EEUILLETON. Ingezonden. VISSCHERIJ. de Breesaap, thans naar hier. Spre ker hoopte dat men de moederplant niet zal vergeten. De heer F. P. Vermeulen, voor zitter van het bestuur der Herv. Scholen, dankte voor de groote be langstelling. Hoewel alles nog niet gereed is, hoopt spreker dat men straks, bij de opening der bewaar school, de orde zal vinden, die op den Chr. school moet heerschen. Spreker dankte den Burgemeester en vroeg zijne bescherming voorde school, waarvan we zeker zijn. De heer Severs heeft straks een aardig beeld gebruikt, spreker wil een ander beeld gebruiken, n.l. dat van den waringinboom, die uiterlijk niet sterk is, doch zeer taai en vruchtbaar. Spreker hoopte dat het ook zoo in onze gemeente zou gaan, n.l. dat zich straks een net van Chr. scholen over onze gemeente zou verspreiden. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd en werden de 8 lokalen, die hedenmorgen in gebruik zouden geno men worden, door|de aanwezigen in oogeDSChouw genomen. Deze zijn bo ven gelegen, alle drie ruim en luchtig en vol licht. Zij zijn ingericht voor gas- en kolenverwarming. De verlich ting is electrisch. Alles, ook de gangen, de closets enz. is naar de eischen des tijds ingericht. De lokalem waren getooid met planten en kleurige bloemen, ver sierd door de vriendelijke hand van Mevr. Visser, de echtgenoote van den architect. Ook de gymnastiekzaal prijkte met een keurige planten- en bloemen versiering. VELSEROORD. Staatspensioneering. Zondag 7 April gaf de afdeeiing Velseroord van den Bond voor Staatspensio neering wederom een propaganda- tooneeluitvoering in de zaal van den heer Bakker. Opgevoerd werd het propaganda tooneelstuk ,,'t Genade Brood" too- neelspel in 4 bedrijven met daarna blijspel Oorlogswinst van Jan Cou rage. Mooi werd dien avond 't Ge nadebrood gespeeld, de leden speel den alle goed zonder uitzondering. Met opvoering van een stuk als 't Genadebrood, kan men goed zien hoe noodig het is om aan een te sluiten om het oud en arm weg te krijgen. Het blijspel was goed om weder de treurige geest van het eerste stuk weg te maken, het gaf gere geld] aanleiding om een volle lach door de zaal te hooren. Voor de afdeeiing Velseroord is het een mooie avond geweest. Een aardig moment gaf de voor zitter de heer Abercrombie ons te zien toen hij bij opendoek de pro- pagandaclub dank bracht voor het dooi hun geleverd spel en de Jonge- 'uffr. Bonnet en de Jongenheer Vlerk welke in Genadebrood hunnen me dewerking hadden verleend eene verrassing aanbood. De afdeeiing kon wederom 9 nieuwe leden boeken. Omgespit. Aan de Trompstraat alhier zijn flinke stukken bouwter rein, daartoe door de Amst. Bal- door G. VOET. (16) Nadruk verboden. Wij zouden dan iets vertellen over de tegenwoordige ambachts- heerlijke familie van Velsen. Maar dan moeten wij eerst terug gaan tot 1724, toen de Heerlijkheid Velsen, die vanaf 1296 aan d9 Sta ten van Holland had behoord, ge kocht werd door GerritCorver, die, zooals wij reeds weten, Watervliet bewoonde. Corver had alleen een dochter, Maria Margaretha, geboren 24 Oc tober 1723. Deze trouwde 30 Oc tober 1742 Jan Hooft, geboren 1719, zoon van Daniël Hooft, vrijheer van Vreeland en Sophia Maria Reael, vrijvrouwe van Vreeland. Jan Hooft stierf reeds in 1744, iu welk jaar zijn zoon, Gerrit Corver Hooft (ge storven 1807) geboren werd. Zijn weduwe hertrouwde met Mr. Nicolaas Geelvinck 17061764), heer van Castricum, Baccum, Sta broek en Croonenburg en nu, door zijn huwelijk, van Velsen ende Santpoort. Maria Margaretha Corver was zijn derde vrouw. Eerst was hij gehuwd last Mij. beschikbaar gesteld, omge spit ten dienste der voedselvoorzie ning. Er zullen aardappelen en bruine boonen op geteeld worden. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde S. B., win kelier alhier, wegens overtreding der distributie wet tot f 10 boete of 2 dagen. VELSEN. Vleesch. Zatennorgen ward te Wijkeroog door den omroeper be kend gemaakt, dat er 's middags rund vleesch verkrijgbaar zou wor den gesteld. Groote blijdschap onder hen, wier beurs hun nog veroor loofde zich dit lang ontbeerde weelde artikel aan te schaffen, leder dacht „laat ik er vroeg bij zijn, anders krijg ik niets". Het drukke Zaterdagsche werk liet echter vele huismoeders geen tijd om in de rij te gaan staan en daaiom werden de kinderen ge zonden. Om half twee stond er al een groote troep voor de deur van slager De Boer, die aangeplakt had, dat om 3 uur de verkoop zou be ginnen. Tot aller teleurstelling ver dween het briefje en werd vervangen door een, waarop stond, dat de win kel om 4 uur zou geopend worden. Tegen vieren verscheen de veld wachter Wagner met eenige genum merde papiertjes. Een algemeen gegrijp om een papiertje machtig te worden, maar groote droefheid onder hen, die er geen hadden ge kregen van het zeer beperkte aan tal, nog te meer toen later bleek, dat één nummertje recht gaf op het koopen van vleesch tegen 65 cent per pond, terwijl de overigen het resteerende vleesch tegen 130 cents per pond konden krijgen. Deze regeling wekte niet alleen teleurstelling maar ook de gerecht vaardigde boosheid der vele vrou wen, die beweerden, dat deze regeling dan maar te voren bekend gemaakt had moeten zijn. Nu wordt slager De Boer er van verdacht, dat hij naar willekeur den prijs kon vast stellen. f Demonstratie. Terwijl de Ge meenteraad gisteravond vergaderde verzamelden zich voor het raadhuis tal van betoogers, meest van Wij keroog en Yelsen. De meeste der betoogers waren leden van vak- vereenigingen, ook waren er vrou wen bij. Een deputatie van 4 personen, de heeren Davidson en Visser en twee vrouwen, kwamen in het raadhuis en verlangden den Burge meester te spreken. De raad was echter in geheime zitting, zoodat dit onmogelijk was, hoewel de heer Schilling, die met de Demonstratie als bestuurder vari den IJmuider Bestuurdersbond medekwam, dit meermalen vroeg. De geheime zitting van den raad duurde lang. Opgeschoten jongens begonnen rumoerig te worden en schreeuwden vaü honger. Op verzoek van den heer Schilling deelde de heer Davidson toen mede dat de raad in besloten vergadering was, waarop het rustiger werd. Toen de raad om bij half tien nog in comité-generaal was, klom de heer Schilling op een raamkozijn geweest met J. J. Graafland, daarna met Hester Elisabeth Hooft, weduwe van Mr. Willem Meuleman. Zijn derde vrouw overleefde hem en stierf in 1777. Geelvinck had uit zijn eerste hu welijk 5 en uit het derde 2 kinde ren. Een dezer, Margaretha Levina Geelvinck, (17501818) dochter van Maria Margaretha Corver, trouwde 17 December 1775 met Mr. Henrik Hoeuft, raadsheer in het leenhof van Brabant, geboren te 'sQraven- hage 1747, overleden te Ouderkerk a.d. Amstei 1823. Op diens zoon, Mr. Jacob Pompe- jus Hoeufft, geboren te Amsterdam 1 November 1779, ging nu de titel van heer van Velsen en Santpoort over. Zoeken we nu even den oorsprong van het geslacht Hoeufft. In het Nederlands Adelsboek vinden wij daaromtrent het volgende vermeld. Het geslacht Hoeufft, Protestant, is afkomstig van Roermond. Van 13941625 hebben leden van dit geslacht, blijkens nog aanwezige schepenakten en zegels, zitting ge had in de regeering van Roermond. De bewijsbare stamreeks vangt aan met Derich Hoeft, in 1456 schepen aldaar, die in 1458 beleend werd met den hof te Lerop (Lieropj nabij Roermond. Bij diploma d.d# en zeide dat de Burgemeester de deputatie heden (Woensdag) avond wenschte te ontvaugen. Spreker raadde de menschen aan nu rustig naar huis te gaan, om hedenavond te 8 uur weer present te zijn. De heer Schilling sprak de hoop uit dat er 10 maal zooveel menschen zouden zijn, opdat de demonstratie schitterend zal slagen. Met hoera geroep en applaus wer den deze woorden beloond, waarop de menigte zich spoedig verspreidde. SANTPOORT. Ongeluk. Zaterdagmiddag had naar H. D. meldt een juffrouw, die op haar fiets op het Kerkpad kwam aanrijden, het ongeluk te vailen met het gevolg, dat zij haar heup been brak en op advies van dr. De Groot.met een inmraiddels uit Vel sen ontboden ziekenwagen naar een ziekenhuis te Haarlem moest ver voerd worden. Inbeslagnemingen. In den laat- sten tijd zijn door de politie alhier vele inbeslagnemingen van tarwe gedaan. Het schijnt, dat, wel de tarwe als korrel, doch niet als meel inbesiag genomen wordt. Gestoken. Zaterdagmiddag werd de zoon van den heer P. Witteman alhier door een wagenbewonerzi- geuner aan den Slaperdijk met een mes gestoken doordat het weiden van paarden op het weiland van Witteman verboden werd. De po litie maakte van deze steekpartij procesverbaal op. Op straat gezet. Zaterdag werd de inboedel van mej. van G. op straat gezet. Het vonnis hierover scheen voor de inwerkingtreding van de huuropzeggingswet te zijn gevallen. Gelukkig werd de inboedel gebracht in de stal vaD den heer Vellinga. Het is anders geen pretje, vooral als het de bewoonster on verwacht op het dak valt. Burgerdicht. Vrijdagavond ver gaderde de vrijz. Kiesv. Burgerplicht in de Weijman. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd om den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering van de L. U., die 11 en 12 April te Amsterdam gehou den wordt, te behandelen. De heer C. Slinger zal afgevaardigde voor deze vergadering wezen. De verkie zing van een nieuw bestuurslid werd tot een volgende vergadering aangehouden. DRIEHUIS. Crematies. Maandag heeft op Wester veld de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den gepensioneerden vice-admiraal J. Cardinaal, op 67 jarigen leeftijd te Utrecht overleden. Er was veel belangstelling. Onder de aanwezigen waren de oud mi nister van Marine J. Wenthoit, de gepens. vice-admiraals Engelbrecht, Koster en van den Bosch, de gepens. kapitein luitenant ter zee W. Cor nells, de gepens. kapitein ter zee J. M. van Leent, de gepens. kolo nel der mariniers Timmers, de ge pens, schout bij nacht Cramer. 21 Augustus 1692 van Keizer Leo pold I werd Diederik Hoeufft erkend te behooren tot den Adel. Zijn tak stierf uit in de 18e eeuw. Bij Kon. Besluit d.d. 15 April 1815, no. 17, werden Leonard Pauw geboren Hoeufft en David Hoeft verheven in den Ned. Adel. Van Derich Hoeft, den stamva der, vinden wij vermeld dat hij verscheidene jaren schepen was van Roermond en in 1469 burge meester van die plaats. Hij was gehuwd-met Hillegonda van de Grint en stierf in 1472. De hof te Lerop onder St, Odi- liënberg, welke in 1533 aan Derick Hoeufft, een kleinzoon van den stamvader, beleend werd, ging tus- schen 1538 en 1544 over op zijn broeder Christoffel. De zoon van Derick week uit naar Aken, later naar Luik. Een zoon van dezen kwam in 1601 naar Dordrecht en vestigde] zich aldaar. Een zoon van dezen Dordtenaar Mattheus Hoeuft, vinden wij ver meldt als heer van FontainePeu- reuse, ButtingeD, Zandvoort en Oyen. Deze was Burgemeester van Doesburg gecommitteerde ter Staten- Generaal, gedeputeerde te velde. Wij laten nu alle andere afstam melingen onvermeld, want de tegen woordige ambachtsheerlijke familie Terwijl de kist, die gedekt was met de admiraalsvlag en daarop een enkele krans, langzaam daalde, deed de organist, de heer H. C. van Heijst, Chopin's treurmarseh hooren. Een dochter van den overledene dankte voor de vele belangstelling. Dadelijk daarna had de crematie plaats van het stoffelijk overschot van een Haagsch meisje. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in uw blad. Het Bestuur van de Tooneelver- eeniging „Varia" vernam tot haar leedwezen, dat door enkele der aan wezigen een geheel verkeerde uit legging gegeven wordt aan de door den voorzitter der vereeniging na de uitvoering van „Dolle Hans" ge sproken woorden. Daarom verklaart het hierbij nadrukkelijk, dat geen enkel woord gericht was tot den aanwezigen verslaggever van de IJmuider Courant. Inmiddels u dankzeggend. Namens het Bestuur, A. P. ROZA. Voorzitter van „Varia". Geachte Redactie. Mag ik naar aanleiding van het ingezonden stukje, onderteekend door den heer Schilling, voorko mende in Uw geacht blad van Zaterdag, 6 April j.l. en waarin ook mijn naam genoemd wordt, u be leefd verzoeken, om den heer Schil ling in uw blad een vraag te mogen stellen De heer Schilling beweert dan in bedoeld stukje, door hem ondertee kend, dat ik mij ter wille van een baantje in en buiten mijn dienst, aan banden zou hebben laten leggen. Ik neem aan, dat een algemeen geacht man als Schilling, geen dingen zal zeggen die hij niet be wijzen kan, en het is met het oog daarop, dat ik hem beleefd, doch dringend verzoek hetzij in een even tueel te benoemen onpartijdige Com missie in uw geacht blad, zwart op wit te bewijzen, dat ik mij in en buiten mijn dienst aan banden heb laten leggen. Gaat de heer Schilling hier niet op in, dan heeft hij het aan zich zelf te danken, als de lezers van de „IJmuider Courant" hem zullen kwalificeeren als een grootschreeu wer, zonder verantwoordelijkheids gevoel. Met beleefde dank voor de plaatsing. In afwachting, L. KELDER. De logger Prosper IJ.M. 250 ge bleven. De schipper van den log ger Prosper, die Donderdagavond uit Duitschland is teruggekeerd, heeft omtrent het vergaan van zijn schip en zijn wedervaren in Duitsch land het volgende verklaard. We waren Donderdag 14 Maart stamt van Mr. Diederik Hoeuft, zoon van bovengenoemden Mattheus Mr. Jacob Pompejus Hoeufft, die dus het eerst den titel van heer van Velsen en Santpoort voerde, trouw de 15 September 1809 te Amsterdam met Judith Catharina Dedel. Hij was raad van Amsterdam en lid van Gedeputeerde Staten van Holland en stierf 24 Augustus 1835 op den huize Waterland alhier. Zijn eehtgenoote was op 30 Novem ber 1817 alhier gestorven op den huize Meeroogh. Hun zoon, Mr. Henrik Hoeufft geboren te Amsterdam 21 Januari 1812, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, kamerheer in buitengewonen dienst, werd bij Kon. Besluit van 22 Augustus 1842 ver heven in de Ned. Adel, onder bepa ling dat ingeval de oude adel van zijn geslacht nader voldoende kan worden aangetoond, het diploma in een van inlijving of erkenning zal worden verwisseld. De tegenwoordige ambachtsheer is Jhr. Mr. Henrik Hoeufft, klein zoon en naamgenoot van den vorige, geboren te Brussel, 20 Juni 1872, 2 Juni 1902 te Parijs gehuwd met Thé- rése Wilhelmine Coblijn, geboren te Parijs 8 Juli 1880. Uit dit dit huwelijk zijn 3 kin deren geboren. De ambachtsheer van IJmuiden vertrokken om nabij of Noordelijk van het vuurschip Doggersbank Noord de visscherij in de vrije vaargeul uit te oefenen. Alleen onder beding, dat ik alle verleidelijke visehplaatsen in de mijnengebieden, waar devischvoor het opscheppen ligt, zou vermeiden had ik er in toegestemd onder de tegenwoordige omstandigheden de visscherij te blijven doorzetten. Zaterdags daarna, juist toen we voor het eerst aan den kor lagen, ont dekten we op 15 mijl Zuid van het Vuurschip Doggersbank Noord een mijnenveld in de vrije geul. 't Wa ren versch geschilderde groene mij nen, die naar de beschrijving, die ik er van aan deskundigen heb ge geven, voor Duitsche mijnen wer den gehouden. Ik rapporteerde aan het vuurschip Doggersbank Noord, dat zich 15 mijl ten zuiden een mij nenveld bevond. Tot heden heeft het vuurschip daar geen mélding van gemaakt aan de bevoegde autoritei tenofschoon het véld in de vrije vaargeul ligt. Als door een wonder liep ons sehip vrij, doordien de verbindingslijn van de mijnen juist onder mijn schip doorging en mijn vischlijnen vrij van den uitersten mijn kwamen. Na afloop van de visscherij hield ik degelijk rekening met dit mijnenveld en hield daarom in de vrije geul zoo Westelijk als de vaargeul toeliet. Vrijdag den 12en Maart des morgens te kwart over acht, toen we ons bevonden op 55.48 Noord en 4.30 Oost in de nabijheid van den Doggersbank had die ramp plaats. Wij moeten met den voorsteven op een mijn geloo- pen zijn, want na een schok, die ongeveer vergeleken kan worden met het stooten tegen een kaaimuur, was het of de donder in de kajuit rondging en of de bliksem was inge slagen. De stuurman en de schip per waren achterin en maakten het ontbijt gereed. De wacht was juist afgeluist en de 19jarige Willem Born, een aardige, vriendelijke en oppassende jongen, dien we allen aan boord even gaarne mochten, werd afgelost en begaf zich naar het vooronder, toen het schip ge troffen werd. Hij zal ternauwer nood de trap naar het logies afge weest zijn. Zijn aflosser Fred. Goos, die juist het achterschip bereikt had, werd daardoor als door een wonder gered. In de schippershut werd alles kort en klein geslagen, doch de beide mannen bleven ge lukkig ongedeerd. Toen zij zich na veel moeite een doortocht naar boven hadden gebaand, zagen ze de verwoesting. Het voorschip was geheel uit elkaar geslagen. Uit de lucht kwamen stukken vleesch van de vier verongelukten, vermengd met allerlei stuk geslagen voorwer pen, naar beneden op het schip, in het water en in de scheepsboot terecht. Met de uiterste inspanning gelukte het de scheepsboot buiten boord te brengen en begaven de drie overlevenden zich daarin. Toen na eenigen tijd het achterschip van den logger noch boven water uitstak heeft de schipper Rekus Zwemmer zich weder aan boord begeven om te zien of er nog iets te helpen of woont te 's Gravenhage (Scheve- ningen). Het wapen der familie Hoeufft isin zwart een zilver St. Andries- kruis. Helm met zwart zilveren wrong en zilver zwarte dekkleeden. Helmteeken: een schildje met het wapen, tusschen beurtelings van zilver en zwart doorsneden vlucht. Schildhouderstwee omziende gou den griffioenen. De wapenspreuk luidt: Optimusquisquenobilissimus, wat beteekentWat het beste en het edelste is. 'tls wel eigenaardig dat de te genwoordige ambachtsheerlijke fa milie van Velsen niet in onze ge meente woont. Zooals uit boven staande mededeelingen blijkt, heeft Mr. J. P. Hoeufft op Meeroogh en en op Waterland gewoond. Maar na hem zien we niemand hier meer terug. De ambachtsheerlijke famile be zit in onze gemeente nog verschei dene landerijen. De z.g. kapel in de Herv. Kerk te Velsen, recht tegen over de preekstoel, was voor hen bestemd. De titel: heer van Velsen en Santpoort gaat in het geslacht Hoeufft alleen over op den oudsten zoon. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2