IJmuider Courant. 2e BLAD. 25i'Augustus. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cyclooi 87s uur. ZOND.v 3. Bioscoop, Cycloop, 5 en 81/, uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/, uur. Boaz-bank. VisseriDgstraat 12. 79 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7—9 uur. YT OENSDAG. Veiling v n Strandvonderij goede ren door Makelaars Bakker en Dijk- sen en D. Bus, Hotel No. Een, 11 uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Creutzberg. 5 uur: dezelfde. 10 uur: Ds. Huizing. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. 10 uur: Ds. J. Dijk van Sloterweg, Haarlemmermeer. 5 uurdezelfde. VELSEN. Dinsdag 7 uur: Ds. Roelofs van Zeist. WIJKEROOG. 10 uurDs. Kok. 5 uurdezelfde SANTPOORT. Bew. sch. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. 10 uurDs. G. Barger, Pred. Direc teur van Meer en Bosch te Heemstede. FEUILLETON, Een verschil van vijftien jaar. door A. I. Gezellig waren zij Mevrouwde Bruyn en haar dochter Else aan 't ontbijten, toen plotseling de bel overging. Dat zal dé post zijn, zei Else's moeder. En werkelijk, er was 'n brief, met een vreemde postzegel er op, doch toch met de kop van Konin gin Wilhelmina. O, uit Indië, riep Else en snel de verheugd naar binnen. In allerijl brak zij het couvert open. —Hendrik van Ooyen, las zij direct als onderteekening, vóór zij nog iets anders had gelezen. En nu kwam haar een beeld voor oogen van langen tijd geleden. Van een knappe, blonde officier van een jaar of 25. Langen tijd hadden zij elkaar gekend, en ,,'t had ook wel wat geworden" ware hij niet plot seling naar Indië vertrokken. Toondertijd ontbrak het hem aan middelen, maar nu, nu was hij zeker rijk geworden en schreef hjj iets zeer belangrijks. En werkelijk, zoodra had zij van den inhoud kennis genomen of zij snelde naar binnen en riep vol ver rukking uit: Hij vraagt me, moeder, hij vraagt me!... Wie kind? Wel hij, Hendrik van Ooyen... Wat, prevelde de oude dame, te onthutst om direct te begrijpen, en daarna den toestand overziende, YISSCHEKIJ. Betreffende het vermist worden van het stoomvisschersvaartuig Dolfijn IJM. 112 neemt de Raad op grond van het gehouden onderzoek aan, dat het vaartuig op of naden 15den Juli in de Noordzee met man en muis is vergaaDhet is echter niet gebleken, welke de oorzaak van de ramp is. Betreffende het vergaan van het stoomvisschersvaartuig Elisabeth IJM. 181 heeft het onderzoek vol gens 'sRaads meening uitgemaakt dat de oorzaak van deze ramp te wijten is aan de ontploffing van een mijn. Betreffende het vermist worden van het stoomvisschersvaartuig Albert Cornelis IJM. 272 neemt de Raad op grond van het gehouden onderzoek aan, dat het vaartuig tusschen 5 en 6 Juli in de Noord zee met man en muis is vergaan. Het is niet gebleken, welke de oor zaak van de ramp is. De in Veere thuisbehoorende zeilkotter V.E. 14 is onderhands verkocht aan den heer J. Klein Hz. te IJmuiden. Vissch. Ct. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschappen bedraagt dertig duizend gulden, verdeeld in dertig aandeelen van duizend gulden, waar van vijftien aandeelen zijn geplaatst en volgestort en zeventig duizend gulden, verdeeld in zeventig aan deelen van duizend gulden elk, waarvan twintig aandeelen zijn ge plaatst en volgestort. Scheepvaart. VELSEN. Vertrokken 18 Augus tus Eendracht St. Gothenburg ledig; 20 Augustus: Sunningen, St. Rotter dam ledig. Aangekomen 22 Augustus: Ingvar st. Uddevalla, houtstof papierfabriek Vertrokken 22 AugustusIngvar st. Rotterdam-, ledig. dat heb ik altijd wel gedacht In den brief vroeg Hendrik van Ooyen of zij, indien zij althans het geduld niet verloren had, zijn vrouw wilde worden. Hij had plan over te komen, want hij had genoeg van Indië, nu wilde hij meteen trouwen. Ook schreef hijHoe lang is 't niet geleden, Else, dat ik.je'niet gezien heb?Ik geloof wel tien jaar. Ik zal hem meteen antwoor den, zei Else, en een portret zal ik insluiten. Zoo gezegd, zoo gedaan. Portret ten werden te voorschijn gehaald. Dit is mijn laatste portret, moeder. En dit tóen ik nog 22 jaar was. Weet je wat, zei eenklaps moeder, sluit je jongste portret in. Maar moeder... Ja, daar ben je veel aantrek kelijker op. Hij zal meer naar je verlangen. Else aarzelde. Toch vond zij 't wel leuk. Zij overwon echter haar aarze ling en sloot het jongste portret in. Alles werd zorgvuldig in orde ge maakt en eindelijk werd het ver zonden. Aangeteekend Zij wisten, dat 't nu langen tijd kon duren voor er antwoord kwam. De eerste maand ging alles weder gewoon in 't huishouden van mevr. de Bruyn. Daarna echter begon de spanning te klimmen. In elk geval kwam er een antwoord en natuur lijk eveneens zijn portret. Eindelijk bracht de post iets uit Indië. Het voelde hard aan. Een dikke enveloppe was 't. Vol spanning wordt 't pakket opengemaakt. Het eerste wat te voorschijn kwam was een langwer pig voorwerp in mooi glad papier In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 5 stoomschepen en 1 zeilschip en vertrokken 13 stoom schepen en 1 zeilschip. Ten Stadhuize te Amsterdam lig gen nog tot en met 31 Augustus ter visie de stukken betrekking heb bende op de onteigening ten behoeve van de verruiming van het Noord zeekanaal tusscben het stoompont- veer alhier en de scheiding met het stadswaler van Amsterdam, voor zooveel de onteigening betrekking heeft op de eigendommen binnen de gemeente. Donderdag was de ter mijn verstreken voor het indienen van bezwaren. Er zijn evenwel geen bezwaren ingediend. Aan weers zijden van het kanaal zal een oever strook aan het water worden toe gevoegd. Het merkwaardige geval doet zich voor, dat, op Zaandam's grondgebied, binnen de onteigening valt een deel der fabriek van spring stoffen, welke in den Amsterdammer polder voor rekening van het depar tement van oorlog wordt gebouwd. SPOKT VOETBAL. Morgen zet de Y.V.V. „Stormvo gels" hare Beker- en Serie wedstrij den voort. Op 't programma staan weer wedstrijden welke wel de moeite waard zullen zijn gezien te worden. De clou van den dag zal wel zijn de ontmoeting Stormvo- ge'sVSV. een paar bekende tegen standers. De supporters van beide elftallen zullen wel niet nalaten hun elftal aan te sporen, 't Kan een mooie wedstrijd worden. Verwijzen we verder naar het programma, waarop men dan tevens kan zien welke wedstrijden de vol gende dagen gespeeld zullen worden. De prijzen zijn van heden af ter bezichtiging in de etalage van de Firma Boeree. Allerlei. gewikkeld. Toen kwam nadat 't papier er afgewikkeld was een portret te voorschijn. Van Hendrik. Vol bewondering staarde zij op het kDappe gelaat van den officier. Haar officier, want in den brief gaf hij nog eens zijn blijdschap te ken nen. Zoo spoedig mogelijk zou bij overkómen. Dag en datum schreef hij al. 7 Augustus zou hij met die- en-die boot aankomen. lederen dag staarde zij nu wan neer moeder 't niet zag, op 't portret. Eenmaal zelfs drukte zij 't tegen de lippen. Else was nu 37 jaar. Vijftien jaar had zij hem bedrogen. Wroeging begon in haar hart op te komen. Wat zou hij zeggen* wan neer hij haar nu zag? Voor dien tijd had zij reeds vurig naar dien 7en Augustus verlangd, nu begon zij tegen de ontmoeting op te zien. Verbeeldt je, hij zou haar op 't station niet vinden, natuurlijk. Zij was in deze jaren veel veranderd. Dagen en weken verliepen en eindelijk zou de dag van de ont moeting aanbreken. Hoe onstuimig klopte haar 't harte inden boezem. Was 't angst, of wel spanning?Zij wist er zichzelf geen rekenschap van te geven. Hij moest toch ook wel naar haar verlangen, dacht ze zoo ineens. De groote dag was aangebroken: 7 Augustus. Alles was mooi in orde gemaakt in 't huisje van Mevr. de Bruyn, voor de ontvangst van den knappen Indischen gast. Zoo trippelde zij even later met haar oudste dochter naar het station. Daar aangekomen keken zij met de nadering van eiken trein of er nalisten en de Zuid-Afrikaansche Partij. 1 Ons Vaderland, van Pretoria, geeft verslag van een rede, die dr. Hjalmar Reitz (Nat.) heeft gehouden. Wij vonden het volgende zoo kos telijk typeerend, dat wij besloten het over te nemen. Na betoogd te hebben, dat de Z.A. partij staat en valt met gen. Botha en gen. Smuts, maar de Na tionalistische partij zou blijven be staan, ook al verdwenen gen. Hert zog, dr. Malan en adv. Roos, ging ds. Reitz voort „Die beginsels van die S. A. P. word aan die lede ingegee nes me- disijne met 'n lepeltje. En die naam van daardie medisijne is 'Empire Elixer'. En wie maak die Empire Elixer Dis Dr. Botha. U weet, onder al sij ander titels is hij ook 'n Dr. Hij maak die reseppie als volg op Hij vat een deel aqua Boera en nege dele Engelse Sout. En dan set hij dit in 'n botteltjie met 'n Union Jack daarop. Dan kom Gen. Smuts en doet daar 'n bietjie kleur sel in (kakie-kleursel) om dit mooi te laat lijk. En dan kom die heer Gustav Preller van die Volkstem en gooi daar 'n paar droppels Voor- trekkers-geskiedenis iD, om die danig wrange engelse smaak van die elixer weg te neem. En dan kom nog 'n Dr. U siet dat die S. A. P. baje Dokters nodig het. Dan kom Dr. Engelenburg van die Volkstem hij ■skud die mixtuur deurmekaar en gee dit aan die lede van die S. A. P. in half-wekelikse Volkstem dosi- se iD.... „Maar vrinde, hoe mooi dit ook mag lijk en hoe lekker dit ook mag proef, dit blij maar medisijne engelse sout. En net als met die meeste medisijne. moet jij dit die pasjent gedurig weer ingee. En naar mate dat die pasjent swakker wordt moet jij die dosis sterker aanmaak. Hoe langer hoe minder aqua Boera, hoe langer hoe meer engelse sout. Ikself, en U waarskijnlik ook, het van uwe lewe al baje bittert me disijne moet slik, en als 'n mens daar baat bij krij, gee jij nie om nie. Als ik dog dat ons volk deur die Empire Elixer gebaat sou word, sou ik dit hoe bitter ook tog slik, maar die toekomst zal leer dat die pasjent wat daardie Elixir inneem, op die ou ent tcch politiek mors dood gaat. „Hoe ander is dit bij ons partij I Onse beginsels kom nie van buite maar van binne. Le beginsels van die Nasionale Partij wortel diep in die hart van elke man of vrouw of kind wat verstand genoeg het om vir hemself te denk en wat die moed het om sij eie opinie uit te spreek." niet een knappe, blonde officier te voorschijn kwam. Zoo kwamen er heel wat treinen, docb.geen officier. Mevr. de Brvyn werd ongeduldig en nadat zij langen tijd hadden gewacht, besloot de oude mevrouw naar huis terug te keeren. Haar dochter kon hem dan alleen verwelkomen. Met het portret in de hand liep Else ongeduldig op en neer. Daar trad een donker uitziend persoon de wachtkamer binnen. Vlug verborg Else 't portret in haar boezem en beantwoordde de groet van den vreemdeling. Z(j hoorde hem iets mompelen doch kon niet verstaan wat. Wel ving Else iets van „vervelend" op meer niet. Mejuffrouw zoo sprak hij plot seling tot Else, ik ben hier toch wel in Groenendaal? Ja, zeker, mijnheer, antwoord de Else, verwonderd over de roem de vraag. Dan begrijp ik 't toch niet, sprak hij verder. Ik heb hier een familie aangeschreven, dat ik zoo- en-zoo laat kom, men zou mij na tuurlek komen afhalen, doch ik zie niemand. Wel heb ik die familie in langen tijd niet gezien, doch ik heb 't portret van een van die meisjes bij mij. Vreemd, dacht ze. En plotse ling begon zij zich met de vreemde ling te vergelijken. Ook zij had een portret van een persoon, dien zij niet trof. 't Gesprek dreigde ineen te vallen. U bent hier misschien wel bekend, ging de vreemdeling verder, kunt U mij ook zeggen, waar Mevr. de Bruyn woont. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Een smokkeljacht. De recherche alhier heeft de hand gelegd en op heeterdaad betrapt de bemanning en medeplichtigen in een groote smokkelpartij, n.l. de bemanning van het stoomjacht „Excelsior". De 4 opvarenden zijn thans na een af gelegde bekentenis in het huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten, 't Zijn A. B. en J. v. E. te 's-Gra- venhage en A. v. E. en S. T. te Rotterdam. Nader meldt de St. Ed. dat door de politie nog meer goederen aan boord van het hier in de Bin nenhaven en voor Katwijk bestem de motorvaartuig Dirkje zijn in be slag genomen. Onder de lading be vonden zich een giek, een vat olie en een waschmachine, welke goe- DeB...Bruyn, wel ik ben een dochter van haar. Nu was het de beurt aan den vreemdeling om verwonderd te zijn. Kent U die dan zei hij, en haalde een portret voor den dag. Else was stom van verbazing, toen zij haar eigen portret van voor 15 jaar aanschouwde. B...bent U... misschien een broer van hem. De vreemdeling scheen er niets van te begrijpen. Toen nam zij een kloek besluit. En kent U die sprak ze, het portret uit den boezem halend. Met beide handen greep de vreem deling het portret. Dat ben ik en Maar dan heet U Hendrik van Oyen En U Else de Bruyn In verbazing staarden zij elkaar aan. Lieve, zei hij, waarom stuurde je mij dit portret? Het was een leuk idéé van moeder, maar ik heb er berouw van gehad. Maar Stil, ik weet wat je zeggen wilde. Toen ik jouw portret ontving, kon ik niet besluitën mijn tegen woordige foto af te zenden, bang dat je nog weigeren zou. Doch nu zijn wij quitte. Else, is alles tusschen ons in orde? Ze zei niets, doch keek hem alleen maar aan. Dit was genoeg en on stuimig drukte hij een kus op haar lippen, welke zij met rente terug betaalde. En nu klaagde de oude mevrouw er nog over, toen ze alles gehoord had, waarom ze dan toch nog zoo lang waren weggebleven!!! Zondag a.s. Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. lOVs uur: Ds. Luikinga. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uur: de heer T. Doevendans van IJmuiden. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97s uur: Godsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Evangelisatie. Vermiste schepen. De raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in de volgende zaken: Aangekochte schepen. De Vis- scherij-Maatschappij Texelstroom te Amsterdam heeft een Zeeuwschen klipper aangekocht en dezen met een motor uitgerust ten einde het schip van uit IJmuiden de kustvis- scherij te laten uitoefen. Het vaar tuig is in het visscherij register in geschreven met den naam Y.M. 366 „Vliestroom". Statuten. De St. Ct. bevat de Kon. bewilliging op de statuten van de N. V. Visscherij maatschappen „Goes" en „Hielke", gevestigd alhier. Sleepdienst. De nieuwgebouwde sleepboot „Noordzee" van den heer G. A. de Meijer te Sas van Gent is, naar de Vissch. Ct. meldt, aan gekocht door den sleepdienst IJmui den. Het schip zal vermoedelijk nog deze week nog in de vaart worden gebracht met den naam „Katwijk". Verruiming Noordzeekanaal. Uit ZuidAfrika. De Natio Fiets gestolen. Op de Bik- en Arnoldkade is ten nadeele van den heer de H. te Velseroord een rij wiel gestolen. Personalia. Benoemd tot tijde lijk stoker voor den tijd van 1 jaar aan de Rijks Electriciteits Werken alhier J, Vlam alhier. Rijxciél ontvieemd. Ten nadeele van den heer L. is een zoo goed als nieuw rijwiel, hetwelk even voor een kantoor aan de Zuidzijde der Visschershaven was geplaatst, ontvreemd. Door den dief was in ruil voor het nieuwe, een oud rij wiel op de plaats achtergelaten. De politie meent den dader op het spoor te zijn. In beslag genomen. Door de Rijksambtenaren in IJmuiden is de motorboot Dirkje, welke van IJmui den naar Katwijk bestemd was,bij het schutten door de oude sluis aangehouden wegens het vervoeren van een zestal vaten wijD, zonder een geleidebiljet. Bij onderzoek is gebleken, dat deze vaten afkomstig waren van den logger K. W. 154 „Minister Heemskerk". De beman ning van dit vaartuig had op zee een okshoofd wijn opgevischt. In plaats bij aankomst te IJmuiden de strandvonderij te verwittigen van de aanwezigheid van het vat, had men den wijn in een zestal vaten over getapt en zou trachten op deze wijze het dure vocht in Katwijk te krijgen, om het aldaar voor eigen rekening aan den man te brengen. In de sluis bemerkte men echter de aanwezigheid der verboden lading waarna de vaten in beslag werden genomen. Tegen den schipper is procesverbaal opgemaakt.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5