ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Uit de Gemeente. No, 183. Woensdag 8 Augustus 1917 2e Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS: 60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 12A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hel Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLCMSPLE1M Ijmuidcn (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. ROÜLSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij ÜFL v. Til burg, Wïllcbrordstr. S5. ©o bij j. v. tlotëwclisigcïs, Trompstraat Velscrooni Te Velsen en V/ijkeroog bij D. Scbermsr, Doodlaaai L 47, WiJS^«roog. Te Santpoort bij SP» vmo PI ©aars, Boekbaodel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, es iet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 30 Juli 1917 beeft goedgevonden te bepalen de afleveiiDg en daarmee verband houdend vervoer van roggebloem, anders dan ingevolge algemeene of bijzondere machtiging van bet Cen traal Broodkantoor, is verboden. Velsen, 3 Aug. 1917. De Burgemeester van Velsen, H. vee LOREN VAN THEMAAT. Aardappelen. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij besluit van 21 Juni 1917 het navolgende is bepaald: 1. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. 2. Het verbod, in jiet voorgaand artikel gesteld is niet van toepas sing op de aflevering en bet daar mede verband houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uitsluitend als vroege aardappelen in den handel komen. b. Eigenheimers of Borgers. c. de aardappelen gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de aardappelvereeniging. Velsen, 3 Aug. 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Gemeente-Klompen, De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat aan onderstaande adressen gemeen teklompen verkrijgbaar zijn: Levecsmiddelenbedrijf Velsen, van des v.m. 9 uur tot des n.m. 1 uur; Coöperatie „Eendracht" Wijker- oog; Voormalige Secretarie Santpoort. Dinsdag '27s tot 31/, uur: J. G. Kuil te Jan Gijsenvaart, De prijzen dezer klompen zijn als volgt; Mansklompen per paar f 1 Yrouwenklompen - 0.92 Drielingen - 0.67 Kinderklompen - 0.50 Velsen, 3 Aug. 1917. De Burgemeester van Velsen, H. vee LOREN VAN THEMAAT. Opdrijving prijzen Voederbieten Koolrapen, e.d. De Burgemeester van Velsen, brengt namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende ter algemeenen kennis. In verband met bet feit, dat de prijzen van voederbieten, koolrapen e.d.. ten gevolge van aankoopen door speculanten, die voor deze producten in verkoop buitensporige bedragen besteden, worden opgejaagd worden maatregelen overwogen om dit tegen te-gaan. Evenals zulks reeds is bekend gemaakt met betrekking tot stroo, zuilen de te nemen maatregelen ook bier waarschijnlijk bestaan in het vaststellen van maximumprijzen. Daar bij dezen maxitnumregeling geen rekening zal worden gehouden met gesloten voorkoopcontracten, wordt belanghebbenden aangeraden zich van bet opkoopen van deze producten te onthouden. Velsen, 3 Aug. 1917. De Burgemeester van Velsen, H. vee LOREN van THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Bedankt. Zondagmorgen, de eerste maal dat Ds. Creutzberg na zijn vacantie weer voor zijn ge meente in de Herv. Kerk optrad, maakte bij bekend dat hjj voor da benoeming tot voorganger der in den Haag te stichten Duin-oordkerk bad bedankt. Dat de leden der Hervormde Ge meente over dit besluit verblijd zullen zijn, behoeven wij zeker niet te zeggen. En er zijn ook buiten IJmuiden velen die zich over dit blijven verheugen. Nieuwe school. Naar wij in het predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente lezeD, zal de Nieuwe school spoedig worden aanbesteed. De school zal de naam krijgen van Insingerschool, naar de dames Insinger te Driebergen, die zeer veel voor de Ned, Hev. Gemeente alhier hebben gedaan. Havenbouw. De Rijkswoningen, welke tied jaren geleden nabij de binnenvuurtoren alhier werden ge bouwd, worden, naar wij in de St. Ed. lezen, thans gesloopt, hetgeen noodzakelijk is voor de uitbreiding der Visschershaven. VELSEROORD. Coöperatie' Hier werd in korten tijd de derde coöperatieve winkel- geopend, eerst een neutrale, daarna van De Dageraad, en nu een vau de R. K. Vakvereenigingen. Ter gelegenheid daarvan had Donder dagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond een feestavond plaats, drie druk bezocht was. Als feestredenaar trad op de beer Ver zuil uit Utrecht, terwyl zang, muziek en voordrachten don avond afwisselden. De winkel is gevestigd aan den Zeeweg bij de Kaiverstraat. Druk bezoek. Onze gemeente had gisteren veel bezoek van kin deren. Van ;de Coöperatie „De Da geraad" uit Amsterdam waren er bestuurders en leden met 450 kin deren. Deze vermaakten zich aan 't strand te IJmuiden, verfrischten zich bier in café Flora en vertrokken toen met muziek voorop naar Velsen, waar zij in den tuin van Bloemoord hebben gegeten en daarna per boot weer vertrokken. Kort nadat deze vertrokken waren kwamen ruim 200 Joodsche kinde ren met hun geleiders, die ook naar IJmuiden geweest waren, in Flora alhier bet middagmaal 'gebruiken. Het bracht heel wat levendigheid in onze plaats. Benoeming. Tot Directeur d§r Chr. Zangvereeniging „Hosanna" al hier is benoemd de heer Jan Booda te Haarlem. VELSEN. Geslaagd. Bij de te 's Graven- hage gehouden examens der Ned. Topnkunstenaarsvereeniging is ge slaagd voor piano (Lager onderwijs) H, Smit van hier. SANTPOORT. De geheelonthouding. Dat de geheelonthoudersvereeniging ook het aangename aan het nuttige tracht te verbinden, bewijst wel, dat de naaikrans er van Zondag weder een aangenamen tocht naar Wijk aan Zee ondernam. Examen Bijenteelt. Aan het examen voor een diploma voor ymker, dat gisteren en heden werd gehouden in bet bijenpark van den heer F. Aug. Kelting alhier, werd door 6 candidaten deelgenomen, waaronder een dame. DRIEHUIS. Geslaagd. Voor het examen als leidster voor lichaamsoefeningen is te 's Gravenhage geslaagd Mej. M. W. D. Bangert alhier. Voor den Raad. De kioestie Landeweerd. In Gemeenteblad 159 is opgenomen het schrijven van den heer Landeweerd. Het kan uwen Raad bekend zijn, dat ik, met ingang van 1 Juli 1917, werd benoemd tot secretaris van de huurcommissie dezer gemeente. Naar het oordeel van B. en W., gesteund door een telegrafisch be scheid van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, heeft bij door het aan vaarden [van het ambt van secretaris een functie verkregen, die valt onder de bemalingen van art. 23 f der gemeentewet, waarmede het lid maatschap van den raad onver- eenigbaar is. Van zijne opinie, die de meening vormt van het plaatselijk bestuur van de politieke organisatie der S. D. A. P., waarvan hij lid is, heeft hij doen blijken in [een schrijven d.d. 9'Juli j.l. aan B. en W. Hierop werd door het college van B. en W. met schrijven van den lOden Juli j.l. geantwoord, dat het college van plan is ,tegen een nader te bepalen datum een nieuwe keuze voor het lidmaatschap van den raad te bevelen, op grond van het feit, dat ondergeteekende thans een be trekking bekleedt, welke, naar de opinie van het college, onvereenig- baar is mei het lidmaatschap van den raad. Daar deze meening hem, en velen met hem, aanvechtbaar lijkt, neemt hij de vrijheid, handelende op drin gend verzoek van het bestuur van de plaatselijke politiekè organisa tie der S. D. A, P., in verband met art, 25, 4e alinea der gemeentewet, den raad te verzoeken, te willen beslissen of hij op grond van het aanvaarden van het secretariaat der huurcommissie, een ambt bekleedt, onvereenigbaar met hetlidmaatschap van den raad der gemeente Velsen." B. en W. komen daar tegen op, blijven van oordeel, dat de heer Landeweerd ophoudt lid van den raad te zijn, en stellen dan ook voor, in dezen zin te beslissen bij een be sluit, waarvan zij een ontwerp toe voegen. Dit ontwerp zal nu door den raad behandeld worden. Begrooting 1917. Gemeenteblad 157 bevat een voor stel van B. en W. tot vaststelling van een tweede suppletoire|begroo- ting voor 1917 tot een totaal bedrag van f 838.544.78s in ontvangsten en uitgaven (buitengewoon) en van een derde supplètoire begrooting voor 1917 tot een totaal bedrag-van f 4408.50 in ontvangsten en uitga ven (gewoon). Voorts af- en overschrijving dienst 1917, tot een bedrag van f 1393.50. D9 Financiëele Commissie advi seert gunstig. Vergoedingkantoor Ontvanger. Op voorstel van B. en W. besloot de raad 7 September 1916 Gedep. Staten uit te noodigen de jaarwedde van den ontvanger te bepalen op f 2400, in welke jaarwedde dan is begrepen een bedrag van f 250 voor de verstrekking van een kantoor met huur en licht en voor het schoonhouden daarvan. B. en W. deden tevens toezegging dat, wanneer de jaarwedde op f2400 zou worden vastgesteld, zjj den raad een voorstel zouden doen tot intrek king van het besluit van 18 Maart 1914, waarbij aan den ontvanger voor verstrekking van kantoor enz. een vergoeding van f 250 is toe gekend. Daar Gedep. Staten de jaarwedde op f 2400 hebben vastgesteld, stellen B. en W. den raad voor genoemd besluit van 18 Maart 1914 met ingang van 1 Januari 1917 in te trekken. Nachtarbeid bakkerijen. B. en W. deelen mede dat zjj zich in 't algemeen kunnen vereenigen met het ontwerp-verordening tot het tegengaan van den nachtarbeid in broodbakkerijen, door de betrok ken commissie samengesteld. Zij stellen enkele kleine wijzigingen voor, strekkende tot nadere verdui delijking van den inhoud van het concept. Drankweer-Comite. Verschenen is het Jaarverslag over 1916 van het Centraal Drankweer-Comité in de Gemeente Velsen. Het is in bescheiden formaat ge drukt. „Mocht het afgeloopen jaar in IJmuiden een gouden tijd zijn", zoo vangt het verslag aan, „voor de onthouders- beweging was 1916 min der gelukkig. Velen, die in de armere dagen de verleiding konden weer-, staan, geraakten op den verkeerden weg, toen de weelde kwam. Nimmer maakte de drankhandel zulke zaken in IJmuiden. De verkwisting in de drankhuizen bereikte zulk een hoogte, dat vele binnenlandsche bladen de staaltjes onder „Gemengd Nieuws" plaatsten. Het Drankweer-Comité heeft dit niet werkeloos aangezien. Herhaal de malen werden de bevoegde auto riteiten verwittigd van Drankwet- overtredingen als: het verkoopen van alcohol-houden de dranken op schepen en in kee- ten aan de haven. De teksten op stations en aan de reclameborden werden goed onderhouden. Een „Handboekje" voor de opvarenden der visschersvloot werd in groot ge tal onder de zeelieden verspreid. Dit boekje werd in vele bladen gunstig besproken. Financieëel kost te dit boekje het Comité een flink bedrag. De meeting te Velseroord op den Tweeden Pinksterdag was ook een financieëeie mislukking. Het bezoek was gering door het slechte weer. Door het Comité werden aan den Gemeenteraad verschillende adres ten gezonden. Bijkans alle werden ze afgewezen, n.l. een verzoek om de nieuwe wijken alcoholvrij te ma ken, tot handhaving der 10 uur sluiting voor vergunningen, tot ver hooging der subsidie aan het Comité'. Op het verzoek tot sluiting der café's bij démobilisatie werd geant woord dat daar al in voorzien was by poltiie-verordening. Adhaesie werd betuigd aan eeu adres der Ch. Hist. Kiesvereeniging, aandringend op 9 uur- sluiting en Zondagsluiting der drankhuizen. De schrijver van het verslag merkt op dat het noodig is eerst den gemeenteraad en daarna de ge meente alcoholvrij te maken. Een poging om een Tehuis voor Zeelieden te stichten in IJmuiden had tot dusver weinig succes, on danks de rij ke winsten der reeders. Op eene circulaire en ingezonden stukken in de bladen kwam slechts één toezegging in. Het aantal aangesloten vereeni- gingen verminderde met drie. De afdeeling der Ned. Onderwijzers Propagandaclub en de afdeelingen IJmuiden en Velseroord der Ned. Vereeniging werden opgeheven. Aangesloten hieven de afd. Vel seroord en IJmuiden der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., de afd. Wijkeroog en Velsen en Omstreken van den Alg. Ned. Geh. Onth. Boni}; de afd. Velseroord van den Ned. Chr. Geh. Onth. Bond; de afd. IJmuiden der Geref. Ver. voor Drankbestrijding, de Geh. Onth. Ver. Santpoort en de Loge „Philadelphia" der I. 0. G. T. te Velsen. Het verslag van den Penning meester vermeldt aan ontvangsten f 368.366 en aan uitgaven f 342,74, zoodat er een saldo was van f 25.62 s. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1