ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 256. Woensdag 24 April 1918. 3e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Trompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. fa- Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, oict aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuideN (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. V. C. ROELSE, K<s"»d^traat. Te Velseroord bij H. v. Til burg, Willebrordstr. S5. en bij J. v. Hou wel lagen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va» Meurs, Boekhandel. Officieel. Broodkaarten, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, N(j verheid en Handel bij beschikking van 20 April 1918 No. 63789/36 is ^bepaald dat met ingang van 27 April a.s. de broodkaarten voorloopig geldig zullen zijn voor een tjjdvak van 7 dagen. De bons voor het 47ste tijdvak, het 48ste tijdvak enz. zullen echter recht geven tot koop en verkoop van de belft van de hoeveelheid brood welke daarop is aangegeven. Kinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Firma van Gelder Zonen te Velsen om op het perceel, kadastraal be kend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4010, een stel- en herstelplaats van electrische krachtwerktuigen, trammen, motoren enz. te mogen oprichten, waarin zullen worden ge plaatst 4 electromotoren van respec tievelijk 3, 1, 1 en V, P-K., bene vens verschillende werktuigen, door hen is toegestaan. Velsen, 82 April ;1918. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. WIJNOLDY DANIELS. van M. Vriendjes te Velseroord, om op het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1312, een lompenbergplaats te mogen oprich ten door hen is toegestaan onder voorwaarden, Velsen, 22 April 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Correspondentie. Een groot ingezonden stuk over de gasprijzen en steenkolen moeten wij dan ook laten liggen. Het is o.i. nutteloos werk om drie folio bladzijden op te nemen over de gasprijzen, waaraan toch niet te tornen valt en waaraan de raads leden dan ook niets konden ver anderen. Laat de schrijver nog blij zijn in onze gemeente te wonen, in Zaandam moet men den gaspiijs weer ver- hoogen en zal het muntgas 17Vs cent kosten. REDACTIE. Kinderwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek Owrilie Cmcamniie. Wij hebben vroeger er al eens op gewezen hoe wenschelijk het ware dat men wist op welke avon den er wat te doen was van ver gaderingen, concerten enz. en dat een bureau of een blad daarover aanvragers kon inlichten. Hoe noodig dit is, blijkt b.v. hier uit dat er a.s. Vrijdagavond een concert is ten bate van een Witte Kruisgebouw te Velseroord, een uit voering ten bale van het Sanatori umfonds der Onderofficieren en een openbare vergadering der S.D.A.P. Dit alles te IJmuiden op één avond. Een ieder zal het met ons eens zijn dat alle drie Vereenigingen daardoor schade zullen lijden.- Natuurlijk hebben geen der drie dezen samenloop geweten en gewild. Zij doen elkander dus nu ongewilde concurrentie. De Commissie tot stichting van een Witte Kruisgebouw te Velser oord bestaat nu een jaar. Voor 't eerst geeft zij thans iets te IJmuiden. Het is wel bedroevend voor haar dat Ons Belang denzelfden avond ook weer met een liefdadigheidsuitvoe ring komt, de tweede in 8 dagen tjjd. Hoezeer we Ons Belang succes gunnen, hopen we toch dat men om het Witte Kruisgebouw te Vel seroord zal denken. Dat is een be lang voor onze eigen gemeente. Iedere afdeeling heeft een Wijkge- bouw, alleen Velseroord niet. Het moet den ingezetenen een eer zijn ook Velseroord te helpen. Nog een andere concurrentie heeft ons bevreemd, waarvan we hopen dat die ook ongewild is geweest. Zondag werden in onze gemeente bloempjes verkocht ten bate van een liefdadig doel voor Belgische kinderen. Een doel dat sympathiek is, maar dat nu onaangenaam trof, omdat Maandag de Nederlandsche tuberculose-bloempjes werden ver kocht. Wij vernamen dat men die bloemp jes Zondag te Velseroord heeft aan geboden als tuberculosebloempjes. Als dit waar is, is het geen onge wilde, maar deloyale eoncurrectie. Wij gevoelen veel voor de Belgen, maar wij mogen onze eigen Tuber culoselijders niet vergeten. In ieder geval was de Bloemendag maanden vooïuit op 22 April vastgesteld En daarom doet het zeer vreemd aan dat een dag te voren voor Bel gische kinderen bloempjes werden verkocht. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Dit besluit beteekent een verlies voor onze gemeente. Gedurende de jaren van zijn verblijf alhier heeft de heer Canter Cremers veel voor de V isschershaven en dus in het be lang van IJmuiden gedaan. De ha vens en de hallen werden voortdu rend uitgebreid. Ook voor de Gezondheidscommis sie, waarvan de heer Canters Cremers voorzitter is, beteekent zijn heen gaan een verlies. Voor het diploma A (machinist stoker): J. van Veen, J. G. Bred- dels, J. B. Bruijn, J. P. Levijn. Voor diploma B (machinist): H. Warnaar, Q. Brands, L. Rolloos, P. Hendriks, G. de Ruijter en M. Soeters. die te IJmuiden gemeerd lag, twee bussen verf en een kist met afsluit- doppen van projectielen weggenomen. Tegen ieder der bekl. werd 2 maan den gevangenisstraf gevorderd. Een der visscherlieden werd door de kustwacht medegenomen, doch later weer vrijgelaten. Onder de menschen ging een gerucht, dat een der visscherlieden geraakt was, doch dit is beslist onjuist. VELSEROORD. Een tweetal sprekers zal het woord voeren, terwijl muziek en zang de meéting zullen opluisteren. Wanneer daartoe toestemming wordt verkregen, zal vanaf de stoom- pont een optocht met vaandels en banieren naar het meetingterrein worden gehouden. VELSEN. De bevestiging geschiedt des mor gens door Ds. Eggink. Bij de intrede wordt 's middags een collecte ge houden voor een nieuw orgel in het nieuwe kerkgebouw te Velseroord. Er wordt verwacht, dat, zonder die van Van Splunter mede te rekenen, 'ongeveer 60.000 K.G. ge borgen zal worden. Van Splunter schat zijne hoeveel heid op 1000 1200 H.L., die dus k 70 K.G. nog eene hoeveelheid van 70000 a 84000 K.G. kunnen ople veren. Deze kleiaardappelen zullen echter niet dadelijk gedistribueerd worden, daar er nog pas 5 waggons veen aardappelen zijn aangekomen bij den voorraad, dien men hier nog had en dat is maar goed ook, omdat er wekelijks een kleine 100000 K.G. in onze gemeente noodig zijn, eene hoeveelheid, waarvan velen ver wonderd zullen opzien. Wanneer men zoo dagelijks van die slechte regeeringsaardappelen zit te smullen, dan wordt men ture- luursch bij het lezen van berichten in de courant over groote massa's kleiaardappelen, die in Zeeland en Groningen liggen te bederven. En dat is niet alles de schuld van Posthuma, al wordt er verteld, dat deze taal nog teeken antwoordt op dringende telegrammen van land bouwers, die verzoeken hunne aardappelen weg te laten halen, omdat zij ze niet langer voor bederf kunnen vrijwaren. Hoe redden zij dat dan andere jaren, als zij ze tot den nieuwen oogst bewaren? Dan besteden ze er misschien meer zorg aan, omdat hun eigen beurs er meer bij betrokken ismaar wij dienen toch allen de belangen der gemeen schap te behartigen De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat in de maanden Februari en Maart en, zoo noodig in April van het jaar 1919, een ver gelijkend onderzoek zal plaats neb ben van candidaten voor het diploma van Technisch Ambtenaar van den Rij ks-W aterstaat. Het programma is in 1903 vast gesteld en tegen 5 cents verkrijg baar bij Gehr. Van Kleef te's Hage. De heer Wijnoldy Daniëls was eerst in militairen dienst, doch werd in 1883 benoemd tot inspecteur- titulair van politie te Leeuwarden. In 1884 werd hij bsnoemd tot ont vanger der gemeente Landsmeer, welk ambt hij tot 1888 bekleedde, in welk jaar hij benoemd werd tot gemeente-secretaris van Siiedrecht. In 1893 kwam hij als zoodanig al hier in functie. In deze 25 jaar heeft de secre taris onze gemeente zien groeien. In 1893 telde de gemeente 7621 inwoners. Het personeel der secre tarie bestond uit den ouden heer Steen en een volontair. De secreta rie was toen gevestigd te Santpoort later werd deze naar Velsen over gebracht. Thans telt de gemeente 26.000 inwoners en heeft de secre taris, de bevolkingsagenten, boden en het tijdelijk personeel van het Levensmiddelenbedrijf inbegrepen, een personeel van 45 man onder zich. Daaronder is niet begrepen het personeel der gemeentebedrijfven, als gas- en waterleiding en open bare werken. Ook op particulier gebied heeft de aanstaande jubilaris zich nuttig gemaakt. Vooral voor de afdeeling Velsen van het Witte Kruis, wier voorzitter hij vroeger was, deed hij veel, vooral bij de totstandkoming van het Wijkgebouw (tevens ge bouw voor het Reddingswezen) te IJmuiden. De Duitsche Regeering beloonde hem hiervoor met den Rooden Adelaar van Pruisen. Ook is de heer Daniëls ridder in de orde van Oranje-Nassau. Thans is hij Eerelid der afdeeling Velsen van het Witte Kruis. Voor den militairen dienst heeft onze secretaris altijd liefde behouden. Hjj was vroeger kapitein bij de schutterij te Velsen en kwam later bij de Landstorm-reserve. Als kapi tein is hjj 2 jaren, ,van 1914—1916 IJMUIDER COURANT Ingezonden stukken. De stroom van ingezonden stukken wordt te groot. De lezers moeten bedenken dat we leven in tijden van papier- schaarschte, terwijl het papier zeer duur is. Eu wij kunnen onze cou rant niet alleen vullen met inge zonden stukken. Distributiewet. Wegens over treding der Distributiewet veroor deelde de Haarlemsche rechtbank A. R., groentenhandelaar alhier tot f 30 of 10 dagen. Posterijen. De commies-titulair der Posterijen F. Molenaar wordt met ingang van 16 Juni van 's Gra- venzande naar hier verplaatst. Personalia. De ingenieur der 2e klasse bij den Rijkswaterstaat J. J, Canter Cremers wordt met ingang van 1 November a.s. belast met den dienst in het arrondisse ment Breda en met ingang van den zelfden datum wordt de ingenieur der 3e klasse G. P. Nijhoff belast met het toezicht op het beheer van de Visschershaven alhier. Visscheri)school Machinistencursus, Van den afgeloopen wintercur- sus hebben de volgende heeren het staatsdiploma behaald. Mattendieven. De politie heeft drie opgeschoten jongens aangehou den, die zich hadden schuldig ge maakt aan diefstal van een groote partij matten uit het pakhuis van de firma G. alhier. De truc van Nieuwkamp. Dit zeer bekende en wat meer zegt onover troffen blijspel wordt a.s. Vrijdag opgevoerd in Cycloop door de Haar lemsche tooneelvereeniging „Mr. Jacob van Lennep". „Cycloop" wij voorspellen het, zal weer te klein blijken, temeer, waar de opbrengst voor een zoo sympathiek streven, steun aan het Sanatoriumfonds van de vcreeniging van onderofficieren bedoelt. Diefstallen. J. P. D. en J. M. hadden op 6 Maart van een boot, Vreemde, historie. Naar we ver nemen werden visscherlieden, die Maandagnacht nabij den Noordpier vischten en zich daarbij op het strand bevonden wat verboden is opgeschrikt door losse schoten, die door de kustwacht te Wijk aan Zee als waarschuwing werden afgegeven. Drankbestrijding. De Noord- Hollandsche Propaganda-Commissie van de Algemeene Nederlandsche Geheel Onthouders Bond houdt op Donderdag 9 Mei a.s, (Hemelvaarts dag) een openluchtmeeting op „Vel- serduin" alhier, daartoe welwillend door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden afgestaan. Intrede. Zondagmiddag hoopt de nieuwe predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. J. 0. Helders, welke Velseroord tot standplaats krijgt, zijn intrede te doen. Aardappelen. Van de Regeering is te Velsen bericht gekomen, dat de klei-aardappalen, die tot nu toe door de landbouwers bewaard zijn, in gemeentepakhuizen moeten worden ondergebracht, 'tls daarom, dat men dezer dagen hier zooveel aardappelen ziet vervoeren. Mazelen. Te Velsen heerschen de mazelen in hevige mate. Van de 50 kinderen der bewaarschool bij de kerk bleven er 37 om die reden thuis. Technische ambtenaren. Examen Technisch Ambtenaar van den Rijks- Waterstaat. Jubileum. Onze gemeente secretaris, de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls, hoopt 1 Juni a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig hier in functie trad.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1