Umuider Courant Agenda. VISSCHERIJ. Predikbeurten. Uit de Gemeente. Wekelijksch Marktbericht. Trawl- en Beugviscli. Noordzee Zouteviscli Haring. Ingezonden. OPEN BRIEF aan den Heer D. F. G. Schilling. Waarschuwing. 2e BLAD. 1 September. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop 81/, uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 81/. uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/, uur. Boaz-bank. Yisseringstraat 12. 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7—9 uur. DINSDAG. Brandhout veiling door Notaris Moens van Beverwijk op Watervliet en Velserbosch, 10 uur. Gemeenteraad, ten Raadhuize, half twee. WOENSDAG. Verkooping van huizen, moestuin en weiland door Notaris Boerlage uit Velsen; Hotel ter Burg, Bever wijk, 1 uur. Grootboek B. en W. stellen voor tot aankoop van inschrijvingen op het Grootboek 3 percent Nationale Werkelijke Schuld tot een bedrag van f 18714.50. Zondag a.s. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. C. Veen van Haarlem 5 uur: Ds. Creutzberg. Doopsgez. Gem. sfd. ProL-Bcnd. 101/» u"1': Ds. Luikinga. Geref,. Kerk. 10 uurProf. Dr. T. Hoekstra, te Kampen. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. Herv. Evangelisatie. 10 uur: Ds. J. J. de Vries van St. Michielsgestel. Geref. Kerk. 10 uurDs. E. Prins v. Enschedé. 5 uurdezelfde. VELSEN. Ned. Herv, Kerk. 10 uur: Dr. F. van Gheel Gilde- meester van den Haag, Collecte Chr. School. Oud-Geref, Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 91/* uurGodsdienstoefening. 5 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uurDs. Kok. 5 uurdezelfde SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Bew. sch. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. Collecte bouwfonds. Evangelisatie. 10 uurDs. H. P. de Pree van Alkmaar. Keuringsdienst. Voor de inrich ting van het perceel Nieuwland voor den keuringsdienst vragen B. en W. een crediet van f 1750. Aanvaarding schenking. De heer D. Bus te Velsen heeft aan de ge meente ten geschenke aangeboden een aandeel ter nominale waarde van f 500 van de geldleening voor den straat- en grindweg van Velsen, langs Driehuis en Hageveld, naar Santpoort." B. 6D W. stellen voor deze onder dankbetuiging te aanvaarden. BegroetingIngekomen zijn de begrootiDgen voor 1918 van de Plaat selijke Schoolcommissie tot een be drag van f 210.18; van de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot een bedrag van f 483.88; van het Schaalarmbestuur tot een bedrag van f 9901.81,; van bet R. K. Bur gerlijk Armbestuur tot een bedrag van f 10268.13. Burgeravondschool. Met het oog op het getal leerlingen zullen enkele klassen der Burgeravondschool moe ten worden gesplitst. Het getal cursussen zal hierdoor vermeerderen met 15, terwijl het noodig is een nieuwen leeraar in lijnteekenen voor 8 cursussen aan te stellen. De kosten zijn f 39q en f 585. De Financieels Commissie advi seert gunstig. Be Bruinvisch. De Raad voor de Scheepvaart stelde een onder zoek in naar het hulpeloos worden op 5 Augustus van den stoomtreiler „Bruinvisch" IJ.M. 69, waardoor het schip'te IJmuiden moest worden binnengesleept. De schipper, G. v. Stralen, ver klaarde op de thuisreis te [zijn, 's avonds 5 Augustus, toen de machinist hem kwam berichten dat een vlampijp lek was geworden Aanvankelijk, omdat men bij het versperde gebied was. heeft men nog doorgestoomd. Men had inmid dels een houten prep in de pijp geslagen, maai het lekken werd erger. Later heett men getracht de prop er weer uit te krijgen om een vlampijpstopper aan te brengen, maar door gebrek aan werktuigen mislukte dat. Men is toen op sleeptouw geno men naar IJmuiden. De machinist, B. Jans bevestigde wat de schipper had verklaard. De verloren treiters. Ten slotte werd een onderzoek ingesteld naar het vermoedelijk met man en muis vergaan van de stoomvisschersvaar- tuigen „Ernestine Pauline" IJ.M. 95, „De Een" IJ.M. 7 en de „Bertha Elisabeth IJ.M. 11, alle te IJinuiderj. Door de maatschappijen en de scheepvaartinspectie waren verkla ringen ingekomen van zeewaardig heid en dat de schepen van alles voldoende voorzien waren. Ook in deze zaken zal de Raad later uitspraak doen. Be Holland II. Vervolgens werd een onderzoek ingesteld naar het aan den grond loopen op 29 Juli nabij Ieërland van den stoomtraw ler „Holland 11" IJ.M. 170. De schipper C. den Boer, legt verklaringen af, welke koers hij ge houden heeft na een gegist bestek van Doggersbank Zuid. Op dat ge deelte van de reis is niet gelood. De voorzitter wijst er op, dat dit zeer nalatig is. Toen het schip schuurde loodde de schipper l1/» vaam. Ook verklaarde de schipper nog dat zijn kompas niet in orde was en belangrijk afweek. Hij kwam tot die overtuiging toen hij vastliep. Ook te IJmuiden is hem dat beves tigd. Nadat de matroos J. Zwart enkele verklaringen had afgelegd, zeide de inspecteur van de scheepvaart, dat deze schipper met het stijgen der jaren zorgloozer wordt. Hij noemt het onverantwoordelijk, dat bij slecht zicht niet gelood is en vindt het nuttig en noodig dezen schipper een waarschuwing te geven. Doet de Raad dit niet, dan zal hij binnenkort weer op het strand zit ten; wellicht met minder gelukkig gevolg. De Raad zal later uitspraak doen. Be haringvisscheiy. Ingevolge de overeenkomst, die half Augustus 1916 getroffen is tusschen de Engel- sehe regeering en de reedersveree- niging voor de Nederl. haringvissche- rij, zou de eersten voor den op|31 Maart 1917 aanwezigen haringvoor- raad in Nederland een toeslag van f 14.per kantje verleenen aan de houders van den voorraad, die op genoemden datum ca. 20.00q ton be droeg. Dit bedrag is nog steeds niet uit gekeerd, zoodat de betrokken han delaren en reeders door renteverlies en koersverlaging groote schade lijden. In verband hiermede zal naar de N. R. Ct. meldt, in de volgende week vanwege de Vereeniging ter bevordering van de Nederlansche Visscherij te 's-Gravenhage een groote protestvergadering gehouden worden. Binnengesleept. De stoombeu- ger Koningin Wilhelmina SCH. 397 werd op zee hulpeloos drijvende aangetroffen door den stoomdrifter Wim en Hannie M.A. 68, die den beuger, waarvan de kolenvoorraad geheel opgebruikt was, naar IJmui den sleepte. In de week van 22 Aug. 1917 tot 29 Aug. 1917 waren de aan voer eD en prijzen als volgt Kis ten. Stuks. Hoog ste prijs. Laag ste prijs. Aanvoeren. 76 Tarbot per 50 K.G, 134 50 86 22 Griet 50 100 - 57 229 Groote Tong per stuk 1 67 1 11 9962 Middel 77 1 20 0 47 4839 Kleine 77 77 0 50 0 08 3 Groote Scbol per kist van 50 K.G. 56 SI 36 Middel ti 50 77 54 SO— 104 Zet u a 50 77 41 26 1771 Kleine it a 50 77 16 8 1 Bot a a a 50 77 IB 5 Schar a a a 50 77 IS— 10 2 Tongschar a a a 50 77 78 50 720 Rog <v- per 20 stuks. 12 19 Vleet per stuk 1 80 20 Groote Roode Poon p. kist van 50 K.G. Middel a a a 50 77 23 KleiDe u a a 50 77 23 271 Pieterman Poontjes a a a 50 77 10 50 2 50 74 Groote Schelvisch n ïi ïi 50 77 38 70 318 Middel a ii u 50 77 32 60 857 Kleinmidd. IJ jj JJ 50 77 28 30 - 646 Kleine jj JJ JJ 50 77 26 8 1074 Kabeljauw per stuk 6 60 2 30 262 Gullen per kist van 50 K.G. 31 20 24 50 18 Leng per stuk 2 45 1 6 Heilbot jj 77 9 4 60 381 Wijting per kist van 50 K.G. 20 90 3 80 83 Koolvisch )er stuk 2 50 Horsmakreel per kist van 50 K.G. 9 Makreel 50 77 28 90 Zalm per stuk Steur 77 jj- Levende Kabeljauw 9 71 jj Heilbot ii jj Gr. lev. Schelvisch pe15 stuks Md. jj 25 KL md. „40 KL lev. „60 Ton Kabeljauw i Schelvisch rond Leng Kantjes. p. Kantje p.Kantje Volle Haring Steur IJlle Maatjes Makreel Gedurende de week van 23 tot en met 29 Aug. kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 10 stoomtrawlers, 7 motorloggers, 66 zeilloggers, 80 kustvisschers. De besommingen dier vaartuigen waren alsvolgt1 stoomtrawler van f8768.— 1 van f5314,— 2 van 60 tot 6500.— 1 van f7726.-; 1 van f8270.1 van f9384.1 van f10684.2 van 11 tot f12000.motorloggers van f327.tot f 1308.zeilloggers van f118.tot f1004.terwijl de gezamenlijke kustvisschers f12030 36 besomden. De aanvoer bestond uit 298900 K.G. trawlvisch. De opbrengst bedroeg f 132443.60, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Alhoewel ik bj voorbaat over tuigd was dat een polemiek over de kwestie of ik mij had schuldig gemaakt aan broodroof en Kelder aan onderkruiperij (zie „De Gids" van 7 Juli j.l.), of wel dat gij een lasteraar zijt, niet het resultaat zoude opleveren wat er van had mogen worden verwacht, heb ik mij er toch aan gewaagd, om de eenvoudige reden dat ik mij niet door Uwe brutaliteit wilde laten overdonderen. Intusschen beschouw ik de zaak niet als afgedaan, wanneer de redac tie van „De Gids", die U als aan valler 5 maal aan het woord liet en mij als aangevallene slechts 3 maal in de gelegenheid stelde in haar blad te schrijven, de discussie sluit met te verwijzen naar een openbaar debat, wat gij aanbiedt, terwijl ik van dat aanbod voors hands nog geen gebruik wensch te maken, om de eenvoudige reden, dat een openbaar debat in deze absoluut geen licht kan geven. Go hebt tijdens de polemiek ge legenheid te over gehad om Uwe beschuldigingen te bewijzen, noch tans liet ge het na, terwijl dusdanige beschuldigingen dienen gestaafd te worden met bewijzen. Ik heb het recht zooals ieder mensch dat heeft, om dit te eischen en ik maak van dat recht gebruik in het bijzonder tegenover de sociaal-democraten, waar deze immers zoo gaarne als de strijders voor recht en recht vaardigheid zeggen op te komen. Een [openbare vergadering zoude niet anders kunnen zijn dan eene „bekvechterij", waar gy zondermeer vasthoudt aan Uwe beschuldigingen, die, als ze waar zouden zijn, me onwaardig maakten langer een groote groep arbeiders te vertegenwoordi gen, terwijl deze kwestie niet zonder meer als afgedaan kan worden be schouwd. Het is reeds de tweede maal dat ge mij, in verband met den lever verkoop, beschuldigt van ernstige feiten. De eerste maal deed ik U een voorst J, wat ge van de hand hebt gewezen, om de eenvoudige reden dat ge zeer goed wist, dat blijken zoude dat ik me niet nad schuldig gemaakt aan de mij door U aange wreven feiten niet alleen, doch dat bewezen zou worden dat ge een ellendige lasteraar zijt: Thans doe ik U eenzelfde voorstel. Gig benoemt iemand en ik eveneens deze twee door ons benoemde personen kiezen samen een derde en vormen aldus eene onpartijdige commissie die Uwe beschuldigingen zal onder zoeken, waarbij ik mij b(j voorbaat verplicht hl de door die commissie te eischen gegevens te verstrekken. Deze commissie zal hare bevindin gen puhliceeren. Ik doe U dit voorstel omdat ik gaarne uitgemaakt zie, dat: of ik me schuldig heb gemaakt aan brood roof en Kelder aan onderkruiper ij, óf, dat gij U in Uw blinde haat tegen ons als „andersdenkenden", hebt laten verleiden tot het lasteren op weergalooze gemeene wijze. Ik verwacht dat gij, die, evenals ik, een groote groep arbeiders ver tegenwoordigt, van wie wij het vertrouwen moeten bezitten om werkelijk iets in hun belang te kunnen doen en die recht hebben om te weten wat ze aan ons heb ben, de aangeboden gelegenheid de eenige die in het onderhavige geval juist en eerlijk is niet zult afwijzen. Zoo ge dit wel mocht doen, en daarmede dus bewijst geen eerlijk en onpartijdig oordeel te wenschen, dan kan dit als voldoende bewijs van Uwe onmacht, om te bewijzen wat ge beweert, worden beschouwd, en staat daarmede teveDs vast: dat ge U schuldig hebt gemaakt aan ge meene lastert En ik zal dan gerust hst verder oordeel overlaten aan het publiek. Uw antwoord verneem ik gaarne op een of andere wijze. K. LABREE. P.S. (Door de redactie van „De Gids" geweigerd.) Noot. "Wij plaatsen dit stuk al leen, omdat het door de Redactie van De Gids is geweigerd. Maar geenszins om de gevoerde polemiek in onze courant heropend en voort gezet te zien. Integendeel, waar ia dit stuk een andere weg, om de polemiek te beeindigen, in uitzicht wordt gesteld, zullen wij hierop niet verder ingaan en geen stukken be treffende déze kwestie ineer op nemen. Redactie IJm. Courant. Velsen, 30 Aug. "17. Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik, onderstaande ge plaatst in uw blad. In het verslag van de gemeen teraadsvergadering van 20 Juli zag ik eenige opmerkingen van den heer Netscher in verband met mijn ont slagaanvrage, waarover ik mijn bescheiden meening wil te kennen geven. Er stond, dat ik nog niet zoo lang als onderwijzeres werkzaam was in deze gemeente, op een paar weken na heb ik hier echter 3 jaar onderwijs gegeven en dacht dus geen reden te geven Velsen als een doorgangs huis te beschouwen. Mijne vaste aanstelling kreeg ik pas na een jaar en drie maanden, maar als tijdelijk onderwijzeres heb ik evenzeer ge tracht in 't belang van 't onderwijs te werken als later. De heer Netscher telt tijdelijke dienstjaren toch ook mee? Er bestaan gemeenten, waar onderwijzeressen 5 tot 6 jaar tijdelijk gehouden wor den, hetgeen 't belang van't onder wijs niet zal schaden, wel dat van de betrokken personen. Verder las ik, hoe hemel en aarde bewogen zijn om mij benoemd te krijgen. 'k Schrok ervan, dat ik zóóveel moeite veroorzaakt had. Had ik het toen maar geweten, dan hadden de heeren raadsleden best hemel en aarde met rust kunnen laten, daar ik ook no. 1 stond op een andere voordracht. Ik dank U, Mijnheer de Redacteur, voor de gebruikte plaatsruimte. Achtend J. M. OPZOOMER, Alle dieren- en dit geval alle hondenvrienden, worden ernstig ge waarschuwd, op hunne wande lingen in de Breesaap-, hunne hon den noch los noch aan een touw mede te nemen, want de dieren moordenaars vieren weder hoogtij. Naar ik toch vernam, zijn in de laatste dagen velen van onze trou we huisvrienden weder vermoord en dat nog wel op de gemeenste wreed aardigste en meest geraffineerde manier. Twee mannen, die in de Bree saap wonen, leggen oogenschynlljk, lekkere maar zwaar vergiftigde hapjes op de hoofdwegen neder en nu weet iedereen dat alle honden, al worden zij thuis nog zoo goed gevoed, toch langs den weg loopen te schooien, en alles opvretendus ook die lekkere hapjes, enover een uur zijn ze dood. Of die kerels het recht hebben om publieke wegen voor onze huis vrienden (ook katten) gevaarlijk te maken, moet nog bewezen wordeD. Ik, voor mij, geloof het tegendeel, en evenmin geloot ik, dat de eige naars van de Breesaap, of de pachters van het jachtterrein, die toch ook wel honden zullen hebben, order hebben gegeven, om op zulk een geraffineerde wijze te werk te gaan.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5