ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 254. I Woensdag 17 April 1918. 3e Jaargang Adminislratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Teleloon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën a i t e r 1 k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van iidvertentiën van bulten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLÈIN SJremïde» (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. SL C. ROELSE, Te Velseroord bij 3. v. Til burg, WiI!«brordsb. S$. en bij J. v. IfouweliiageD, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Scbcrm®r, Doodisiasi L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va© Meurs* Bosltlssitëdel. Officieel. Kostelooze Inenting te Tmuidsn, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Donderdag den 18 April a.s., des namiddags te 21/, uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d Openb. School C te IJmuiden Willemsplein aanmelden. Voor eeDe juiste vermelding in ae vaccinebewiizen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge- boortebewijzen der kinderen. Velsen, den 11 April 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Bestemming van te velde staande rogge, tarwe, gerst en haver voor menschelijk voedsel, De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat alle handelin gen, die er toe leiden, dat de te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor men- séhéli/jk voedsel en met name het maai en van groene rogge, tarwe en gerst en het gebruiken van deze als vee voeder verboden zijn. Bij beschikking van 15 Maart 1918 heeft de Mini ster bovendien verboden het maaien en voor veevoeder gebruiken van on rijpe groene haver. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, .dat op 11 April lf 18 bij hen is ÏDgekomen een ver zoekschrift van Louisa Margaretha Kooyman van beroep zonder, wonen de te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank andoren dan sterken drank in de navolgende localiteithet vooriocaal van het perceel, plaatselijk gemerkt C 126 en gelegen aan de Bioem- straat aldaar. Binnenj twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 12 April 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Kaadsoverzicht. Vergadering van Dinsdag 9 April 1918. Er valt al zeer weinig te over zichten van deze raadsvergadering. Na de notulen en de ingekomen stukken een door de heeren Dal- meijer en Landeweerd aangevraagde geheime zitting, die tot bij half tien duurde en waaruit we niets tewe- ten zijn gekomen dan alleen dit, dat er hooge politiek behandeld werd. Zoo zeide althans de heer Schil ling, die met de arbeiders en ar beidersvrouwen van Wijkeroog mee gekomen was en die blijkbaar meer malen gepoogd heeft de geheime zitting opgeheven te krijgen, opdat de Burgemeester een deputatie der arbeiders zou kunnen ontvangen. Maar het lukte niet. Telkens ver liet de heer Schilling de raadszaal en zeide op 't laatst: dat is mij daar te hooge politiek. Toen de vergadering heropend was heeft de raad niet veel meer kunnen afdoen. Het was alleszins billijk dat de heer Meijer een hoo- gere gratificatie kreeg, als door B. en W. was voorgesteld, en da raad was daar, na de verdediging van den heer Netscher, dan ook wel van overtuigd. Verder waren het kleinigheden, alleen kwam de heer Schilling zelf met hooge politiek bij de aanvraag van een meerdere werkkracht voor de administratie van Openbare Wer ken. Hij vroeg n.l. of deze ambte naar het werk van den heer Ver meulen moest doen. Toen de heer Vermeulen den heer Schilling som meerde een feit te noemen, in weik opzicht hij als wethouder zijn taak niet deed, draaide de heer Schilling er om heen en zeide in 1919 wel een antwoord te zullen geven. Nu willen wij eerlijk zeggen dat ook wij het gewenscht vinden dat de wethouder meer op het raadhuis en meer voor het publiek te spre ken moet zijn. Maar wij zijn, even als vroeger, nog altijd overtuigd dat de heer Vermeulen in de gemeen tezaken inzit zooals weinigen. De heer Schilling zou misschien gaarne een ander op de plaats van don heer Vermeulen zien. Maar hij zal toch niet meenen, dat de Anti- Rev. Partij in 1919 zoo machteloos is, dat ze niet- minstens den heer Vermeulen in den raad zal brengen Of zal Velsens raad de Evenredige Vertegenwoordiging dan zoo in prac- tijk brengen, dat rechts geen Wet houderszetel krijgt? Dit zou toch een bespotting zijn van de invoering en de bedoeling van dit kiesstelsel. De nieuwe prijsregeling van het gas en do rantsoeneering werden zonder discussie vastgesteld. Wij wil'en hier even een verbetering in ons raadsverslag aan brengen. Het verzoek van den heer A. de Bruijn als secretaris der Com missie voor de Werklocsheidverze- kering is opnieuw aangehouden. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De sleepboot „Witte Zee" is Woensdag alhier aangekomen met de 17 schipbreukelingen van het Belgische Reliefstoomschip „Minis ter de Smeth de Nayer". Ze zijn naar het wachtschip geleid om de noodige verklaringen af te leggen. Personalia. De ingenieur van den Rijkswaterstaat, J. J. Canter Cremers, belast met het toezicht op het beheer der Visschershaven, is tot nader order tevens belast met de waarneming van den gewonen Rijks- waterstaatdienst te IJmuiden. Belastingen. De surnumerair der Directe belastingen L. H. Bult uit de Directie Amsterdam is aange wezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor te IJmuiden. Liefdadigheidsconcert. Op Vrij dag 19 dezer zal alhier een liefda digheidsconcert worden gegeven ten bate der stichting van een Witte Kruisgebouw te Velseroord. Dit con cert wordt gegeven in het Gebouw voor Chr. Belangen door IJmuidens Mannenkoor, de Kunstkring en Dr. A. v. d. Horst (viool). Diefstal. J. B., van hier, nam den 28en Januari uit de bergplaats van Chr. Rasschaert een vischmand weg. Terzake van deze diefstal stond hij te Haarlem terecht. Beklaagde zeide, dat Rasschaert hem 50 ets. schuldig was. Toen de ze 't geld niet wilde geven, besloot hij zich een vischmand toe te eige nen. De e;sch van het O. M. luidde f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Vacatuies. Wegens het vertrek uit deze gemeente vau den heerJ. J. Knaap alhier, zal naar de St. Ed. meldt, binnenkort moeten worden voorzien in openvallende plaatsen in de commissie van advies voor de gemeentelijke Visscherijschool en den raad van beroep voor de ambt- tenaren, in welke lichamen genoem de heer resp. als lid en plaatsver vangend lid zitting had. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. K. en A. v. d. S., varensgezellen alhier wegens diefstal, de eerste tot 8 maanden en de tweede tot 6 maanden ge vangenisstraf. J. K. tot 8 maanden J. W. P. F. tot 1 jaar en A. v. d. S., tot 6 maanden gevangenisstraf, allen al hier en allen wegens diefstal. Krijgsraad. De mil.-soldaat L. R. J. G. B. van hier, stond voor den Haagschen krijgsraad voor verschil lende feiten terecht. In de eerste plaats heeft'hij twee deserties ge pleegd, van 28 Augustus tot 9 Sep tember en van 13 October tot 11 November j.l. Vervolgens heeft hij op 4 Juii een fiets gestolen te Eind hoven. Den 9en September werd h;j te Nijmegen bij de pont aangehou den toen hij, komende van Arnhem, 19 K.G. zeep bij zich droeg, die hij te Arnhem had gekocht en te Nijmegen aan smokkelaars wilde verkoopen. Tenslotte heeft hij in den nacht van 11 op 12 November aan een wachtmeester der marechaussées een valschen naam opgegeven. Eisch: 15 weken militaire detentie, 5 maanden gevangenisstraf en f3 boete subsidiair 2 dagen hechtenis. De effectendiefstal. Van de 3 gearresteerden te IJmuiden, die in verband met den diefstal van effecten naar Zaandam zijn overgebracht, zijn de gebrs. K. op vrije voeten gesteld, na eenige seherpe verhooren ondergaan te hebben. De derde be klaagde H. gaf voor de te IJmuiden aangeboden effecten van een koop man te Amsterdam gekocht té heb ben wiens adres echter niet te vinden was. De polite achtte het daarom noodig deze in hechtenis te houdeD. VELSEROORD. Burgeravondschool Wijl de Burgeravondschool door de militai ren in gebruik was genomen, had de uitreiking der diploma's aan de leerlingen der Burgeravondschool plaats in school D. De directeur der school, de heer G. ten Napel, heette den wethouder vau onderwjjs en de hoer Warme- link, lid der Commissie van Toe zicht, welkom en herdacht een der leerlingen van de school, de 14-jarige Glas, die gisteren bij de pieren te IJmuiden over boord viel en verdroDk Da directeur verzocht daarop den Wethouder de diploma's uit te reiken. De heer Landeweerd' hier voor 'b eerst tegenwoordig, zeide gaarne de diploma's uit te reiken. Spreker zeide namens het Gemeentebestuur een woord van dank te moeten brengen aan Directeur en Leeraren voor het gegeven onderwijs. Jonge menschen gaan meestal moedig het leven in, echter zal het blijken dat het niet zoo gemakkelijk is zich een positie in de maatschappij te veroveren. Daarom is het goed als ze zich vroeg herinneren„Ken nis is macht". Het is verblijdend dat zoovelen een diploma ontvangen. Wij willen hier ook nog eens wijzen op het belang van dit on derwijs en hopen dat heeren patroons bij het aannemen van jongelui reke ning zullen houden met hen, die het onderwijs der Burgeravondschool hebben gevolgd en een diploma ontvingen. De volgende leerlingen zijn be vorderd Van de eerste klasse A. M, Luijt, H. Vrenegoor, J. van 't Veer, G. Schmitz, J. Heilig, P. v. d. Wal, G. Wisman, G. Valter, J. Ree kers, Joh. Sterk, G. van Leeuwen, Melch. Pauw, Corn. Koper. 3 niet overgegaan. Van de eerste klasse B. P. Schager, Adr. v. Vuuren, A. Lokker, A. Geerlofs, J. vanVemde, J. Jongejan, C. Ooms, D. Schilling, Adr. de Back, Aid. Glas, Nic. de Groot, W. A. Haak. 3 niet overgaan. Van de tweede klasse A. J. Zegel, L. Kerkmeer, Nic. van Hesselingen; P. Eriks, A. Konkelaar H. Retz, C. Luttikhuizen. Adr. Eind hout, B. Bakker. 1 niet overgegaan. Van de tweede klasse B. H. Willigenhof, Fr. de Boer, P. 0. van Heijst, C. C. Haak, C. Mo lenaar, Jac van Heijst, Arie Krak, C. van Dijk, Ant. van Vuuren, Arie Blom, H. ten Broeke. 1 niet overgegaan. Van de derde klasse. H. Versluis J. v. d. Kuil, D. v. d. WatereD. W. v. d. Berg, N. Rui ter, Alb. Zwart, J. Boorsma, J. J. Jak, P. v. d. Duijn SchouteD, J. Loendei sloot, J. Battem, J. C. Pol derman, J. Schnatmeijer, W. Not- telman. 2 niet overgegaan. VELSEN. Rechtbank. In de laatste helft van November namen S. v. d. K. en C. v. d. W., een handkar weg, die stond op 't erf van J. de Groot, wonende te Holland op zijn Smalst. C, v. d. W. verklaarde, dat hier geen sprake was van diefstalzij hadden de kar „iu bruikleen" ge nomen. Beklaagden boden v. d. Kurf, dio eenigen tijd geleden ge zegd had brandhout te kunnen ge bruiken, de kar ter slooping aan. Deze sloeg echter 't aanbod af. C. v. d. W. stond in Velsen, volgens uitgebracht rapport, niet gunstig bekend. 'tWas echter voor de eerste maal, dat hij met het strafrecht in aan raking kwam. Drankbestrijding. In de ver gadering der afdeeling van de Nat. Chr. Geh. Onth.-Ver. werd besloten in de Blauwe Week propaganda te maken en blauwe bloempjes te ver koopen. Wegens vertrek moest Mej. M. Oudolf als secretaresse bedanken. In haar plaats werd als secretaris gekozen de heer C. Spronk. Rechtbank. Wegens belemme ring van een ambtenaar in zijn be voegdheid veroordeelde de Haar lemsche rechtbank A. J. en W. B,, arbeiders alhier, ieder tot een maand gevangenisstraf. WIJKEROOG. Vrouwenbond. Verleden week hield kapelaan Roozen uit Hoorn, voor de leden van Vrouwenbond en H. Familie eece lezing met licht beelden over Lourdes. De zaal van het verenigingsge bouw was goed bezet. Ook de Zeer Eerw. heer pastoor, als adviseur, en de Eerw. heer kapelaan van Kampen, vereerden de vergadering met hun tegenwoordigheid. Na een korte inleiding en wel komstgroet door de presidente, was het woord aan kapelaan Roozen. Z.Eerw. liet ons genieten van Lour des en z'n omgevingvan het leven in dat prachtig gedeelte van Frankrjjk en van de verschijningen van Maria aan Bernadetta. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1