Tot onzen spijt moeten we het zeg gen dat onze groote Herv. Kerk een oude logge kerk is, die vaak wei nig doet. Gelukkig is het hier anders. Voor 40 jaar kwam hier een dame uit Amsterdam, die zag wat de handel hier tot stand bracht. Zg wilde geestelijk wat voor IJmui- den doen en ontmoette Ds, Heldring en Mevr. van Tuyll te Velsen, die hetzelfde wilden. IJmuiden heeft veel liefde van buiten ondervonden, spreker gelooft dat het met Velseroord ook zoo is wellicht nog in meerdere mate. Ds. Creutzberg herinnert er aan hoe Jhr. Mr, Boreel van Hogelanden te Velsen hier te Velseroord het graf zijner vaderen heeft. Deze heeft gewild dat te Velseroord het Evan gelie van Christus verkondigd zou worden en jarenlang heeft hij daar alleen voor gestaan. En trouwe menschen hebben hier gearbeid voor de zaak des Heeren. Nu is het werk uitgebreid en heeft Velseroord een eigen leeraar gekre gen. Het Comité ter Evangelisatie heefc met plannen rondgeloopen een kerk te stichten. Echter meende men eenvoudiger te moeten begin nen en dus is deze noodkerk ver rezen. Spreker brengt een woord van hartelijken dank aan de broeders Dunnebier en Heere van IJmuiden die in zoo korten tijd dit lokaal hebben gezet. Een woord van dank aan broeder Beenhakker, die gezorgd heeft dat de stoelen nog aanwezig konden zijn en aan hen, die laat arbeidden, opdat het electrisch licht nog gereed kwam. Liefde van buiten voor Velseroord, ook van IJmuiden Deze preekstoel en een aantal ban ken uit de oude kerk van IJmuiden onze kerkeraad heeft deze, zelfs gaarne, aan Velseroord geschonken Spreker had veel verwachting van Velseroord. Het kreeg een leeraar, waarvan hij weet dat hi zal arbeiden met al zijn kracht en heel zijn ziel. En er zijn menschen te Velseroord, die het gedragen hebben met hun gebed en spreker wensehte Ds. Helders geluk met de menschen, die met hem zouden samenarbeiden, want te beklagen is een predikant, die het alleen moet maken. Tenslotte sprak Ds. Creutzberg nog een goed woord voor Jezus, Ook in dezen, ja juist in dezen zwaren tijd, zeide spreker, moest het komen van den Man van Smar ten, Die machtig is en overwint. Op verzoek van Ds. Creutzberg werd gezongen Gezang 156 1, Tweede spreker was Ds. Eggink van Velsen, die zeide dat de mees ten wel niet zouden weten welk een feestdag het heden voor hem was. De feesttoon was in sprekers hart, omdat na alle voorbereiding thans de dag van vervulling daar is. Of schoon spreker, hier heen gaande, wel bedacht dat hij zich van zijn Velseroorders los ging maken. Tot nu toe zal zijn arbeidsveld zich niet verder uitstrekken dan de tunnels. En in zijn veeljarigen arbeid te Vei sen heeft spreker zich onder de Velseroorders vele vrienden gemaakt En in de kerk te Velsen zal hij ook velen uit Velseroord missen. Maar toch heefc het feestelijke den boven toon, omdat spreker weet aan wien hg Velseroord overgeeft. Spreker wil nu een woord tot de gemeente zeggen en wel naar aan leiding van Lucas 1128„Ja, zalig zijn degenen die het woord Gods hooren en het bewaren". Hierop ontwikkelde spreker wat de leeraar moet zijn voor de gemeente en hoe de gemeente het woord moet hooren. Hierop zong de gemeente Psalm 11953Uw woord is mij een lamp voor mijnen voet. Ten slotte sprak Ds. Helders. Deze zeide zoo blij te zijn dat er vanmor gen geen inwijdinj>ssamenkomst heeft plaats gehad, want dan zou den de Velseroorders en dan zou ook de Kerkeraad gedacht kunnen hebben, dat het Comité, behalve het steenen gebouw, ook al deze men schen erbij had gegeven. En dit Comité kan ons geen menschen geven, gelukkig niet. Nu waren we vanmorgen alleen met onze Velseroorders en weten we voortaan, waar we op rekenen kunnen. Spreker zeide, dat er voor veel te danken is, we hebben het Comité en de Eereleden daarvan te danken voor het gebouw, dat men ons schonk. De Psalmist zingt: maar al zal het niet altijd zijn met vreugd, al zal het ook wel zijn met smart, wij hebben te bedenken, dat dit huis des Heeren ons is geschon ken om er heen te gaan. Spreker las eenige verzen uit Op. 3, n.l. van vers 812 en aanvaardde namens die gemeente dit bedehuis van het Comité voor zijn Koning en Zender. Met het zingen van Psalm 72 11 Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, ging de groote schare uiteen. Aan de uitgangen werd een col lecte gehouden voor het nieuwe orgel, welke met de kerkcollecte tezamen f 102.605 opbracht. Des morgens maakte Ds. Helders bekend, dat voortaan bij de gods dienstoefeningen aan de uitgangen een derde collecte zal worden ge houden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de aanschaffing van doopvont, avondmaalszilver enz. De eerste collecte dezen morgen bracht f 19 336 op. Bovendien was in de kerkcollecte een gift van fl gevonden voor het nieuwe orgel, uit dankbaarheid voor de komst van den eigen predikaat. Bij de inwijdingssamenkomst waren tegenwoordig verscheidene leden van het Evangelisatie-Comité, de Burgemeester, benevens de pre dikanten Ds. Erdman van IJmuiden, Ds, Roos, predikant der gestichts gemeente van Meerenberg en Ds Baljon van Halfweg. Over het gebouw het volgende Het is gelegen achter het bestaande Evangelisatiegebouw en bevat 300 zitplaatsen. Aan de Noordzijde be- vindt zich de katheder, ter weers zijde daarvan staan drie groote banken voor kerkeraadsleden enz Langs de zijmuren staan banken in 't midden stoelen. Een aanta ramen geven voldoende licht. De electrische verlichting is aangelegd door den heef Zijlmans alhier Binnen korten tijd zal een nieuw orgel in het gebouw geplaatst wor den. De beide ingangen bevinden zich ter weerszijden van het be staande gebouw. Dit oudere gebouw zal nu gebruikt worden voor con sistorie, voor catechisaties en voor vergaderingen. De president bracht haar, naar H. D. meldt, onder 't oog, dat als iedereen handelde, zooals zij gedaan had, er van de brooddistributie niet veel meer terecht zou komen. f 1 boete of 1 dag hechtenis was de eisch. VELSEN. Beklaagde bekende volmondig en met het oog hierop en omdat hij overigens gunstig bekend staat, eischte het 0. M. een voorwaarde- ijke veroordeeling tot een gevan genisstraf van 1 maand met een Droeftijd van twee jaar. Gestrenger trad, naar H. D. meldt, de Officier op tegen J. B. en H. J. de B., welke beide beklaagden, daar toe door bo vengenoemden kok in staat gesteld, eveneens levensmid delen uit de Centrale Keuken te Velsen ontvreemd en ten eigen Date verkocht hadden. Bekl. de B. was niet verschenen en J. B. „draaide er", zooals de Ambtenaar in zijn requisitoir zeide, „voortdurend op alle mogelijke ma nieren omheen". De eisch was voor elk een ge vangenisstraf van 3 maanden. Naar aanleiding biervan nam Mej de Wed. A. van der Lem te Wijker- oog het iniatief tot een airesbewe ging aan den Minister om deze stopzetting te voorkomen en den 22sten April is een adres met ta van bandteekeningen van bewoners der omstreken naar den Haag ver zonden. Hierop is nu antwoord ge komen en wel gunstig. Voor den Zondagsdienst zulien steenkolen verstrekt worden, zoodat binnenkort de stoombooten des Zondags weer geregeld tussehen Amsterdam en Velsen zullen varen. De onderteeke naars van het adres zullen zich op deze tijding zeker wel verheugen SANTPOORT. Uit de Gemeente. Bovendien voor de sehoolvoeding 232 porties en 110 porties voor de nachtploeg-arbeiders der papier fabriek. In 't geheel dus 3819 porties. Van Breitenstein noemen we „Zui derzee bij Urk" om den kloeken opzet, de jagende wolkengevaarten en het diepblauwe water „Aan het strand te IJmuiden", waar de kleine figuren heel petillant werden aan gebrachtHaven van IJmuiden", waar zoo juist het gewemel der schepen werd weergegeven en „In de Haven" om dj zilte blonde at- mospheer, die er in dit werk heerscht. „Wat methodiek betreft, mag niet onvermeld blijven de buitengewoon keurige wijze, waarop de heer C. Oderkerk VelseD) de Amsterdamsche sub-commissie op eön proefles heeft vergast. Bijna een uur lang heeft de commissie met het grootste ge noegen geluisterd naar zijn kundig en opwekkend woord. Onderwijzers als hij zullen onze beweging met honderdtallen welkom zijn"j Uit de Provincie. Algemeene Vergadering op Donder dag 27 en Vrijdag 28 Juni a.s. te Haarlem in het Gebouw van de Hollaudsche Maatschappij der We tenschappen aan het Spaarue. Gemeenteraad. Scheepvaart, In de maand April kwamen alhier binnen 6 stoom- en motor schepen met 6487 Ms en 7 zeilsche pen met 2325 M3 inhoud, en ver trokken 8 stoom- en motorschepen met 4759 M' en 6 zeilschepen met 2465 Ms inhoud. Yisscherij SPORT. KEGELEN. Zaterdag en Zondag heeft de 4e en laatste ontmoeting der clubs, aangesloten bij den Kennemer Ke- gelbond, plaats gehad in de oefenings baan der club „Alle Negeu" van IJmuiden te Jan Gijsenvaart bij den heer Klauwers. De corpswedstrijd heeft het vol gende resultaat gehad Velsen 259 313 272 271 totaal 1114 D.O. K. (Bl.daal) 307 -f- 261 232 272 totaal 1077 Alle Negen (IJm.) 250 266 269 267 totaal 1052Beverwijk 237 261 -f 253 4- 293(totaal 1044 Weijman (Santp.)236 296 233 259 totaal 1024 Exeelcior (Velsen) 246 217 -f 273 253 totaal 991 V. O. V. (Bl.daal) 277 222 215 270 totaal 982V. O. G. (id.) 186 191 170 -f 201 totaal 748. Alzoo heeft de club Velsen den lsten prijs benevens den Wisselprijs; D. O. K. den 2en en Alle Negen den derden. De persoonlijke wedstrijd had den volgenden uitslag: J. J. Cator (Bloemendaal) 248 houten, 40 treffers, Kampioen. J. Welsink (Velsen) 223 houten 40 treffers, Treffersprijs. J. W. Aalderink (IJmuiden), 216 houten, 39 treffers, Consolatieprijs. De Vrije-baanwedstrijd te Jan Gijsenvaart had den volgenden uit slag lste prijs J. J. Cator (Bloemen daal) 45 42 41 40 40 40. 2de prijs H. J. Klauwers (Jan. Gijsenvaart) 45 42 41 40 40. 3de prijs J. Klauwers (Santpoort) 43 42 42. 4de prijs C. Helleman (Velsen) 43 5de H. Heslinga id. 42 41 40 40. 6e prijs L. J. van 't Kaar (Velsen) 41 39. 7de prijs F. Grabbijn (Velsen) 41 38. 8ste prijs J. Walter (Bloemen daal) 40 39 39 39 VOETBAL. Gevonden Yoorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. dasspeld, bankbiljet. Burgerlijk© Stand der gemeente Velsen, van 4 t/m 7 Mei 1918. BEVALLEN: M. J. Visser—Kam- res d.; P. C. Reus—Feijen d T. de loning—Amelsbeek d. OVERLEDEN: P. Hamers, 55 j., echtgenoote van K. Olivier W. J. Volder, 64 j., echtgenoot van C. X Steinsvoort. Voorzitter de Burgemeester. If Afwezig de heer van der Steen. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Eene mededeeling van den Minis ter van Waterstaat, dat het invoe ren van een beperkten nachtdienst met de stoompont, bijvoorbeeld om het kwartier, geen kolenbesparing zou. meebrengen, zoodat het in het schrijven van 15 Maart j.l. gedaan verzoek niet kan worden inge willigd. Berichten der aanneming van be noemingen. Een adres met memorie van toe lichting van de afdeeling Velsen van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, waarbij wordt verzocht te bepalen lo. dat ook voor de nè, 12 Maart 1918 in dienst getreden werklieden de toeslagregeliug van 26 October 1917 zal geiden 2o. dat de arbeidsdag wordt be perkt tot hoogstens 9 uur. Als voren van het bestuur der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Sant poort en omstreken betreffende reiniging van den Bloemendaalschen straatweg. Als voren van P. F. C. Roelse inzake bepaling van den termijn voor de aflevering der officiëele raadsverslagen. B. en W. stellen den gemeente raad voor, het eerste adres in hunne handen te stellen om advies en den heer Roelse in overweging te geven, wijziging van het contract in den door hem gewenschten zin te ver zoeken, omtrent welk verzoek dan nader zal worden beslist. Goedge keurd. Aan het bestuur der vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer voor Santpoort en omstreken deelden B. en W. bereids mede, dat zij besloten hebben de reiniging van den bedoelden weg wederom van gemeentewege te doen geschieden. B. en W. deelen den gemeente raad mede lo. dat L. Hoorweg door hun col lege is belast met de leiding van het toezicht op den woningbouw op een salaris berekend naar f 200.— per maand 2o. dat de schouw over de wateren zal plaats hebben op Zaterdag, 18 Mei a.s,; 3o. dat op 23 April j.l. toen de raad besloot om adhaesie te betuigen aan het door den gemeenteraad van Amsterdam verzonden adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai inzake hef ontwerp van wet tot heffing van opcenten op de di vidend- en tantiemebelasting;, be doeld ontwerp werd aangenomen, Deshalve is de adthaesiebetuiging niet verzonden. Bij de mededeeling van den Mi nister van Waterstaat zegt de heer Netscher dat men dan moet vragen of des nachts met de handpont een dienst om het kwartier in te stellen. De Voorzitter vraagt of de raad dit goedvindt. Goedgekeurd. De heer Netscher heeft bezwa ren tegen het door B. en W. voor gestelde om de reiniging van den Bloemendaalsehen straatweg door de gemeente te doen geschieden. Spre ker stelt voor dit te doen, als de weg in eigendom aan de gemeente overgaat. Aangenomen met 10—3 stemmen. Tegen de heeren van Tuyll, Vooren en Vermeulen. i;e Voorzitter zegt dat inge komen is een verzoek van Dr. F. H. Veldman te IJmuiden, om ook aan zijn ziekenfonds een subsidie e verleenen. In handen van B. en W. gesteld. Van de afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers is een verzoek ingekomen om uitbeta- iDg der gelden van de door het rijk toegestane verhooging. Naar B. en W. om praeadvies. De uitbreiding van den paarden stal wordt aangehouden. Bij het voorstel inzake de ver huring van noodwoningen vraagt de heer Blom waarom de huur zoo hoog is. De heer Vermeulen zegt, dat de gemeente er nog wel op zal moeten toeleggen, maar het is ook zoo hoog gesteld opdat de men- Houdt Christus Zijne kerk in stand, Zoo mag de hel vrij woeden. Ik zal met vreugde in 't Huis des Hee ren gaan, Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. M. de V. schoenmaker alhier, wegens diefsta tot een maand gevangenisstraf. Broodgebrek. Ik moet brood hebben, zei een vrouw uit Velser oord en stapte een bakkerswinke binnen, nam vijf brooden, wierp twee kwartjes op de toonbank (oons had ze niet meer) en maakte zich met haar buit uit de voeten. Dit gebeurde op 11 April j.l. Controleeren. Op de stoompont worden overtrekkende rijtuigen door politieagenten en controleurs aan gehouden en onderzocht. Maandag' morgen werd er bij een vrachtrijder van Uitgeest op Haarlem een on derzoek ingesteld, die verklaarde dat dit nu op zijn korte reis al voor de zesde maal was. Een onbetrouwbare kok. A. A G. de B., heeft zich in zijn hoeda- nigheid van kok van de Centrale Keuken te Velsen, aldaar op ver schillende tijdstippen in Januari en Februari levensmiddelen (aardappe- en, gort, suiker en margarine), toebehoorende aan de gemeente Velsen toegeëigend. De margarine heeft hij verkocht. Verplaatst. Met ingang van 6 Mei is da heer J, van Gemerden kantoorbediende ten postkantore te Velsen als zoodanig ter tijdelijke vervanging overgeplaatst naar Heemstede en vervangen door Me van Hees te Hoorn. Geen nul op het request. Voor eenigen tijd werd besloten wegens gebrek aan steenkolen de Zondags dienst van de firma Gebr. Goedkoop gedurende de zomermaanden sto te zetten. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde G. R., tui nier alhier, wegens overtreding der Distributiewet tot f 10 of 2 dagen Zigeuners. Zondag kon men op de greDS van Velsen en Schoten aan de losplaats een geheele Zigeu nerkolonie zien. Niet minder dan 16 woonwagens hadden aldaar post ge vat gedeeltelijk op grondgebied van Velsen en gedeeltelijk op dat van Schoten. De bewoners daarvan maak ten het de voorbijgangers naar H D. meldt, met hun gebedel nogal lastig. Een groot aantal paarden liep rustig op de bermen langs de weg te grazen. Centrale Keuken. De Centrale Keuken heeft de vorige week ver strekt: Maandag 718, Woendag 737 en Zaterdag 699 porties. Totaal 2154 porties, tegen 2090 de voor gaande week. Besmettelijke ziekten. In de week van 2430 April zijn in deze gemeente voorgekomen één geval van diphtheritis en 3 gevallen van roodvonk. Schilderijen. Van de tentoon stelling van scbilderyen door i kunstschilders Breitenstein en Kos ter zegt de heer Gratama in de Stads Editie Personalia. In De „Groote"- Schrijver", het Maandblad van de Federatie voor Stenografie „Groote" van April j.l, lezen wij in het artikel „Opmerkingen over de Federatie examens" o.a. Armenzorg. De Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg r>n Weldadigheid, waarvan Voorzitter is Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen, houdt haar Nieuwe schepen. Alhier is in de Visschershaven aangekomen de op de we|f der Arnhemsöhe Stoom sleephelling Mij. gebouwde stoom treiler Plejaden. IJ.M. 44 voor de N.V. Zeevisscberij Mij. „Praxis1 alhier. Dit schip is ongeveer 250 ton groot en een der grootste stoom treilers. Het is bestemd de visscherr bij IJsland en in de Witte Zee uit oefenen. Machine en ketel zijn mede door de Arnhemsche Stoomsleep' helling gebouwd. Kinheim. Kinheim I heeft in den strijd om den Holdertbeker tegen W. F. C. I met 0—1 ver oren. Vergadering van Dinsdag 7 Mei 1918.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2