moe m, umiieso, li. BAKKER. A. J. MEESTERS van Santpoort .Voorwaarts" te Velsen. Dankbetuiging. een drachtig Geitje een prima raamhuis Ingezonden Ook werd er de conditie aan vop- bonden, dat de lever verkocht zou worden op het kantoor v. d. A.N Z.B., waarvoor die organisatie 1 pCt. van de opbrengst ontving. Dat dit be drag niet onbelangrijk was bleek al direct, daar in één maand tijds niet minder als f 600 in de kas vloeide. Het gevolg echter was dat de Ned. Zeemansvereen. Yolbarding bestre den werd met gelden, ook afkomstig van haar eigen leden. Dit nu keu TR A AN VEREEN IGING Rotterdam. VISSCHERIJ. Uit de Provincie Burgeriyke Stand Advertenties. Tj. REE J. REEPronker TEUNIS DRUIF KLAASJE STAPEL Ook namens onze kinderen en kleinkinderen brengen wij allen, die ons op eenige wijze blijk hebben gegeven van belangstelling in onze feestvreugde bij de herdenking onzer vijftigjarige Echtvereeniging, door deze onzen harteljjken dank. P. VERMEULEN. H. M. VERME ULEN-PLOIÜ». Velsen, April 1918. Voor een wasch buitenshuis te verrichten wordt gevraagd heldere Wasch vrouw Adres bureau van dit blad. Gevraagd twee nette Jongens niet onder 17 jaar, voor een fabriek Zuidzijde Visschershaven. Adres Bureau van dit blad. Ten kantore van den Gemeente- Ontvanger van Velsen wordt voor spoedig gevraagd een tijdelijk Deurwaarder op een bezoldiging berekend naar f900 per jaar. De duurtetoeslag voor ODgehuwden bedraagt f 72.— voor gehuwden f135.benevens f25.voor ieder kind. Sollicitaties met inlichtingen in te zenden aan den Ontvanger veor- noemd. en een hok. Kennemerlaan C 54. Te koop Adres Annastraat 29, IJmuiden. Gevraagd Gsm. Zit- Slaapkamer Te huur nette gemeubileerde Zit- en Slaapkamer in het Centrum van IJmuiden. Fr. Br. onder lett. K Bur. v.d. blad. Te koop aangeboden vier Hoog&arts geschikt voor Noordzeevisscherfj. Brieven motto „Visscherij" bur. van dit blad. Aan hetzelfde adres diverse ZEILEN TE KOOP. Telef. Aangesloten Schilder Behanger. Damesschoenen No. 40. VERHUISD naar N.V. Exploitatie-Maatschappij JAARLIJKSCRB ALGEMEENS VERGADERING van Aandeelhouders op MAANDAG 6 MEI 1918, 's nam. 1 uur, ten kan tore der Vennootschap Huizo We«- terveld te Driehuis, Velsea, warme liefde vooi" het Chr. Onder» wijs. De heer R. Out sprak een woord van dank aan de drie sprekers en aan de Chr. Zangvereniging „Ho sanna", die een 5-tal liederen ten gehoore bracht en er op uitnemen de wijze in slaagde den avond recht gezellig te maken. Na afloop gaven ipnkele aanwezi gen zich op als lid van het Sup- pletiefends. Personalia. De heer P. Barentsen alhier, opzichter bij den Rijkswa terstaat te IJmuidsn, is bij Kon Besluit van 16 dezer met ingang van 1 Mei benoemd tot technisch ambtenaar 4e klasse bij den Rijks< waterstaat. VELSEN. Begrafenis. Donderdagmiddag werd onder zeer groote belangste ling op de begraafplaats De Biezen teraarde besteld het stoffelijk over schot van J£ej. S. Q. Deimam. De stoet reed langs het Levensmidde' lenbureau, waar zij werkzaam ge> weest was. De heer Wiebenga Directeur van het Levensmiddelen bedrijf, volgde met de familieleden den* stoet. Op het kerkhof waren de gemeente-secretaris, de heer Hand- graaf en het geheeie personeel van het Levensmiddelen bedrijf, benevens de heer Kostelijk, hoofdsommies en veie ambetenaren ter secretarie De heer Wijnoldy Daniëls roemde aan de groeve de stille, trouwe plichtsbetrachting van de over ledene, di9 de jongste, maar lang niet de minste was in dienst der gemeente. De dames van het Levens- middelenbur. strooiden bloemen op de kist, waarna Ds. Eggink woorden van troost sprak. Een leerling van de Handelscursus te IJmuiden legde een krans op de kist j namens de medeleerlingen. D® diepbedroefde vader dankte voor de hartelijke belangstelling en zeide getroost te zjjn, omdat zi; daar niet stonden ais degenen, die geen hop® hebben, maar die haar zullen wederzien. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde G. B,, werk man alhier tot f 5 of 2 dagen hech tenis, S. v. d. K. en C. v. d. W alhier ieder tot een maand gevan genisstraf, allen wegens diefstal Buiten verantwoordelijkheid Tan de Redactie Geachte Redactie, In de „IJmuider Courant" van Woensdag 10 April j.l. werd ik door den heer L. Kelder beleefd uitgenoodigd zwart op wit te be wijzen dat hij L. Kelder, sicli voor een baantje aan banden had laten leggen. Thans vergunt u mij wel aan het verlangen van den heer Kelder te gemoet te komen door opneming van onderstaand artikeltje. Tot goed begrip waar het om gaat, moet ik eenigszins uitvoerig zijn. De leider van den voormaiigen zeer revolutionairen, anarchistischen Zeemansbond, de heeren K. Labree, (thans gesalarieerd secretaris van het steuncomité) en L. Kelder (thans vischleveikeurder voor de traan- vereeniging) hadden geruim en tijd zitten broeden om aan geld voor hun organisatie!?) -te komen. De heeren waren bezig, o zalig syndi calistisch beginsel, de traanhande- laren te vereenigeu, althans op een hoop te drijven om volgens han betere prijzen voor de vischlever te kunnen bedingen in het belang der zeelieden. Waarachtig, dat maakten zij de zeelieden wijs. De traanhan- delaren hadden daar natuurlgk wel ooren naar. Zeer begrppelijk. Zoo werd dan een traantrust gevormd en was concurrentie buitengesloten. Dit geschiedde echter onder conditie, dat Labree secretaris werd, Geheel belangeloos datuurlijk, zooals Labiee alles belangeloos doet. laatst genoemde vereeniging niet lijdelijk aanzien, waarom zij be sloot (zij het dau ook noodgedwon gen en onder protest) toe te treden tot de traantrust. Thans werd ech t-er bedongen, dat geen arbeiders organisatie zou profiteeren in welken vorm aan ook. Kort daarop kwam dé vloot weer stil te liggen en trots de groote inkomsten van den laatsten tijd van den A. N. Z. B., zag deze ver eeniging zich toch spoedig genood zaakt één van haar gesalieerden te ontslaan. Volgens mijne meening, toen reeds uitgesproken, een handig trucje, wat alte spoedig bleek. Kort daarop werd de ontslagene, L. Kelder, aangesteld als vischle- verkeurder der traantrust. De man had n.b. nooit geen lever gezien laat staan gekeurd. Tegen deze aanstelling werd door de N. Z. V. Volharding als lid der traantrust, bij schrijven van 13 Juli 1917 begrijpelijkerwijs bezwaar ge maakt, daar volgens die vereeniging een haar bestrijdende organisaties door de traantrust werd gesubsidi eerd. Op dit schrijven nu kwam het volgende antwoord' binnen waar het hier omgaat en waarmede velgens mijne meening voldoende wordt be vestig!, dat K. zich voor een baantje aan banden liet leggen. ZAANDAM, 31 Juli 1917. Stationsstraat 53. Neder landsche Zeemansvereeniging „Volharding" Mijne Heeren „Naar aanleiding van Uw ge- „acht schrijven diene, dat de heer „Kelder door de Commissie van „beheer van het inkoop bureau „der Traanvereeniging te IJmui- „don, als keurder is aangesteld „nadat deze commissi® zich had „overtuigd, dat genoemde heer „niet meer in öienstrelaties stond „tot d@ Nederlandsche Zeemans „bond, noch een der andere.zee „mansbonden te IJmuiden, en de „heer Kelder genoemde commissie „de verzekering gaf, zich van „propaganda in welken vorm of richtingook de Zeemansbond „betreffende-- te onthouden en zich des verlangd daartoe schriftelijk „te verbinden. „Gezien bovenstaande uiteen „zetting zal het U duidelijk zijn „dat er van de Commissie van „Beheer der TraanvereeDiging te „IJmuiden geen bezwaar bestond „den heer Kelder in onzen dienst „te nemen. Hoogachtend, Voorz., (g.t.) onleesbaar. Naar-ik meen kan de heer Kelder hiermede tevreden zijn. Nu verzoek ik den heer Kelder niet met revolu tionaire zwammerij aan te komen, doch te erkennen of pertiment te ontkennen. Mijn dank voor de plaatsing, Schilling. Cursiveering is van mij. De aanvaring tusschen de Anna en de Noord. De Raad voor de Scheepvaart heeft Zaterdag een onderzoek ingesteld naar de aan varing op de Noordzee op 28 Maart j.l. tusschen den trawllogger de Noord VL. 217, schipper "W. Pronk, vau de firma De Zeeuw Van Raait te Vlaardingen, en den motorschoe ner Anna, kapitein B. A. Visser, van de Maatschappij „Thetis" te Rotterdam. Het eerst werd gehoord schipper Prouk, die mededeelde dat de logger op 27 Maart van Vlaardingen ter visscherij was vertrokken. Op 28 <tfaart was men benoorden Scheve- ningen. Get was voortdurend aan dek gr weest en betrok om 8 uur de wacht. Het weer was goed, de lucht helder, het vuurgezicht door gaaas onbelemmerd. Het schip lag W. ten Z. voor de zijlichten waren brandende. Het ïaklicht brandde niet. Plotseling daagde, twee streken aan bakboords- baeg, de Anna op, die aan een groen icht kenbaar was. Get., die met een matroos de wacht had, stond op den uitkijk. De matroos had het roer. Even na het zien van het groens licht, ont dekte get, een rood licbt. Do Anna was toen op ongeveer 150 meter afstand van den logger verwijderd. Daarna werd gehoord kapitein Visser. Deze verklaarde met een ladingVtukgoedsren op weg te zijn geweest van Rotterdam naar Got henburg. Op 28 Maart was men vertrokken. Op het oogenblik der aanvaring stond de motor stil. Op een desbetreffende vraag van den president zegt get., dat hij volkomen nuchter was. Hij heeft slechts twee glazen port gedronken. Vooris zegt get., dat hij de sein- lantaarns heeft op gehad, niet het heklicht. Ten aaazien van het verdere ver loop der zaak heerschap tusschen de beide getuigen eenige tegenstrij digheden, De bemanning van den logger is na de aanvaring op de Anna overgesprongan en heeft toen in de kajuit koffie gedronken en de stuurman ©en bittertje. Kapitein Visser was over dit bezoek aller minst gesticht en heeft zich uit baloorigheid bedronken. Schipper Pronk heeft zelfs dicht bij IJmuiden toen de Anna een verkeerden koers nam en op het punt stond op het strand te loopen, het commando overgenomen. Volgens dezen ge tuige bekommerde kapitein Visser zich weinig om den gang der zaken, Ook zou men een oogenblik aan dsn grond hebben gezeten. Een matroos van den logger ver klaart, dat de ontvangst op de Anna niets te wsnschen heeft overgelaten De roerganger van de Anna zegt dat de kapitein wel naar drank heeft geroken, maar zeer normaal was, De loods, die aan boord van de Anna was, kan niet met zekerheic verklaren, of men aan den grond had gezéten. De inspecteur van de scheepvaart is van oordeel, dat kapitein Visser zich na de aanvaring niet zoo heeft gedragen, als e®n goed zeeman be taamt. Hij heeffc zich b idronken en bekooit voor dit feit meteenberis ping te worden gestraft. Mr. Rombach, die den kapt. bijstaat acht geen termen voer een berisping aanwezig. Spr. meent, dat schipper Pronk de zaak wel zeer mooi hac voorgesteld. Beide schepen zijn na de aanvaring betrekkelijk gaaf ge bleven. i Een feit is het, dat terwij de bemanning van den logger ijlings haar schip in den steek liet, die van de Anna aan boord is gebleven. Hierna wordt het onderzoek in deze zaak gesloten. De Raad za' later uitspraak doen. Verlaten logger gezien. De schip per van den alhier aangekomen zeil- trawler IJM. 285 Juno rapporteerde op 4 April des avonds zeven uur even bezuiden de gasboei no. 5 in de vrije vaargeul den verlaten zeil- logger V L. 217 De Noord te hsbben aangetroffen. Door de opvarenden van den logger Juno is nog getracht het verlaten vaartuig op sleeptouw te nemen, doch door het invallen van de duisternis werd het bergings werk verhinderd. Zooals de vis sehers mededeelden, was het schip weliswaar beschadigd, doch nog in goeden staat. Oogenschijnlijk maakte het geen water, daar het nog al tamelijk hoog op het water lag. Verhoogde prijs voor .regeerings visch. Door do hooge viscbprij- zen in den vrijen handel in de ver hoogde exploitatiekosten van d8 stoomkustvisschers heeft ook de Rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging besloten de in koopsprijzen van regeeringsschol te verhoogen van f 16 tot f 18 voor gestripte en van f12 80 tot f 15. voor dichte visch per honderd pond De distribntieprijzen blijven f 8.-— voor den groothandelf 10.voor den tusschenhandel en f 14.— voor den kleinhandel. Van de IJmuider Stoomkusttraw- lers kwamen aan den afslafe. J.M. 379 f 2118— 422 met 2163.enf 442. 361 1425.— 362 1735.— 3197. 403 1669.— 411 791.— 410 1467.— 1265 419 1643.— 1160. 311 996.— 1200.— ,103 1334.— 1364.— 375 879.— 940.— 408 1040.— 289.— 345- 1354.— 2864 350 1007.— 725.— 373 3881.— besomming. Beugvisscherij. Van de beugvisscherij kwamen hier binnen de zeiibeugers: Nijverheid VL 159>f5327. Maria Cornelia 174 f4626. Noordster MA 175 f5611. Neliy Johanna 112 met f 5983. en Rust Roest 78 f5000. besomming. Van de IJmuider loggers kwamen sedert de vorise opgave binnen IJM. 308 met f3574.— 422 6115.— 285 3960.— 207 2758.— 307 4236.— 225 2673.— 286 4503.— 298 1582.— 300 2581.— 301 3510.— 368 1005.- 87 766.— 228 2710.— 252 458 246 3106.— 218 497.— 318 1342.— en 209 1699.— besomming. der gemeente Egmond 'aan Zee van 1 t.m. 15 April 1918. Geboorten: Leendert, zoon van Cornells Buis en Engeltje Dekker. Marrigje Johanna, d. v. Willem Schreuder en Neeltje Giavemaker. Aafje, d. v. Hendrik Visser en Knier tje Dekker. Ondertrouwd: Johannes Dek ker en Cornelia Zwart. Hendrik Stam en Grietje Wijker. Overleden: Petronella Visser eehtg6noote van Arie Wijker 40 jaar. Engalteeitus Haiff 3 jaar. Hil legonda de Vrij, 10 weken. Den 30 April a.s. hopen on ze geliefde ouders, en den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in den eeht wer den verbonden. T. REE G. REE IJmuiden, April 1918. De Wetstraat 11. ■jfl Den 27 April a.s. hopen on ze geliefde ouders en hunne, 30 jarige echtvereni ging te herdenken. Hun dankbare kinderen. W. van Nieuwkoop-Druif G. van Nieuwkoop N. Druif en kleinbinderen. Heden overleed te den Haag, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder- en Behuwdmoeder MEVROUW Wed. A. van Ede van der Pais geboren Kramer, in den ouderdom van 78 jaar. J. F. Barentsen—van Ede van der Bals, P. A. Barentsen, Arts. Wpkeroog, 17 April 1918. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Bezoeken alleen na opzegging. Te koop 16 meter in het vierkant met 2 bijbehoorende kruiken. liefst met gebruik van keuken. Adres: Bureau dezer Courant. Heden overleed zacht en kalm in den ouderdom van by na 87 jaar, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd moeder, Grootmoeder en Overgroot moeder MEVROUW C. M. GUDDE—Mees, eerder Weduwe van den heer Th. Hees, Kapt. Intendant O. I. leger. Driehuis, H 27 Velsen, 16 April 1918 J. Gudde, gep. off. Mach. Ie kl. Den Haag J. Wafelbakker—Hees, D. Wafelbakker, gep. Kol. geneesk. dienst, 0.1. leger Kinderen en Kleinkin deren. Rotterdam Mevr. L. van de Winkel Hees en Kinderen. Velseroord M. Scholten—Hees P. Scholten, gep. Kapt. Luit ter Zee, Directeur v. d. Tuchtschool/en Kin deren. Rotterdam Theo Hees. Op uitdrukkelijk verlangen van de overledene, geen bloemen. Te koop een paar aoo goed als nieuwe Adres bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2