Unuider Courant 2e BLAD. 4 MEI 1918. Officieel. Bonboekjes voor De Burgemeester van Y e 1 s e n brengt ter algemeens kennis, dat op Vrijdag 10 Mei a.s. tegelijk met de verwisseling der broodkaarten, de uitreiking van bonboekjes ter verkrijging van Levensmiddelen zal plaats hebben. Voor ieder ingezetene (kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar niet medegerekend) wordt een bon boekje beschikbaar gesteld. Ieder bonboekje bevat 100 bons genummerd van 1 tot en met 100. Wekelijks zal door bemiddeling der winkeliers en couranten, worden bekend gemaakt, welke soorten en hoeveelheden der artikelen op de verschillende genummerde bons ver krijgbaar zijn gedurende de daarop volgende week loopende van Zater dagmorgen tot en met Vrijdagavond. Het is in ieders belang dat de boekjes zorgvuldig en zindelijk be waard worden, daar verloren ge raakte of op andere wijze verdwe nen boekjes in geen geval wor den vervangen. Velsen, 2 Mei 1918. De Burgemeester, H. ver LOREN van THEMAAT. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3, 5 en 8 uur. Badpaviljoen „Noordzee" Concert van half vier tot half zeven. MAANDAG. Biesceop, Cycloop, 8 uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 79 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. Winkeliersver. IJmuiden, Spoed- eischende Ledenverg., N. Willem Barendsz, 8 uur. DINSDAG. Chr. Sociale Partij, Openb. Ver gadering, Spreker Mr. Dr. A. van de Laar, Hotel De Prins, Velsen, 8 uur. Gemeenteraad, ten Raadhuize, 7 V4 uur. Predikbeurten. Zondag a s. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Creutzberg. 4 uur: Ds. Erdman. Doopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. 101/» uur: Ds. W. Luikinga. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. de Jager van Wolfaarts- dijk. 5 uurdezelfde. VELSIROORD. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Helders. 6V» uur: Inwijdingssamenkomst; sprekers Ds. Helders, Ds. Eggink en Ds. Creutz berg. Geref. Kei k. 10 uur: Prof. Dr. H. H. Kuijper van Amsterdam. 5 uur: dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Eggink. Oud-Gcref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97, uur: Leeskerk. 8 uurhetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: de heer P. Vermeulen. 6 uur: dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Joh. 146a: „De Weg, de Waarheid en het Leven". Evangelisatie. 10 uur Ds. H. Bakker van Amster dam. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Politieke rede. Donderdagavond heeft do heer Th.- M. Ketelaar, Lid van de Tweede Kamer in de hoven- zaal van Hotel Nommer Een op uit- noodiging van het Bestuur der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging „IJmuiden" gesproken over de „Evenredige Ver tegenwoordiging" en waarom „Vrij zinnig Democraat". Spreker zegt, dat door de con centratie der linksche partijen ein delijk het Algemeen Kies recht voor mannen is tot stand ge komen en het grondwettelijk bezwaar tegen het actief kiesrecht voor vrouwen is opgeheven. Het aantal mannelijke kiezers zal daardoor stijgen met 50 tot 60 pro cent. Ook het oude kiesstelsel ver vangen door de evenredige vertegen woordiging, waardoor elke politieke partij in den lande in de Kamer inderdaad zooveel afgevaardigden zal kunnen brengen, als waarop haar stemmenaantal zal recht geven en dus ieder uitgebrachte stem van invloed op den uitslag kan zijn en niet zooals voorheen duizenden stem men waardeloos uitgebracht werden De heer Ketelaar doet daarop mede- deeling omtrent de inrichting van de evenredige verkiezing, waarover wij vroeger reeds uitvoerig in ons blad geschreven hebben. Spreker memoreert daarop de tot standkoming van de concentratie om breedvoerig te bespreken, dat, nu het doel dier concentratie is bereikt, er niets meer voor te zeggen is, haar in stand te houden. Integen deel, het belang van alle drie vrij zinnige fracties, de Vrij liberalen, de Unie-liberalen en de Vrijz,-demo craten brengt mede thans weder ieder op zich zelf te laten werken. Bij den toenemen den bloei van den Vrijz. Dem. Bond, die kan wijzen op een groote toename der afdee- lingen en in het aantal leden, zal de Vrijz. Dem. Partij bij de even redige vertegenwoordiging versterkt in de Tweede Kamer terug komen Ten slotte vestigt spreker er de aandacht op, dat waar thans 7 poli tieke partijen in de Kamer vertegen woordigd zijn en bij de Evenredige Vertegenwoordiging verschillende andere partijen uit den grond ge stampt zijn, zoodat men thans reeds 16 richtingen telt. Dat zijn niet alle richtingen op een politieke basis gegrondvest. Het meerendeel zijn belangenpartijen. Ook hiérvan geeft spreker vele voorbeelden met nam8 de politio neele, de postale, de kunst- en ver- maakpartij. Van de gelegenheid tot debat werd door enkele sprekers gebruik gemaakt tot het stellen van eenige vragen. De opkomst ter vergadering was niet groot. Een woonhuis aan de Kennemer- laan no. 34 werd gekocht door Prins alhier voor f 7135. VELSEROORD. Op beide vergaderingen werd ge collecteerd voor de stakende munitie- werkers wat ruim f 22 opbracht, De volgende telegrammen werden verzonden bijeen in een avondvergadering, aldaar op 1 Mei, ten krachtigste tegen het gevangen nemen en houden van den Soeialistischen woordvoer der de Visser, en dringt met klem aan op diens onmiddelijke invrijheid stelling. Een 450-tal mannen en vrouwen te Velseroord, bijeen in openbare vergadering van de Revolutionair Socialistische Vrouwen-vereeniging aldaar, geven als hunne meening te kennen dat invoering van den Burgelijken Dienstplicht zou ziju het volk in vergaanden staat van slavernij brengenen protesteeren ten krachtigste tegen elke poging tot invoering daarvan. De Secretaresse, Mej. MANT JE Velserduinerbuurtweg, Velseroord. VELSEN. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op f 300.000, ver deeld in 250 aandeelen, eik van f 500, en 175 aandeelen, elk van fJOOo, waarvan behalve de vroeger reeds geplaats en volgestorte 250 aandeelen van f500, thans 60 aandeelen van f 1000 worden geplaatst en volge stort. SANTPOORT. Uit de Gemeente, Uit het Land, Naar wij vernemen heeft de Nationale Bankvereeniging in ver- eeniging met de Rotterdamsche Bankvereeniging en de Zuid-Neder- landsche Handelsbank, voor hare cliënten op 80 plaatsen in Neder land de ge!9genheld geopend, om op zeer goedkoope en gemakkelijke wijze door middel van overboeking (z.g. giro's) verrekeningen te doen plaats hebben, niet alleen tusschen cliënten onderling van bovengenoem de bankinstellingen, maar behalve in Amsterdam, Rotterdam en den Haag ook ten gunste van niet- rekeninghouders, In dit geval wor den de gelden onder advies te hunner dispositie gesteld. Naast de vele voordeelen. die eene Bankinstelling met zoovele vesti gingen door gehee! ons land haren cliënten biedt-, zal ook deze faciliteit door belanghebbenden zeker op boogen prijs worden gesteld. Scheepvaart, De raad is van oordeel, dat de oorzaak van de aanvaring is te wijten aan een daad van den kapi tein der Anna. Deze toch, die met ruimen wind zeilende was, moest voor de bij den wind liggende Noord wijken. De Raad acht het onaan nemelijk, dat men aan boord van de Anna het groene licht van De Noord kon zien. Immers, volgens de als getuige gehoorde opvarenden van dit vaartuig, was men om 8 uur, nadat het net was opgehaald en vóórdat de bemanning, behalve schipper en roerganger, naar beneden ging, over stag gegaan en W.t.Z. vóór gaan liggeneerst later kwam de Anna in het zicht. Men is toen niet weer over stag gegaan, waar voor ook geen enkele reden was; trouwens, indien men dit had gedaan, zou men op de Anna een oogenblik de beide vuren vau De Noord hebben moeten zien, terwijl, indien gebald was. op de Anna een tijdlang geen vuur gezien zou zijn, terwijl nóch het een nóch het ander is gebeurd. Dat men op de Noord eerst het groene licht van de Anna op onge veer 2 streken vooruit aan B,B. boeg zag, daarna het roode, en eindelijk weer het groene Jicht is te verkla ren, doordien de Anna gegierd zal hebben, en ook omdat de Anna, volgens verklaring van den gezag voerder, op het laatst bakboord uitgeweken is. De desbetreffende verklaringen van den kapitein van de Anna worden derhalve door den Raad verworpen; het is trouwens gebleken, dat deze kapitein, die vóór de aanvaring reeds een paar glazen port gedronken had, zeer zenuwachtig was. hetgeen nadee- iigen invloed kan hebben gehad op zijn waarnemingsvermogen, gelijk de dronkenschap, waaraan hij zich na de aanvaring heeft schuldig ge maakt, een nadeeligen invloed kan hebben gehad op zijn herinnerings vermogen. De kapitein behoort derhalve te worden gestraft en de Raad ont neemt hem mitsdien de bevoegdheid om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van 14 dagen. Deze zaak geeft den Raad nog aanleiding het volgende op te merken 1. de bemanning van de Noord heeft onverantwoordelijk gehandeld door dit schip zonder commando van den schipper te verlaten en op de Anna over te springen, terwijl nog uit niets gebleken was, dat de Noord gevaar liep te zinken. Den schipper kan men niet euvel duiden, dat bij, toen zijn geheele bemanning weg was, zelf ook is overgegaan: 2. kapitein Visser had na de aan varing moeten trachten De Noord op sleeptouw te nemen en had zijne booten behooren te hijschen, terwijl hij zich verder aan ernstig plichts verzuim schuldig maakte door zich te bedrinken, zoodat hij onbekwaam werd het commando op zijn schip te voeren: 3. da stuurman van de» Anna, Jan Broos, heeft in strijd mist zijne verplichtingen gehandeld, doorniet, toen hij zag dat zijn kapitein be schonken was, het commando van dit schip op zich te nemen; trou wens bij den Raad is eenige twijfel gerezen, of Broos door zijn moeilijk spreken wel geheel geschikt geacht kan worden, al is hij lichamelijk goedgekeurd, ais stuurman op een schip op te treden. Daar tegen kapitein Visser ter zake van het zich bedrinken na de de aanvaring geen klacht is ingediend kan de Raad deswege geen diseipli naire straf opleggen. De Raad heeft ten slotte niet de overtuiging gekregen, dat de Anna in de nabijheid van IJmuiden op het strand is gestooten. In de week van 21 tot 28 April kwamen alhier binnen 2 motor- en 3 zeilschepen en vertrokken 3 motor en 3 zeilschepen. Hoewel ingevolge de wet van 2 Januari 1917 het Rijk de beschik king kan verkrygen over de eigen-' dommen, noodig voor den bouw vau de nieuwe schutsluis c.a. te IJmuiden, en het ter onteigening aangewezen terrein ruimte genoeg biedt voor de uitvoering van eeni ge uitbreidingswerken, behoort toch, zegt minister Lely in de Memorie van Toelichting, de aandacht ge vestigd te blijven op de terreinen in den omtrek, die in aanmerking zouden komen voor werken van openbaar nut. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan den aan leg van aanloophavens. Het is dan ook voor het Rijk van groot belang op een zoo gewichtig punt, als de mond van het Noordzeekanaal is, op ruime schaal grond in eigendom te hebben met het oog op de ont wikkeling daar ter plaatse. De Ont eigeningswet van 1851 iaat intus- schen niet toe op bedoelde gronden thans beslag te leggen, doch er doet zich nu een goede gelegenheid voor om over die gronden of althans over een gedeelte daarvan d8 beschik king te verkrijgen, doordat het comité inzake de oprichting van een hoogoven-, staal- en walswerk in Nederland onder meer het oog heefc laten vallen op een terrein, gelegen ten noorden van de sluizen te IJmuiden. Het comité is geslaagd om van de Maatschappij De Breesaap bet recht van koop tot 31 December a.s. te verkrijgen voor het geheele terreincomplex der maatschappij tegen een prijs, welke overeenkomt met f 0.625 per M2. Wordt het hoog- ovenbedrijf niet daar ter plaatse gevestigd, dan zal het Rijk door tus- schenkomst van het comité het ge heele grondbezit, kunnen koopen voor den prijs, dien eerstgenoemde daarvoor zal moeten betalen en voorts de op den koop vallende kosten moeten vergoeden. Wordt het hoogovenbedrijf aldaar wél op gericht, dan zal bet Rijk van het comité alleen het westelijk gedeelte van het terreincomplex kunnen koopen. In het eerste geval zal het Rijk de beschikking verkrijgen over 292.18.42 H.A. voor rond f 1.886.000. In het andere geval zal het Rijk over 197.18.42 H.A. kunnen beschik ken voor rond f 1,273,000. Visscherij Van de beugvisscherij kwamen hier binnen de sloepen: Oranje Nassau MD 11 met f8381. Albatros 8 7777. Eibergen PR 20 9715. Eendracht X VL 169 3469 en Holland I MA 64 2780. besomming. Van de IJmuider loggers kwamen sedert de vorige opgave binnen IJM. 251 met f1785.— 424 3681.— 278 1714. 302 4466.— 303 2074.— 115 1228.— 245 1980.— 338 2004.— 306 1744.— 381 1990.— 368 1072.- besomming. Van de IJmuider Sleepboottraw lers kwamen aan den afslag. IJ.M. 350 f 1288— 345 m. f 2410.-f 1039.-en f 1881 361 met i 328.- - en f1187.— 375 934.- - 1593 f 1447. 410 f2023. en 1333 IJ.M. 403 2188.— 281 2160.— 419 1980.— 408 2000.— 379 1895.— 362 2192.— 311 1760.— 411 1432.— 108 2089.— Uit de Provincie ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 7 Mei 1918 des avonds van 78 uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Prelude et Fuga C. gr. t. J. S. Bach. 2. Pastoral Sonate J. Rheinsbergen. 3. Air With variation and Final J. Lyon. 4. Burette G. Martin. 5. Allegro H. van Swart. Verkooving. Bij de gisteren door Notaris Dolleman in Hotel No. Een gehouden verkooping werd per ceel no. 1, een woon- en winkelhuis aan de Neptunusstraat 46 gekocht door KI. Zwart alhier voor f 5700 perceel 2, oen smederij en erf en een woonhuis aan de Duinstraat gekocht door de J. de Beurs te den Helder voor f 7701perc. 3, vijf woonhuizén aan de Yisseringstraat nommers 1618 gekocht door Kors Zwart alhier voor f 4702 nommers 20—24 gekocht door P. Huyer te Beverwijk voor f 5100. 1-Mei vergaderingen. De Revo lutionair Socialistische Vrouwen- Vereeniging alhier had op den 1ste Mei een tweetal tamelijk goed ge slaagde vergaderingen. Des namid dags voerde de veteraan uit de- socialistische beweging, Dl. Nieuwen- huis, het woord voor een bijna gevulde, en des avonds Mevr. Tjaden v. d. Vlies (Enka) voor een volle zaal. Des avonds werd bovendien op verdienstelijke wijze het tooneel- stukje „Honger" opgevoerd, terwijl des middags door Mej. v. Loenen met haar dochtertje een lied werd gezongen. Minister van Justify, 's Gravenhage. De Revolutionair Socialistische Vrouwen-vereeniging te Velseroord, protesteert namens een 250 tal man nen jen vrouwen bijeen in een na middagvergadering, en een 450-tal Minister van Oorlog 's Gravenhage. Statuten. De „St. Crfc." bevat de Kon. bewilliging op de gewijzigde statuten van de N. V. Exploitatie Mij. „Voorwaarts," gevestigd alhier. Ruïne van Br ederode. Gedurende de maand April werd de ruïne door 1050 personen bezocht. Een meevallertje. Woensdag was bij de slager v. d. Schroot rundvleesch verkrijgbaar, doordat een der koeien van den veehouder J. de Vries geslacht was. Beëedigd. De heer G. Rijkebóer werd voor de Haarlöcosche Recht bank beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer ge meente. Kantongerecht. De Haarlemsen e kantonrechter veroordeelde J. v. D. te Velsen wegens overtreding der vleeschverordening dezer gemeente tot f20 of 20 dagen. Nationale Bankvereeniging. Aanvaring. De raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft uitspraak gedaan betreffende de aanvaring van het zeilvisschers- vaartuig De Noord VL 217 door het motorzeilschip Anna. Havenwerken. Bij een wets ontwerp tot aanvulling en verhoo ging van het IXde hoofdstuk der Siaatsbegrooting voorhetdienstjaar 1918 wordt voorgesteld f 1,886,000: uit te trekken voor aankoop van gronden ten Noorden van het ka naal van Amsterdam naar de Noord zee te IJmuiden. Verkochte schepen. De Alge- meene Visscherij-Maatsch. te IJmui den heeft haar stroomtrawlerStratha von, IJM. 89, verkocht aan een firma welke het schip voor de vrachtvaart zal doen inriehten. Aangekocht. De sleepboottrawler Neutraal, DZ 16, van den heer Joh. Minke te Groningen is voor de kustvisscherij aangekocht door den heer J. Hoogerduin te IJmuiden. Vischomzet. In April van dit jaar bedraagt de omzet in de Rijksvischhallen f 1.217.549 tegen f 2.189,854 in April van het vorig jaar. Beugvisscherij. u

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 5