Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Ons Belang. De Sanatorium Commissie van de Vereeniging van Onderofficieren „Ons Belang" had de tooneelvereen. Mr. Jacob van Lennep van Haarlem op haar ver zoek bereid gevonden een tooneel- voorstelling te geven, waarvan de opbrengt ten goede zou komen aan bedoelde Commissie. Eveneens met de meeste bereid willigheid had het Symphonieorehest Euphonie te Velseroord onder Di rectie van den heer R. Rijke op zich genomen, daarbij hare medewer king te verleenen. Vrijdagavond had deze uitvoering plaats in de Cycloop. De opkomst was goed, doch had groo- ter moeten zijn, het goede doel in aan merking genomen en zeker grooter kunnen zijn, als niet gelijkertijd een liefdadigsheidsuitvoering voor het Witte Kruisgebouw te Velser oord had plaats gevonden in het gebouw voor Christelijke belangen, welke uitvoering wel weder geleden zal hebben door de eerstgenoemde. Met genoegen hebben we kennis gemaakt, zoowel met de tooneel- vereeniging Mr. J. v. Lennep, als met het Symphonieorehest. Het blijspel „De Truc van Nieuwkarnp" hep vlug en vlot en toonde ons, dat we hier met uitnemend gerou tineerde dilettanten te doen hadden. Onbedaarlijk werd er gelachen om de malle vertooning en we zouden haast niet kunnen zeggen, wie van de goede vertolking daarvan de mees te eer toekomt. Dat sommigen de dwaasheid wat al te zeer ten top voerden kon aan het succes geen kwaad doen, evenals het hier en daar gerekte in het blijspel zelf. Zonder onderscheid toonden alle medespelenden, dat de tooneelspeel- kunst hun niet vreemd is en voor al Nettie was een innemende en sympathieke vertolkster van haar rol Het Symphonieorehest mocht zich herhaaldelijk verheugen in een warm en dankbaar applaus al leszins verdiend onder de bezielen de leiding van haar Directeur. We willen hopen, dat de gemaakte re cette even groot mag zijn als het succes door de uitvoerenden behaald. Concert. Vrijdagavond had in het Gebouw voor Chr. Belangen het aangekondigde concert plaats ten bate der stichting van een Witte Kruisgebouw te Velseroord. De op komst was niet bevredigend voor de commissie. De aanwezigen hebben den gan- schen avond genoten van de goede muziek van Kunstkring het mooie, gevoelvolle vioolspel, van Dr. v. d. Horst, de krachtige mannenzang van IJmuidens Mannenkosr en ten slotte van de voordracht van Het Heksenlied door den heer A. P. Roza, wiens stem door een erge verkoud heid niet goed gedisponeerd was, maar die toch de commissie niet in den steek liet en aldus een zwaar half uurtje had. Op schoone wijze is dit epos door de heer Vlessina geïnstrumenteerd en Kunstkring be geleidde voortreffelijk. Bij afwezigheid van den Voorzit ter dankte de Secretaris der com missie, de heer G. Voet, de execu tanten voor het sehoons, deze avond geboden. Een verbetering dienen wij te maken. In ons artikeltje „Ongewilde Concurrentie" schreven wij dat de commissie bovengenoemd voor 't eerst iets in IJmuiden gaf. Men merkt ons op dat de lezing door Ds. Scher- merhorn over Ibsen's Brand ook ten bate der commissie was. Al _werd deze niet door de commissie 'zelve georganiseerd, de opmerking is toch juist en daarom herstellen wij deze fout. Belastingen. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastin gen, enz. te IJmuidenonder let ters A. S., f 12, onder letters P. H. f 9, onder letters A. v. V. f 50, on der letters J. W. f 75, onder letters M. de B. f 2.70, onder letters L, d. B. f 10, en onder letters C. d. J. f 11.40, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting. Politieke rede. Voor de Vrijz. Kiesv. IJmuiden zal Donderdag 2 Mei in Hotel „Nommer Een" spreken de heer Th. M. Ketelaar, over „Even redige vertegenwoordiging en Waar om vrijzinnig democraat?". Schoolvereeniging. In de plaats van den heer J. G. Christiaanse is als secretaris van het bestuur der Ned. Herv. Scholen alhier opgetreden de heer L. P. Wassenaar. Benoeming. Wegens het be danken van Mej. A. Wenckebach te Oudewater is, naar het Predikbeur tenblad meldt,- thans tot hoofd der Chr. Bewaarschool (Insingerschool) benoemd Mej. H. de Graaff te Drie bergen. S. D. A. P. Voor deafdeeling der S. D. A. P. sprak Vrijdagavond in de N. Willem Barendsz de heer C. Thomassen over „De Levens middelenvoorziening en de moderne arbeiddersbeweging." Met aandacht werd de rédenaar gevolgd. Er was geen debat. Hier waren nog minder bezoekers dan in Chi. Belangen, n.l. ruim 100 menschen. Personalia. In de te Haarlem gehouden algemeene vergadering der N. V. Handel Maatschappij van A. Resink aldaar werd als commis saris gekozen de heer E. Langelaan, zeeofficier en electro-technisch inge nieur alhier. De nestor der zeevisschers. De berichtgever te IJmuiden van de „Mb.", ontmoette dezer dagen op een Urker visschersvaartuig een op varende die in het jaar 1884 geboren was en zeker de nestor der Neder- landsche zeevisschers zal zijn. Het bleek dat het varen dezen visscher in hart en nieren zit, want als hij aan land bleef, kon hij van zijne kinderen steun genoeg ver krijgen. Daarvan wilde hij geen ge bruik maken vertelde hij, omdat hij na twee of drie dagen aan land met z'n leegen tijd geen raad zou weten. De speeltuin. Wij vernemen dat de Commissie voor den Speeltuin heeft besloten de speeltuin op te heffen wegens te geringe medewer king en financiëele steun. Het is der Commissie n.l. niet mogelijk om met de weinige haar ten dienste staande middelen de speeltuin in een behoorlijke toestand te brengen. De nog aanwezige toestellen, als mede het ijzeren hek waarmede de tuin aan de voorzijde is afgesloten, lang ruim 200 Meter, zullen worden verkocht, terwijl het houten hek daarvoor weder in de plaats zal komen. De Kanaalstraat zal aldaar dus weder haar vroeger, minder mooi aanzien terug krijgen. Hoe zeer dit besluit te betreuren is, moge hieruit blijken dat het aan belangstelling van de kinderen niet heeft ontbroken. Het volgende staaltje geeft aan dat vorig jaar de speeltuin is bezocht in de maanden Juli door 6200 kinderen Augustus 6025 September 8275 October 4575 Deze nuttige instelling, waaraan in IJmuiden zoo'n groote behoefte bestaat wegens het totaal ontbre ken van geschikte speelplaatsen, en waar de kinderen zich zoo uitste kend en nuttig zouden kunnen ver- makeD, wanneer een goede exploi tatie mogelijk was, zal dus weder moeten verdwijnen. Waar moeten onze kinderen dan spelen Op straat, of langs haven en kanaalkant waar ze aan allerlei gevaren bloot staan Wie weet hiervoor eene oplossing te geven Jaarvergadering. In de gisteren in Hotel No. Een gehouden verga dering der N.V. Uitgevers-Maat schappij werden de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd. De gemaakte winst werd voor afschrijving bestemd. Uit het jaarverslag bleek, dat de IJmuider Courant, ondanks de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, voortdurend ia bloei toeneemt. Het aantal abonné's ging belangrijk vooruit en bedraagt nu bijkans 2000. In de plaats van den heer W. A. Dolleman, die niet herkiesbaar Nieuw Kerkgebouw. Het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente alhier zal a.s. Zondag in gebruik worden genomen. Des morgens heeft een gewone kerkdienst, des avonds te balf zeven een plechtige inwij dingsdienst plaats. 1 Mei- dag, De afd. der S. D. A P. alhier heeft gisteravond reeds den 1 Mei-dag gevierd met een hij een komst in de zaal Flora, waar het Kamerlid Kleerekoper sprak, terwijl de IJmuider Volksstem haar mede werking verleende en een tooneel- stukje „Het fort aan de grens" werd opgevoerd. "V ELSEN. Intrede ds. HeldersHet was Zondag voor de Ned. Herv. Ge meente alhier', en in het 'oijzonder- voor Velseroord, een belangrijke dag. Wederom toch kreeg Velsen een tweede predikant. Voor ruim tien jaar kreeg Velsen een tweeden predikant in ds. Creutzberg, die te IJmuiden als eerste predikant ar beidde. Sedert lang is IJmuiden nu een zelfstandige Herv. gemeente rijk. Thans krijgt Veisen weer'een tweeden predikant in ds. J. C. Hel ders, die de eerste predikant wordt van Velseroord. Zondagmorgen was Velsens oude kerk bijkans geheel bezet, toen ds. Eggink den nieuwen ambtsbroeder in zijn werk bevestigde. Hij deed dit naar aanleiding van de woorden uit Psalm 127 v.s. 1„Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs ar beiden deszelfs bouwlieden daaraan zoo de Heere de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter. In een schoone predikatie ontwik kelde ds. Eggink dit woord, een woord van Godsvertrouwen en be moediging voor leeraar en gemeente Vervolgens ging ds. Eggink tot de bevestiging over. Op de hem gestelde vragen ant woordde Ds. Helders met een krach tig: „Ja ik, van ganscher harte Op verzoek van Ds. Eggink zong de gemeente haar nieuwen leeraar toe met de woorden van Gezang 224:1: U zeegne God, Hij stelle U tot een zegen Daarop richtte ds. Eggink een hartelijke toespraak tot zijn nieu wen ambtsbroeder, en zeide te ho pen op een gezegende samenwerking De burgemeester en ds. Creutz berg waren in de kerk aanwezig. Des middags was de kerk nog voller, toen ds. Helders zijn intrede deed. Als intreetebst had deze ge kozen Handelingen 16 vs. 31„Ge loof in den Heere Jezus Christus en gij zult zalig worden, gij en uw huis". In de predikatie deed Ds. Helders uitkomen wat de gemeente aan hem zou hebben. Hij wilde niets geven uit commentaren, hij zou niet trachten naar nieuwe dingen, maar verkondigen het zuivere woord Gods, het volle Evangelie. Vervolgens hield ds. Helders de gebruikelijke toespraken, waarbij hij zich richtte tot den Kerkeraad, in het bijzonder tot kerkeraadsleden te Velseroord, tot de kerkvoogden en notabelen, de leden van het kies college en de vereenigingen. Een woord van dank richtte hij tot de vertegenwoordigers van het provin ciaal kerkbestuur en het classicaal bestuur van Haarlem, die vertegen woordigd waren, voor hetgeen wat zij voor Velseroord deden. Een woord vad dank aan den heer en Mevrouw jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, voor al hetgeen zij voor Velseroord hebben gedaan. Dat is uitwendig veel ge weest, spr. was er zeker van dat het de vrucht was van hun innerlijk geestelijk leven. Spr. herdacht ook wat de heer Gutteling, die zooveel jaren te Velseroord heeft gearbeid, daar heeft verricht, en d8 heer Maas, van Amsterdam, die aanwezig was, een jaar na hem. Een woord van dank ook richtte ds. Helders tot het Comité ter Evan- noote heeft gedaan en herdacht daarbij ook al hetgeen ds. Eggink gedaan had voor Velseroord, vooral ter voorbereiding van de nieuwe predikantsplaats. Na ook den burgemeester toege sproken en zich aanbevolen te heb ben aan zijn collega's, richtte ds. Helders zich tot de gemeente, spe ciaal tot zijn gemeenteleden van Velseroord. Spreker zeide niets te willen be loven, maar hij beval de gemeente, zichzelf en zijn echtgenoote aan in de genade Gods. Ds. P. E. Barbas, van Haarlem, nam daarop het woord en riep na mens het classicaal bestuur van Haarlem, ds. Helders een hartelijk welkom toe. Voor Velseroord is vee! gebeden, vee1 gearbeid; nu zijn de gebeden verhoord en is het classieaa! bestuur verblijd, dat Velseroord een eigen predikant heeft gekregen. Spreker zeide dat men zich heeft afgevraagd wat u bewoog om het veel begeerde'Vorden te verlaten voor Velseroord. Spreker geloofde omdat Ds. Helders evenals Gideon een geroepene is, die een taak heeft te vervullen. Spreker zeide dat het classical bestuur den arbeid te Velseroord met groote belangstelling gadeslaat en dat ds. Helders ten allen tijde op den steun van dit bestuur kan reke nen. Op verzoek van ds. Barbas zong de gemeente daarop Psalm 146 vs. 8. Ds. Helders dankte voor deze goede woorden. De vraag, door Ds. Barbas geuit, was door meerderen gesteld en vonc spreker een pijnlijke vraag. Want hij gaf toe dat Vorden het in vse opzichten wint van Velseroord. Maar als God roept, dan wint Velseroord het. Na het uitspreken van den zegen ging de groote schare uiteen. Behalve ds. Barbas, merkten wi op uit Haarlem ds. van Paassen en ds. Veen, voorts de IJmuidensche predikanten ds. Creutzberg en ds. Erdman, ds. Blauw, van Schoten, ds. P. Veen uit Utrecht, daarvoor te Zutfen, Ds. de Jong van Benne- broek, Ds. Barger, pred.-directeur van Meer en Bosch te Heemstede, Ds. Valeton van Giethoorn. Ds. van Paassen vertegenwoordigde het Pro vinciaal Kerkbestuur. Als wij met een opmerking mo gen besluiten, is het deze dat men te Velseroord zeer dankbaar is dat alles zoo voorspoedig is gegaan. Op het eerste beroep mocht de ge meente een predikant ontvangen een grooter9 kerk is reeds gebouwd, die Zondagmorgen a.s. in gebruik wordt genomen. Een woord van dank komt zeker wel toe aan de predikanten Ds. Creutzberg en Ds. Eggink. Vooral de laatste heeft veel voor Velser oord gedaan, wat zeker niet verge ten zal worden. was, werd tot lid van den Raad van j gelisatie voor IJmuiden en Velser- Beheer gekozen de heer P. Pool alhier. VELSEROORD. Diefstal. J. M. de V. alhier hoorde voor de Haarlemsche recht bank tegen zich vorderen een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maanden, wegens een diefstal van drijfriemen, afkomstig van de Naaml. Venn. Krachtvoederfabriek „De Dolfijn", gelegen aan de Vis- schershaven te IJmuiden. oord, waarvan verschillende leden aanwezig waren, en waarvan spr. geen namen wilde noemen, uitge zonderd die van Ds. Creutzberg, die zooveel voor Velseroord heeft ver richt. Spr. hoopte dat het Comité ook verder wilde voortgaan den arbeid te Velseroord te steunen. Een woord van hartelijken dank richtte ds. Helders tot zijn bevesti ger, ds. Eggink, die met zijn vrouw zooveel voor hem en zijn echtge- Collecten. De collecte voor de Chr. School, Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk gehouden, heeft ruim f 43.opgebracht en de col lecte voor een nieuw orgel in het nieuwe kergebouw te Velseroord, des middags bij de intrede vanDs Helders, f 117.— Bovendien deelde Ds. Eggink mode dat voor de Chr. Schooi van een oud-leerlinge een laatste gift uit haar spaarpot, groot f 25, was ingekomen, voor welke aandoenlijke gift de predikant hartelijk dank zegde. Een koopje. Vrijdag brak de as van een met kalk beladen wagen, die op de stoompont stond, zoodat deze dank zij het noordelijke briesje spoedig een wit dek had. Moeilijke tijd. 't Wordt er voor de huismoeders niet gemakkelijker en aangenamer op. Deze week hoor den we er een klagen, dat ze geen kruimel vet of boter meer had en geen der beide noodzakelijke artike len kon1 bekomen. Boter in den vrijen handel mocht niet verkocht worden en de beloofde distributie mengsels waren nog niet verkrijg baar. Concert. *- De Zangvereeniging Velsen's Mannenkoor zal a.s. Don derdag, 2 Mei, bij gelegenheid van haar driejarig bestaan, in Hotel De Prins eene uitvoering geven met medewerking van den heer Ferwerda van Haarlem, leeraar aan de Mu ziekschool te IJmuidon Niet doorgegaan. Maandag avond om 8 uur zou in het Hotel De Prins eene vergadering gehouden worden door de Liberale Unie, waarop als sprekers aangekondigd werden de heeren Jhr. R. de Muralt te 's Gravenhage en J. Korthals Altes te Amsterdam. Het onderwerp was„De toe komstige Liberale Politiek". Wegens geringe opkomst van publiek, is dejvergadering niet door gegaan. Benoeming. Uit ruim 60 solli citanten is benoemd tot vast arbeider van den polder De Velserbroek de heer J. van Putten te Schoten. SANTPOORT. Jubileum. Heden 1 Mei hoopt naar H. D. meldt, de heer J. Groosbill den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden als koetsier bij de familie Wüste op Spaarnberg in dienst trad. Gecombineerde vergadering. Voor de afd. Santpoort e. o. van den bond voor Vrouwenkiesrecht en de vrijz. Kiesv. „Burgerplicht" alhier had Vrijdagavond in de zaal van den heer M. J. Enzerink een gecombi neerde openbare vergadering plaats. Als spreekster en spreker traden op, Mevr. Van Balen-Klaar uit den Haag eD de heer J. Korthals Altes uit Amsterdam de Voorzitter van de vroegere Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Be verwijk* Beiden hadden het hoofd zakelijk er over, wat de L. U. wil en zal zijn in de toekomst. De spreek ster bekeek en besprak dit punt uit een oogpunt van de vrouw. Van het debat werd door den heer F. Bremerkamp gebruik gemaakt. De opkomst had veel grooter moeten zijn. De voorzitter van „Burgerplicht" sloot met een toepasselijk opwek kend woord deze zoo belangrijke vergadering. Weer gewone schooltijden. Deze week te beginnen zullen de school tijden aan onze openbare school weer haar normaal verloopen heb ben. De geheel vrije Zaterdag ver valt daardoor en wordt weer op Woensdag en Zaterdag alleen des morgens les gegeven. Tulpen gestolen. Aan de Jan Gijzenvaart heeft Zondagmiddag een bende jongens danig huisgehouden in de tulpenvelden. Het bleek dat de knapen den geheelen dag met, snijden reeds bezig waren geweest, om ze dan aan de wandelaars en wielrijders te verkoopec. Lenteboden. De Zwaluwen zijn weder in onzen streek aangekomen. Ook liet een nachtegaal zich in de voorbosschen van Duin-Kruidberg zich verleiden, zijn rollende tonen uit te jubelen. Uit de Gemeente. Gezondheidscommissie. De Ge zondheids-Commissie behandelde in bare laatste vergadering behalve eenige klachten en andere zaken, die niet voor publiceering in aan merking komen, in hoofdzaak de volgende punten Het aantal gevallen van diphtherie te IJmuiden en Velseroord is inde laatste weken aanmerkelijk vermin derd, hetgeen wellicht voor een groot deel mag worden toegeschreven aan het in gebruik stellen van de zie kenbarak, het sluiten van enkele scholen en het intreden der Paascb- vacantie. Ook het aantal gevallen van rood vonk is in belangrijke mate kleiner geworden, waartoe het evancueeren der zieken naar Haarlem ongetwij feld veel heeft bijgedragen. Het nemen van maatregelen tegen het heerschen van mazelen in het dorp Velsen en te Wijkeroog werd besproken. Over het gebrek aan formaline, zoo noodig voor de ontsmetting van scholen en woningen, en over het vervangen van dat middel door andere ontsmettingsmiddelen werd van gedachten gewisseld. Opnieuw werd besproken de ver vuiling van de beek bij het Gesticht Meerenberg tengevolge van de hoogst onvoldoende rioleering in deze inrich ting, De hierop betrekkiüg hebbende stukken zullen in handen worden gesteld van den inspecteur voor de volksgezondheid in de hoop, dat het

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2