ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 's Bis Directe BbMsp. No. 258. Woensdag 1 Mei 1918, 3e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenlapd f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag, ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIÉN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeoütracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r I ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m, Tot plaatsing van advertentiën van bulten de gemeente VELSEN in dit blad h uitsluitend, gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMÜIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend versoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, as 1st aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuid&iB (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f» C. ROELSE, KgiassaSsÊrgssst. Te Velseroord bij H. v. Til burg, WiliebrorsSstr. S3, ea bij J. v. Hoisweli^gcu, Trompstraat Velssroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlam» L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P9 v&p Meurs, BoeMsaadeL Officieel. Militie. Zitting van den Ecuringsraad. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie lichting 1919 dezer gemeen te zitting zal houden te Velseroord in de Burgeravondschool op de na volgende dagen, telkens des voorm. ten 9 ure 13 Mei 1918 voor de Alph. Reg. nos. 1 t/m 55 14 Mei 1918 voor de Alph. Reg. nos. 56 t/m 110; 15 Mei 1918 voor de Alph. Reg. nos 111 t/m 165; 16 Mei 1918 voor de overigen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de betrekke lijke publicatiën op de verschillende aanplakborden in de gemeente. Velsen, den 24 April 1918. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Militie* Voorkeur omtrent de Inleving. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de dienstplichti gen der lichting 1919 hun wensehen met betrekking tot de inlg ving als nog vóór 9 Juni e. k. kunnen ken baar maken bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de mili tie zijn ingeschreven. Wie zich opgeeft voor de zeemilitie kan bovendien opgeven, wanneer hij het liefst zou worden ingelijfd, in Augustus 1918, in November 1918 of in Februari 1919. Velsen, 25 April 1918. De burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Waarschuwing, De Burgemeester van Velsen waarschuwt de ingeschrevenen voor de militie en voor den landstorm. zich er voor wachten, zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om v.oor den dienst afge keurd te worden, omdat, indien zij inderdaad ongeschikt zijn, de afkeu ring ook zonder de tusschenkomst van die personen zou plaatshebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende: Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren wordt gestraft le. hijdie zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2e. hijdie een ander op diens versoek opzettelijk voor dien dienst on geschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heefticordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Velsen, 25 April 1918. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. Tsélt van Voedingsgewassen. De Burgemeester van Velsen ves tigt de aandacht van alle land- gebruikers met nadruk op het navolgende Het is den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gebleken, dat sommige groote en meerdere kleine landgebruikers, die zeer goed aard appelen, bruine boonen, groenten en dergelijke gewassen voor eigen gebruik kunnen verbouwen, zich daarvan onthouden in de verwach ting, dat zij deze artikelen goed- kooper en gemakkelijker uit de distributie zullen kunnen betrekken. Het is duidelijk dat zij, die aldus handelen, irr hun plicht te kort schieten. Daarom zullen dergelijke personen voor de artikelendie zij zelf kunnen verbouwenvan de dis tributie worden buitengesloten. Dit geldt niet alleen voor de per sonen, die gewoon waren zelf voe dingsgewassen te telen, doch ook voor hen, die daartoe in de gelegen heid zijn. De landgebruikers, die geen bouw land doch wel grasland hebben, zullen van deze verplichting niet worden vrijgesteld, waar zij een gedeelte van hun grasland kunnen scheuren ot omspitten. In deze gemeente is ingesteld een gemeentelijke commissie van advies, die den Burgemeester zal hebben voor te lichten omtrent de samenstelling van een lijst van hen, die geacht moeten worden wel voe dingsgewassen te kunnen verbou wen. In geval van misgewas of andere bijzondere redenen kan aan deze commissie worden verzocht de bedoelde voedingsmiddelen alsnog van de gemeentelijke distributie te mogen betrekken. Binnen enkele dagen zal aan iederen landgebruiker worden bericht welke voedingsgewassen hij gere kend wordt zelf te kunnen telen. Aan het Levensmiddelenbedrijf kan voor Donderdag 2 Mei a.s. opgaaf worden gedaan van verlangde hoe veelheden pootgoed en zaaizaad. De Commissie zal dan voor aan schaffing voor gemeenschappelijke rekening zorg dragen. De Commissie van advies is samen gesteld als volgt: Voorzitter: J. P. Handgraaf. Secretaris: W. Wiebenga. Leden: W. baron van Tuyll van Serooskerken, H. van der Kolk, en C. Prins. Op ieder wordt een dringend beroep gedaan zooveel mogelijk in het belang van onze volksvoeding iverkzaam le zijn. Kostelcoze Inenting te Wijkoroog, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Zaterdag den 4 Mei a.s., des namiddags te 1 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Eostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d Openb. Schooi G te Wijkeroog aanmelden. 'Voor eene juiste vermelding in as vaecinebewiizen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, den 25 April 1918, Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Kinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de firma G. Hoek en Zenen te IJ muiden om op het perceel, kada straal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie H No. 364 gelegen aan de Middenhaven- straaf, een machineherstelplaats en scheepssmederij te mogen oprichten waarin zal worden geplaatst een electromotor van 15 P.K. tot het drijven van verschillende werktuigen, door hen is toegestaan. Velsen, 22 ipril 1918. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. WIJNOLDY DANIËLS. De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat de Kohie ren Nos. 2 en 3 der Personeele Belas ting over het dienstjaar 1918, invor derbaar verklaard op den 26 April 1918, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daaiop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 30 April 1918. De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. de bij zijne beschikking van 29 Fe bruari 1918, no. 12591 Afdeeling Crisiszakefi, bureau Nijverheid vast gestelde maximumprijzen van ijzer en staal. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel bij beechikking van 10 April j.l. wijziging is gebracht in Ra&dsoverzleht. We zijn eenigen tijd verlost ge weest van de geheime vergaderingen van den raad, maar 't schijnt nu weer regel te gaan worde». 't Ware te wensehen dat de raad zich hiervan nu eens wist. te spenen, want het is voor de verslaggevers en de bezoekers een nare instelling. Of laat men, als men werkelijk een vergadering met gesloten deuren wenscht te houden, deze beleggen vóór of aan 't eind der vergadering. Het is een pretje om teikens een paar uur te moeten wachten tot de heeren hun onderonsje uithebben. Verscheidene bezoekers en de meeste persmenschen gaven er dan ook den nrui van en verdwenen. Eerst om kwart ovar tien werd de vergadering heropend. Vóór dien had de raad een tijd gepraat over de aanwijzing van enkele onderwij zers aan school A. De wethouder van onderwijs had het zwaar te verantwoorden, ook bij de behandeling van c!e concept verordening voor de schoolvergade ringen. Hard te verantwoorden, ook van zijn partijgenooten. Waar het hier het algemeen beleid van dsn wethouder van onderwijs gold, dur ven wij zeggen dat deze een syrn- pathieken indruk maakte bij de ver dediging zijner voorsteilen. De reéds genoemde kwestie van school A was geen partijzaak, want ook nu stemden eenige rechtsche leden tegen het voorstel, waardoor dit verworpen werd. Hetgeen wij betreuren, omdat het niet iu de eerste plaats gaat hierom of eenige onderwijzers iets meer verdienen, maar wel om het belang van het onderwijs1 Terecht wees de wethou der er op dat het onderwijs aan school A uitnemend is en dat de resultaten dit bewijzen. Onze Mulo- school mag er zijn en het hoofd zit ook nu weer in de examen commissie. De heer Landeweerd wees er nog op dat als de onder wijzers niet het belang der school zouden dienen, zij wellicht meer zouden kunnen verdienen met hst geven van privaatlessen dan in een half uur schooltijd meer. 't Mocht alles niets baten. De verordening voor de school vergaderingen is aangenomen. Niet oagewyzigd, verschillende amende menten haaiden het er door. Zoo zelfs dat da verordening voor de rechtsche leden onmogelijk werd, omdat zij die in strijd achtten met den geest der wet. Hoofdzakelijk was dit een gevolg van het aanne men van het amendement, door den heer Landeweerd zeif op het laatste artikel voorgesteld. Hiermee kwam deze wel tegemost aan de wensehen der linksche meerderheid, maar toch lang niet zooals de mees ten hunner gewild hadden. Bij ar tikel 2 hadden zij gaarne alle pun ten, die volgens dit artikel op een schoolvergadering behandeld mogen worden, geschrapt te zien. Krachtig kwam de heer Lande weerd hiertegen op. Dan kon men beter de heele verordening terug nemen, want clan wilde men van de vergaderingen konkelarijen ma ken, waar over hot hoofd of collega's zou gesproken worden. De meeste leden verzetten zich hiertegen, ook de heer Dalmeijer. Bij art. 9 wilde deze ze toch door een achterdeurtje binnenhalen, wat echter niet gelukte. Behalve de heer Daltneijer en de voorstemmers van het arnendoment- Schiliing ging niemand mee dit ach terdeurtje in. Dat de verschillende amendemen ten werkelijk gingen om de kwestie van het gezag, valt niet te ontken nen. Wij voor ons zijn geen tegen standers van ambulante hoofden. Vooral bij de tegenwoordige groote scholen met 12 en 18 klassen rust er een groote verantwoordelijkheid op het hoofd en heeft deze een heele administrate te voeren. Maar wij mogen niet in deze dingen, hoe belangrijk ook, vervallen. Ons komt het voor dat wethouder Landeweerd krachtig in het belang van het onderwijs optrad. De raad heeft de agenda geheel afgewerkt De politie gaf weer eenige gevoeligheden. Een vermeerdering van het administratief personeel werd niet toegestaan. De verzoeken om het mogelijk te maken dat aan de Visscherij- school ook gestudeerd kan worden voor diploma's groote vaart, werden niet ingewilligd. Zeer terecht, want onze Yisscherijschool moet een mo delschool worden en 't onderwijs mag daar niet versnipperen. Maar met den heer Schuitenmaker hopen wij dat men een weg tracht te zoeken, waarlangs deze verzoeken wol ingewilligd kunnen worden. Vooral machinisten moeten hier kun nen leeren. Ea waarom zou een Zeevaartschool te IJmuiden tot de onmogelijkheden behooren Vermakelijk was het geval inzake de vragen van den heer van Tuyll, op welk recht de Burgemeester de inbeslagname van koeien gegrond had. De heer van Tuyll behoefde niet te spreken, want de voorzitter kon er niet op antwoorden. Toen de heer van Tuyll pruttelde zeide de voorzitter dat hij de vragen nog wel eens mocht stellen. Natuurlijk. Maar onder algemeene hilariteit zei de heer van Tuyll dat hem dit weinig geven zou, omdat hij er toch geen antwoord op zou krijgen. Bo vendien stonden de vragen reeds op papier. Wij laten natuurlek buiten be schouwing het wenschelijke van het vorderen van koeien. We zouden o zoo graag eens een stukje vleesch lusten. Maar de Burgemeester, dia meester in de rechten en doctor in de staathuishoudkunde is, behoorde toch de wetten te kennen. En,naar wat wij er van hoorden schijnt hij zich in de vingers te hebben gesneden, Het moet er bij die vordering raar toe zijn gegaan. Bij sommige boeren moesten de revolvers er bij te pas komen. Hoe 't zij, de rechter zal nu moeten beslissen, wie in zijn recht stond. Als de Burgemeester 't verliest, moet de gemeente dd kosten betalen. Bij de rondvraag nog heel wat over de distributie: kolen, snert, brood, schillen enz. En kwartier na middernacht konden we huis waarts gaan. IJMUIDER COURANT Keuring van ingeschrevenen voor de militie en voor den landstorm. INVORDERING Vergadering ven Dinsdag 23 April I9!8

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1