Uit de Gemeente. Uit de Provincie. Uit het Land. Scheepvaart, FEUILLETON. VISSCHERIJ. Voor de rechtbank te Leeuwar-| den zijn onlangs de zaken behandeld in verband met den aan- slag op bet hotel „De zeven Provin ciën", te Groningen. In de zaak van den 34-jarigen i A. B., champagnefabrikant alhier,] vorderde het O. M. bij het gerechts hof te Leeuwarden nu wegens po-1 ging tot brandstichting, 8 jaar ge vangenisstraf, een straf, ook door de rechtbank opgelegd. Van poging] tot oplichting kon geen sprake zijn. DRIEHUIS. Vermeld werden de maatregelen genomen naar aanleiding van het voorkomen van eenige gevallen van Diphtherie aan de Breesaap en van Roodvonk te Velseroord. Over de plaats, waarop een lom penpakhuis zou worden opgericht, waaromtrent door B. en W. het gevoelen der Commissie was ge vraagd, werd ongunstig geadviseerd, mot het oog op de belangen der volksgezondheid. De nijpende woningnood werd aitvoerig besproken naar aanleiding van een door de Commissie inge steld ondersoek naar de bewoning van een schuur, die dienst zou kunnen tloen voor het herbergen van een geit, maar thans is betrok ken door een gezin Van 7 personen. De Commissie was eenparig van meening, dat deze, ook uit een gezondheidsoogpunt allertreurigste woningnood, met alle beschikbare middelen moet worden bestreden. Zjj zou het o.a. onverantwoordelijk achten, indien althans de enkele ledig staande woningen, zooals b.v. de pastorie te Santpoort, niet be- schikbaar werden gesteld, zij het dan ook tegen billijke vergoeding, voor eenige gezinnen, die zich niet of nauwelijks een woning kunnen verschaffea. Voorts werd door haar met belang stelling vernomen, dat bij den Ge meenteraad een advies is ingeko men met verzoek om over te gaan tot den bouw van noodwoningen en zij besloot, hoewel de bezwaren, aan dien maatregel verbonden, vol komen beseffende, dit advies te ondersteunen in het belang van de volksgezondheid. Ten slotte werden een aantal klachten en bizondere zaken behan deld, voornamelijk betrekking heb bende op verbetering van gebreken van verschillende woniDgen. De eerste Districtsvergadering van het District Haarlem van het Ned. Jongelings-Verbond zal gehouden worden op Zaterdag 8 September van 3 7 uur in het gebouw der H aarlemsche Jongelin gs-V ereeni gin g „Pred. 12:1a Lange Margarethastr. De agenda bevat: 1. Opening door den Voorzitter der Prov. Commissie, Joh. Visser ce Haarlem. 2. Bijbelbespreking over 1 Joh. I door Ds. C. Veen, Directeur der Haarlemsche Jong.-Vereeniging. 3. „Wat is de beste wijze van ledenwerving", in te leiden door S. Kee van Zaandam, lid der Prov. Commissie. Pauze. 4. „Wat ontbreekt aan de ring- formatie in het district Haarlem?' in te leiden door J. E. Sluiters van Santpoort, Voorzitter van den ring Haarlem. 5. „Onze Eenheid", slotrede door H. A. de Boer Az. van Amsterdam, lid van het Bondsbestuur. Uitgenoodigd worden alle leden der tot het district behoorende afdeelingen, w.o. Velsen, IJmuiden en Beverwijk. landgoed „Boekenrode" [te Aerden- hout (Vogelenzangschenweg). Sprekers zijn Dr. H. T. Oberman, Herv. predikant te Heemstede Ds. J. W. Geels, Chr. Geref. predikant te Haarlem en Ds. P. J. de Jong, Herv. predikant te Bennebroek. Zangvereenigingen en Muziekkorps verleenen hun medewerking. By ongunstig weer wordt de bij eenkomst gehouden in de groote zaal van het gebouw der Haar lemsche Jongelings Vereeniging. Zooals men weet, werden ver scheidene daarvan bij Bergen door Engelsche oorlogschepen aangeval len. Het stoomschip Renate Leonhardt liep, na danig beschoten te zijn, op het strand. Op 18 Juli kwam het schip vlot en werd het hier binnen gebracht. Wij waren er getuige van toen het stoomschip de groote sluis Geschiedenis van een Smokkeljacht. De recherche alhier heefc de hand weten te leggen op een stoom- en zeiljacht waarvan men reeds lang vermoedde dat het in dienst van smokkelaars stond doch de bewijzen ontbraken. Tans zijn, naar we reeds hebben gemeld, de smokkelaars op heeterdaad betrapt. Het jaent „Excelsior", eigenaar den heer O. alhier, die het verhuurd had aan den heer B, te Nijmegen, lag bij Noord wijk voor anker. Toen de smokelaars voor de tweede maal een groote hoeveelheid thee naar het jacht wilden brengen werden ze aangehouden: hel; jacht nam de vlucht, doch werd door de torpedo booten, die door de kustposten wer den gewaarschuwd, aangehouden en naar den Helder opgebracht, waar beslag op schip en lading werd ge legd. Het staat vast dat het jacht den geheelen zomer heeft gesmokkeld en dat het ifl verbinding heeft ge staan met Duitsche schepen, ver moedelijk handelsschepen en duik- booten. In verband met deze aanhouding wordt nog het volgende medegedeeld Het aangehouden stoomscheepje is een jacht en sedert ongeveer twee maanden het eigendom van den heer M. B. Osendarp, reeder alhier. Deze had het stoomjacht later verhuurd aan een heer, naar men zegt uit Den Haag. Het jacht voer in de laatste weken veel langs onze kust en liep dan de eene, en dan de andere haven biDnen. Dit heen en weer etoomen wekte arg waan en deed de politie een oogje in het zeil houden. Dit duurde een viertal wekeD, daar er geen termen aanwezig waren om tot aanhouding over te gaan. De recherche alhier was echter Maandag te Noordwijk-aan-Zee, daar haar ter oore was gekomen, dat voor deze plaats op zee goedeien in het stoomjacht zouden worden overgeladen. En werkelijk kwam des nachts ook een vlet aan het strand om een aantal balen, die op een wagen gereed lagen, over te nemen en aan boord van het jacht te brengen. De recherche liet den menschen hun gang gaan, doch nam even later een tweeden wagen met een aantal balen in beslag. Een huiszoeking in de woningen aan het strand leverde geen resultaat op; er werd niets gevonden. Een der bewoners werd echter gearresteerd, verdacht in connectie te staan met de opvaren den van het jacht. Dadelijk werd paar verschillende kustplaatsen door de politie geseind, J het stoomjacht zoo mogelijk aan te houden. Dit mocht het recherche vaartuig „Corrie", zooals gemeld I gelukken. Het schip ligt thans in Nieuwediep en is voorloopig in be slaggenomen [[voor een onderzoek door de justitie. Men weet niet, wat de balen bevatten, die reeds aan boord gebracht waren, doch deze zullen wel overgegeven, of, toen men onraad bespeurde, over boord geworpen zijn. Dikwijls bezocht het jacht de haven van Scheveningen en maakte van daaruit verschillende tochten. Inzake het smokkelschip „Excel sior" meldt men nader aan de „N. Crt." het volgende: Reeds geruimen tjjd was de recher che te Noordwijk er door de recher che te IJmuiden van verwittigd, dat met het stoom- en zeiljacht „Excelsoir" smokkelarij werd ge pleegd, ook te Noordwijk. In ver band daarmede werd ook de kust wacht gewaarschuwd, zoodat, toen op een avond de Excelsior aan de kust landde, de eigenaar, een zekere Bremer, geboortig uit Ubbergen, werd aangehouden, Br., die er geen vaste woonplaats op schijnt na te houden en dan hier en dan daar logeerde, gaf, toen de sergeant der patrouilleerende kustwacht hem vroeg wat hij kwam doen, op, [dat hij in het Palace-Hotel wat wilde gaan eten en liet desgevraagd een bewijs zien, dat hij verlof had om naar Delfzijl te varen. Ondanks deze ontmoeting, welke voor Br. een waarschuwing had werd binnengesleept. De wanden van het schip zaten vol kogelgaten, een der masten was doorschoten. De bemanning deed kalm haar werk, een der twee vrouwen aan boord, een kokin, was aan 'c dek en stond bij het kombuis. Wij konden niet nalaten deze vrouw te bewonderen om op een vrachtboot, temidden van allerlei gevaren, torpedo's en mijnen vooral, toch te blijven varen om voor de zeelieden te koken. De vrouw stond daar zwijgend, op haar ernstig gelaat afgeteekend scherpe lijnen, die spraken van moed en vastberadenheid, en zag naar ons, die haar en de maDnen nieuwsgierig aanstaarden. Het schip nam hier ligplaats, ver trok na korten tijd naar Amsterdam, waar het de schade herstelde. De vorige week vertrok het weder van hier om zijn reis naar Dene marken voort te zetten. Bij Texel liep het schip echter aan den grond. Het werd weder vlot en te Nieuwe diep binnengebracht. Na dit korte oponthoud gaat het schip opnieuw vertrekken. Nauwelijks echter is het buiten de territoriale wateren of het wordt door een Engelsche duikboot getorpedeerd en zinkt. Een lid der bemanning en een der vrouwen komen hierbij om. De vrouw werd bewusteloos uit het water gehaald, doch overleed op weg naar Nieuwediep. Voor de derde maal kwam ze op Hollands grond. Maar nu dood. We zien weer haar scherp gelaat. En met weemoed gedenken we haar tragisch lot. O, oorlog, wat zijt ge toch wreed.... Volgens van een der Heeren Reeders, die naar Londen [zijn ge gaan ter bespreking van onze vis- scherij belangen particulier ont vangen schrijven, hoopt de Com missie uit de reederijen in het] einde dezer week terug te komen. kunnen zijn, dat men hem in de gaten had, bleef hij Noordwijk als operatiebasis uitkiezen, met het reeds gemelde gevolg. Blijkens het verhoor van den voer man van den Berg, is deze aldus in aanraking met Br. gekomen. Van den Berg was op een zekeren avond aan schelpvisschen bij het Lange veld, toen een heer met een motorfiets naar hem toekwam en een praatje met hem ging maken Deze heer de lezer zal hem dadelijk wel als Br. herkennen scheen wel belang te stellen in de schelpenvisscherij en ook in des schelpenvisschers verdienste. Deze "deelde mede, dat hij voor iedere karrevracht f 1.50 ontving. Br. vond dit niet veel. Misschien wil je er dan wel wat byverdienen, vroeg hy, en verzocht den schelpvisscher op diens kar zijn motorfiets naar een hotel te brengen. Hij gat daarvoor v. d. B. f 5.— en vroeg hem toen, of hij bereid was meer van die vrachtjes te doen waarop deze, nadat hij ge hoord had, dat hem f25. per vrachtje zou worden betaald, natuurlijk gaarne inging. Aangezien er ver scheiden vrachtjes te doen waren, zou de afrekening na afloop geschie den. De goederen zouden aan v. d. B.'s woning op het Langeveld wor den gebracht en deze moest ze van daar naar de Duinreep vervoeren en aldaar afladen. Geregeld werden sedert dien door Br. allerhande vrachtjes naar het Langeveld gebracht, die vervol- In de visehhal alhier kwam eene bruinvisch ten verkoop, welke in de buitenhaven door ?eenljager was aangeschoten. Voor f 1.70 werd het beest afgemijnd om zijn weg naar Duitschland te vinden. De sloep Burgemeester Dommisse MA 148 heeft alhier aangebracht een scheepsboot vanhetst.Noordam Gedurende de week van 16 Aug. tot en met 22 Aug. kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen, 18 stoomtrawlers' 11 Sloepen, 4 motor- loggers, 54 zeilloggers en 140kust- visschers. De besommingen dier vaartuigen waren als volgtvoor de stoomtraw lers 3 van 4500—5000, 2 van f5000 5500 1 van f 5680; 2 van 6500— 7000 1 van f7217 ;1 van f 7663, 1 van f83912 van f 8500—90OO, 2 van f 9000—9500,1 van f 10325; 1 van f 11986; 1 van f 13799, de motorloggers van f 772—1297de zeilloggers van f 132.906; de sloepen van f 8673520terwijl de gezamenlijke kustvisschers f 16.495.47 besomden. Aangevoerd werd 341.255 Kg. trawlvisch, 20.500 Kg. beugvisch en 207 ton zoutevisch. De totale omzet bedroeg f220262.80*. Van de IJmuider loggers kwamön sedert de vorige opgave binnen. IJM. 223 met f 289.— 306 357.— 217 545.— 237 626.— - 242 - 610.— 293 527.— 283 563.— 300 466.— 252 359.— 368 416.— 284 354 115 511.— 174 - 452.- 364 208.— 216 543.— 303 944.— besomming. gens door v. d. B. op een bepaal den tijd naar Duinreep werden ver voerd. Dit vervoer geschiedde steeds 's nachts. Br. roeide dan met een sloep naar de afgesproken plaats en, na de goederen te hebben inge laden, keerde hij terug naar zijn stoomjacht. Herhaaldelijk zijn op deae wijze goederen naar de „Excelsior" ge bracht, doch de voerman heeft nog geen betaling daarvoor ontvangen aangezien deze eerst zou plaats vinden na beëindiging van het werk. Van den B. zelf verklaarde, dat hij heelemaal niets er van heeft geweten, dat hij met smokkelarij te doen had. Hy is na opgemaakt proces verbaal, voorloopig op vrije voeteu gesteld. Omtrent Br., die met nog twee audereü te Den Helder in arrest is gesteld, vernemen wij, dat hij zonder overdrijving tot deO.W.'ers kan worden gerekend. De levensmiddelen, die zoowel te Noordwijk als te Den Helder in be slag genomen zijn bestaan uit thee, griesmeel, chocolade, erwten, boonen enz. De thee, welke van de beste qualiteit is, was verpakt in groote gonjezakkende andere artikelen meestal alle in papieren zakjes van bekende Haagsche winkeliers zoodat hij zijn inkoopen blijkbaar in het klein in den Haag deed. B» Hotelaanslag te Groningen. Groentendrogery. Alhier is op gericht de N. V. Eennemer groen- tendrogerfl. De zaak zal gevestigd worden in de Kweekerij van wijlen den heer Jac. J. Groenewegen. De verbouw hiervoor is opgedragen aan den heer P. de Boer alhier, voor f4424.—, Als direeteur is benoemd de keer L. Blok te Lisse, onder directeur is de heer J. J. Vis alhier, pre», qomm. de heer G. J. Blok te Wormerveer, ged. comm. de heer J. Th. Böhm alhier, comm. de heeren D. Blok, arts te Lisse, K. Velthuis, bloemist te Hillegom. Crematies. Hedenmiddag heeft op Westerveld plaats gehad de crematie van dr. Ph. Kooperberg, oud-medisch adviseur van de Ryks verzekeringsbank en oud-directeur van ,het stadsziekenhuis te Leeuwar-1 den, op 68 jarigen leeftijd te 's Gia- venhage overleden. Gezondheidscommissie. Op de laatste vergadering der Gezondheids commissie kwamen de volgende punten in behandeling. Zuinig met gas. Vanwege het gasbedrijf zijn weer bij een 5-tal ingezetenen de gasleidingen afge sneden, wegens te veel gasverbruik. Gasten van de Coen. De Mi nister van Financiën, Mr. M. W. F. Treub en de öud-minister van Oorlog, de heer Bosboom, die eenigen tijd op het drijvend Hotel Jan Pieters zoon Coen alhier verbleven, zijn gisteren weer vertrokken. Brandstoffen Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zullen de brandstoffen met ingang van 1 September a.s. niet weer bij de maat, doch per gewicht wordeD verstrekt. Nederlandsch Jongelings- Verbond. Landdag Jong.-Vereeniging en. De Haarlemsche Jongelings-Veree- niging „Pred. 12: la" organiseert een Landdag op Vrijdag 31 Aug. a.s. des namiddags te 2 uur op het] Tentoonstelling Hollands Noorder kwartier." Op de eerste provin ciale Tentoonstelling, genaamd „Tentoonstelling Hollands Noorder kwartier", welke gehouden zal wor den gedurende de maand Septem ber in het Stedelijk Museum te Am sterdam, zal een afdeeling gewijd worden aan oude teekeningen der streek. De commissie, gevormd uit het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap, die de tentoonstelling or ganiseerde, heeft er een 150 tal uit musea, en particuliere verzamelin gen, bijeengekregen, waaronder van Pronck, Doomer, Rogman, e.a., die karakter en atmosfeer van het Noord-Hollandsche landschap op be wonderenswaardige wijze weergeven De groote watervloed van 1916 heeft een aanmerkelijken invloed gehad op de keuze der tentoonstelling, waar door zij in het teekenen der over stroomingen is komen te staan. De watervloed zelf zal te zien zijn in een groote verzameling oorspronke lijke fotografieën, waarvan de mees ten onuitgegeven, die de verschil lende plaatsen der doorbraken en de werken tot herstel op de meest technische wijze veraanschouwelij ken; benevens een verzameling hi storische documenten, die de her innering bewaren aan den eeuwen- langen strijd, in Noord-Holland tegen het water gevoerd, waardoor zij in het teeken der overstroomingen is komen te staan. Inkrimping Treinenloop. In gaande Maandag 27 dezer zijn op] het trajet NijmegenVenlo twee, Apeldoorn Amsterdam C. S. één, Amsterdam C. S.Rotterdam D. P. één, Haarlem- IJmuiden twee, en SchagenVolsen één'goederentrein vervallen. Een tragisch lot. Half Juli verliet een convooi Duitsche schepen Rotterdam. Verdronken. V an de logger de Goede hoop I is Zaterdag j.l. kort na het vertrek van IJmuiden, de matroos C. Kok over boord gesla gen en verdronken. De logger keer de daarom direct naar IJmuiden terug. Be deputatie uit de reeders terug. Be Engelsche vischexport. Naar we vernemen zal de Engelsche - vischexport ingaande 1 September hare werkzaamheden alhier beëin digen en zich meer in het bijzon- der gaan toeleggen op den export van groenten. Het smokkelja.cht Excelsior. De vier opvarenden van het smokkel- jacht Excelsior hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijn voor loopig in het Huis van Bewaring te Alkmaar gevangen gezet. Aangebracht. De logger Jonge Gerrit SCH 409 heeft alhier aange bracht en bij de strandvonderij af gegeven 2 groote ivaten Algiersche wijn. Verboden vervoer. Wegens het zonder vergunning vervoeren van een vat petroleum, hetwelk naar Katwijk overgebracht zou werden, is naar de St. Ed. meldt, proces-ver baal opgemaakt tegen den schipper van een z.g. „pufsehuit", een vaar tuig, dat de hier door de trawlschepen aangebrachte „puf naar de ver schillende afnemers in het binnen land vervoert. Aangekocht. De heer A. de Water alhier heeft van de firma de Ruyter en Co. te Schevingen aangekocht de zeillogger Zorg en Vlyt Sch. 409.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2