FEUILLETON. door O. VOET. Uit de Gemeente. Scheepvaart, Ingezonden YISSCHERIJ. Gemeenteraad. gemobiliseerd geweest. De heer Kostelijk, hoofdcommies, verving hem dien tijd als gemeente-secre taris. In 1916 kreeg de heer Daniels verlof en werd hij benoemd tot Stationseommandant. Hiermede hebben wij 't voor naamste genoemd. Waar de dag van 1 Juni zeker niet onopgemerkt voorbij zal gaan, zullen ook anderen dan wij de verdiensten van den jubilaris zeker in het licht stellen. Héling. In den nacht van 13 en 14 Februari werden ten nadeele van de Noord-Zuidhollandsche Red dingmaatschappij te IJ muiden ont vreemd een carbidlantaarn, een bi nocle, twee dekens en verschillende partijen touw. De drie jeugdige da ders van dezen diefstal verkochten het gestolene, dat volgens verklaring van 'een getuige een gezamelijke waarde van f 900 had voor i 100 aan W. Sch., caféhouder te Velsen, die nu wegens heling van de genoemde goederen terechtstond. Bekl. bekende, naar wij in H. I)bl. lezen, de goederen gekocht te hebben maar zeide, dat hij niet wist dat ze van diefstal afkomstig waren. De jongeDS hadden hem gezegd, dat ze alles gekocht hadden van een chauf feur te Amsterdam. De waarheid van deze verklaring van beklaagde werd door den president in twijfel getrokkende drie jongens, als getuigen gehoord, herinnerden zich niet, iets dergelijks ge zegd te hebben. Wel bleek ter terechtzitting, dat Sch. niet zonder voldoening aan een getuige medegedeeld had dat hij „een mooie panij touw op den kop had getikt" en dat hij het touw, zoodra hij vernam, dat de drie jongens in een café gearresteerd waren, onder een hoop mest had laten verbergen. De Officier wees er in zijn re quisitoir op. dat menschen ais be klaagde er de oorzaak van zijn, dat diefstal voor velen een „aantrekke lijk métier" blijfc. Het bedrag door Sch. voor de goederen betaald, noemde de Ambtenaar een bespot- telijken prijs"; spreker eischte een gevangenisstraf van twee jaar. SANTPOORT. Gunning. De N.V. „Trovato" heeft aan de firma L. H. Rings al hier gegund het bouwen van de pakhuisschuur kantoor eet. op haar aan te leggen boomkweekerij. De heeren Mulder en v. Asionk te Bloe- mendaal treden als architecten op. Vee in de weide. Niettegen staande het gure voorjaarsweer met zijn kouden noordenwind, ziet men hier en daar hier het vee in de weide. Het is wel een bewijs dat de voorraad hooi bij de boeren op gebruikt is. (17) Nadruk verboden. We willen nu een beschrijving geven van de buitenplaatsen, die vroeger in onze gemeente gevonden werden en van die, weike er thans nog zijn. Waar we het al meermalen over Gerrit Oorver en Watervliet hebben gehad, beginnen we met Watervliet Deze was gelegen tusscheD Yelsen en Beverwijk, o.g. ter hoogte van de tegenwoordige Meiklaan, waar voor eenige jaren nog het Calé Watervliet stond, dat toen afbrandde en waar thans eenvoudige nurger- woningen staan. „Prachtiger, kostbaarder, giooter noch voikomener lustplaats zal men nergers (vorstelijke hoven uitgezon derd) immers in dezen oord niet ontmoeten", zegt Brouörius van Nidek in Zegepralen 1 Kennemenand. „Alles is hier even Heerlijk en be koorlijk, van voren heeft deze plaats den Heere-weg, aan de Noordzijde den Schulpweg, van achteien oen Achterweg en dwars door hare plantagiën heen den Kleinen Hout weg voeg hierbij dat de Ladderbeek, tusschen den Duindetweg en de hofstede Duinvliet voortkomende, midden door deze schooae lustplaats heenloopt en het daaruit gereide water dezelve niet alleen bevoch tigt, maar hare kunstrijke fonteinen waterkommen, en vischrijke vijvers ververscht en levendig houdt." Ja, Watervliet moet een heerlijk Duin- en Kruidberg. Na een lange afwezigheid is de familie Cremer weder op haar buitenver blijf teruggekeerd. Roodvonk. Op het dorp doet zich een geval van Roodvonk voor. Handel in bons. Het is te hopen, dat het verkwanselen van schoenen- en klompenbons voor goed de kop in gedrukt wordt. Eenige gevallen kwamen ons ter core zoo doende krijgen de menschen, die hiervoor ia aanmerking wenschen te komen ze soms en degenen, die geen goedkoop schoenwerk en klom pen aoodig hebben, ze wel. Dat wordt er niet mooier op. Het aardige plantsoen naast het station is opgeruimd. Waarom is ons nog onbekend, doch fraaier is het er niet op geworden. DRIEHUIS. Crematies. Zaterdag heeft op Wester veld de crematie van het stoffelijk overschot eener Rotter- damsche dame plaats gehad. Vischafval enz. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del neeft bepaald, dat met ingang van 20 April voor dez9 gemeente in werking treedt zijne beschikking van 13 Februari j.l. waarbij het ver boden is aardappelschillen en andere schillen, groentenafvallen, vischafval bloed- en vleezige slachtafvallen af te levereren aan anderen dan aan het bestuur der gemeente van aflevering of aan hem, die zich le gitimeert, als door dat bestuur te ziju gezonden om vorenbedoelde goedere namens hem in ontvangst te nemen. Besmettelijke ziekten. In de week van 1016 April zijn in deze gemeente 2 gevallen van diphtheri- tis voorgekomen. Verdronken. De gezagvoerder van het Vrijdagavond alhier b'innen- nengekomen Stoomschip „Laura", rapporteert, dat te Christiansund de 17-jarige lichtmatroos van den Heuvel over boord gevallen en ver dronken is. S.S Rijn. Naar we vernemen zal het stoomschip Rijn, dat alhier geruimen tijd heeft opgelegen, bin nenkort weder in de vaart gebracht worden. Het volk is reeds aange monsterd en de benoodigde steen kolen zijn gebunkerd. In de week van 13 tot 20 April werden alhier door de sluizen ge oord zijn geweest. De groote laan gaf toegang tot het huis, een flink eenvoudig gebouw, wit zooals de meeste buitenp.aatsen. Vóór het huis een kunstig-aange- legden tuin, meer fraai en stijf, naar de gewoonte van dien tijd. Hooge hagen met nissen, waarin beelden waren geplaatst, vierkante zuilen enz. In den vijver een fontein en daar rondom een podium met een sierlijke balustrade. Achter het huis bevonden zich de stalles en nevengebouwen, waar van De Leth in zijn prachtwerk een gezicht geeft, benevens nog een gezicht uit het Starrebosch op bet Huis en de twee lanen ter weerszijden daarvan en tenslotte een gezicht over den langen vijver naar het Kabinet. Wel moet de eig.naar van dit verblijf, vol pracht en praai, een groot vermogen hebben gehad. Hij erfde de plaats van zijn twee jaar ouderen brooder Mr. Joan Corver (16881719) en na den dood van diens weduwe betrok hij het land goed, na te voren van 1717 op Waterland buiten geweest te zijn, Gerrit Oorver was o a. Postmees ter van 't Keulsche Postcomptoir en kreeg na de overname der pos terijen door de Staten van Holland in 1751 een jaargeld van f 11115 ais schadeloosstelling. Voorts was hij Meesterknaap der Houtvesterijeu van Gooiland en Brederode, Kolonel der Burgerwacht (1719) en Schepen en Burgemeester van Amsterdam. Voor de heerlijkheid Velsen en Sant poort betaalde hij in 1723 f 25000. Hij werd geschat op een inkomen van f 26000 a f 28000 per jaar en sehutbinnenkomend 2 stoomsche pen en 1 zeilschipuitgaand j2 stoomschepen, 1 motor- en 1 zeil schip. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie WAT IEDER WETEN MOET. Geachte redactie verleen mij, in dien het mogelijk is, nogmaals een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. Hoe ons gemeentebestuur in onze voedselvoorziening voorziet en hoe zij de voorstellen onzer regeering nakomt. Onze regeering wil, dat alle gron den die productief kunnen gemaakt worden, hiervoor benut worden. Ia het blad van 14- April heb ik nogeens onze burgers op de gronden te Veiseroord gewezen maar wal hoor ik nu dat de menschen van Pontius naar Pilatus worden gestuurd het is dan ook niet te verwonderen dat ze er zich niet verder om be kommeren nu ons gemeentebestuur zoo'n schitterend voorbeeld geeft. In Febr. heb ik ons gemeentebe stuur verzocht de gronden desnoods door de gemeentepaarden te laten omploegen en dan tegen een kleine vergoeding aan stukjes uit te geven. Hierop kreeg ik 28 Febr. een ant woord dat mijn schrijven niet in behandeling kon komen daar het niet op gezegeld papier was en dat er reeds onderhandeld werd over den aankoop van pootaardappelen. Maar wat helpt het de menschen of ze pootaardappelen hebben en geen land Er zijn er, die pootaardappelen hebben genomen, op de risico of geen land. Je breekt in onze gemeente je nek over de verschillende commies- sies maar van uitwerken ziet men niet veel. Het gaat hier ais het spreek woord zegt „Ze drinken een glas Maar laten de zaak zoo ze was". Treurig is het evenwel als ons volk de dupe hiervan wordt. Wanneer er dan ook ter èeniger- tijd ongeregeldheden voorkomen, weten onze ingezetenen wie hier aansprakelijk voor zijn. We iezen van den on vruchtbaren vijgeboom die nutteloos de aarde besloeg, maar zouden er ook niet van zulke nutteiooze vijgeboomen in onze gemeente zijn J. VASTENHOUW, IJmuiderstraatweg 61, Veiseroord. Zeevisch. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedsel- hield in 1742 7 dienstboden, koets en 4 paarden. Hij stier f hier op zijn buitenplaats 10 October 1756, dus 66 jaar oud. Over de familie van Gerrit Cor ver lezen wij in Elias, „De Vroed schap van Amsterdam": Op 15 Juni 1764 is de Hoogad. Geb. Groot Achtb. Heer Nicoiaas Geeivinck, Heere van Castricum, Oud-Burgemeester ea Raad dezer Stad, na een lang durige indispositie in de borst, in den ouderdom van 57 jaar overleden. Hij was een zeer verstandig en doorzichtig man, die wel had ge- meriteert ten nutte van deze stad en 't land, door haar meermalen als Burgemeester te regeeren; laat zijn derde vrouw als weduwe na, die een eenige dochter ia van den zaligen Burgemeester Gerrit Oorver Hoogstoffelijker memorie, waarbij hij eenige kinders heef? Op 23 Januari 1743 is de WelEd. Heer Mr. Nicoiaas Geeivinck, sche pen dezer stad en toen ontvanger, getrouwd met vrouwe Hester Elisa beth Hoofc (een dochter van Burge meester Mr. Gerrit Hooft) weduwe van den heer Meulenaar, wordende voor de schoonste vrouw van fat soen gedebiteert, die men kent. Op 24 Februari 1756 is de Weled. Geb. Heer Mr. Lieve Geeivinck (zoon vau Nicoiaas) getrouwd met de Welad. Geb. Jonkvrouwe Has selaar, tweede dochter van den Presid. Regeerend Burgemeester Mr. G. N. Hasselaar, zijnde dit huwelijk met de alleruiterste pracht en statie volgens eiseh en eigenschap van hun Welgeb. Hooger Geboorte lui sterrijk gevierd en voltrokken in de Nieuwe Kerk. voorziening meldt ten aanzien van de voedselvoorziening o.m. Zelfs wanneer er op dit oogenbiik een goeae overeenkomst ware met de oorlogvoerende mogendheden, zou toch het mijnengevaar de diep- zeevisscherij beletten. Op dit oogen biik kan alleen de kustvisscherij plaats vinden, en deze wordt tot de Terschellingerbank ook druk beoe fend. Niet alleen botters, schokkers en zeilloggers maar ook 60 a 70 Sleepboottrawlers doen daaraan me de en brengen nog flinke kwanta visch, vooral schol, aan. Alle visch die voor de distributie geschikt is, wordt nu in ontvangst gonomente Zoutkamp, Paesens, en Wieringen, Hariingen, Nieuwediep, IJmuiden, Seheveningen, Vlaardingen, Rotter dam en Vlissingen en vandaar uit aan de gemeentebesturen geleverd. Deze distributie op zichzelve loopt nog altijd heel goed, maar is na tuurlijk afhankelijk van den aanvoer. Daarnevens is er nog de vrije visch, die echter schaarsch en duur is. Daaraan is niet veel te doen. Wanneer op deze visch maximum prijzen worden gesteld, wat op zichzelf bij de verscheidenheid niet zoo heel gemakkelijk zou zijn, zou den toch die prijzen niet laag kunnen worden gesteld omdat de exploitatie kosten voor de zeevisscherij op schrikbarende wijze stijgen. Bij lage prijzen zou de visseherij zektrniet beoefend worden zóó intens, als thans, de omstandigheden in aanmer king genomen nog geschiedt. Ook zou er dan stellig niets komen van het voornemen der trawlreeders om met kleine stoomtrawlers mede do kust visscherij te gaan beoefenen. Wan neer dit geschiedt, zal daardoor de distributie zeker flink worden ge baat omdat de trawlers veel schol kunnen aanbrengen. In het algemeen is het trouwens goed zich niet te groote illusies .te maken over de zeevisscherij als bron voor volks voeding. Wanneer in normale om standigheden onze geheels visschers- vloot vaart, kan de geheele vangst op 80 a 100 millioen K.G. par jaar worden begroot. Het spreekt vanself dat, nu de diepzeevisscherij onmo gelijk is, in de verte een dergelijk cijfer niet kan worden bereikt. In de afgeloopen maand werd, de Zuiderzeeharing (een tijdelijk artikel) niet meegerekend, OBgeveer 1 mil lioen K.G. visch gedistribueerd. Distributie van Regeeringsvisch. De vereeniging van Ree ders van visschersvaartuigen, de Zeevischvereeniging en de Kamer van Koophandel hebben bij den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel adhaesie-adressen ingezon den, met het verzoek van de IJmui- der Vischandeivereeniging om de distributie van Regeeringsvisch weder'in handen te stellen van de Burgemeester Hasselaer bewoonde de buiter plaats Wester hout, dichtbij Watervliet. Het is wel merkwaardig, dat we zoo weinig weten van den eem'gen kleinzoon van Oorver, Gerrit Corver Hooft, dié eerst ia 1807, blijkbaar kinderloos, is gestorven. Wie Watervliet gebouwd heeft, is ons niet bekend. Joan Corver kocht het in 1717 van Mr. Joachim Rendorp van Marquette voor f 50.000, Mr. Joan Corver was postmeester van het Antwerpsche Postcomptoir en schepen van Amsterdam. Of schoon hij slechts 31 jaar werd, had hij reeds zijn tweede vrouw, Sara Maria Trip, met wie hij het Corvershofje op de N. Heerengracht te Amsterdam gesticht heefc. Joan Corver ligt begraven in de Her vormde Kerk te Beverwijk, waar ook het geslachtswapen der Corvers hangt, zijnde een blauw veld, beladen met drie korven van goud. Een overblijfsel van het eens zoo schoone landgoed is de z.g. koepel van Corver. Waar vroeger de Am- sterdamsche patriciërs wandelden in de lommerrijke lanen, staan nu arbeiderswoningen en bevinden zich de houtparken der papierfabriek. Thans ontwikkelt zich de industrie op de plaats, waar eens Watervliet stond. Alleen de naam is gebleven en de herinnering aan de vroegere pracht en glorie, waarvan G. Tijsens eens zong Daar is Heer Corvers plaats, het heerlijk [Watervliet, Waarop hij vaak zijn lust en landvermaak [geniet, Holl. Accadia. IJmuider Vischh andelaren, die op het Binnenland werken. Proeftocht. Donderdag 18 April werd een goedgeslaagden proeftocht gehouden met de „Derika VII" van de reederij M. B. Osendarp te IJmui den. Het schip werd bij de firma Boot te Leiderdorp gebouwd, de machine-installatie bij de Machine fabriek „Jaffa" te Utrecht. Het schip zal te Vlaardingen worden gereed gemaakt voor de visseherij, evenals de „Derika VIII" en van daar uit ter visseherij gaan. Visch. Het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland heefc zich in verband met het nijpend voedings gebrek, tot den Minister van Land bouw gewend met een adres, waar in wordt verzocht dat de regeering het risico, dat de visseherssehepen loopen wanneer zij verder dan 7 K. M. uit de kust gaan, voor haar rekening zal nemen en dat grooter hoeveelheden visch tegen regeerings- pjijs zullen worden beschikbaar ge steld. Verhoogde prijs voor regeerings visch. Door de hooge vischprij- zen in den vrijen handel en de ver hoogde exploitatiekosten van de stoomkustvisschers heeft ook de Rijkscommissie van toezicht op de Zeevischvereeniging besloten de in koop prijzen van regeeringsschol te verhoogen van f16.— tot f 18. voor gestripte en van f 12.80 to f 15.voor dichte visch per hon derd pond. De distributieprijzen blij ven f8.voor den groothandel, f 10.tusschenhandel en f 14. voor den kleinhandel. Vergadering van Dinsdag 9 April 1918 Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer van der Steen. De Voorzitter zeg dat een verzoek is ingekomen van deleden Blom, Brink, Sluiters en Bosman om een geheime vergadering te be leggen, tereinde een zaak van open bare werken te bespreken. Daar wethouder Vermeulen iets later komt stelt de Voorzitter voor zijn komst af te wachten. Het voorstel tot aanvulling der verordeningen op de gasleveringen de waterlevering in verband met vorderingen op naar elders verhuis de debiteuren wordt goedgekeurd. De heer Brink ontwikkelt be zwaren tegen het voorstel tot aan wijzing van onderwijzers voor het geven van lessen buiten de gewone schooluren. Spreker vindt het een bevoorrechting van sommige onder wijzers. De heer van T u y 1 i was deze Bij 't groen der heiningen en steil opgaande [boomen. Maar, ben ik onverziens hier aan den Nijl [gekomen? En zie ik voor mijn oog de Pyramides, daar Hij moedig roem op draagt en zooveel dui- [zend jaar Reeds heeft gedragen? Reen, maar ik [zie die herleven Op Watervliet, om het nog meer sier te [geven. Als Velzens wakkre Heer, die aan den [Amstelstroom He schaal van Themis voerd, om 't kwaad- [doen in den toom Te houden, of naar eisch van 't wettig [recht te straffen, Zij hier wil van zp'n zorg een weinig [rust verschaffen. Roem vrij, o Watervliet, op uw geluk [en eer, Dat gij de rustplaats zpt van Yelzens [wakkren Heer, Die 't burgerrecht heet met het krijgs- [recht saam te paren, Wijl hp als Kolonel voor Mavors'oorlogs scharen En weer als schepen voor zijn burgers [zorgt en waakt. Men heeft met recht de speer op uwe [kruin gemaakt, O, Lusthuis! want de roem van Corver [kan onze aarde Geenszins omvatten, neen, die vliegt in [glans en waarde Zoo wijd den hemel door, als Eebus' dag- [licht straalt, Gelijk dit lusthof steeds met schoonen [luister praalt In welk een stand ik hoop dat het altijd [zal bloeien En met Heer Corvers naam in eer en aanzien groeien. Zoo blijft ge, o Watervliet in eeuwigheid [vermaard, Zoo lang de Batavier den schoot der zee [bevaard, Of zijne wimpels doet langs alle stranden [zweven, Zoo lang zal Watervliet in eer en glorie [leven. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2