ONTSNAPT. FEUILLETON. VISSCHERIJ. Scheepvaart. Schoolcommissie. Daar de Com missie van Toezicht op het lager onderwijs in 1916 onvoorziene uit gaven heeft gehad, stellen B. en W. voor het voor 1917 toegestane bedrag van f 100 tot t 200 te verhoogen Politieverordening. B. en W. heb ben eene wijziging en aanvulling der algemeene politieverordening ontworpen omtrent de volgende pun ten. die óf regeling behoefden of hernieuwing eischten: Cafébezoek van jeugdige personen Rooken door schoolkinderen. Weren van kinderen van deschoo wegens gevaar van besmetting. Bedekken van vuilnisbakken, Omtrent bedoeld ontwerp is door de Gezondheidscommissie geadvi seerd. Met de Commissie zijn B. en W het eens dar het wenscheiijk is de bepalingen betreffende het derde punt in een afzonderlijke verorde ning samen te vatten. Te zynen tijd zal de raad hierom trent een voorstel bereiken. Betreffende de andere punten merken zij op. Cafébezoek aan jeugdige personen De Minister van Binnenlandsche Zaken acht vooral in gemeenten waar veel geld wordt verdiend door jeugdige personen, het gevaar groot, dat zij een groot deel van het ver diende geld in herbergen zullen ver teren, en is van meening dat dit herbergbezoek zooveel mogelij moet worden tegengegaan. B. en W. zijn het met jjden Mi nister eens, zij meenen zelfs dat iets verder mo3t worden gegaan en de regeling zich moet uitstrekken over alle verlofslocaliteiten. Waar noodig kan door B. en W. onthef fing van de verbodsbepaling worden verleend. Zij stellen voor aan de algemeene politieverordening t09 te voegen een art. 28a. luidende als volgt: „Met boete van ten hoogste vi en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder tapper, die zonder vergunning van burgemeester en wethouders personen beneden den leeftijd van zestien jaar in zijn tapperij toelaat" De Gezondheidscommissie merkte op dat de bedoeling beter bereikt zou worden door inplaats van „tap per" te lezen „Vergunning- en ver lofhouders." B. en W. vestigen er echter de aandacht op dat naar de in art. 8 der algemeene politieverordening gegeven omschrijving, onder „tap pers" ook worden verstaan houders van verlofslokaliteiten en vanloka liteiten en inrichtingen, waar ver- verschingen worden toegediend, zoo dat de redactie van hun college nog ruimer is. Rooken door schoolkinderen. Met het varbod van art. 114 der alge meene politieverordening tot ver koop van tabak, sigaren of sigaret ten aan schoolkinderen is het roo ken door hen nog niet voldoende tegen te gaan. In de eerste plaats geeft het artikel toch aan de politie niet de bevoegdheid rookende kin deren hun s garen of sigaretten af te nemen, en dan staat zij machte loos, wanneer de kinderen de siga ren of sigaretten laten koopen door een jongen boven den leerplichtigen Gelukkig voor Schipper Bligh wa ren er maar weinig menschen in de straat en dus werd hij alleen nagezet door politieagent Pilbeam met wien hy eigenlijk te doen had De schipper had dit voor, dat hij veel jonger was dan de agent en een klein steegje inslaand matigde hij zijn tred en luisterde. Het geluid door zijn vervolger gemaakt was reeds weggestorven, toen 't plotseling kwam opdagen, nu veel sterker. Hij trok de conclusie, dat 't getal zijner vervolgers vermeer derd was. Even wachte hij, daarna duwde hij een deur open in een ouden steen en muur en stond in eenmooien tuin. Onmiddelijk sloot hij de deur en stapte door de net opgemaakte bedden voorwaarts. Wel, riep een stem, wat wenscht U? Schipper Bligh keerde zich om en zag in de deuropening van 't huis een meisje staan. leeftijd, zooals dikwijls gebeurt. Het zal dus noodig zijn ook het rooken zélf te verbieden. Voorts is het ge wenscht een be paalden leeftijd in het artikel te noemen en dezen te stellen op 14 jaar. B. en W. stellen voor art. 114 te lezen als volgt: „Met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft ieder, die aan kinderen beneden den leeftijd van veertien jaar, tabak, sigaren of sigaretten verkoopt of geeft. Met boete van ten hoogste één gulden wordt gestraft een kind be neden den leeftijd van veertien jaar, dat op of aan den openbaren weg of op voor het publiek toegankelijke plaatsen rookt. Tabak, sigaren en sigaretten, in het bezit van een kind beneden den leeftijd van veertien jaar, kunnen in beslag worden genomen." Bedekken van vuilnisbakken. B. en W. stellen voor art. 139 zoodanig aan te vullen, dat het bedekken der vuilnisbakken met goed sluitende deksels verplichtenc wordt gesteld. De Gezondheidscommissie achtte het wenscheiijk dat art. 133 zoo werd aangevuld dat ook pulp moet worden afgedekt. B. en W. achten dit niet gewenscht daar pulp door afdekking aan waarde als veevoeder zou verliezen. Naar school brengen van leerplichtige kinderen. B. en W. stellen voor de veror dening aan te vullen met een art 1145, luidende als volgt: „De ambtenaren der politie zijn bevoegd de leerplichtige kinderen wier namen, schriftelijk aan den commissaris van politie door den arrondissementschoolopziener, eene commissie tot wering van school verzuim of een hoofd der schooi zijn opgegeven en die gedurende de schooltijden door hen op den openbaren weg worden aangetroffen te brengen naar het hoofd der schooi tot welker leerlingen zij behooren tenzij a. die kiDderen zich bevinden onder het geleide van ouders, voog den of andere in art. 1 der Leer plichtwet genoemde verzorgers; b. hun blykt van een geoorloofd schoolverzuim. In een schrijven van de Commissie van plaatselijk schooltoezicht wordt o.a. gezegd dat de wetenschap èn bij de kinderen, èn bij de ouders, dat het naar school brengen door de politie mogelijk is, allicht zal kunnen medewerken tot verminde ring van het schoolverzuim. Benoeming van ambtenaren. Bij de behandeling van het voorstel inzake de overdracht van het recht van benoeming en ontslag van den opzichter der waterleiding werd de wenschelijkheid betoogd der totstand koming van een algemeene regeling met betrekking tot het recht van benoeming van alle gemeente amb tenaren, voorzoover daaromtrent geen bijzondere wettelijke- of subsidie bepalingen bestaan. B. en W. stellen daarvan den raad voor eene plaatselijke verorde- Sstriep hij, zijn vinger tegen den mond houdend. Het meisje bloosde en haar oogen werden grooter. Wat moet je in onzen hof doen, herhaalde zij. De schipper draaide aan zijn snor. O, zij hadden mij bijna. Ja. maar, wie zegt je. dat je in onzen hof moet ontsnappen en waaraan ben je ontsnapt? De politie, antwoordde hij, steeds aan zijn snor trekkend. Miss Pelbeam, de eenige dochter van agent Pilbeam schrok. Wat hebt ge gedaan? infor meerde zij, zoodra zij de macht over haar spraak weergekregen had Niets, zei de schipper, inder- aad niets. Ik trapte een steen langs den weg voort en hij maande mij aan ermede op te houden. Nu, vroeg zij ongeduldig. Wij kregen twist. Ik mag de politie niet graag en terwijl wij aan 't twisten waren verloor hij zijn even wicht en tuimelde in de modder Verloor hij het evenwicht, riep Miss Pilbeam. Ja. Er ontstond een pijnlgke pauze. ning als bedoeld bij art. 145 der gemeentewet vast te stellen. Bij de uit voering dor voorgestel de verordening zullen naar de tegen woordige samenstelling van het ambtenaars-personeel worden be noemd a. door den raad de directeur van openbare werken; de directeur van het bedrijf reini- gings- 6n ontsmettingsdienstde eerste opzichter van het bouw- en woning toezichtde boekhouder van de bedrijven openbare werken en reinigings- en ontsmettingsdienst; de directeur van het gemeentelijk gasbedrijfde directeur der gemeen telijke waterleiding de boekhouder voor de bedrijven van Gas- en water leiding de verificateur der gemeen- tefinanciën de directeur en de leer aren der gemeentelijke visscherij- schoolhet hoofd van den gemeente lijken vleesch keuringsdienst b. door burgemeester en wethou ders de commies ten kantore van den gemeente ontvangerde hoofdop zichter bij het bedrijf openbare werken en de opzichters bij open bare werken en den dienst van het bouw- en woningtoezichtde hulp boekhouder(ster) van bet bedrijf open bare werkende administratieve ambtenaar bij het bureau bouw en woningtoezicht en openbare wer ken ;de schrijfster(ver) bij openbare werkende adjunct-boekhouder bij de bedrijven voor gas- en waterlei ding; de le klerken, de 2e klerk, de 3e klerk, de klerkmagazijnmee ster en de geldophalers bij de be drijven voor gas- en waterleidicg de opzichter der waterleidingde keurmeesters van den gemeentelij ken vleeschkeuringsdienstde kan- toorhouders(sters) van de hulptele graaf- en telefoonkantoren de school artsen de vaccinateursde hooi- steker de waagmeesterde schat ter der vergunningslocaliteitende ambtenaren in tijdelijken dienst. Het is do bedoeling dat naast recht van benoeming, ook dat van ontslag wordt geregeld. In het concept der verordening wordt evenwel naar de redactie van art. 145 der gemeentewet al leen gesproken van een opdracht tot „benoeming en ontslag". Waar echter volgens de gelden de rechtspleging het gezag dat be noemt ook het recht van onslag heeft is het onnoodig ten deze van de woorden der wet af te wijken. Gedurende de maand Juli van dit jaar kwamen alhier binnen 371 stoomtrawlers met fl. 2.343 990 be somming, tegen 405 stoomtrawlers met fl. 2.038 145 besomming, in de maand Juli van het vorig jaar. Van 1 Januari 1917 tot en met 81 Juli kwamen binnen 1220 stoomtrawlers die fl 6 406 467 besomden tegen 2447 stoomtrawlers met fl 11.294.457 besomming in gelijk tijdvak van 1916. Dit jaar slechts de helft van het aantal schepen en een vermin derde inkomst van ruim vijf millioen gulden. In Juli van dit jaar kwamen 996 zeiltrawlers aan de markt met fl 282.957 besomming, tegen 498 zeiltrawlers met fl 45.479 besom ming in de maand Juli van het En nu zoudt ge hier graag willen wachten tot 't donker is, vroeg Miss P. Nu, gij zijt er niet ver van af. Wel, kom binnen en ga zitten. Schipper Bligh bedankte haar en volgde het meisje naar den voor gevel van 't huis. Vader is weg, zeide ze, terwijl zij hem een gemakkelijken stoel aanbood, maar ik denk wel, het hem aangenaam zal zijn U te zien. En ik zal zeer vereerd zijn hem te zien, antwoordde de onschul dige schipper. Miss Pilbeam hield haar gedach ten voor zich en zweeg, terwijl zij er over nadacht, hoe die gevangen neming was bewerkstelligd. Toch leuk dat ik politieagen ten niet graag mag, zij hij. Waarom? Wel, anders had ik nooit hief gekomen. Het is de eerste keer dat wij hier pleisteren. Ah zoo, antwoordde zij alleen Aardig, zei de schipper, het is aardig te bedenken, dat hij mij nu achterna zit, terwijl ik hier gemak kelijk zit. Miss P. begon van haar ge- vorig jaar. In de eerste zeven maan den van 1917 kwamen 6133 zeil trawlers aan den afslag, die fl 2.056 200 besomden tegen 4741 zeiltrawlers met fl 643.057 besom ming in de eerste zeven maanden van 1916. Tengevolge van het niet kunnen uitoefenen der haringvis- scherij alzoo een beduidende toename van het aantal zeiltrawlers met stijgende besommingen tot den laatsten tijd. Stoombeugers kwamen er in de maanden Juli van dit en het vorig jaar niet binnen. De in Juli 1917 binnen gekomen 18 zeil- beugers besomden fl 40.919 terwijl de 10 zeilbeugers in Juli 1916 binnen gekomen slechts fl 26.384 besomden In de eerste zeven maanden van dit jaar kwamen 117 zeilbeugers te IJmuiden binnen, die fl 272.141 be somden tegen 127 zeilbeugers in gelijk tijdvak van het vorig jaar met fl 244.638 besomming. Stoom- noch zeildrijfnetvaartuigen kwamen tr in de afgeloopen maand binnen. Het vorig jaar kwamen er in Juli nog 4 stoom- en 41 zeildrijfnetvaar tuigen binnen. Mede wegens de geringe vischaanvoeren in andere plaatsen tengevolge van het ongun stige weder, namen ook de consig natiezendingen eenigszins af en was de opbiengst in Juli van dit jaar fi 19.817 tegen fl 28 289 in Juli van het vorig jaar. In de tijdvakken Jan.—Juli waren de opbrengsten respectievelijk fl 198.969 en fl 210095 De in de maand Juli aan den Rijksafslag aangevoelde visch bracht fl 2.689.865 op tegen fl 2.562.997 in de maand Juli van het vorig en fl 1.007.634 in de maand Ju van 1915. De totaalopbrengst van alle in de eerste zeven maanden van dit jaar is fl 10.051 394 tegen fl 14.153.125 in de eerste zeven maanden van het vorig jaar (alzoo toen ruim 4 millioen meer) en fl 6 276.178 in gelijk tijdvak van 1915, Ofschoon de visscherij door verschillende omstandigheden zeer bemoeilijkt wordt, gebrek aan kolen mijnengevaar, schaarste aan visch materiaal enz., zijn de uitkomsten tot heden niet zoo ongunstig ge weest, doordien steeds op een goede prijs gerekend kon worden tengevolge van de Engelsch-Duitsch-Nederland sche overeenkomst. Twee stoomtrawlers gebleven. Met den stoomtrawler Bertha Elisa beth zijn gebleven: D. Groen, schipper, Castricum. T. Groen stuurman, Egmond aan Zee A. Mink, matroos, Noord wij k-Binn en T. Sloot, Egmond aan Zee E. Prins, C. de Ruiter, matroos, Schevingen A. de Graaf, kok, Castricum. J. Ott, le machinist, Yelseroord. A. v. d. Kooi, 2e mach., Vlaardingen 1"). A. v. d. Zwan, jongste stoker Scheveningen. A. Yerweij, tremmer, Amsterdam Met den stoomtrawler de Een zijn gebleven D. C. Zwemmer Schipper IJmuiden W. A. P. van Nas Machinist A'dam J. A. Koot Stoker A'dam. P. Zwaan 2e Machinist Beverwijk A. Dijkhuizen Stuurm. Scheveningen C. Taal Matroos G. Dijkhuizen B. Korving J. Smit P. van Duin kok Noordwijk. nomen besluit af te zien. Zij vond hem een leuken kerel. Zij stemde in met zijn gelach, daarna echter keek zij hem weer goed aan. bent toch niet boos, vroeg de schipper, dat ik hier zoo gekomen ben? Neen, antwoordde zij. Meer en meer verwierp zij haar plan. Zou zij zoo'n aardige jongen in handen van de politie geven om zoo'n kleinigheid Bedenk eens, zei Miss Pilbeam dat je toch gepakt zou worden. Dan moet je naar de gevangenis. O, dat zal niet. Heb je er spijt van, zei Miss Pilbeam. Zeker niet. De Miss keek naar de klok en zag dat 't vijf minuten voor negenen was. Nu, ik denk, dat ik nu maar zal gaan, zei Bligh. Zij stond op. Neen ga niet. Wees kalm. Ik wil 't hebben. De schipper wachtte in stilte. Plotseling greep Miss P. zijn arm. Nu hoorde hij zachte stappen op 't grindpad in den tuin. Zij duwde hem naar de deur. Nieuw leven. In de vergadering van 12 Juli van de vereeniging van reeders van visschersvaartuigen alhier werd op aandrang van een groot aantal leden aan het Bestuur der vereeniging opdracht gegeven eene Gommissie te benoemen, die zou hebben te onderzoeken: her ziening der statuten van de reeders- vereeniging, meer bepaald wat be treft het stemrecht van visschers vaartuigen voor de trawlvisscherij en van dat voor de haring visscherij, zulks voor zoover de belangen van de trawlvisscherij uiteen mochten loopen met die van de haring vis scherij. Het bestuur der reeders- vereeniging benoemde in die com missie de heeren Mr. Ch. E. Jacobs te Amsterdam, S. Koster, J. de Nobel, F. P. Vermeulen en C. van Wienen. Al deze heeren namen hunne be noemingen aan en de commissie zal binnenkort door het bestuur worden geinstalleerd. Naar we ver nemen is een en ander een gevolg van de uiting van een nieuwe richting onder de jongere reederijen in de vereeniging van reeders vertegen woordigd. Vischhandel. De St.-Crt bevat de statuten der Naamlooze Ven nootschap Zeevischhandel ]„Engel Tol", te IJmuiden. Het doel van de vennootschap is de uitoefening van den handel in visch, fruit en aanverwante artikelen, in den meest uitgebreiden zin van het woord. Reddingboei opgevischt. De stoom- drifter Celtic heeft op de Noordzee opgevischt een reddingboei gemerkt Faunis Gothenburg. Aangebracht. De logger Elisa beth IJM. 293 heeft hij de Strand vonderij aangebracht een op zee gevonden vat rum, ongemerkt. Van de IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen. IJM. 282 met f 299. 217 205.— 174 - 241.- 76 235.— 115 452.— 284 144.— 291 604.— 210 524.— 300 534.— 306 774.— 381 689. - 365 860.— 285 681.— 237 632.— 216 722.— 225 208.— 293 794.— 223 628 303 1161. 368 575.— 364 721. Scheepvaartbeweging. Geduren de de afgeloopen week (5 t/m 11 Aug.) zijn het Noordzee-kanaal uit zee binnengekomen4 stoomschepen en 11 kleine zeilschepen, waarvan stoomschepen met stukgoed, 1 met stukgoed en graan, en de zeil- Ha, sprak ze. Neen, aarzel niet. Naar boven, vervolgde ze. Vlug, en terwijl ze hem de weg naar haar vaders slaapkamer wees, opende zij zonder eenige aarzeling de deur van een kast. Ga hier in! fluisterde zij. Maarstamelde Bligh. De deur beneden werd opengegooid Politie, zei Miss Pilbeam met bevende stem. Agent Pilbeam gooide zich in den 'emakkelijken stoel en zijn dochter rwam spoedig met een glas bier aandragen. Juist, dat wilde ik hebben zei hij. Ik heb weer achter een aan moeten loopen Miss P. trok de wenkbrauwen op. Achter een soort zeemaD, die mij voorover wierp, terwjjl ik er niet op voorbereid was. Mis P. trachtte hem af te leiden en vertelde hem, dat een der gera niums in den hof ziek was geworden. Wat kan mij dat schelen, al waren er 10 geraniums ziek. Als ik hem maar te pakken krijg. 0, ik zal hem... 211 610.—

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2