ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN IJmi No. 252. Woensdag 10 April 1918» 3e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SÏNJEWEI, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing ran advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, eii«gi aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLKiM IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Wilkbrordstr.SS. en bij J. v. Houwelisgsa, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vso Meurs, BoskbaedeS. B(j dit nummer bèhoort het offi- ciëelé Raadsverslag 6e zitting 1918 Officieel. Kaarsen en Schemerlichten, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat vanaf Maandag 8 April 1918 aan het Levensmiddelenbedrijf op ver toon van de broodkaartenenveloppe, voor lichtlooze gezinnen, bons voor kaarsen en schemerlichten verkrijg baar zijn. Velsen, 5 April 1918. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. Zuiderzeebokking. Door den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel zijn bij be sluit van 6 April 1918 de navol gende maximumprijzen vastgesteld: Zuiderzeebokking (zachte zonder staartvin) 27a cent per stuk, Zuiderzeebokking (harde zonder staartvin) 3 cent per stuk. ftundvleeschdistribufie. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat van gemeente wege zoo mogelijk bij de slagers rundvleesch zal worden verkrijgbaar gesteld. De voor ieder inwoner we kelijks te verkrijgen hoeveelheid zal op de gewone wijze, door toepassing van bet in de gemeente gebruike lijke bonstelsel, worden bekend ge maakt. De verkoop moet plaats hebben tegen de prijzen, welke de slagers voor hun ramen moeten bekend maken. Het benoodigde rundvee zal zoo noodig en zoo mogelijk van Rijks wege worden beschikbaar gesteld en verkregen worden door aankoop op de markt, door overneming van dieren, aangeboden door organisaties van veehouders en door inbezitne ming. Het is voor alle betrokkenen het beste wanneer zoo weinig mogelijk van het middel inbezitneminggebruik gemaakt behoeft te worden. Voor zoover iu de gemeente rundvee gehouden wordt, meent de Burgemeester de veehouders der halve tot aflevering van slachtvee te moeten aansporen. Velsen, den 4 April 1918 De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Het hóófd van het gemeentebe stuur van Velsen brengt ter [alge meene kennis, dat het raadsbesluit dd. 26 October 1917 tot herziening van het oorspronkelijk bij raadsbe sluit dd. 16 Juni 1908 voor de af- deelingen IJmuiden en Velseroord vastgestelde uitbreidingsplan, zoo als dat thans luidt, door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland bij besluit dd. 27 Maart 1918, no. 65, is goedgekeurd. Velsen, 8 April 1918. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Gestolen effecten opgespoord. Door de recherche te IJmuiden zijn aangehouden W. K. koopman te Enge-Wormer en diens broeder G. K. koopman te Zaandam, die in vereenigiging met H. L. C. de H. te IJmuiden aldaar getracht hebben een partij effecten te verhandelen, waarvan een belangrijk deel, ter waarde van ongeveer 14 duizend gulden, staan ten name van H. J. Reijnders te Zaandam en welke aldaar den 25 December van het vorig jaar gestolen zijn. Van deze effecten zijn het meerendeel Rus- sissche. Of de andere effecten die in den bundel gevonden zijn, ook van diefstal afkomstig zijn, wordt onderzocht. Doordien zij, die de effecten zou den koopen, de waarde er van lieten taxeerea aan de Haarl. Baökver- eeniging te IJmuiden, kwam men tot de ontdekking. De recherche werd gewaarschuwd en alle drie werden gearresteerd. Aangehouden. Verdacht van meerdere inbraken, zoowel te Bloe- mendaal als te Santpoort, o.m. van de inbraak in de villa Spaarnberg, is aangehouden zekere J. L. gebo ren te Amsterdam, woonachtig in het Kleverpark te Haarlem. Verplaatst. De kommies-verifi cateur bij de Directe Belastingen S. Lap alhier wordt met ingang van 1 Augustus a,s. verplaatst naar Amsterdam. Gedekt Naar wij in het Pre dikbeurtenblad der Ned. Herv. Ge meente lezen is het tekort der Herv. scholen over 1917, groot ruim f1800 uit vrijwillige bijdragen gedekt. Personalia. Op verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als telefoniste Mej. M. A. de Beurs alhier. Piefstallen. Voor de Haarlem- sche rechtbank stonden terecht J. K. en A. v. d. S., beiden varens gezel. In den nacht van 9 10 Febr. j.l. hebben zijruit het pakhuis van D. en B. [te IJmuiden, 4 kisten boter weggenomen, die zij voor f75 ver kochten aan C. Z. Beklaagden be kennen. Teg6n J. K. wordt 8 maan den geëischt en tegen A. v. d. S., die nog onder de jaren is, ter be schikking stelling van de regeering. Hierna moet bet tweetal nog eens terechtstaan, doch thans in gezel schap van J. W. P. T. Met hun drieën hadden ze ingebroken in het reddingshuis der N. Z. H. Reddings maatschappij. Zij stalen 10 trossen Manillatouw, een groote koperen lantaarn. Het gestolene werd gescbat op 'n waarde van f 900. Tegen K. en T. wordt elk 8 maanden gevor derd. Groote gezinnen.. Zondagmid dag had in het gebouw van den R. K. Volksbond de oprichtingsver gadering plaats voor een afdeeling van den Bond voor groote gezinnen. Een inleidend woord werd door de ZeerEerw. Heer Pastoor gespro ken, waarna een voorloopig bestuur werd benoemd. Daarna traden een 25-tal leden toe uit de omgeving met verschil lende toezeggingen uit IJmuiden en Velsen om ook als lid toe te treden. N. H. Ct. Staatsvisscoershavenbedrijf. In gediend1 is een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Staats- visschershavenbedrijt te IJmuiden voor 1917 met f 15.500 voor meerdere uitgaven voor vervanging en tijdelijke versterking van per soneel, tengevolge van de mobilisatie en wegens de hooge kosten van het schoonmaken der hallen. Evenals voor het dienstjaar 1916 is over schrijding ook nu veroorzaakt. In verband daarmede is het desbe treffende artikel voor het loopende jaar ook hooger geraamd. Laten ontsnappen van arrestanten. Wegens het door schuld laten ontsnappen van arrestanten had zich voor den Haagschen Krijgsraad te verantwoorden de 20-jarige land- stormplichtige sergeant G. C. H. uit IJmuiden. Hij had vier arrestan ten meegenomen naar het wacht lokaal om zich even bij de kachel te warmen. Daarna liet hij het viertal voor eenigen tijd zoo goed als zonder toezicht in het wacht lokaal achter, van welke gelegen heid twee hunner gebruik maakten er tusschen uit te trekken. Tegen den sergeant H. werd geëischt 14 dagen militaire gevangenisstraf. Schoolopening. Gistermiddag had de officiëele opening plaats dei- nieuwe school van de Ned. Herv. Gemeente. In het gymnastieklokaal had zich een groote schare van belangstel lenden verzameld, waaronder de predikanten der Ned. Herv. Gemeen te, kerkeraadsleden, bestuursleden der Herv. Scholen en vele bestuur ders van andere scholen in de gemeente, leden der schoolcommis sie enz. Ds. Creutzberg opende de samen komst met gebed en heette de aanwezigen daarna welkom, inzon derheid den Burgemeester. Spreker zegt dat dit een bijzonder oogenblik is, vooral voor degenen, die het gemeenteleven der Hervormden meer in 't bijzonder kennen. Onge veer 9 jaar geleden stonden wij aan den overkant in het duin en openden daar de school. Spreker memoreerde hoe men gehoopt had dat door de school in de Breesaap een goede kring gevormd zou worden, dat er zegen van uitgaan zou. Dit is uit gekomen. Nu moeten we daarvan daan en komen hier. De school ziet er goed uit en alles voldoet ons.' En alles zal nog grooter worden, als we denken aan het geheele plan van 20 lokalen. Spreker herinnert er aan dat door- de gelijkstelling we op makkelijke wijze straks een flinke school zullen kunnen bouwen. t Hoewel men zich aan den eenen kant daarover verblijdt, omdat we niet meer arm zullen zijn, vindt spreker dit een der angstigste dingen van het Chr. Onderwijs. We hebben met de school in de Breesaap veel zorgen en veel moeite gehad, maar dit was het heerlijke dat we daarom schouder aan schouder stonden en het werk door ieder gedragen werd. Spreker is bevreesd dat de gelijk stelling een groote slag voor bet Chr. Onderwijs zal zijn, waarvan het zich niet zal herstellen. Daarom blijft dit over, dat we er nog wat van gelooven en wat vair verwaehten. In de Breesaap hebben we den heer Dalhuysen als hoofd welkom gebeeten en spreker doet hem dit ook in deze school. En met hem de dames Verhorst en Rietdijk. Op hen zijn onze oogen gericht, zij zullen wat van de school moeten maken. Spreker beeft vroeger vernomen van de leden der schoolcommissie dat de school in de Breesaap goed was. Spreker hoopt dat meD het ook van deze school zal kunnen zeggen. Spreker hoopt dat den kinderen behalve het gewone onderwijs, ook karakter zal geleerd worden, opdat Staat en Kerk er vruchten van mogen zien. Ds. Erdman sprak namens den Kerkeraad woorden van dankbaar heid, dat de school in dezen moei lijken tijd zoo spoedig gereed is gekomen. Spreker bracht namens kerkeraad en gemeente woorden van dank aan het Bestuur der scholen, aan de bouwcommissie uit het bestuur, vooral aan den heer Christiaanse, die zeer veel voor den bouw heeft gedaan, 't Spijt ons dat de heer Christiaanse de gemeente gaat verlaten, spreker wenscht hem met zijn echtgenoote Gods zegen toe. Spreker dankt ook den architect, de heer Kors Visser en de bouwers, de heeren Dunnebier en Heere, zij allen hebben hun hart aan het werk gegeven. Spreker wenschte ook het per soneel liefde en kracht voor hun taak, denkende aan het woord„Die den Heer verwachten, zullen de kracht vernieuwen". Met een woord van opwekking aan de ouders om alles aan te grijpen om van de jeugd te maken degelijke, Christelijke menschen, die wat beteekenen in de maat schappij, besloot spreker zijne rede. Daarna sprak de Burgemeester, die zeide, mede namens de Wet houders en den gemeenteraad, zich van harte te verblijden over de opening dezer nieuwe school. Spreker zeide dat men de bijzon dere school vaak zet tegenover de openbare school, alsof dus het ge meentebestuur niets met bet bijzon der onderwijs te maken heeft. Spre ker meende dat dit niet het geval is en toonde dit aan. Thorbecke heeft het beginsel van zelfbestuur der gemeente over het onderwijs doorgevoerd. Spreker meende, dat iedere groep, die krachtig is zelf een of meer scholen te besturen, recht heeft dit te doen. Naast elkaar moeten we zoo arbeiden om de jeugd op te voeden, om het volgend geslacht beter te maken dan het onze. De Burgemeester wenschte het bestuur met de opening van harte geluk. De heer P. Vermeulen voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie wees er opnieuw op, hoe voortva rend men in onze gemeente is op onderwijsgebied. Spreker wees er speciaal op, dat meerdere gver voor het Mulo-ojiderwijs in onze gemeente noodig is, vooral bij de voorstanders van het byzonder onderwijs. Im mers bezoeken thans 70 kinderen uit Chr. gezinnen een Mulo-Sehool buiten de gemeente. Daarom ver heugt spreker zich dat het bestuur zich voorstelt van deze school een volledige Mulo-School te maken. Spreker hoopt dat dit spoedig verwezenlijkt zal worden. Daarna sprak de heer Vermeulen nog als voorstander van het Chr. onderwijs woorden van verheuging over de opening dezer school. Zulks deden ook de heer J. Breder- veld, voorzitter van het bestuur der Chr. Nat. School te Velseroord en de heer den Duik namens het be stuur der Groen van Printerer School te IJmuiden. Hierna sprak de heer J. Dalhuij- sen, hoofd der school, die zeide ver heugd te zijn over de opening, doch die ook terugdacht aan de oude school in de Breesaap, welke school en welk werk we zoo lief hadden gekregen. Spreker was zoo dank baar dat hij daar de kinderen mocht hebben van bet volk, niet alleen van de kerk, maar van godsdien stige en ongodsdienstige ouders, van onze partij en van sociaal-democra ten. Daar hebben wij waarlijk ge leerd wat het is anderer gevoelens te kwetsen. Maar nu we hier zijn hoopt spre ker dat we met nieuwe liefde ons aan de kinderen zullen geven. Spre ker richtte zich tot de ouders en vroeg daarbij hunne medewerking. De heer Tijssen, een der oudste bestuursleden der scholen, sprak zijn dankbaarheid uit over de ope ning en hoopte dat men 'spoedig tot vergrooting zou moeten over gaan. De heer G. Severs, hoofd der Chr. School in de Keizer Wilhelm straat zeide dat het over 3 weken 20 jaar geleden zal zijn dat de eer ste school geopend werd. Spreker vergelijkt het openen der eerste school met een aarbezieplantmen heeft een stekje overgebracht naar IJ MUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1