onderwijs in een goed ingericht gebouw, onder des kundige leiding, met gebruikmaking van gepaste en doelmatige leermid delen en speelgoed, een gezegende invloed op de karaktervorming van het kind uitgaat, behoeft wel geen nader betoog. Geest en lichaam zullen de goede resultaten ontegen zeglijk ondervinden. Een vraag van groot belang is: door wie móet dat onderwijs ge geven worden Men zou kunnen volstaan met te antwoordendoor bevoegde leer krachten. Dit houdt echter meer in dan men oogenschgDlijk denken zou. Werd in vroeger tijden het bewaarschool„onderwijs" toever trouwd aan haar, die van het kin derleven absoluut geen studie had den gemaakt, tegenwoordig valt te dien opzichte gelukkig groote ver betering te constateeren. Algemeen wordt op de voorbe reidende scholen personeel gevraagd dat speciaal daarvoor is opgeleid en de vereischte diploma's bezit. Vanzelf vloeit daaruit voort, dat ook de salarieering beter moet zgn dan van de vroege bewaarschool- houderessen, doch het groote belang van voorbereidend onderwijs zal zeker niet ten achter gesteld mogen worden bij de meerdere kosten, welke daarvoor van de gemeenschap gevraagd worden. De salarisregeling is in de ver schillende gemeenten, die in het gelukkig bezit van voorbereidende scholen zijn, nogal verschillend. Als voorbeeld moge Leiden wor den aangehaald, waar deze is: Voor hoofd f 850—f 1000.—voor onderwijzeressen f 550—f 763. voor kweekelingen f 100.per jaar In verschillende plaatsen zijn reeds kweekscholen voor dit personeel op gericht. Steeds meerderen gevoelen zich tot dit onderwijs aangetrokken blijkens de daarvan voorhanden ge gevens. Gevraagd zou kunnen worden of voorbereidend onderwijs gegeven kan worden in een of meer lokalen van een lagere school. De practijk heeft evelwel bewezen, dat dit te storend werkt op het lager onder wijs. De kindertjes spelen en zingen meer, hebben meer vrijheid, moeten vooral in den zomer meer naar buiten en zullen daardoor te veel hinder geven voer het lager onder wijs. Bovendien, dan werd meestal een gewone onder wgzeres der lagere school met het voorbereidend onder wijs belast en ontstond een soort verwaterd lager onderwijs. Vooral de voorbereidende scholen zullen een nuttig arbeidsveld zijn voor den schoolarts. Waar op lateren leeftijd soms lichaams- of organische gebreken geconstasteerd worden die moeiiyk te verhelpen zijn, kan veel worden terecht gebracht, zoo dit bij het zeer jonge kind wordt waarge nomen. Ook doordat het onderwijs speciaal is ingericht op oefening van de zintuigen en spel. Onze gemeente bezit eenige bij zondere bewaarscholen. Het is niet onze bedoeling in een beoordeeling daarvan te treden, of zg al dan niet voldoen aan de wenschen, uitgedrukt in dit rapport omdat zulks niet op den weg ligt van onze Commissie en tot heden ook niet tot haar taak behoort. Onze Commissie heeft gemeend met volle vrijmoedigheid de aan dacht van Uwen Raad op dit be- langrgk volksbelang te moeten ves tigen. Zij is daartoe gekomen na ernstig onderzoek van deze materie en na bezoek aan verschillende voorbe reidende scholen in ons land. Bij eene eventueele totstandko ming in onze gemeente van dit onderwijs kan natuurlfk meer in details worden getreden. Laat de urgentie van deze zaak niet langer worden weggedoezeld achter het motto: „particulier ini tiatief voorziet hierin". Geeit het kind, wat des kinds is, zij de leuze. Moge het resultaat van Uwe be sprekingen zijn, dat eerlang in onze gemeente verrijzen één of meer voorbereide scholen ingericht naar de eischen 'des tijds, onder leiding van bevoegd personeel en dat tevens de mogelgkheid worde geopend van subsidie voor bijzondere voorbe reidende scholen, welke aan daaraan te stellen eischen voldoen. Moge de uitkomst daarvan zoo danig wezen, dat niet later sporen gevonden worden van sociale na latigheid". Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Verder is door het bestuur aan den heer C. Janzen, administrateur der vereeniging, de leiding en de hoofdadministratie van het expedi- tiebureau opgedragen. IJMUIDER COURANT Voorzien bewaarscholen of particu liere scholen daarin voldoende? Welke eischen zijn te stellen aan eene voorbereidende school? Welke zijn de eischen van een leer plan voor voorbereidend onderwijs b. aanschouwingsoefeningen tot ont wikkeling der zinnen en tot hef verwerven van kennis uit de om geving, d. aanbrengen van begrippen van kleine hoeveelheden (15), e. vertellen, g. spreekoefeningen, h, leeren van kinderversjes (hoog stens 1 uur per week). Leerkrachten. Het voorbereidend onderwijs los van de lagere school. 'Medisch toezicht. Wie zal in de behoefte van voorbe rtidend onderwijs voorzien. Resumé. Rijwiel gestolen. De soldaat T. K. van het Res. Bat. V. heeft ken nis gegeven, dat ten zijnen nadeeie een rijwiel is gestolen. De heer W. S. deed aangifte, dat zijn jrijwiel is weggenomen uit de gang van het Augusta-Hotel. Dividend. Naar de N. Rott. Ct. verneemt zal op de te houden Alg. Jaarl. Yerg. van aandeelhouders der N. V. Visscherij Exploitatie Mij. „De Witte Ster" gevestigd alhier worden voorgesteld het dividend over het afgeloopen boekjaar te be palen op 40% (als vorige jaar.) IJmuider Vischhandelvereeniging. Ter vervanging van den heer F. van Rgk is naar de St.Ed. .meldt, de heer A. J. Vissink benoemd by de expeditie van de IJmuider Visch handelvereeniging.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1