Nieuw Staaldraadtouw De Zoon van den Spoorwegkoning DUITSCH. J. KOOI. Bekendmaking. M. A. DOORNIK. „IJMUIDENS MANNENKOOR" Bioscope Voorstelling Zit- ei Slaaptaw Zondag 5 uur Middagvoorstelling. en zeker heeft hij voor haar altijd het goede gezocht. Bij de ingekomen stukken de ontslagname als raadslid van den heer de Boer. Zóó gaat hij dus heen, op een wijze, die noch voor hem, noch voor den raad aangenaam is. Het is niet prettig. Wij hadden 't wel anders gewild. Wij zien ook gaarne 't goede in onze raadsleden. En de heer de Boer was een man, die zeker met gaven toebedeeld was. Een self made man, bekwaam en met ruimen blik. Die groote din gen zag en o.a. ook dat onze ge meente een mooie toekomst heeft, wanneer men de hand aan de ploeg slaat en haar ontwikkeling niet in den weg staat. Al is dan ook zijn heengaan een gevolg van politiek spel, wij zu len toch blijven gedenken hoe de heer de Boer als wethouder voor maar welk eene. Men begrijpt de I de belangen onzer gemeente steeds verontwaardiging. is opgekomen (wij denken, om b.v De heer Brink, opgewonden, riep één zaak te noemen, aan de gas den heer de Boer toe„Verrader, ieveringkwestie van Meerenberg] ga maar heen!" |en hoe onder zijn bestuur een zoo Toen kwam „het groote moment", de verkiezing van een wethouder. Men kent den uitslag. De heer Ver meulen, (die afwezig was door zijn verblijf in Engeland) kreeg evenals de heer Landeweerd tot tweemaal toe 8 stemmen. Daar er 9 linksche en 7 rechtsche leden waren, stemde een der linksche leden op den heer Vermeulen. Spoedig bleek wie dit was: de heer Brink riep den heer de Boer: „verrader" toe. Daarop kwam de herstemming, waarbij de heer Landeweerd niet mocht medestemmen. Hoewel de uitslag te voorzien was, was de atmosfeer toch benauwend in de raadzaal. Men was stil, ontzet over het spel, dat zich hier afspeelde De beslissing viel. De heer Ver meulen was weer tot wethouder benoemd. De ontknooping gaf oplichting, „Dat komt straks", antwoordde de heer de Boer. Wij ontmoetten de heeren Schil ling en Vooren beneden. De heer Schilling gaf zijn opgepropt gemoed lucht. „'t Is mij daar boven te benauwd' De heer Vooren heeft tranen, waarachtige tranen geschreid over dezen droeven afloop. Beiden gingen heen, 't was hun te veel om te blqven dezen middag. En... ze de den wijs, 't was daarbuiten in Gods schoone natuur beter dan in deze benauwende en bedompte atmos feer van politiek. Wat zullen wij er van zeggen? grootsch en belangrijk werk en dat onder zeer moeilijke omstandig heden ais onze gemeentelijke waterleiding tot stand is gekomen Over het verder door den raad behandelde zullen wij Woensdag Inog iets zeggen. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Bier verkocht. Voor het Haar lemsohe kantongerecht stond terecht een caféhoudster, mej. K. C. alhier, wegens het verkoopen van bier, Het is politiek, lezers, en of ge er I terwijl geen alcohol bevattende aan doet of niet aan doet, ge weet I dranken in de tapperij mochten ge allen wel, dat er een luchtje aan is. 't Was ons bekend hoe de zaak loopen zou.- Er is te Velseroord vergaderd, door de Kiesvereeniging en door de Centrale om den heer de Boer van zijn voornemen af te brengen. Maar 't was ons verteld „sub rosa", dus hadden wij gezwe- gen. De heer de Boer had natuurlijk vrijheid om te stemmen wien hij wilde, maar toch kunnen wij be grijpen dat men van hem, als be- hoorende tot een partij, (de Vrijz. Dem. Bond) van welke hij zelf Hoofdbestuurslid is, verwacht bad dat hij zich niet aan het besluit daarvan zou onttrekken en zoo tegen alle discipline in zou gaan Temeer omdat hij een politieken tegenstander hielp verkiezen, inplaats van het lid der partij, met welke hij bij de verkiezing pas als voor zitter zijner kiesvereeniging een ac coord getroffen had. Voor den heer Landeweerd was het hard. Deze toch had de toe zegging, dat hij wethouder zou wor den en daarom zijn maatschappelij ke betrekking opgegeven. Nu vermoeden wij wel dat hij straks, wan neer in V eiser oord een vrij schonken worden. Tegen haar were f 4 geeischt. Aardbeien gekaapt. Zekere IJ, alhier had in het voorjaar met nog twee kameraden, die niet versche nen waren, op den Velserstraatweg aardbeien vau een veld gestolen Op de vraag van den kantonrechter waarom hij dat gedaan had ant woordde beklaagde „Ik had dorst" Het 0. M. stelde een boete van f 6 of 6 dagen hechtenis in en tegen de beide niet opgekomenen elk f 10 wegens strooperij en bovendien voor elk f 15 wegens het opgeven van een vaische naam. Krijgsraad. De auditeur-mili tair bij den Krijgsraad te's Graven hage heeft geëischt tegen J. T. landstorm-pliGhtige, gedetacheerd in IJmuiden, wegens le desertie, 10 weken militaire detentie. Oorlogszefiongevallenwet. Vo gens opgave in de St.ct. is in Aug enkel een verzekerin gs-o vereenkomst naar de Oorlogszeeongevallenwet 1915 gesloten voor het zeiljacht Margaretha, van den heer D. G, van Beuningen, voor een reis van Rot zinnige gekozen zal worden, wel wethouder zal worden. Maar de ri-1 terdam naar IJmuiden en terug, sico is in ieder geval toch groot Dat heeft men nu van politiek gedoe. Want, hoezeer wij gelooven dat wij in den heer Landeweerd een degelijk en bekwaam wethouder zullen hebben en 't ons tegenlacht dat hij zich daaraan 'metal zijn tijd en zijn kracht zal wijden, aan den anderen kant is het niet te loochenen, dat het afhankelijk zijn van deze betrekking ook zijn schaduwzijde uitgebracht heeft. Hoe licht ziet men niet iemand naar de oogen. Men moet toch al iets in zichzelf opbergen, als men voor de kiezers gaat staan en hen gaat uitmeten wat men ai zoo ver richt heeft en wanneer u opgedragen wordt uw stem op uw eigen per soon uit te brengen. Ook al is men zelf overtuigd dat men voor een anders welzijn dit alles doet, de vorm en de be scheidenheid doet ons niet zoo wil len. Toch, wij willen eerlijk zijn en zeggen dat wij niet anders dan de b9Ste verwachtingen van den heer Landeweerd als wathouder koeste- Be deputatie uit de Reeders terug. De commissie uit de Reeders en hun rechtgsgeleerden raadsman keerden Woensdag uit Londen te IJmuiden terug. De leden der Com missie achtten het ongewenscht publiciteit aan het resultaat hunner bemoeiingen te geven vóór in een vergadering van reeders verslag was We hopen spoedig daaromtrent iets naders te kunnen mededeelen. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank heeft C. S., zonder be roep en H. C. J. K., zonder beroep, beide alhier, wegens poging tot dief stal, ter beschikking van de regee ring gesteld. Vischdiefstal. Twee jongens, M. en J' B., beiden te Velser oord, hebben in Maart uit de Rijks vischhal te IJmuiden een paar schel- visschen en kabeljauwen gestolen. De beklaagden bekenden, de jongste, ren. En wij blij ven zelf hopen dat een 15 jarige bengel, schreiend, hij 't straks worden zal. Het O. M. wees op de herhaalde Intusschen is de heer Vermeulen diefstallen ia de IJmuidensche visch- wethouder gebleven. Wat men ook hallen en vorderde tegen den oud: moge zeggen de heer Vermeulen sten bekl. 4 maanden gevangenis- is zeker een scherpe, politieke figuur straf en tegen den minderjarigen maar werkkracht en een goed hart voor onze gemeente kan men hem geenszins ontzeggen. Niemand als hij geboren Velsenaar als hij is die zoo onze gemeente kent beklaagde 4 maanden plaatsing in een tuchtschool. De raadsman van den jonsten bekl sloot zich aan bij de meening \an de rechtbank. Handelscursus. Voor den han delscursus 1917/18, die binnenkort- wederom aanvangt, hebben zich aangemeld 48 nieuwe leerlingen n.l.41 voor de le en 2 voor de 2e klasse, terwijl nog 5 leerlingen van den vorigen cursus zich motten onderwerpen aan een her-examen en wel 3 voor de 2e en 2 voor de 39 klasse. De datum van het toelatings- en herexamen wordt aan de betrokken nader schriftelijk medegedeeld. Militair tooneel. Het mobilisatie tooneel, samengesteld uit militairen van het Res. Bat. D, gaf Woensdag en Donderdag weder een paar goed geslaagde tooneel- en voordracht avonden voor de gemobiliseerden Ondanks het fraaie weder, dat eigen lijk meer naar buiten dan naar binnen lokte, was de schouwburg zaal Cycleop reeds den eersten avond dicht bezet. Wel e8n bewijs, dat het streven en werken der militaire dilettanten naar waarde gewaardeerc wordt. De eerste voorstelling genoot de eer gedeeltelijk te worden bij gewoond door Kolonel Linckers, de nieuw benoemde commandant in de positie IJmuiden, die deu leider van het mobilisatietooneel, luitenant- Kornelis, zijn tevredenheid betuigde met hetgeen de tooneellisten voor het voetlicht brachten. In de pauze werden aan de dames, die belang loos baar medewerking verleenden, zoowel op het tooneel, als bij in het orkest, fraaie bloemstukken geschon ken. Ook de commandant van het reserve bat aljon D, O verste Wynands, en vele officieren woonden de eerste uitvoering bij. VELSEROORD. Witte Kruisgebouw. De Com missie tot stichting vaa een Witte Kruisgebouw alhier vergaderde Don derdagavond in den melksalon Reitsma. De Voorzitter gaf een opsomming van hetgeen de laatste maanden gedaan was. De bloempjesdag had netto ongeveer f 250 opgebracht, het concert te Velseroord gaf een nadeelig saldo van bijna f 20, de Kunstavond te Velsen door het slechte weer slechts een heel klein batig saldo. Aan allen, die voor deze avonden hunne medewerking hebben ver leend, bracht de voorzitter een woord van dank. De plannen voor wat dezen winter gedaan zou kunnen worden zullen in een einde dezer maand te houden vergadering wor den besproken. Advertentiën SANTPOORT. Vrijgesproken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de be klaagden in de zaken van den hotelaanslag te Groningen vrijge sproken. Daaronder was, zooals wij meld den, ook de heer A. B., champagne fabrikant alhier. Lood gestolen. Van Zaterdag op Zondagnacht is van het huis „Te Wisse" alhier tijdens den he- vigen storm eene hoeveelheid lood gestolen. Lat men gestoord is ge worden, leidt men af uit het feit, dat het gestolene in eene nabijzijnde sloot werd gevonden. Er werden sporen van fietsen ontdekt. Ook op Spaarnbeig werd reeds meermalen lood vermist. Ingeslagen Tijdens het on- weder van Zondagavond sloeg de bliksem in de woning van den tuinier S. aan den Rijkstraatweg en verbrijzelde een schoorsteen zon der verdere ongelukken te veroor zaken. De bewoners kwamen met den schrik vrij. H.D. Valsch geld. Te Jan Gijzen- vaart is door de gemeentepolitie in beslag genomen een vaische gulden zonder randschrift. N. H. Ct. DRIEHUIS. Crematies. Onder zeer groote belangstelling heeft heden op Wes- terveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk ovoiechot van ür. H. L. Drucker, Lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, oud-lid der Tweede Kamer, oud-hoogleeraar te Groningen en Leiden, deze week op 60-jarigen leeftijd te'sGravenhage overleden. Dankbetuiging. kost en inwoning flinke hit. Dankbetuiging flinke dienstbode. Een heldere DIENSTBODE Gevraagd een nette w&schvrouw voor een kleine wasch. Br. R. 226 adv. bur. P." F. C. Roelse. Te koop voor billijken prijs, een a twee moderne WOONHUIZEN met zes ksmers est zolder tje, en verder van alle gemakken voorzieD, gelegen aan de Kenne merlaan. Eikenbr&ndkout (stam) BRANDHOUT Brandhout. Lindhout en de Waard. Wilhelminastraat No. 18 -> Herdershond zit- en slaapkamer RIJKSWEG 36. Velsen's Mannenkoor. Hot bestuur van bovengenoemd koor bericht aan leden en oud-leden, dat Maandag 10 Sept. des avonds te 8 uur, in het hotel „De Prins", DE REPETITIE aanvangt onder leiding van den Directeur N. Gonlag. Opkomst gewen scht. Tevens kunnen zich nieuwe Leden aanmelden. Het Bestuur. Ondergeteekende deelt hierbij mede, dat hij zijn Brood-, Koek en Banketbakkerij heeft overgedaan aan den heer NI. A. Doornik. U dankende voor het genoten vertrouwen beveelt hij zijn opvol ger ten zeerste bij u aan. P. VISSER Jz. Oranjestraat C 31. Mij reflecteerende aan boven staande deelt ondergeteekende mede dat hij de zaak van den heer P. VISSER Jz. heeft overgenomen en deelt mede dat hij. zich aanbeve lende in het vertrouwen van het publiek, voor een uitstekende be diening zal zorg dragen. IJmuiden, Sept. 1917. TE KOOP GEVRAAGD in verschillende maten en lengten. Br. fr. onder no. 442 bureau v.d. blad. WOENSDAG 12 SEPTEMBER beginnen weder de repetities van Bovenzaal Hotel Nummer Eén des avonds ten 8 uur. Directeur de heer N. GONLAG. Gebouw CYCLOOP, Zaterdag 8, Zondag 9 en Maandag 10 Sept. Aanvang half negen. 2de WEEKSERIE. - In 5 Afdeelingen. - De Zoon v. d. Spoorwegkoning als Tramconducteur. Alan Alan de neger wint een prijs uit de Panama-Loterij. Alan Alan reist nu le klasse. Kirk de Zoon v. d. Spoorwegkoning verioofd met een Spaansche. Het geheime Huwelijk. De dood v. d. diplomaat Mr. Cortland. De Zoon v. d. Spoorweg koning gearresteerd. Het geheim van Mistris Cortland. De Spoorwegkoning bewerkt de bevrijding van zijn Zoon. Kaartenverkoop en plaatsbespreking aan het gebouw. Volgens politieverordening rooken streng verboden. GEWONE PRIJZEN. Mevrouw de Wed. E. Wijker-Asmus en Mej. M. Biere betuigen bij deze hunnen oprechten dank voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van haren geliefden Echtgenoot en Pleegvader; inzonderheid aan den Wel- EdelZeergel. Heer Dr. Bok voor zijn goede en zorgvuldige behandeling, als ook aan den WelEdelZeergel. Heer Dr. van der Horst voor de assistentie daarbij verleend, bene vens onzen oprechten dank aan den WelEerw. Heer Pastoor van der Poll voor de bijstand in die droevige dagen ondervonden. IJmuiden, 6 September 1917. Een net persoon zoekt bij degelijke R. K. menschen. Brieven met prijsopgave onder no. 441 aan het bureau van dit blad. Te koop een Te bevragen bij K. van Pel, Bik- en Arnoldkade. Voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden betuigen ondergeteekenden en ook wederzijdsehe familie bunnen hartelijken dank. J. Fenijn M. C. Fenijn-Visser. Hilversum, 5 September. /"\ndergeteekende betuigt zfin welgemeen- O den dank voor de hartelijke bfijken van belangstelling ontvangen bij zijn herbenoe ming tot Wethouder dezer gemeente. F. P. Vermeulen. IJmuiden, 8 Sept. 1917. Gevraagd zoo spoedig mogelijk een Mej. G. Rensen Bloemoord Velsen. gevraagd, zelfstandig kunnende werken. Adres te bevragen Bureau van dit blad. aangeboden, zonder pension. Brieven onder no. 440 bureau v. d. blad. De woningen kunnen direct aanvaard worden. Te zien en te bevragen Koningsplein 12 IJmuiden. TE KOOP IB a 20 wagons lengte naar verkiezing, ook per wagon. AdresD. en J. Bais te IJmuiden, tele foon 86, te koop aangeboden tegen scherp concur- reerende prijzen, ook bij kleine hoeveel heden, bij A. de KONING, Middenhaven straat 39. Te koop Eiken kachelblokjes Gez. op 20 c/'m byj elke hoeveelheid tegen con- curreerende prijzen. Aanbevelend met stamboom, prachtig exemplaar, reu 2 jaar oud prys f25-—. A. A. Moonen Oranjestraat IJmuiden, Mag. „DE KROON". Gevraagd een gemeubileerde met gebruik van keuken tegen den pr(]s van f 40.a f 45.— per maand. Brieven onder letter R 225 adv. bur P. F. C. Roelse. Opleiding voor de praktijk en examens By de dezen zomer gehouden Mercu- rius-examens slaagden m(jn beide leer lingen.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 2