ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN HET ZAL NIET LANG MEER DUREN No. 250. Woensdag 3 April 1918. 3e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SÏNJEWEL, WILLEMSPLEIN SjMUIDEN» Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 14j k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentlBn van bniten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aai®!: aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIM Ijmulden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. Ir. C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij 71. v. Til burg, Willebrordstr. S3, ca bij v. Hoes wel iügcsi, Trompstraat Velseroord Te Velsen [en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlua L 47, WijHsfOog. Te Santpoort bij P. vfs© Pteurs, Boekhandel. Officieel. Kinderwet Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van M. Vriendjes te Velseroord, om vergunning tot het oprichten van een lompenberg plaats op het perceel kadestraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1812 door hen voor onbepaaldentijd is ver daagd. op grond, dat het technisch onderzoek nog niet is geëindigd. Velsen, 27 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. VELSEN. Daar deze winkel maanden achter een gesloten geweest is, leverde dit gedeelte van het dorp een doodsch gezicht op, wat nu na 1 Mei weer heel wat vroolijker aanzien zal hebben. Het zal het geachte gouden echt paar zeker niet aan belangstelling ontbreken. Om de kinderen toch iets te laten genieten, zijn tal van moeders met haar kroost den stationsweg opge wandeld, daar het door den zuidwes tenwind in de omgeving eenigszins naar eenheidsworst rook. De kinderen waren zeer voldaan. VELSEROORD. De gronden worden thans echter omgespit om er aardappelen op te verbouwen. Ook aan de Ratelstraat alhier is een bouwterrein omgespit om er voedsel op te bouwen. SANTPOORT. Ingezonden Mededeelingen. A. F. G. LEIDEfillZ, D. H. SCHENK, Moofdocderwjjzers, Telefoon Zuid 4072, Witte de Withstraat 23, Amsterdam. nen van deze velden genieten. Hyacinthen, zoowel narcissen zijn er in bollen bloei. Uit de Gemeente. VOOR DEN RAAD. De Commissie voor Openbare Werken vindt dit bedrag te gering. Do Commissie voor Openbare Werken adviseert het pad gedurende een paar maanden van het jaar te sluiten, u.L in die maanden, dat de te veld staande gewassen het begeeren der jeugd opwekken. B. en W. stellen nu voor het adres in hun handen te stellen ter afdoening. Des morgens is de schoolvoeding vervallen. Uit de Provincie Al deze leerlingen ontvingen bo vendien het diploma als melkcon- troleur alsmede de toehoorders H. Oosterveen, Warmenhuizen en H. Bossert, Alkmaar. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de leer lingen: P. K. Bakker, Akersloot, D. Doets, Heer HugowaardM. Geel Winkel; Th. R. Hin, Texel; H. J. Keijser, TexelO. W. Schaap, Win kel; C. N. Schermerhorn, Schagen, W. Schermerhorn, Heer Hugowaard; G. Stapel,Berkhout; J. Wiedemeijer, Broek in Waterland; A. Zeilemaker Twisk en de toehoorders J. Nieuw- land, Schagerbrug en W. de Groot Oudkarspel. Het secretariaat van het bureau isH. vau öeldorp, Borneostraat 15 Schoten, waar alle schriftelijke klachten, mededeelingen enz. moe ten gezonden worden. Te Schoten is het Crisis-Bureau gevestigd bij den heer Chr. Huijboom, Spaarn- bovenwegte Jan Gijzenvaart, bij den heer P. Rings, waar alle inlich tingen zijn te verkrijgen en alle klachten mondeling kunnen gebracht worden. N. H. Ct. Zooals men weet is „Rose Marie" een werk van onzen plaatsgenoot, de heer Sam. Vlessing. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 4 April 1918 des namid dags van 2 3 uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Passacagha et Fuga c kl. t. J. S. Bach 2. Adagio en Allegro uit het concert D gr. t. G. F. Handel 3. Eglogue écossaise Th. Salomé 4. Prélude du Déluge C. Saint- Saëns 5. Marche D gr. t. Alex. Guilmant Uit het Land. UMUIDER COURANT Ant. Rev. Kiesvereeniging. Don derdagavond trad voor de A.-R. Kiesvereeniging in de Geref. kerk alhier op Prof. Diepenhorst van Am sterdam. Behandeld werd het nieuwe kiessysteem met zijn nieuwe eischen De begaafde spreker werd met on verdeelde aandacht aangehoord. Er was ditmaal veel belangstelling on danks, het gure weder, zoodat de Kiesvereeniging met voldoening op dezen welgeslaagden avond mag terugzien. Beriepen. Bij de Chr. Geref.Ge- meent 3 alhier is beroeoen Ds. Zui- dersmi te Nieuwe-Pekela. Inbraak. Door het verbreken van een ruit heeft men zich in den nacht van Zaterdag op Zondag toe gang verschaft tot de fabriek „Hol- landsche Plaatwellerij" voorheen Olie en Gonnerman en daar nogal wat koper gestolen. De stoompont. Nog pas 4 dagen in dieDSt weigerde de stoomponc „Kennemerland" te gehoorzamen. Gelukkig had de „Velsen" stoom op en kon den dienst Zondagmiddag zonder vertraging overnemen. Verplaatst. De drogistzaak van Mej.van der Laan, thans gevestigd in K 22 te Ve'seD, zal met 1 Mei a.s. verplaats worden naar K 26a, voorheen een manufacturenwinkel genaamd de Katoenbaai. Gouden echtpaar. Een onzer meest geachte ingezetenen, de heer P. Vermeulen, oud hoofd van de Chr. school te Velseroord, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, viert deze maand, 16 April, zijn-50- jarig huwelijksfeest. Eenheidsworst. De inwoners van Velsen en Wijkeroog, die in de vorige week zich gehaast hebben bij hun winkelier eenheidsworst te bestellen, teneinde met de Paasch- dagen zich aan een hartigen beet te vergasten, zagen zich Zaterdag avond j.l. jammerlijk teleurgesteld, toen ze vernamen, dat er aan het station een wagon aangekomen was, die na de Paschen gelost mocht worden. Vrijz. Dem. Kiesvereeniging. Donderdagavond heeft de Vrijzin. Democr. Kiesvereeniging een leden vergadering gehouden, waarin een definitief bestuur gekozen is, een huishoudelijk reglement is vastge steld en besloten werd tot aanslui ting bij den Vrijz. Dem. Bond. Voedselvoorziening. In de bos- schen in den omtrek, aan den Zee weg, Tolsduinerweg enz., is heel wat hakhout gekapt. Daardoor zijn mooie plekjes natuurschoon ver dwenen. Bloembollenvelden. Degenen, die van de bollenvelden willen genie ten raden we aan, langs Bleeken- hoven te gaan en langs de Jan Gij- zenvaart. Oog en reukorganen kun dat er in ons land nog duizenden, ja, tienduizenden gevonden worden, die niets of bpna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0.50 per maand (en f 0.10 tijdelijke verhooging wegens buitensporige papierprijzen) ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker tot het doel voert, dat wij ons voor oogen gesteld hebben, n.l. U zoo ver te brengen,'dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt, lezen; dat U in staat Is eenvoudige correspendentie in die taal te voeren. Het zal U misschien niet mogelijk zjjn, U eene voorstelling te maken van de inrichting van bet weekblad eu van de wijze, waarop wfi dit doel willen bereiken. Daarom raden wij U, vraagt eens proefnummers. Z\j liggen ter verzending gereed, Gratis en franco worden zij U toegezonden. Laat niemand, die dit leest en d;e behoort onder de velen, die niets of weinig van vreemde talen kennen, verzuimen, dadelijk een proefnummer aan te vragen. Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. Bezoek ruïne van Bredefode. Het aantal bezoekers bedroeg in de afgeloopen maand 522 in het laatste kwartaal 797. Beplanting. De laan, die naar de ru'ine voert, is thans beplant met jonge boomen; ook op de Wüste- laan, voor Bosch Beek zijn jonge iepen gekomen. Ontslag genomen. "Wegens drukke werkzaamheden heefc Mevr. Drijver-Dijt alhier ontslag genomen als lid van de gemeentelijke levens middelencommissie. Woningbouio. B. en W. stellen den Raad voor aan te koopen tegen den prijs van f7.per M2., van de N.V. Binnenlandsche, Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren te Haarlem, met het doel dien grond aan e9n vereeniging, vennoot schap óf stichting, als genoemd in art. 30 der Woningwet, in erfpacht uit te geven tot den aanbouw van woningen in het belang der volks huisvesting, de perceelen kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L nos. 1177 en no. 1179 ter grootte van resp. 5110 en 4388 vierkante meters. Politietoezicht visschershaven. Gemeenteblad no. 92 bevat de over eenkomst met het Rijk voor het houden van politietoezicht op de terreinen, behoorende tot het Staats- visschersahavenbedrijf, welke over eenkomt den 31sten Januari j.l. ge- teekend is. Gratificatie. B. en W. stellen voor den 'opzichter bij Openbare Werken W. Meijer op diens ver zoek een gratificatie toe te kennen voor extra-werkzaamheden. Zij stellen voor deze te stellen op f125. Wijk aan Zeëer-voetpad. B. en W. stellen voor op een adres van F. Heeremans c.s. om, nu het Wijk aan Zeër-voetpad voor het publiek verkeer van geen belang meer is, dit te sluiten, afwijzend te be schikken. Duurtoeslag. Gemeenteblad no. 80 bevat de, door den gemeente raad op 12 Maart j.l. vastgestelde regeling inzake het verleenen van duurtetoeslBg. Centrale keuken. De Centrale keuken heeft de vorige week ver strekt; Maandag 597, Woeüsdag 644 eu Zaterdag 817 porties. Totaal 2058 porties tegen 2185 in de voor gaande week. Bovendien de eerste drie dagen van de week des middags 396 porties voor de schoolvoeding en 90 porties voor de nachtploeg arbeiders der papierfabriek. Weer eens diefstal big de Centrale keuken. Door een waker van de papierfabriek zijn Aangehouden de gezusters C. en J, de V. die zich reeds langen tijd hadden schuldig gemaakt aan diefstal van eet- en andere waren aan d8 Centrale keu ken. Bijkslandbouwwinterschool te Schti- gen. Bij het 30 Maart j.l. gehou den eindexamen werd het diploma uitgereikt aan de leerlingen der tweede klasse: G. Beers, Winkel; Jb. Blokker, Nieuwe Niedorp; A. Engel, KolhornJ. Kaper, Kolhorn J. Saai, WieringerwaardJ. de Wolf, Texel; J. Wartenhorst, Dirkshorn en P. Zweed Beemster. Schoten. In de gehouden ver- galering van de crisis-commissie inzake distributie-regeling, opgericht door de afd. Schoten en O. van den Ned. R.K. Volksbond, werden ver schillende belangrijke zaken afge handeld. Eenige klachten waren reeds behandeld met gunsrig gevolg. Thans waren weder eenige klachten ter vergadering, die zoo spoedig mogelijk in het reine sullen worden gebracht. Een pui t van zeer ernstige overweging maakte uit, het in de öasbiadtn vermelde bericht, dat houders van volkstuintjes zullen verstoken blijven van distributie- groenten en aardappelen. Deze zaak zal nauwkeurig worden onderzocht, en zoo noodig zullen daartegen de benoodigde maatregelen worden ge nomen. Dit bericht heeft veel be roering teweeg gebracht, bij de houders van de vele tuintjes, van de ingezetenen van Schoten, Jan Gijzenvaart en Santpoort. Rose Marie". Men schrijft aan Haarlemsch DagbladIn den Schouwburg aan den Jansweg zal de 1ste uitvoering plaats vinden van „Rose Marie", zangspel in drie bedrijven. Evenals de vorige uitvoe ring „Nelly", staat ook ditmaal het geheel onder leiding van onzen stads genoot, den heer Jac. de Jong. Me nigeen zal zich nog de zoo welge slaagde uitvoering van „Nelly" her inneren. Ook „Rose Marie" wordt met zorg voorbereid, waarbij een goed koor en uitstekende solisten den Directeur te dienste staan. De begeleiding is in uitstekende han den van het orkest der „Haarlemsche Concertvereeniging", directeur de heer C. P. W. Kriens. Vermeldens waard is nog, dat „Rose Marie" ook in Tilburg wordt uitgevoerd en in April reeds voor de zevende maal herhaald wordt. Plaatselyke keuze. De Nationale Bond voor Plaatsel^ke Keuze houdt zijn eerste Algemeene Vergadering op Woensdag 15 Mei a.s. in het

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1