ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 188 Zaterdag 25 Augustus 1917. 2e Jaargang Adiitimstraliebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 8 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 12 A, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Tijdelijk verhoogd met een Oorlogstoeslag van 1 cent per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is nltsloltend gerechtigd het Advertentiebnrean P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Door de voortdurende stijging der pspierprijzen zijn wij genoodzaakt den prijs der advertentiën met cent per pegel te verhoogen. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIW I]muiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer IP. E. C. ROELSE, Kapelstraat. Te Velseroord bij ft. v. Til burg, Willebrordstr. S3, en bij v. Houweliugen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, öoodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Incurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kostelooze Inenting. te WIJKEROOG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Woensdag den 29 Aug. a.s., des namiddags te 2 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de openb. school G te Wijkeroog aanmelden. Voor eeDe juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is bet gtwenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, den 21 Aug 1917. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANlELS. fetroleum. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat volgens schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del d.d. 18 Augustus 1917, No 11675, in verband met het uitblijven van petroleum-aanvoer, als mede de be staande onzekerheid ten aanzien van verderen aanvoer met ingang van 18 dezer de beschikbaarstelling van® genoemd artikel voor licht en kookdoeleinden ten behoeve van huishoudelijk gebruik tot nadere beschikking moet worden beëindigd. Velsen, 21 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Kaarsen, Schemerlichten en Glaasjes. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij de verschillende winkeliers in deze gemeente verkrijgbaar zijn kaarsen schemerlichten en glaasjes tegen de navolgende maximumprij zen Kaarsen 50 cent per pak. Schemerlichten 50 doos. (12 stuks) Glaasjes 10 cent per stuk. Op vertoon van de broodkaarten- enveloppe mag aan ieder ingezete ne 1 pak kaarsen, 1 doos schemer lichten en 1 glaasje verstrekt wor den. De winkelier is echter verplicht alvorens bovengenoemde artikelen af te geven, de broodkaarten enve loppe met inkt of met inktpotlood te waarmerken, door afteekening met den letter K. voor kaarsen S. schemerlichten. G. glaasjes. Achter de afteekening vermeldt de winkelier tevens het nummer waaronder bij bij het Levensmid- delenbedrijf is ingeschreven. Wanneer een broodkaartenenve- loppe is afgeteekend en als zooda nig aangeeft, dat een bepaald ar tikel reeds is geleverd, mag datzelf de artikel op die broodkaartenenve- loppe niet meer worden betrokken noch afgegeven. De winkelier is verplicht aan het Levensmiddelenbedrijf voor elk ar tikel lijsten in te zenden, vermel dende de hoeveelheden der aan ieder zijcer afcemers afgeleverde legee- ringsgoederen, met vermelding van bet nmumer waaronder hij bij dit bedrijf is ingeschreven. Hij is gehouden om, zoolang de voonaad strekt, aan ieder ingezete ne, die het recht heefc volgens de onafgeteekende broodkaartenenve- loppe, de betrekkelijke regeerings- goederen te ontvangen, deze op- verlangen te verkoopen. Velsen, 14 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Bekendmaking, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en handel bij besluit van 20 Augustus 1917 heeft goedgevonden 1. vast te stellen de Davolgende garantieprijzen voor de hieronder genoemde landbouwproducten van den oogst 1918, alles per 100 Kg. en geldende voor de producten van goede kwaliteit, goed droog en markt- schoon wintertarwe f 18. winterrogge f 20. wintergerst f 16.50 winterkoolzaad f 40. De prijs wordt voor partijen van afwijkende kwaliteit naar verhou ding lager gesteld. 2. te bepalen dat de onder 1 ge noemde garantieprijzen zullen wor den verhoogd, indien de omstandig heden zulks noodzakelijk maken. Velsen, 21 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. 3ava- "Rijst. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat bij de verschillende winkeliers in deze gemeente, op de broodkaarten verkrijgbaar is, Java rijst tegen den prijs van 28 cent per 1/i Kg. Aar gezien deze rijst in minde ring gaat van het gewone rantsoen, is de winkelier verplicht de brood kaarten achter het woord rijst af te stempelen. Velsen, 21 Augustus 1917. De Burgemeester van Velsen, J. P. HANDGRAAF 1. b. Raadsoverzicht. „Weest buitengewoon zuinig met brandstof en licht.' Aldus wordt ons iederen dag voorgehouden. Overal moet men beperken, ook in Amsterdam zullen de nachtvlinders en pretmakers eer der hun home moeten opzoeken. De winkeliers vragen zelf om vroegere sluiting. Wethouder de Boer zeide in deze raadsvergadering dat op groote gas- verbruikers streng gelet zal worden. Zijn er nu nog menscben of col lege's, welke maling hebben aan al dit „mazsregeln Ja, de Velser raad heeft er lak aan. Wij hebben malicg aan die bepalingen, aan voorbeeld geven, aan vlug en goed zaken doen. Zoo'n raadsvergadering bij avond is maar niet interessant! Die trekt veel volk immers: entrée libreen een bioscoop voorstelling, met nog zoo'n pracht programma, kan er niet tij halen. Hier worden melo-drama's en komi sche films door elkaar vertoond. En niet maar ten voorstelling van een uur, neen: van baif acht tot één uur! Dat is toch wei je record. De Tweede Kamer kan er niet tegen op. Wat zouden wij ons storen aan ernstige tijdomstandigheden of aan licbtbesparingWe doen alles in 't volle licht, ofschoon niet alles in 't licht der openbaarheid, 't Is zoo regel, dat de voorstelling onderbroken wordt, dat het publiek en zelfs de Koningin der Aarde, de Pers zich moet verwijderen, opdat de raad zich kan vermeien in een gezellig „Inter Nos". Maar, o wee, als we dan eens achter de schermen konden zien, we zouden er wel eens getuige van kunnen zijn, dat onze vroede vaderen zich hier geheel onbedwongen uiten en de toon der gesprekken anders is dan wanneer men weet dat zooveel paar oogen op u gevestigd zijn en zooveel paar ooren naar u luisteren. Ofschoon, het kon er dezen avond best mee; 't Kwam niet geheel onverwacht, er was iets broeierigs in de atmosfeer. De heer Brink stelde voor een aantal punten aan te houden, omdat de stukken betref fende deze punten eerst Dinsdags avonds waren ontvangen. De heer Van Tuyll viel dadelijk bij en her haalde toen zyn al zoo dikwijls geuite klacht over het laat ontvan gen der stukken. Dat was hoewel wij gelooven onbewust, wat de heer Van Tuyll aangaat olie op het vuurtje. De heer Netscber deed er nog iets bij. De agenda was overladen en men diende meer te vergaderen. De Voorzitter werd nerveus en zeide dat men in de raadscommissies meer diende af te handelen. Dan kwam men in den raad veel gauwer klaar. Toen waren de poppen aan 't dansen. De Voorzitter kreeg van de heeren Schilling en Nebcher niet zoo'n beetje. En de toezegging er bij dat ze bij de begrooting nog meer hadden. Den heer Gerritsen was het te bar geworden. Onder dit onverkwikkelijk debat was hij heengegaan. 't Beste ware geweest, als wij de gansche rest van de agenda maar hadden aangehouden. Maar neen, toen de gemoederen gelucht waren, begonnen we opnieuw met frisschen moed, zoo tot een uur of ééo. Wat nu nog voor zakelijks op te merken? Wat te zeggen van het debat tusschen genoemde heeren en den Voorzitter? Het was heel onpar lementair. Hoewel de Voorzitter er geen goed aan deed door te zeggen dat de raadsleden in de commissies zoo weinig doen. Dat had de Voorzitter beter kunnen weten. Als men, zooals de heer Brink opmerkte, soms in één week 5 avonden per week op 't raadhuis doorbrengt, moet men erkennen dat het raadslidmaatschap geen sinecure is, doch heel wat van de menschen vergt. En wij hebben 't al meer gezegd, dat 't zooals het nu gaat, zeer moeilijk werken is. De raad van een gemeente als de onze zou best één middag om de veertien dagen kunnen vergaderen. Wanneer zai dit eens komen? De raad deed een goed ding door te besluiten dat de keuringsdienst zoo spoedig mogelijk, goed georgani seerd, een eigen onderdak kiijgt. 't Is wel jammer dat daardoor iemand uit zijn huis moet, maar in dezen staan wij toch aan den kant van den heer Brink, die het algemeen belang vóór dat van den enkeling deed gaan. Op de agenda kwam ook voor de beslissing op de vraag of de heer Landeweerd ophoudt lid van den raad te zijn. De Voorzitter wilde, ofschoon de zaak, door het bedanken van den heer Landeweerd als secre taris der Huurcommissie, geen rais- son meer had, als echt jurist deze vraag toch maar uitgemaakt zien. Andere leden wilden, daar ze zagen aankomen dat we dezen avond toch niet zouden klaarkomen, dit punt heel achteraan op de agenda plaatsen. De heer Landeweerd, de man wien het aanging, kwam zelf met de beste oplossing. Waar de kwestie thans alleen maar academisch belang heeft, stelde hij voor dit punt aan te houden. Aldus geschiedde. Over het voorstel tot verbod van nachtarbeid in bakkerijen werd ook nogal gepraat. De heer Voorenwas opponent in dezen. In zooverre dan dat hij niet voor 2 uur 's middags versch brood bezorgd wilde zien. Terecht kwam men daar tegen op. De Commissie had o.i. een heel geschikt uur gekozen (12 uur) en was daarmee verder gegaan dan ander plaatsen, waar het 10 of 11 uur is. 't Was ook goed gezien om geen buitengewone bepalingen te maken, waardoor de verordening dadelijk buiten werking zou treden De centralisatie der bakkerijen be oogt kolen besparing en de heer Handgraaf wees den weg aan hoe men tot besparing kan komen. Dan zal ook de nachtarbeid wel kunnen afgeschaft worden. De oorstellen b< treffende de aan vulling der Algemeene Politie-ver- ordening gingen er vlug door. De raad deed een uitnemend werk door de bepaling van het verbod van café bezoek door kinderen beneden 16 jaar en door een rookverbod voor kinderen beneden 14 jaar. Deze leeftijdsgrens mag later ook wel hooger worden,'want hierin is Japan ons voor. Van het naar school brengen der kinderen door de politie verwachten wij niet veel. Alleen, zooals ook in de stukken stond, dat de ouders meer zullen toezien. Want er is ook een scbaduwzyde en wel deze, dat wan neer het kind een uur of nogjlater na aanvang van den schooltijd ge bracht wordt, dit storend op de ge- heele klas zal werken. Met den heer de Boer vonden wij het toch wel onbillijk dat de ge meente-ontvanger nu zelf voor een kantoor met vuur en licht moet zorgen. Zoo is de verhooging van zijn jaarwedde toch eigenlijk maar schijn. Het zou billijk zijn indien men nu een lokaliteit voor kan toor verschafte. Daarna kregen we het onverkwik kelijke debat. Bij den aanvaDg der vergadering moest de brandweer verjaagd worden, die juist bezig was met de slangen te beproeven op de waterleiding, 't Ware wel goed geweest, wanneer de brandweer het plein voor het raadhuis flink afgespoten had dan ware de lucht, welke wij ademden, wat koeler ge weest. Nu was de ttmperateur bin nen zoo, dat by het ontvonken der gemoederen, het van binnen laaide tot een kleinen brand. Door de afwezigheid van wethou der Vermeulen (die met de reeders- deputatie Daar Londen was vertrok ken) werden nog meer punten aan gehouden. De heer Netscher hield toen zijn interpellatie over de brandstoffen- voorziening. Het antwoord van den heer Handgraaf, die dezen avond weer eens in den wethouderszetel had plaats genomen, was niet be moedigend. Voor ieder ingezetene is -er nu nog slechts 1 mud brandstoffen voorradig. Dat ziet er slecht uit, en op andere plaat sen is het veel beter Wij weten van iemand uit een an dere stad, waar men voor een maand al 11 mud binnen had. Van een andere plaats weten we, dat de ingezetenen daar iedere week 50 turven kunnen krijgen. Laatmen de wenktoch opvolgen, die gegeven werd en steeds maar weer telegrafeeren of er zelf heen gaan. Wij moeten hier ook ons deel zien te krijgen. De heer van der Steen interpel leerde inzake den woningbouw. Het is wel vervelend dat men in een volgende vergadering alweer over een pasgenomen besluit moet be ginnen. Zoo komt het werk nooit IJMUIDER C0URANT Vergadering van Donderdag 16 Aug. 1917

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 1