Asthma VFRSCHE STOOFPHLIBG Witte Kruisgebouw te Velseroord. EEN MÖTÖB, „Asthmatikal". Commissie tot stichting van een Ingezonden. Uit de Gemeente. Totaal Uit de Provincie. ORGELBESPELING net Dagmeisje. nette Dienstbode v.o.v. Advertenties. FRANSISCUS, Dankbetuiging, 1800 M. Staaldraad 2 kamergaslampen Singer-n aaimachine een eikenbout Buffet 2de hands A aaimachine xit- en slaapkamer zit- en slaapkamer Dank betuig in Hotel- C&fé-Kestaurant. Net gemeubil. kamers Net kosthuis TE 1CÖ0P Eiken- en Beukenhout. Eiken en Beuken, takkenbossen „ZAANLAND" meening ook eerst toegedaan, maar waar deze regeling in het leerplan is opgenomen, zal spreker voor stemmen. De heer Bosman vraagt of het juist is, wat spreker werd meege deeld, n.l. of er onderwijzers zijn, die geen orde voor de klas kunnen houden en of de daarom gepasseerd zullen worden. De heer Schilling vindt het verkapte privaatlessen voor meer- gegoeden. De heer Landeweerd zegt dat de heeren die zaak voor een deel verkeerd zien. De heer Brink: Jawel. De heer Landeweerd zegt dat hij ook vroeger voor betaling van overuren is geweest en vóór dit voorstel heeft gestemd. Spreker zegt dat deze zaak nogal onrust heeft gewekt, maar spreker zegt nogal autoriteiten te hebben die aan zijn zijde staan, b.v. het Hoofd bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers en een door de afd. Kennemerland van dien Bond be noemde commissie. Maar als de raad bepaald dat het geen overuren zijn, is de zaak daarmee af. De heer Netscher zegt het best te begrijpen dat deze zaak nog eens in den raad komt. Spreker zegt de heer van Tuyll echter op een verkeerd motief voorstemt, om dat het leerplan er niets mede te maken heeft. Spreker zegt voorts dat hij in dezen de collegialiteit dei- onderwijzers niet begrijpt. Het ge beurt ook dat het onderwijs in de nuttigs handwerken buiten de ge wone schooluren wordt gegeven Spreker is tegen het voorstel om dat de heele kwestie afhangt van het hoofd der school. Deze stelt het lesrooster vast. De heer Landeweerd verde digt het voorstel nog eens. Spreker zegt dat het hoofd het lesrooster vaststelt zoodanig, dat in de uren zooveel mogelijk resultaten worden verkregen. Spreker gelooft niet dat het de bedoeling is van het hoofd, sommige onderwijzers een voordeel te verschaffen. Met privaatlessen zouden zij meer verdienen. Wat hier voorgesteld wordt komt de school ten goede en wat de resultaten dei- school betreft, deze kunnen wij met alle Mulo-scholen in het land ver gelijken. Verschillende beeren komen nog eens met bezwaren. De heer Landeweerd zegt op een vraag van den heer Dalmeijer om de zaak nog eens aan te houden en te doen onderzoeken of wijziging van het lesrooster mogelijk is dat nu een beslissing dient genomen. Spreker zegt dat, als de raad besluit tot schoolvergaderingen, men daar wijziging van het lesrooster zou kunnen bespreken. Aan den heer Bosman antwoordt spreker dat bij B. en W. nimmer klachten over de onbevoegdheid van een onderwijzer zijn ingekomen. De heer Vermeulen zegt dat als spreker gezegd zou hebben over de ouderwijzers, hun gemeenschaps zin en liefde tot het kind, wat de heer Brink dezen avond heeft ge zegd, men in De Gids en andere bladen daar wat over zou hooren. Spreker verdedigt het voorstel en wijst ook op de gunstige resultaten van het onderwijs aan school A. Het voorstel.van den heer Dal- me ij er om het punt aan te hou den wordt verworpen met 7—9 stemmen. Vóór de heeren Brink, Schilling, Sluiters, Dalmeijer, Voo- ren, en Blom. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 79 stemmen. Te gen de heeren Netscher. Huijg, Bos man, Vooren, Schilling, Blom, Hand- graaf, Brink en Schuitenmaker. De heer Landeweerd licht het voorstel tot verhooging van het crediet voor school voeding en klee ding voor 1918 toe. Spreker acht, waar reeds veel is ujtgegeven, het gewenscht dat aan het advies van den schoolarts wordt gevolg gegeven. De heer Sluiters hoopt dat men niet te streng zal zijn, Als naast een kind, dat wel schoolvoeding krijgt, er een zit, dat ook hongerig is, is het sneu dit af te wijzen. De heer Schilling wil den schoolarts geheel uitschakelen. Deze kan toch niet constateeren of een kind al of niet honger heeft. De heer H and gr a af wil gaarne een booger crediet toestaan, maar 'tis de vraag of het eten dezen zomer nog aan de schoolkinderen verstrekt zal kunnen worden. Spreker is er dezen dag voor naar den Haag geweest. Maar vooral met vet of boter zullen zich moei lijkheden voordoen. Het hoogere crediet wordt toe gestaan. De raad gaat thans in geheime zitting. De Voorzitter wijst er op, dat nog slechts twee punten zijn afgedaan en de geheele agenda nog te behandelen blijft. Te ruim vier uur wordt de ver gadering heropend. Het voorstel van den heer van der Steen inzake het verleenen van eene gratificatie aan het onderwij zend personeel aan bijzondere scho len wordt aangehouden. In behandeling komt de vaststel ling reglement voor de schoolver gaderingen. De heer Landeweerd zegt dat eerst den laatsten tijd de wensch naar het houden van schoolverga deringen zeer algemeen is geworden. De Bond van Nederl. Onderwijzers heeft in dezen nog al luid de spreek trompet gevoerd, maar ook de Unie van Chr. onderwijzers en onder wijzeressen heefc zich voor de schoolvergaderingen uitgesproken. In tal van gemeenten zijn de ver plichte schoolvergaderingen inge voerd en de tijd is aangebroken, dat ze ook in onze gemeente gehouden zullen worden. Spreker wijst op enkele verschillen, b.v. tegen artikel 9 en art. 2 heeft men bezwaren. (Wordt vervolgd). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Mag ik het gezwam van den heer Seailling terzijde latende, als niet ter zake dienende, en dat laten voor het is, n.l. sociaal democrati sche grootschreeuwerij U nogmaals om eenige plaatsruimte v. rzoeken? Om niet teveel van Uw gastvrij beid te verlangen, zal ik mij alleen bepalen tot een bespreking omtrent de kwestie waarover het tusschen mij en den heer Schilling gaat. De kern van ons geschil was en is dat nog, dat ik mij terwille van een baantje aan de Traanvereeniging in en buiten mijn dienst aan ban den zou hebben laten leggen. Ik noo- digde den heer Schilling beleefd doch dringend uit, dat beweren zwart op wit waar te maken en zulks met bewijzen te staven. Het doet mij waarlijk een groot genoegen, dat de heer Schilling die beleefde uitnoodiging nu eens niet in den wind heeft geslagen, doch met esn sphrijven aankomt, onder teekend door den Voorzitter der Traanvereeniging, waaruit inderdaad te lezen, wat de heer Schilling ervan maakte, al zal het ieder onbevooroordeeld lezer direct zijn opgevallen, dat het wel een beetje te ver gezocht was. Maar Schwamrn darüber, Die kleine vergissing kan ik den heer Schil ling wel vergeven. Ik kan nu op mijn beurt aan een vriendelijk ver zoek van den heer Schilling voldoen, en hem pertinent de verzekering geven, dat mij het beslaan van een dergeiijken brief tot dusver onbe kend was, en dat ik nooit en te nimmer aan de commissie van be heer der Traanvereeniging de ver zekering g ifmij van propaganda in welken vorm of richtingook de Zeemansnond betreffendeteonthou den. Het tegendeel is hiervan waar. Echter niet de commissie van be heer der Traanvereeniging of de Voorzitter, die den afgedrukten brief onderteekende, hebben met mij over de onderhavige kwestie ge sproken, maar de Inspecteur der Traanvereeniging, de heer Hoxel, is naar mij toegekomen, en heefc mij gevraagd, of ik een dergelijke verklaring wilde teekenen, omdat „Volharding" bezwaar had gemaakt tegen mijn aanstellingen waarover v. d. Steen, als vertegenwoordiger der Christ. Zeemansvereeniging in de Traanvereeniging, Brautigam daarover nogal de les had gelezen. Ik heb zulks pertinent geweigerd, omdat ik mijzelf daarvoor te goed ken. Ik weet, dat het nakomen van dergelijke belofte voor mij een natuurlijke onmogelijkheid is. Geluk kig staan er voor mij een paar sterk sprekende feiten, die duidelijk aan- toonen dat er getracht wordt mij de dupe te laten worden, van lage, gemeene intriges. En die feiten zijn, dat wel nie mand, die mij een beetje van nabij kent, mij voor zóó stom zal aan. zien, dat ik den heer Schilling zou tarten met bewijzen te komen, als ik wist, dat hij die bewijzen kon krijgen. Bovendien heb ik niet al leen zoolang ik in dienst van de Traanvereeniging ben, meermalen artikelen geschreven voor onze pers waarin mijn politieke en maatschap pelijke overtuiging naar voren kwam, en die ik met mijn naam ondertee kende maar heb ik ook een keer of tien in openbare vergaderingen .het woord gevoerd, wat Schilling toch ook niet onbekend zal zijn, aangezien ook hier ter plaatse dat feit door den omroeper bekend ge maakt werd, en Schilling toch de verslagen van die vergaderingen in de pers wel zal hebben gelezen. Dat ik niet meer naar buiten uit ben opgetreden, zooals vroeger mijn gewoonte was, ligt voor het groot ste gedeelte aan het slechte trein en- verkeer, waardoor ik genoodzaakt werd, voor uitnoodigiugen te be danken. Ik kan nu volstaan, met in het algemeen deze voor de hand liggen de conclusie te releveeren le Dat het pertinent niet waar is, dat ik de gewraakte belof te heb gegeven 2e dat mijn houding tijdens mijn in dienst zijn bij do Traanver eeniging er ook voor getuigt, dat ik die belofte niet ton heb ben gegeven 3e dat ik bereid ben, indien de heer Schilling dat wil, om in overleg met hem een onpartijdige com missie te benoemen, die de waarheid zal onderzoeken en daarna publiceeren. Met beleefde dank voor de piaat- L. KELDER, thans de discussie. REDACTIE. Wij sluiten De Emmabloem. Da verkoop van de Emmabloem in onze gemeente heeft opgebiacht: te IJmuiden V eiseroord Veisen W ijkeroog Santpoort 143.787, 39.72 38.03V, 35 20 99.887,v f 356.127, Ambachtschool. Bij suppletoire begrooting is door den Minister van Binnenlandsche Zaken alsnog een bedrag van f 12800 aangevraagd als subsidie voor de Vereeniging, die zich ten dosi stelt te Veisen een Ambachtschool te stichten. Goed nieuws dus. F. Couperin. G. Dethier. Alex, Guilmant. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 25 April 1918 des namiddags van 23 uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Toeoata, Adagio et Fuga C gr.t. J. S. Bach. 2. Soeur Monique 3 Aria 4. Vierde Sonate Allegro Assai, Andante. Menuetto. Finale, ESMOND AAN ZEE. De jaarvergadering van het Oud- Katholiek Ondersteuningsfonds zal op 14 Mei te Egmond aan Zee wor den gehouden, Zendings feest. De Regelings commissie voor het Prov. N.-Holl. Zendingsfeest, 20 Juni a.s. op Wild hoef te Bloemendaal te houden, be staat uit Mej. G. Baart-de Boer, IJmuiden, Ds. H. J. Heynes, Lands meer, Ds. J. A. van Leeuwen, Bloemendaal, Ds. J. W. P. le Roy te Sloterdijk en W. Man in 't veld te Edam. won Schoten I met 1o van Volks weerbaarheid I. Het kampioenschap le klasse H. V. B. won Kinheim II met 2—1 van Haarlem III. KEGELEN. Kennemer Kegelbond. Zaterdag en Zondag is de wedstrijd van den Kennemer Kegelbond te Veisen in Hotel De Prins vervolgd. In den kampioeawedstrijd is de heer van Holst van Bloemendaal de hoogste werper. In drie seriën heeft hij be haald 193 punten. De uitslag van den Vrije-baanwed strijd is als volgt J. v. Splunter, Veisen 40 38 le pr. H. Vetb, Bloemendaal 39 39 38 2e J. Tabois, Veisen 39 39 37 3e W. v,Heijst, Veisen 39 39 31 4e C. de Liefde, Veisen 39 87 36 5e L. J. v.'t Kaar, Veisen 38 36 36 63,, D.Walter,Bloemend. 38 32 7e Dr. H. Heslinga, Veis. 38 31 26 8e Ia den kampioenwedstrijd was heden hoogste werper do heer J. E. Mulder met 74 houten. De stand van den korps wedstrijd is na 3 ontmoetingen nu aldus: 259X313X272 tot. 844 Terstondgevraagd AdresMevr. Roelse. Wegens teleurstelling terstond gevraagd voor dag en nacht. Adres Mevr, Tusenius Rijksweg 68. Te koop een sterke Wflrkmansfiets met beste banden voor f27.50 en een Promenadewagen dito f 17.50. Bureau van dit blad. Veisen D.O.K. te Bloemend. Alle negen te IJmuid' Weyman te Santp 236X296X233 237X261X253 307X261X232 250X266X269 Beverwijk Exelsior Veisen Bloemend. V.O.G. Bloemend. 247X217X273 275X222X215 186X191X170 807 785 765 751 737 712 547 Geboren: zoon van J. G. Hofmaan en E. H. Hofmann-de Busser. Velseroord, 21 April 1918. Ondergeteekenden betuigen hunnen wei- geineenden dank aan allen, die tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden verloofde en a s. schoonzoon en zwager ALBERT VAN RIESSEN blijken van belangstelling gaven, J. van Rijk. J. van Rijk. M. van Rijk-Poldervaart. E. van R(jk en Verloofde. IJmuiden. April 1918. Te koop TWEE LANCASTERGORDIJNEN (wit), 2 M. lang 1 M. breed, compleet met rol, zoo goed als nieuw. Te bevragen bfi J. van Houwelingen, Boekh., Velseroord. Te koop (verschillende dikte) en AdresKanaalstraat 36rood, IJmuiden. Te koop een goed onderhouden tegen spotprijs. J. v. d. Berg, 2de Zee straat 8. Te koop gevraagd niet te groot. Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een goed onderhouden Br. no. 551 met prijsopgaaf aan het bureau van dit blad. Te koop I1/» P.K. en een Godinfornuis. P. van der Laan, Bloemstraat. Heer vraagt te IJmuiden. Brieven met prijsopgaaf voor ontbijt en luneb te richten aan liet bureau dezer courant onder letter X. Een nette gemeubileerde aangeboden. Adres te vernemen aan het bur. van dit blad. g- Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelfiken dank aan Mej. de Jongh Meurs, verloskundige te Velseroord voor de zorg zame behandeling bij de geboorte van hun dochter BETJE. A. J. TROMP en Echtgenoote. Velseroord, 19 April 1918. Wegens familie-omstandigheden zoo spoedig mogelijk ter overname aangeboden eerqdruk beklant op een der beste standen van IJmuiden. Groote hoeveelheid sterke drank kan mede worden overgenomen. Brieven franco onder no. 552 aan het bureau van dit blad. gezocht, met gebruik van keuken. Brieven R 26 adv. bur. P. P. C. Roelse. voor eenige nette personen aangeboden met huiselijk verkeer. Adres bureau van dit blad. Gezocht 2 slaaptaniB en 1 zittaisr, mj- tmxl 1 slaap- ei 1 zift*. Brieven onder letter W.Z. aan boekhandel S. van Dorp, IJmuiden. SPOKÏ. VOETBAL. Kinheim. Van 11.30 tot 12.30 uur R. C, H. II tegen V. V. H. II gewonnen door R. C. H. met 2 tegen 0. Scheidsrechter was de heer J. van Gemerden. Wegens het niet opkomen van W, F. C. III won Kinheim III met 5—0. Onder scheidsrechter H. J. van Toj Heeren IMers ea naar maat gekloofd honderd vijftig duizend kilogram droog Dit zijn de baste houtsoorten voor gebruik, en duizend zware vierkant opgemaakte voor vuur te maken, alles voor directe levering. aanbevelend l. de Beurs, TELEF. INTERCOMMUNAAL 95. Bianmtsti*. C S4s SJmuid«**. Het eenig afdoend middel tegen deze kwaal is liet nieuwe wettig gedeponeerde middel Verkrijgbaar bij goede drogisten en direct van het Hoofddepöt 2e Schansstraat 42, Telefoon 12034, Rotterdam, waar tevens in lichtingen gratis te verkrijgen zijn. N. V. Exploitatie Maatschappij IJMUIDEN. fievoie Jaariflbdke Aïff. Tergaflerini van Aandeelhouders, op Dinsdag 30 April 1918, des namiddags 27» uur m het Sociëteits gebouw „Onderling Genoegen" te Zaandijk. De Ageada ligt ter visie ten kan tore der Vennootschap te IJmuiden. H. H. Aandeelhouders, die de ver gadering wenschen bij te wonen, moeten tegen ontvangstbewijs vóór 27 April hunne aandeelen deponesren ten kantore der Haarlemsche Bank- vereenigiug te IJmuiden. Vanaf Donderdag 25 April dagelijks voorhanden bij P» G» BALM Spaarndamsche Vischwinkel Willemsplein 19, IJmuiden. Men bezoeke het CONCERT, door IJmuidens Mannenkoor, de Kunstkring en Dr. A. v. d. Horst (viool) VRIJDAGAVOND a.s. in het Gebouw voor Chr. Belangen te geven. Aanvang 8 uur. Verplichte programma's a 50 cent bij de boekhandelaren en 's avonds aan de zaal.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3