ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 260. Woensdag 8 Mei 1918. 3e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Teleloon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers My. .IJmuiden". ADVERTENTISN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets, per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. fa- Dringend verzoek om bij verhuizing het oude eu het nieuwe adres, eist aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEPISPLËIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. C. ROELSË, Ksflafilsiraat. Te Velseroord bij Ft. v. Til burg, WiHebrordsir. SS. cu bij J. v. Houwelissgen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laas L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va® tteurs, Boekhandel. Officieel. Burgerlijks jStand, Bureau uren op den Hemelvaarts dag en den Tweeden Pinksterdag. De ambtenaarj van [den Burgerlij ken Stand in de gemeente Velsen maakt bekend, dat op 9 Mei a. s. (Hemelvaartsdag) en 20 Mei a. s. (Tweede Pinksterdag) het Bureau van den Burgerlijken Stand op ver zoek van belanghebbenden alleen tot het doen van overlfjdensaan giften zal worden geopend tusschen 91/, en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheden niet tot deD volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, dem[6] Mei"1918. Be Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, E. W. DE BOER. Kennisge jeving. Staat der Gemeente-Eigendommen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burgerlij krecht|eigendom der gemeen te is, tegen betaling der kosten, ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Velsen, den 2 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, (get.) H. ver LOREN van TflEMAAT. De Secretaris, (get.) WIJNOLDY DANIËLS. ftijst ter vervanging van aardappelen De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bg besluit van dd. 4 Mei 1918 No. 29147 voor rijst dienende tot vervanging van aard appelen een maximum kleinhandel prijs heeft vastgesteld van 20 cent per K.G. Verwisseling van Broodkaarten. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende verwisseling van broodkaarten zal plaats hebben op VRIJDAG 10 MEI a. s. voor de afdeeling VEL SEN ten gemeentehuize des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur, nummers 1 tot en met 281, Voor de afd. Wijkeroog in het gym nastieklokaal v. school G. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078toten met 1561, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562a toten met 2094. Santpoort in het dienst gebouw (voormalige seci etarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 281a tot en met 531van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num. 532 tot en met 791c. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 792 tot en met 1077b. IJmuiden van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur en wel voor de numm. 3419 tot en met 3977 in de voormalige on- derwijzerswoning aan het Willemsplein van 3978 t. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap- straat van 4998a tot en met 6108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil- helrninakade No. 26. Voor de afd. Velseroord in het dienstgebouw vau des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 2095 tot en met 2732a van des n.m. 1 tot 4 uur van 2735 tot en met 3418; De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de kaarten inruilen, voor het komende tijdvak van brood verstrekking zijn uitgesloten. Het levensmiddelenbedrijf is dien dag gesloten. Men wordt verzocht geen kinderen te zenden. Velsen, 1 Mei 1918. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN van THEMAAT. Schouw over de Wateren, Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de Jan Gijsenvaart en de Delft alsmede over de beeken, waterlei dingen, heulen en duikers zal ge voerd worden Zaterdag 18 Mei 1918. De betrekkelijke voorschriften der Algemeene Politieverordening be palen Art. 50. Met boete van ten hoog ste vijf en twintig gulden wordt ge straft de eigenaar van een perceel die a. niet zorg draagt, dat de tot dat perceel behoorende wateren in goe den staat worden onderhouden; b. wanneer hij daartoe cloor Burgemeester en Wethouders is aangeschreven de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen, duikers, beken en sloten tot dat per ceel benoorende, door hen noodig geoordeeld tot het verkrijgen van een goeden waterafvoer of m het belang der openbare gezondheid, niet aanbrengt. Art. 52. De wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich be nedenwaarts bevindende heul of duiker. De bodems der wateren moe ten liggen minstens 5 c.M. beneden de lijn, welke de bodems der opeen volgende heulen verbindt. De heu len of duikers zullen minstens moe ten zijn 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog. Burgemeester en Wethouders noo digen de schouwplichtigen uit om in het belang van den goeden wa terloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen medewerken tot een richtige uitvoering eter voor schriften. Velsen, den 4e Mei 19J8. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Winkeliersver eeniging. Een groot IJiuuider belang. Maandagavond kwam de win keliers vereeniging I Jmuid en in spoed- eischende vergadering bijeen, ter bespreking van de belangen van alle leveranciers aan de vissehersvloot. Deze vergadering was belegd op ver zoek van eenige leden. Als de heer Tismeer de vergade ring heeft geopend vragen 4 sprekers het woord, behoorende tot de cate gorie bakkers, kruideniers en groen- tenbandelaren. Van deze heeren hooren we verrassende dingen. Nu een aantal stoomtrawlers in de vaart gebracht zijn, moet ook de levensmiddelenvoorziening van die schepen geregeld worden. Reeds was uit de reedersvereeniging bericht, dat deze aangelegenheid in overleg met het levensmiddelenbedrijf te Velsen en het Rijks distributiebu- reau op afdoende wy ze geregeld was geworden. In zekeren zin schijnt dit juist te zijn. De voorziening was geregeld, maar over de wijze waar op, daar kwam in deze winkeliers- vergadering een eigenaardig licht te schijnen en werden daartegen ern stige bezwaren naar voren gebracht, Wat toch is het geval Op aandrang van, ja, de bewerker daarvan werd wel genoemd, doch schijnt daarin niet alleen de hand gehad te hebben, is de levensmiddelen voorziening van alle visschersvaartuigen, niet alleen van de stoomtrawlers, die voor de binnenlandsche vischvoorziening in de vaart gebracht zijn, maar ook van de sleepboottrawlersde loggers de btugers, enz. (uitgezonderd tot heden de botters,) opgedragen aan de Proviandstores van den heer van der Made. Tot heden had de leverantie aan al deze schepen plaats door de IJmui- der winkeliers, die zich nu eensklaps alle leverantie aan de schepen ont nomen zien en daardoor ten zeerste in hun belangen geschaad worden. 't Spreekt van zelf, dat door on derscheidene winkeliers tegen deze bevoorrechting geprotesteerd werd. Wel liet de heer Mets, lid van het levensmiddelenbedrijf het voorkomen dat de heer van der Made als depot houder van dat bedrijf was aange- sts'd doch deze meening werd af doende weerlegd. De heer van der Made verkoopt in zijn Proviand Stores de artikelen met een winstmarge en vraagt van die artikelen, die hij niet zelf in voorraad heeft, cake, groenten, aard appelen enz. een behoorlijke winst. Doch dit is nog niet het slimste. Behalve de artikelen van de distri butie hebben de vissehers nog zeer vele artikelen noodig en natuurlijk worden die gemakshalve ook in de Stores gekocht, waarom zou men daarvoor expres mede naar het dorp loopen, zoodat aan de winkeliers ook de levering van die artikelen wordt onttrokken. Waarom vragen de winkeliers, heeft het Velsensche levensmiddelenbedrijf niet een depot opgeslagen aan de Zuidzijde der Yisschershaven waar de winkeliers de benoodigde inslagen kunnen doen, zoodat ieder zijn eigen schepen, die hij of zij te voren bediende, zal kunnen blijven voorzien. Ook voor de toekomst wordt op deze wijze een bijzondere reclame gemaakt voor de Proviand Stores. Want als deze toestand gedurende den oorlog zou voortduren zal de loop naar de Proviand Stores zoo gevestigd en zoo gewoon zijn, dat men ook dan daar al zijninkoopen zal b ij ven doen. Van verschillende zijden werd op gemerkt, dat de winkeliers deze achteruitstelling te danken hebben aan het bestuur der reedersvereeni ging in het bijzonder aan den heer Vermeulen en dat zelfs een groot aantal reeders met deze voorziening hunner schepen niet ingenomen zijn. Ten slotte werd besloten telegra fisch bij het Ministerie van Land bouw, afd. Crisiszaken tegen de uitsluiting der IJmuider Winkeliers te protesteeren en werd aan een commissie van 4 belanghebbenden, waaraan 2 bestuursleden werden toegevoegd, opgedragen dit protest mondeling toe te lichten. Van het telegrafisch-protest zul len afschriften gezonden worden aan den Burgemeester, den Directeur van het Levensmiddelenbedrijf te Vel sen, aan de Kamer van Koophandel en aan de reedersvereeniging. Opgespoord. 't Is aan de IJmuider recherche gelukt de daders van den inbraak aan het zeestrand op te sporen, waar allerlei kleine voorwerpen, snoeperij, ansichtkaar ten, kogelflescbjes enz, werden ont vreemd. Een goede slag geslagen. Zoo als we destijds melden hadden bru tale inbraken plaats in het Levens middelenmagazijn te Velsen, waar 4 kisten vet gestolen werden en in de magazijnen van de Agentuur en Handelmaatschappij waar waarde volle goederen ontvreemd werden tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 1100. Na een, nauwkeurig en uitgebreid onderzoek is de recherche alhier er in geslaagd, de daders en de helers der gestolen goederen bij de klad den te krijgen. De inbrekers in beide gevallen zijn L. K.H.B.en W. v. d. H, allen varensgezellen te IJmuidende helers zijn K. S. café houder en K. v. O.koopman ook bei den van IJmuiden. Voorloopig is dit fraaie stel dus onschadelijk gemaakt. BloedvergiftigingAlhier is 'n militair overleden tengevolge van bloedvergiftiging, welke vermoede- öelijk ontstond door het openkrabbe van een puistje aan den neus. Krijgsraad. A. K., milicien der infanterie al hier, stond voor den Haagschen Krijgsraad terecht terzake dat hg op 8 Januari zijn modelschoenen heeft verkocht. Eisch: 10 weken gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Bedankt. Ds. J. Mulder te Go- rinchem heeft voor het beroep naai de Geref. Kerk alhier bedankt. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde Th. v. d. H.. werkman albier, wegens diefstal tot 6 maanden gevangenisstraf. Diefstal van touw. In de nacht van 25 op 26 December ontvreemd den drie jongelieden uit Beverwijk en Wijk aan Zee twee partijen touw, die zich bevonden aan boord van de stoomtrawlers „Baltic" en „Oceaan" van de Maatschappij „De Witte Ster" te IJmuiden.' Het touw had een waarde van f 60. Veertien dagen gevangenis was de eisch voor elk. Rijk&veldwacht. Tot Rgksveld- wachter met standplaats IJmuiden is benoemd de heer Th. F. B. de Haart te Amsterdam. Distributiewet. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde wegens over treding der Distributiewet, G. Z., huisvrouw van K. v. B., winkelier ster, tot f 10 of 2 dagenH. L., huisvrouw van G. K., winkelierster, tot f25 of 5 dagen; J. v. d. M., directeur N.V. Proviand Stores, tot f 25 of 5 dagen en G. de R., huis vrouw van S. R,, tot f 10 of 2 dagen, allen alhier. VELSEROORD. Inwijding nieuwe kerk. Het nieuwe gebouw der Ned. Herv. Ge meente was Zondagavond veel te klein om de groote schare te be vatten, welke de inwgdingssamen- komst van dit gebouw kwam bij wonen. De samenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 43 3 en 4. Eerste spreker was Ds. Creutz- berg van IJmuiden. Deze zeide te spreken namens het Comité ter Evangelisatie, dat gedurende 40 jaar voor IJmuiden gearbeid heeft en dat nu den arbeid te Velseroord voort zal zetten. Spreker zegt dat we wonen in een streek, waar wel wat gebeurt. iJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1