IJmuider Courant 75 K.G 50 75 25 100 prijs f 2.25 f 1.83 f 1.98 Eierkolen Stukkolen Bruinkoolbriketten,, f 1.12 Turf (gesorteerd) f4.00 met 2e BLAD. 29 September. Koffie en Thee. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat dooi den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij besluit van 22 September 1917 No. 665, het na volgende is bepaald: le. Gedurende 1 tot en met 4 October 1917 is verkoop en afleve ring van koffie en thee verboden 2e. In het tijdvak van 5 tot en met 13 October 1917, zal tegen inlevering van het lichaam van de broodkaart der 28ste week verkrijg baar zijn: Velsen, 26 September 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Verwisseling van Broodkaarten. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende verwisseling van broodkaarten zal plaats hebben op DONDERDAG 4 OCT. a.s. voor de afdeeling VELSEN ten gemeentehuize des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur, nummers 1 tot en met 281, Voor de afd. Wijkeroog in het gym nastieklokaal v. school G. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078toten met 1561, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562 toten met 2094. Santpoort in het dienst gebouw (voormalige secretarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 282 tot en met 531van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num. 532 tot en met 791a. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 791b tot en met 1077a. IJmuiden van des v.m 9 tot des n.m. 4 uur en wel voor de numm. 3419 toten met 3977 in de voormalige on derwij zerswoning aan het Willemsplein van 397 81. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap straat van 4999 tot en met 6108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil helminakade No. 26. Voor de afd. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm 2095 tot en met 2732a van des n.m. 1 tot 4 uur van 2735 tot en met 3418; De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en 'tijd de kaarten inruilen, voor het komende tijdvak van brood vers trekking zijn uitgesloten. Men wordt verzocht geen kinderen te zenden. Velsen, 25 Sept. 1917. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Agenda. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDaG. Bioscoop, Cycloop, 5 en 8 uur, Hotel Willem Barendz, Matineé 5—7 uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Boaz-bank. VisseriDgstraat 12. 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7—9 uur. DINSDAG. Verkiezing' voor een Gemeente raad in district III (candidaadstel ling), 4 uur. De Brandstoffeneommissie der Gemeente Velsen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat vanaf 1 OCT, a.s. een begin zal worden gemaakt met het beschikbaar stellen van brandstoffen Aan ieder gezin wordt de gelegenheid gegeven de volgende hoeveelheden en soorten te be stellen op één der verstrekte bestelkaarten 19 99 99 99 99 99 dien verstande, dat bij niet aanwezig zijn van verschillende soorten, de maximumprijs van elke soort biijft gehandhaafd. Deze distribueering geldt alleen voor HUSSBKAND. Openbare gebouwen; kantoren en groote winkels zullen zoo mogelijk later van brandstoffen voorzien worden. De commissie brengt verder onder de aandacht: I. dat de bonnen alleen door de ontvangers der brandstoffen onderteekend mogen worden en niet door de handelaren of anderen. II. dat bij eventueele klachten ten kantore hetwelk geopend is van 's morgens 912 uur steeds de brandstoffenkaart getoond moet worden. III. dat niet voldoend ingevulde bestelkaartjes niet worden behandeld. Steeds moet op het kaartje vermeld worden naam met adres; nummer der brandstoffen- kaait en naam van den handelaar. IV. Ingeval van dubbele bewoniog kan slechts aan één der gezinnen brandstoffen worden verstrekt. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. ter Haar Romony, van Déurne. lOVs uurProf. Dr. H. L. Oort, van Leiden. 10 uur: Ds. Sluis, van Staphorst 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. 10 uur de heer D. de Wit, candi- daat te Leidschendam. 5 uurdezelfde. VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: de heer P.Vermeulen. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. Bew. sch. 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Onderwerp: „Weest Volmaakt". 10 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen, pred.-directeur van het Koning Willemshuis te Amsterdam. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een adres van het hoofd van school D om eene gratificatie voor verricht extra werk. Als voren van het bestuur van den Ned. Bond voor werkverschaf fing inzake de vorming van com missies tot bestrijding der werke loosheid. Een brief van J. Hildering te Wijkeroog omtrent het nemen van maatregelen ter bestrijding der werkloosheid. Wordt voor kennisgeving aange nomen. B. en W. deelen mede Dat door hun college is besloten het beheer over de boekhouding der bedrijven te brengen onderden be trokken wethouder; de financieën en de verificatie te stellen onder den Burgemeester met welke verdeeling van werk zaamheden de Rinancieële Commis sie zich heeft vereenigd. De Voorzitter zegt in geheime zitting eenige mededeelingen te moeten doen, waarop de raad in besloten zitting gaat. Na een kwartier wordt de ver gadering heropend. Van den heer F. P. Vermeulen is bericht ingekomen dat hij zijn herbenoeming tot wethouder aan neemt. De heer Schilling bepleit de oprichting van een steuncomité, maar dat dan werkelijk een steun comité is, democratisch ingericht. Daarin moeten vertegenwoordigers der arbeiders kooien en ook uit de reederijen. De< visscherij toch is het zwaarst getroffen. De Voorzitter zegt dat de heer Schilling buiten de orde is. De heer Schilling: Neen, deze zaak is zeer urgent, de menschen moeten nu geholpen worden. De heer Blom: En spoedig. De heer Schilling zegt dat hij de zaak liefst door de gemeente geregeld ziet, opdat de reederszicb niet aan de zaak onttrekken. Want deze zullen over de brug moeten komen. Spreker heeft het dan over een nooduitkeering, waarbij eenige menschen uitgesloten zijn en brengt daarbij een particulier persoon in het debat, waarbij de Voorzitter meermalen opmerkt dat de heer Schilling buiten de orde is. De Vooorzitter zegt dat de bedoeling is dat de werkverschaf fing gescheiden wordt van de steun verlening. De heer Brink zegt dat het Steuncomité door den Voorzitter benoemd is. De menschen, die daar in zitten, hebben geen kijk op den noodtoestand, Dit comité moet ge reorganiseerd worden. De Voorzitter: U is buiten de orde. De heer Brink: Neen, niet buiten de orde. De Voorzitter: Ik ontneem u het woord. De heer N e t s c h e r zegt dat bij de Arbeidsbemiddeling honderden menschen zijn ingeschreven en nog steeds komen er meerdere bij. Maar spreker kan er slechts weinig plaatsen. Daarin moet toch veran dering komen. De heer Vermeulen zegt dat de zaken gescheiden dienen te wor den. Er is een steuncomité en daar naast kunnen wij geen ander stellen. De heer Blom: Een comité van één man. De heer Vermeulen: Neen, er zjjn meerdere leden, maar weliioht is de persoon, die hier genoemd, wordt (Ds. Creutzberg) de eenige die er nog wat voor doet. De heer Vermeulen zegt dan hoe men de werkverschaffing wil regelen, spreker heeft een onderhoud gehad met den secretaris van den Ned. Bond voor werkverschaffing. Spreker is het met de heer Schil ling eens, dat van de visschersvloot vele menschen bij de werken der Visschershaven te werk gesteld kun nen worden. De heer van Tuyll zegt niet te begrijpen waar de heer Schilling heen wil. Als hij niet tevreden is over het tegenwoordige Steuncomi té, laat hij dan een motie indienen. De heer Schilling zegt een commissie te willen, die den heer Netscher advies geeft bij de werk verschaffing door de Arbeids-beurs. De heer van der Steen vraagt welke organisaties dat zullen zijn. De heer Schilling: alle, De heer v. d. Steen merkt op, dat de vakorganisaties zich vereenigd hadden, betreffende deze zaak, maar juist de moderne hebben zich af gescheiden. Spreker gelooft dat er politiek achter zit om deze zaak hier uit te spelen. De heer Schilling zegt dat dit was omdat er een secretaris benoemd was op een honararium. Dit was zeker om diens organisatie er weer boveD op te helpen. De Voorzitter zegt dat de heer Schilling voortdurend buiten de orde is. Maar om spreker tegemoet te komeD, stelt spreker tevens aan de orde een ingekomen motie van den Bond van Haven- en Transport arbeiders, waarin om zulk een com missie gevraagd wordt. De heer Vermeulen bepleit nog eens scheiding dezer zaken. Het steuncomité bestaat altijd nog, heeft men klachten, laat men dan bij B. en W. komen. De heer Schuitemaker wil één commissie, die men dan in tweeën kan splitsen. De Voorzitter zet nog eens uitvoerig uiteen dat de regeering wil dat werkverschaffing en steun' verleening gescheiden blijven. De heer Landeweerd zegt dat organisatorisch juist is zooals de voorzitter de zaak uiteen zet. Maar hier is nu verwarring, de nood is zoo groot dat er meer steun verleend zal moeten worden dan wellicht werk verschaft kan worden. De commissie zal dus wellicht het beste werken, als men heide zaken vereenigt. De heer Vermeulen zegt dat de heer Landeweerd de opmerking maakte dat er aan de schepen nog wel wat is te doen, getuige ook de geniale artikelen in Het Volk. Spre ker wil een woord van protest doen hoor en tegen dit geschrijf, hetwelk onze gemeente in een kwaad dag licht stelt. Als deze stukken geniaal mogen heeten, was het beter dat döze geniale voadsten niet waren gedaan. DeheerenBrink en Schilling Juist wel. De heer Vermeulen zegt voorts dat het gemakkelijk is den huidigen voorzitter van het Steuncomité zwart te maken ofschoon deze dit nog maar kort is. Spreker woonde vroeger de vergaderingen bij, toen was ook de heer Schilling lid, ook de heer Visser uit de Arbeidersbe weging. Spreker weet nog wel dat eens een voorstel verworpen werd en de heer Schilling toen dadelijk wegliep. De heer Schilling: Niets van waar. Maar voor het voorstei van den heer Schilling zegt de heer Ver meulen niet te kunnen stemmen. De heer Sluiters zegt voor te zuilen stemmen, nmdat hij dit het beste acht voor de arbeiders. De heer Vermeulen stelt voor om over het voorstel in tweeéa te stemmen. Het voorstel om een commissie inzake de werkverschaffing te be noemen wordt met algemeene stem men aangenomen. Het tweede gedeelte van het voor stel om het Steuncomité te reorga- niseeren wordt met 115 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Huyg, Vermeuien, Handgraaf, Hoogeland en van der Steen. De heer de Boer was bij do stemming niet aanwezig. Een adres van den heer Kors Visser te IJmuiden om vergoeding van werkzaamheden waterleiding, gaat naar B en W. Van den heer D. van Rooijen te Velseroord is een adres ingekomen inzake het beslaan van paarden. Verschillende leden voeren hier over het woord en willen een on derzoek, omdat het in de duizenden beloopt. De heer Brink wil er een commissie voor benoemen. De heer Vermeulen zegt dat dit tot de competentie van de Com missie voor Openbare Werken be hoort. De heeren Voor en stelt voor een raadscommissie van 3 leden te benoemen, welke zich deskundigen kan assumeeren. Over dit voorstel staken de stem men. Vóór de heeren Schilling, Blom, Vooren, Brink, Netscher, Dal- meijer, Landeweerd en Schuitenma ker. De heer Sluiters vraagt nu de zaak evengoed te doen onderzoeken door de Commissie voor openbare werken. Aan den heer J. Gerrits wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het R.K. Armbestuur. Ingekomen is een verzoek om voor het houden van een landbouw- cursus te Santpoort een schoollokaal te mogen gebruiken. Naar B. en W. Goedgekeurd wordt een voorstel om de kasgeldleening tot een maxi mum van f 450.000 te verhoogen. Gedep. Staten maken eenig be zwaar tegen de wijze van aflossing der leening van f 176.000. B. en W. stellen de gewenschte wijzigingen voor; goedgekeurd. De Commissie voor de winkel sluiting adviseert op het verzoek der afd. Velsen van denNed.Krui- deniersbond om te bepalen dat de winkels 's avonds te 7 uur gesloten moeten worden, afwijzend te be schikken. B. en W. stellen voor dat zij op dit adres ook nog prae- advies zullen uitbrengen. Goedge keurd. De heer Schilling vraagt B. en W. te mogen interpelleeren inzake toestanden bij het politiecorps te Velsen en in verband daarmede eenige vragen te mogen stellen. De Voorzitter zegt deze inter pellatie niet te kunnen toestaan. De heer Brink zegt dit dan een zeer bekrompen standpunt te vinden. Er heerschen bij de politie groote misstanden. In de commissie, benoemd op voorstel van den heer Schilling (inzake werkverschaffing en reor ganisatie steuncomité) worden ge kozen de heeren Netscher, Sluiters en Schilling. Tot lid van de Commissie van advies voor de visscherijschool wordt benoemd de heer J. J. Knaap. Bij het voorstel verleening cre- diet voor stichting van een centrale keuken, stelt de heer Handgraaf voor het crediet met f 2000 te ver hoogen. De heer de Boer wil het Va ons koffie, of Va ons thee, het één of ander naar keuze van den verbrui ker. Zondag a.s. Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. G8m. afd. Prot.-Bond. Geref. Kerk. Herv. Evangeiisatie. 10 uur: de heer W. Maas, van Am sterdam. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. B. ter Haar Romeny, van Deurne. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97s uurLeeskerk. 5 uur: hetzelfde. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. Evangelisatie. Vergadering van Vrijdag 28 Sept. 19)7.

IJmuider Courant | 1917 | | pagina 5