IJmuider Courant. 2e BLAD. 8 September. Agenda. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop 81/» uur. ZONDaG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 8VS uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 81/, uur. Boaz-bank. Visseringstraat 12. 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7—9 uur. Yerkooping van een Heerenhuis met tuin te Santpoort door Notaris J. Th. Brugman te Amsterdam, ge bouw Frascati, Amsterpam, 12 uur. DINSDAG. Aanbesteding bouwen 55 wonin gen voor de Woningstichting „Pa trimonium" door den architect Kors Visser, ten Raadhuize, half twee. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uurDs. Erdman. 3 uur: dezelfde. Doopsbediening. 10 uur: Ds. A. Schweitzer van Buiksloot. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. 10 uurDe heer J. Brederveld. 5 uur: dezelfde. VELSEN. Dinsdagavond 7 uur: Ds. H. van Schothorst van Westzaan. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde SANTPOORT. Bew. sch. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga. 10 uurDs. G. W. C. Vunderink van Haarlem. YISSCHERIJ. Van de IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen. IJM. 285 met f 861. 801 81.— 306 74.— en 293 526.— besomming. Zeevisscherij. In het geheel namen deze maand minder vaartuigen aan de zeevisscherij deel en werd daar bij beduidend minder visch aange voerd, dan in Mei 1916. De prijzen thans in hoofdzaak contractueel vastgesteld, waren over het alge meen hooger, tengevolge waarvan de besommingen zich meestel gun stiger dan de vangsten ten opzichte van .die van Mei van het vorige jaar verhielden. Trawlvisscherij. Door het torpe- deeren en opbrengen van stoom trawlers en als gevolg daarvan de opzegging der verzekering vanwege de onderlinge molest-risico-maat- schappijen ondervond het bedrijf der stoomtrawlers in deze maand ernstige belemmering. Bovendien liet de steenkolen invoer, ondanks de desbetreffendo overeenkomst, veel te wenschen over. In verband met een en ander was de diepzee- visscherij door de betrokken reeders geheel stilgelegd en bleven slechts enkele stoomtrawlers de visscherij uitoefenen in het veilig verklaarde gebied langs onze kust. Van een geregelde uitoefening van het bedrijf door deze vaartuigen kan echter niet gesproken worden. Het aantal stoomtrawlers, dat aan de visscherij deelnam en het geza- melijk aantal reizen, door deze vaar tuigen gemaakt, was dan ook veel kleiner, dan in Mei van het vorige jaar. Daarbij waren de vangsten, biykbaar als gevolg van da beper king der vischgronden tot die langs de kust, gemiddeld kleiner, zoodat de totale aanvoer zeer beduidend beneden dien van verleden jaar bleef. De gemiddelde besomming per reis en per reisdag waren echter iecs hooger dan verleden jaar. Schelvisch, kabeljouw en de grootere soorten schol werd thans door de stoom trawlers, in verband met evenbe- doelde beperking, in geringere hoe veelheid, de schol van de kleinere afmetingen daarentegen in ruimere mate gevangen. Het aantal de sleep- booten en dergelijke, voor de trawl- visschery ingericht, en der motor vaartuigenzoo wel loggers als kustvisschers die aan de trawl visscherij deelnamen, en in verband daarmede het totaal aantal reizen, door de vaartuigen van elk dezer soorten gemaakt, was weer aanzien lek grooter dan in-de overeenkom stige maand van het vorige jaar. De gemiddelde vangst en opbrengst der sleepbooten en dergelijke, voor de trawlvisscherij ingericht, was thans eveneens grooter. Van de mo- torloggers kunnen de uitkomsten in dit jaar niet met die van het vorige jaar worden vergeleken, omdat er toen slechts enkele reizen werden gemaakt, waarbjj juist groote vang- ste aan dure platvischsoorten werden gemaaktde gemiddelde besomming per reisdag was dientengevolge toe vallig bijzonder hoog. Op zich zelf waren de uitkomsten dit jaar gunstig. De motor-kustvisschers vingen ge middeld minder, hetgeen weer ten deele geweten zal moeten" worden aan de omstandigheid, reeds in het vorige maandoverzicht vermeld, dat in verband met het gebrek aan motorolie de zeilen vaak den motor moesten vervangendesniettemin maakten zij gemiddeld een hoogere besomming. Het aantal zeilloggers, dat in deze maand aan de trawlvisscherij deel nam, was grooter dan in Mei 1916. Toen de visscherij door deze vaar tuigen echter later in de maand door moeilijkheden met den uitvoer van schol aanvankelijk over het algemeen door de betrokken reeders niet meer loonend genoeg geoordeeld werd, werd zij door een aantal hun ner gestaakt. In zooverre zij er zich mede bezig hielden, deden zij dit meestal ongehinderd in het veilig verklaarde gebied langs de kust. De resultaten waren in den regel beter dan in Mei van het vorige jaar. Het aantal trawlende kustvisschers was deze maand groo ter en in verband hiermede maak ten de vaartuigen van deze soort te zamen ook talrijker reizen. Daar bovendien de vangsten grooter wa ren, voerden zij in het geheel meer aan en bracht hun visscherij meer op, dan in de overeenkomstige maand van 1916. Beugvisscherij. Aan de beugvis- scherQ werd in deze maand door veel meer vaartuigen deelgenomen, dan in Mei 1916. Dit vindt na tuurlijk ten deele zijn verklaring in het feit, dat de schepen, die zich in hoofdzaak met de drijfnetvissche- rij bezig houden, dit jaar niet ter haringvisscherij konden gaan. Ook de beugvisseherig ondervond intusschen ernstige stagnatie door de torpedeeringen, zoodat geen en kel vaartuig gedurende de geheele maand in de vaart was en het aan tal reizen, zoowel van de stoom- als van de zeilbeugers slechts wei nig grooter was, dan dat van ver leden jaar Mei. Door de vaartui gen van beide soorten werd boven dien gemiddeld veel minder gevan gen en besomd, zoodat de totale hoeveelheid en opbrengst der aan gevoerde visch thans kleiner was. Drijfnetvisscherij. In tegenstelling met vorig jaar werd in verband met de oorlogsmoeilijkheden ook in deze maand geen drijfnetvisscherij uitgeoefend' Kustvisscherij. In Mei werd het weder veel beter en bepaald gun stig voor de visscherij. Alleen was windstilte nog al eens oorzaak, dat niet met sleepnetten kon worden gevischt. Het aantal bedrijven, dat er aan deelnam, en het totale aantal be drijf s weken; was in allo districten te zamen ongeveer even groot als in Mei 1916. Dat dit jaar iets hoo gere cijfers daar voor te zien geeft, vindt alleen zijn oorzaak in het feit, dat verleden jaar een deel der bedrijven, welke de visscherij met haringfuiken op de Friesche kust of met bothargen in den Dollard uitoefenden, niet mede gerekend is. Scheepvaart, Vertrokken 5 September: Een dracht, st Gothenburg, bloembollen. SPORT. Kegelen. 63 kegels. 2e prijs A. Pampel Amsterdam 62 kegels (7) 3e prijs L. J. van 't Kaar Velsen 62 kegels (6) Hoogste aantal negens. C. Helleman Velsen 3 negens. Hoogste kaart, lste pr. F. H. Wijnveldt Beverwijk 47 kegels. 2e pr. Nieman A'dam 44 (7) 3e pr. J. H. Klauwers Jan-Gijsen- vaart 44 kegels (3) lste serieprijs J. Kuiper Velsen 112 kegels. 2de serieprijs J. H. Klauwers Jan-Gijzen vaart 110 kegels, 3e serieprijs Nieman Amsterdam 107 kegels. c. Persononeele wedstrijd (Hamburger Hoogste kaart, lste pr. Nieman A'dam 124 kegels. 2e H. W. Veth Bloemendaal 116 kegels. 3e pr. S. D. Schiff Beverwijk 109 kegels, lste serieprys S. D. Schiff Beverwijk 776 kegels. 2e serieprijs F. H. Wijnveldt Beverwijk 770 kegels. 3e serieprijs Nieman A'dam 748 kegels. Hoogste 8ste, 9de en 10de kaart. Nieman A'dam 293 kegels. d. Vrije-Baanwedstr. voor Heeren. lste prijs H W. Veth Bloemendaal 43—39 2de prijs L. J. van 't Kaar Velsen 43—36 3e prijs D. Bus Velsen 41—40 4de prijs F. H. Wijnveldt Beverwijk 42-39—39 5deprij s Clifford A'dam 4239 32 6de prijs Nieman A'dam 41—41—40 7de prijs R. v. d. Ploeg Velsen 41-41-38 8ste prijs W. van Heijst Velsen 41—40—39—39—38—37—37 9de prijs J. J. Cator Bloemendaal 41—40—39—39—38—37—36 10de prijs J. van Splunter Velsen 41—40—38 Velsen 40 2de prijs Mej. F. Heslinga Velsen 38 3de prijs Mej. H. J. Mulder Velsen 37—37—36 4de prijs Mevr. Duyckink Sander Velsen 37-37-34 51e prijs Mevr. Cator Bloemendaal 33—33 Velsen 65 2e prijs Mevr. J. J. Bus 48 De prijsuitreiking zal plaats hebben Zaterdag a.s. 's avonds 7 uur in Hotel „De Prins". VOETBAL. Morgen beëindigd de Stormvogels hare beker- en seriewedstrijden. Nog vijf vereenigingen zijn aange bleven in de reeds gespeelde wed strijden deze zullen nu morgen om de fraaie prijzen kampen. Reeds te een uur worden gespeeld de wedstrijden om de le, 2e, 3e, en 4e prijs waaraan ook door de Storm vogels wordt deelgenomen. Te 3 30 begint de eindstrijd om den beker tusschen Stormvogels I en R.C.H. I. Wint S. dan is zij voor goed eigenares, wint R.C.H. dan is deze de houdster voor één jaar. Gezien de mooie zomersche dagen deze week is er wat h6t weer be treft goeden moed voor Zondag en zal ook veel publiek verwacht wor den, waarvan het meeste wel zal hopen dat de beker voorgoed te IJmuiden blijft. We hopen dit ook Woensdag te kunnen melden. 's Avonds worden de prijzen in de Nieuwe Willem Barendsz fees telijk uitgereikt. Boekbespreking. Een uitnemend woord. Wel is het erg, zooals de schrijver in zijn kort voorwoord zegt, dat het hier behandelde onderwerp nog actueel moet heeten. Helaas is dit zoo. Er zijn niet veel menschen, die weten te zwijgen. Integendeel, er zijn er die leven bij 't kwaad, waar of niet waar, van anderen. Die de hoofden bij elkaar steken, in de huizen en op de straat om te lasteren van buren of bekenden. Ea dat kwaad vindt men bij de star-strenge ortho doxen zoo goed als wat zij de men schen van de wereld noemen. Dat ze dit boekje eens in handen moch ten krijgen en er in de stilte mede tot zich zelf mochten inkeeren Want zoo juist doet de schryver uitkomen dat niet alleen de belas terde lijdt onder den laster, maar ook de lasteraar, die zijn of haar ziel vergiftigt omdat ze leven in het bedompte en vieze wereldje van kwaadsprekerij. Voor ieder onzer heeft dit woord wat te zeggen. En door deze rede te koopen doet men nog een ander goed werk. De uitgever, de heer A. Eikelenboom te Santpoort, die het net uitgevoerde boekje voor 15 ct. in den handel brengt, heeft het ■uitgegeven ten bate der Ned. Herv. Gem. te Santpoort, wier kerk, zoo als men weet, 't vorig jaar afbrandde. Uit de ProYincie. VERKOOPINGEN. Perceel 1, een woon- en winkel huis aan de Breestraat, kooper P. H. Kochx alhier voor f 10000. Perceelen 2—13, 12 nieuwe woon huizen aan de Alkmaarsche straat weg, opgehouden. Perceelen 14—15, 2 woonhuizen aan de Alkmaarsche straatweg, op gehouden. Perceelen 16 en 17, een moestuin met drie woningen onder ëén dak aan den Ouden Alkmaarschen weg kooper M. van Buggenum. alhier voor f 8985. Perceelen 18—19, twee villatjes aan den Wijkerstraatweg te Velsen, opgehouden. Perceelen 20—25, zes woonhuizen aan de Melklaan te Velsen, opge houden. Perceelen 26—30, 3 stukken wei land onder Heemskerk. Perceel 26, genaamd „de Kousen band enweide" gekocht door Mej. de Wed. G HoogewerfKramer te Heemskerk voor f 6620perceel 27 en 28, genaamd „de Breedweer", 27 gekocht door P. H, Langendijk alhier voor f 420028 gekocht door J. H. de Swart alhier voor f 3935. Perceel 29 en 30, genaamd „de Otterkolk", gekocht door J. de Wit Lz. te Heemskerk voor f 9750. P. S. te Jan Gijzenvaart f 30. of 30 d. h. wegens overtreding Drank wet. A. V. te Wijkeroog f 15 of 15 d. h. wegens overtreding der Wo ningwet. W. D. f8 en f 2 of 8 en 2 d. h.W. J. 3 dagen hechtenis; K. O. f 4 en f 1 of 4 en 1 d. h.H. R. f 15 of 15 d. h.; L. S. f 15 of 15 d. h., allen te Velsen wegens overtreding der mei k verordening van Velsen. J. A. f 4 of 4 d. h.A. F, v. d. G. f 4 of 4 d. h.N. v. L. f4 of d. halien te Beverwijk; J. S., te Uitgeest f 4 of 4 d. halien wegens overtreding der Vleescbver- ordening van Ve'sen. J. J. B; A. B; K. J. F. K. H; J. N P. R; J. S; P. M. V; C. de V. en C. A. P. R. allen te j Velsen f 1- of 1 dag hechtenis wegens over treding der Kieswet. Donderdag heeft een inspecteur van den Regeeriogscommissaris der graandistributie uit den Haag een onderzoek aan boord ingesteld. Nage gaan werd hoeveel meel gedurende den ligtijd alhier verbakken i3 ge worden. De thans verzegelde voor raad is niet groot meer. In elk geval heeft het optreden van den heer Netschetser in den raad spoedig tot resultaat geleid. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Een eikenhouten bottertje (Lem- mersch jacht) genaamd De Hoop, M. A. 26, kooper C. v. d. Valk alhier voor f 775. Een eikenhouten Staversch jol- schip, genaamd Willem Jan, Z. V. 8, opgehouden. Het stoomvisschersvaartuig HU- ligje IJ. M. 375, opgehouden. Een vlet voor 4 personen, ge merkt IJ.M. 60, kooper IJsbr. Goed- hardt alhier voor f 307. Een sloep, getuigd als kotter, ge naamd Sint Anthonie H. 27, opge houden. Perceelen 15, een winkelhuis met bovenwoning en 4 woonhuizen aan den Rijksstraatweg naby „De Hoogeberg, kooper J. C. Dunnebier alhier voor f 12150. Perceelen 6 en 7, twee woon huizen nabij de vorige, kooper de zelfde voor f4000. Perceelen 8—10, het café Czaar Peter met twee bovenwoningen, een pakhuis en woonhuis aan de Bloemstraat en Keizer Wilhelm- straat, opgehouden. Perceelen 1113, een woonhuis met pakhuis en twee pakhuizen met bovenwoningen, perceel 11, kooper J. Verwoerd alhier voor f6111; per ceelen 12 en 13 kooper IJsbr. Goedhardt alhier voor resp. f 5060 en f4850. Perceel 14, een woonhuis aan de Breesaapstraat, opgehouden. Perceelen 15-18, vier woonhuizen Uit de Gemeente. Zondag a.s. Ned. Herv. Kerk. Doopegez. Gem. afd. Prot.-Bcnd. 101/. uurDs. H. G. Cannegieter Dz. van Uitgeest. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uur: De heer R. G. Barendsvan Alkmaar. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Oud-Qeref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 9Vg uur: Leeskerk. 5 uur: hetzelfde. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Evangelisatie. Onze zeevis scherf. De Londensche correspondent van De Telegraaf ver neemt dat de onderhandelingen over de visscherij voorloopig geëindigd z(Jn. DeHollandsche vertegenwoor digers, die naar Nederland terug- keeren, en de Britsche autoriteiten zijn volkomen tevreden over de werking van de vroeger gesloten overeenkomst. De Katweker loggers kiezen weer zee. De zeilloggers, die wegens de vernietiging van een aantal Scheveningsche schepen, werden binnengehouden, zijn geleidelijk weer naar zee vertrokken voor de trawlvissehery. Ook een aantal loggers, dat nog niet aan de trawl visscherij had deelgenomen, is thans naar zee vertrokken. Een goede vondst. De botter Wieringen 217 heeft op zee drijvend gevonden en bij de strandvonderij aangebracht een groot vat benzine. De Noordzeevisscherij. De de putatie der reeders, uit Engeland teruggekeerd, heeft Vrjjdag aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw verslag uitge bracht van haar besprekingen met de Engelsche regeering inzake de Noordzee visscherij. Visscherij Inspectie. Versche nen is No. 17 „Mededeelingen en Verslagen" van de Visscherij-inspec- tie, met de maandcijfers van de visscherij-statitiek over Mei 1917. Wij ontleenen er het volgende aan: Velsen. Aangekomen 5 September: Dux, Svatö, cellulose; 6 September Tellusst. Gefle, cellulose, carga doors van Gelder Zonen, papierfa briek. Eindstand der wedstrijden op het Kegel-Concours, gehouden te Velsen van 3 Aug.2 Sept. 1911. a. Heeren Kampioenwedstrijd. lste prijs C. Helleman Velsen b. Personeels wedstrijd (gewone telling telling e. Vrije Baanwedstrijd voor Dames. lste prijs Mevr. H. J. van Heijst f. Kampioenwedstrijd voor Dames. lste prijs Mej. M. van Splunter Wacht U voor kwaadspreken Leemde op 22 April 1917 uitge sproken door Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga te Santpoort, Beverwijk. Notaris Boerlage uit Velsen heeft Woensdag in Hotel Ter Burg alhier in veiling gebracht: Kontongerecht. De kontonrech- ter te Haarlem deed de navolgende uitspraken Broodlooee dagen. De bakkers patroons in onze gemeente hebben besloten met ingang van de nieuwe week twee broodlooze dagen in te voeren. Op Dinsdag en Dondeidag zal men voortaan geen brood meer kunnen krijgen. Het meel van de J. P. Coen.— Door ons Levensmiddelen-bedrijf isWoens- dag voorloopig beslag gelegd op het onvermengde meel aan boord van de Jan Pieterszoon Coen alhier, welk schip hier als drijvend Hotel heeft gelegen. De verzegeling geschiedde op lastgeving uit den Haag. Schepenveiling. Notaris Boer lage uit Velsen heeft gisteren in Hotel No. Een alhier in veiling ge bracht. Verkooping. Notaris Boerlage uit Velsen heeft gistermiddag in Hotel No. Een in veiling gebracht Besmettelijke ziekten. In de week van 29 Augustus4 September hebben zich in deze gemeente voor gedaan een geval van frebis typhoïdea, een geval van roodvonk en een geval van diphtheritis.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5