I LEDEN DER WINKELIERS VEREEN. van Damessfoffen 1 Pr I IJmuidan. fil. J. SPRUIJT, Alkmaar. meisje dagmeisje betrekking. GtKililNrie Zit- en Slaapïamer VERLOREN Qeb". KOON. WIER1NGEN Visscherij goederen Scheepsbooten enz. VISSCHERIJ. FEUILLETON. Predikbeurten. PAKH U1S Dankbetuiging. DIENSTBODE Boekhoud(st)sr-Gorrespondent(e). Gemeubil. Zitkamer. VERLOREN VERLOREN Gemeubil. Zit- en Slaapkamer. 2- kruks kinderwagen, KIN DEE WAGEN. WONING een Stoomsleepbootje, Motorboot Publieke Veiling sis Prijzen der plaatsen 75, 50 en 30 cent. ONZE STALEN COLLECTIE schen er zoo spoedig mogelijk weer uittrekken en de noodwoning geen blijvend instituut wordt. Wordt vervolgd. Ingediend is een suppletoire land bouwbegrooting voor 1918. Ter toelichting herinnert de mi nister eraan, dat naar aanleiding van den uitslag van het onderzoek naar een bij den hoofdinspecteur voor de scheepvaart ingebrachte klacht, dat aan een achttal IJmui- densche stoomvisschersvaartuigen, bepaalde voorzieningen, hoewel noo- dig niet zouden zijn aangebracht, ten gevolge waarvan die schepen in ondeugdelijken toestand zouden verkeeren, en mede in verband met in de dagbladpers voorkomende be richten, volgens welke een deel der IJmuidensche trawlervloot niet zee waardig zou zgn, de hoofdinspecteur voor de scheepvaart een nauwge zet onderzoek dezer vloot heeft gelast. Dit onderzoek is thans vol tooid en heeft tot resultaat gehad, dat in het geheel 154 schepen wer den onderzocht, van welke 81 in meerdere of mindere mate herstel ling behoefden, alvorens kon worden vergund, dat zij zee kiezen. Deze schepen bleven dus krachtens art. 16, tweede lid der Schepenwet aan gehouden, totdat een onderzoek is thans voltooid en heeft tot resul taat gehad, stellingen en voorzie ningen zijn geschied. Het resultaat van dit onderzoek heeft in de eerste plaats aangetoond, dat de betrokken ambtenaar van de scheepvaartinspectie in zijn taak is te kort geschoten en dat het noodig is om door een wijziging van de organisatie van den dienst in het IVde district, voor zoover mo gelijk, te waarbSrgen, dat voor den vervolge de uitvoering van de Sche penwet ook in dat district op be hoorlijke wijze kan geschieden. Aangezien de onvoldoende plichts vervulling van dien ambtenaar, die thans met verlof buiten dienst is, ongetwijfeld eerder aan het licht zou zijn gekomen, indien het aan het betrokken districtshoofd moge lijk ware geweest meer persoonlijk controle ter plaatse uit te oefenen, is het noodig de mogelijkheid van voortdurende plaatselijke controle in het leven t© roepen. Dit zal slechts kunnen geschie den door in bepaalde centra van het visscherijdistrict, maar voorloopig slechts te IJmuiden, een ambtenaar aan te stellen, die onder den inspec teur en diens plaatsvervanger, den adjunct-inspecteur, maar boven de experts zal staan en die den titel zal kunnen krijgen van „onder inspecteur." Voorts is gebleken dat het per soneel van de scheepvaart-inspectie te IJmuiden veel te gering is. De noodzakelijkheid om tot uitbreiding over te gaan is thans overtuigend gebleken en het is naar de meening van den minister gewenscht den dienst der scheepvaartinspectie te IJmuiden opnieuw in te richten, in de eerste plaats door te IJmuiden niet één, maar twee scheepsbouw kundige experts voor stalen schepen aan te stellen. Tevens zal het ook noodzakelijk zijn over te gaan tot benoe ming van nautische experts voor het IVde (visscherij) district en wel voorloopig een met stand plaats IJmuiden en een voor het toezicht op de aan de Maas thuis behoorende en vertoevende schepen, met standplaats Vlaardingen. Eindelijk is nog gebleken dat de arbeid van het betrokken erkende onderzoekingsbureau onmisbaar voor (18) door G. VOET. Nadruk verboden. In het derde stuk van onze feuil leton hebben wij beloofd, wanneer wij meerdere bijzonderheden zou den verhalen over Gerrit Corver en diens bezittingen, te zullen mede- deelen wat de praeminentiën. vopr- deelen, rechten en lasten waren, be hoorende tot de Ambachtsheerlijk heid Velsen, Zij bestonden ten eerste in het aanstellen van schout, secretaris, bode en gravenmaker (doodgraver). Voorts in de goed- of afkeuring eens een goede uitvoering der Schepen wet, te wenschen heeft overgelaten. Resumeerende, zal het dus noo dig zijn, zegt de minister, over te gaan tot de benoeming van een tweeden scheepsbouwkundigen' ex pert met standplaats IJmuiden, van twee nautische experts, van welke één met standplaats IJmuiden en één met standplaats Vlaardingen, en van een onder-inspecteur met standplaats IJmuiden. Voor 9 maan den in 1918 wordt thans uitgetrok ken s/4 X l8900 f6675- Voorts is bij deze suppletoire be grooting een bedrag uitgetroken voor aanstelling van een technisch amb tenaar, om te worden toegevoegd aan den scheepsbouwkundig inge nieur. Voorts merkt de minister op, dat, wanneer eenmaal na het staken der vijandelijkheden gedacht kan worden aan de uitvoering van het te Londen gesloten internationale verdrag voor de beveiliging van menschenlevens op zee, het noodig zal zijn een deskundige te belasten met het krachtens dat verdrag uit te oefenen toezicht op de aan boord der schepen aanwezige radiotelegra- fische installatie. Aanvankelijk ligt het in de be doeling dit toezicht voorloopig bij wijze van proefneming op te dragen aan den chef van den technischen dienst der radiotelegrafie. Voor dien ambtenaar is daarom een toelage berekend naar f 1000 per jaar uit getrokken. Nog is een wijziging aangebracht, opdat er ook schrijfloonen en dag gelden zullen kunnen worden uit betaald. Donderdag 9 Mei 1918. Hemelvaartsdag. IJMUIDEN. 10 uurDs. S. Datema v. Haarlem VELSEROORD. 10 uur: de heer J. Brederveld. VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. SANTPOORT. 10 uurDs. Weener van Haarlem. A d ver ten ties. beroepen predikants, zoolang de Ambachtsheer den Gereformeerden (Hervormden) godsdienst belijdt (col latie recht). In een jaarlijksche ver kiezing (benoeming) van vijf sche penen, twee kerkmeesters, twee aal- moesmeesters (diakenen) en twee Hondsbossche, Morgen geldgaarders, Zulk een benoeming geschiedde als volgtEerst werden op lijsten voor iedere plaats dubbeltallen aange boden, daarna een enkele lijst van welgeboren mannen, waaraan de Ambachtsheer zijn goedkeuring moest hechten. Aan hem was ook het verleenen der commissie voor schoolmeester en koster, na aanbe veling door den magistraat en ker- keraad. De volgende voordeelen waren ALBERT, J. NielsenZwakman. Adres: bureau van dit blad. aan de Heerlijkheid verbondenhet schoutambt gaf jaar lij ksch vijf en vijftig gulden, dat van secretaris veertig; het bode-en gravenmakers ambt twee gulden. Het derde stuk van de Noort- duinen bracht op f 125, het vijfde stuk dezer duinen f 140het zesde stuk achter den kruitberg f 90, het zevende stuk evenveel. De erfhuren twee en dertig gulden, vijf stuivers en drie penningen. Voorts de erf pachten en recognitiegelden van twee droogbergen, 18 roeden duin benoorden Jan Gijsenvaart; een kroftje toegemaakt land met moe ras bij het huis te Brederode; an derhalf morgen Molenduinde lange Bilt' groot 800 roeden land, even voorbij Santpoort gelegeneindelijk K inderledikantj e een Voorkamer ZAAGSEL. Een partij droog ZAAGSEL TE KOOP bij B. Fenenga, Houthandel Hoflanderweg 8, Beverwijk. Gem. Kamers te huur Te koop aangeboden een ruim compleet met zeilen. Voor elk aan nemelijk bod. Te bevragen bij T. Levasier en W. Zwier, beide in de Bloemstr. alhier. Telephoon HIPPOLYTÜSHOEF 9. bieden onder meer TE KOOP eiken casco, ketel pas gekeurd vol gens nieuwe stoomwet. Machine 8 P. K. met lier, staand en loopend want, gemerkt W.R. 93, El gtsircalenkigii enz. Voorloopige Aankondiging op nader te bepalen datum in de tweede helft van Mei van Voor deze veiling kunnen nog goederen worden ingebracht, waar van ten spoedigste opgave wordt verwacht ten kantore der make laarsfirma. BAKKER, DIJKSEN en Co., Vischstraat 4. Bij akte 25 Maart 1918 verleden voor ondergeteekenden notaris, is gewijzigd de akte van oprichting der te Velsen gevestigde Naam- looze Vennootschap De akte van wijziging en de Ko ninklijke bewilliging daarop zijn geplaatst in het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van den lsten Mei 1918, no. 101. M. DONKER, Notaris te Beverwijk. worden er aan herinnerd, dat zij hunne zaken heden Woens dagavond en de drie laatste dagen voor Pinksteren na 9 uur geopend moge hebben. HET BESTUUR. GEBOUW CYCLOOP Donderdag 9 Mei (Hemelvaartsdag) Buitengew. afscheids-Speci- aliteiten Voorstelling met uitgekozen programma, A any. 8 uur. Impressario .Tac. Smits Tableau de la Troupe De Keizerlijke Chineezen Troep 3 Chiüeezea ia hun buitengewone Werkzaamheden als Jongleurs, Eqilibristen, Springers, Messenwerpers, Googelaar Muzikaal Kun stenaars, Het toppunt van Kunst. JULES BOESNftCH Piano Humorist in zijn nieuwste repertoire. BERTH?! ERLSNDSDOTTER Neerland's Eerste Cabaret Diva. MEJ. ROZE Canteuze Nationaal. plus auteursrechten. De Chineezen komen met de trein v. 6.10 aan is geheel compleet en munt uit door veel nieuws, in prachtvolle modetinten, voor Mautelcoslumes, Rokken, Mantels, Blouses, enz., enz. Prachtkeuze Mousselines. Yraagt collectie ter inzage. Firma ML Leijers. I Nepiunusstraat 36. Nepiunusstraat 36. acht 'roeden breedte achter Sant poort, ter lengte van de hofstede van wijlen den schepen en raad van Amsterdam, Abraham Muissart, gevende tezamen zes en tachtig gulden, negen stuivers en twee pen ningen, waartegen over staat dat het schoutsambt jaarlijksch in de verponding (belasting) deed vijftien gulden en zestien stuivers en de vier stukken duin tezamen honderd acht en zeventig gulden en tien stuivers. De schout zat met vijf schepenen te recht, maar de dorpszaken wer den bestuurd door schout, schepe nen en welgeboren mannen. De Ambachtsheer had zich vol gens art. 5 van het koopcontract te gedragen naar de resolutie der Staten van Holland en Westfries land van 28—29 Juli 1654, beve lende dat de Officieren, Secretaris sen, Burgemeesteren, Schepenen, Ambachtsbewaarders, Kerkmeeste- ren, Armmeesters en Regenten van Godshuizen moesten zijn van de Ge reformeerde Religie, of tenminste dezelve toegedaan, voor zoover bin nen het gebied van de Ambachtsheer lijkheid zoodanige personen behoor lijk gequalifieeerd werden bevonden. Vroeger bracht Velsen in zijn ka vel tot de Hondsbossche en Petten- sche duinen op voor 1195 morgens, later voor 1500 hooge morgens. Het cellatie-recht, de goedkeuring van het beroepen van predikanten te Velsen, bezit de tegenwoordige Am bachtsheer niet meer. Wordt ver vo'gd Suppletoire landbouwbegrooting voor 1918, (kosten uitbreiding scheeps- vaartinspectie). Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Creutzberg. Doopsgez. Gem. efd. Prot.-Bond. lOVg uur: Geen dienst. Goref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. J. C. Helders. Geref. Keik. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. J. D. J. Idenburg van Amsterdam. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97s uur: Leeskerk. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Efeze 4 10: „Nederdalen en op varen". Evangelisatie. Ondertrouwd Ph. VLESSING en R. VAN BUREN. Huwelijksvoltrekking 30 Mei a.s. IJmuiden, M(ji 191g Amsterdam, De Adjudant-Onderofficier VOS, in een andere werkkring geroepen, roept bij het verlaten van IJmuiden alle vrienden en be kenden een hartelijk vaarwel toe. te huur gevraagd, centrum IJmuiden of Z.Z. Visschershaven. Brieven rio. 560 bureau vrn dit blad. Den 11 April 1.1. trof ons een smar telijk verlies door het noodlottig over lijden bij de Pier van onzen innigge- liefden zoon en broer op den leeftpd van 14 jaar. Ieder die bem gekend heeft, zal be seffen hoe zwaar ons deze slag treft. Zijn diepbedroefde ouders, zusters en broers, P. Glas. A. Glas- Zwart. Velseroord, Mei 1918. Rijksstraatweg 97. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Heden ontsliep in haar Heer en Si Heiland na kortstondige krankheid, mijn inniggeliefde zuster Namens haar eenige zuster, Wed. W. van Dijk—Zwakman en kinderen. Wijkeroog, Kanaalkade L 15. Ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank voor de belangstelling ondervonden bij de herdenking van hun 30-jarig huwelijks feest, in het bijzonder aan-de geachte collega's Familie DRUIF. IJmuiden, Mei 1918. de Wetstraat 7. Mevrouw Hartog, Kon. Wilhelminastr. 80 vraagt een flinke voor dag en nacht, kunnende koken en netjes werken. Zich te vervoegen 's avonds tusschen 7 en 9 uur. Gevraagd een flink voor dag en nacht, klein gezin, groote wasch buitenshuis Kanaalstraat 144. Voor direct gevraagd een flink wasch buitenshuis. J. C. Yerwer, de la Reijstraat 1, IJmuiden. Voor direct gevraagd op vischkantoor Brieven met opgave van verlangd salaris onder letter R 30 aan Boekh. P. F. C. Roelse. Gevraagd voor avonduren door drie militairen een Brieven onder letter R 31 adv. bur Roelse. Net JONGMENSCH, vrij van Militairen dienst, tot nu toe gestudeerd hebbende, goed kunnende rekenen en schrijven en met voldoende kennis der Nederlandsche taal, zoekt een hem passende Brieven franco onder no. 559 bureau van dit blad. ®®89 gouden Schakelarm band, tegen ruime belooning te rug te bezorgen bij Mevrouw Dól- leman, Rijksweg 58, IJmuiden. een Vulpenhouder, tegen be looning terug te bezorgen. Aangeboden Billijke conditiën. Adres Teerlink, Hui genstraat 9c. Aangeboden ZIT-SLAAPKAMER met of zonder pension. Adres te bevra gen bij van Houwelingen, Boekhandel, V eiseroord. Aangeboden op netten stand. Te bevragen bureau van dit blad. Te koop een goed onderhouden met nieuwe banden. Adres te bevragen boekhandel P. F. C. Roelse. Witgeverfd te koop aangeboden, Te bevr. Willebrordstraat 105 Velseroord Te koop een goed onderhouden Te bevragen Ratelstraat 23 Velseroord. Te huur met slaapkamer en gebruik van keuken, gemeubileerd of ongemeubileerd aan de Stationsweg Velseroord. Te bevragen bij van Houwelingen. gezocht voor direct of later, desnoods met overname van net onderhouden inboedel. Brieven onder letter Z. P. bureau van dit blad. met gebruik van keuken. Adres Huigen straat C 11, IJmuiden. Aanvaarding naar verkiezing. een zilveren broche met steentjes, Tegen belooning terug te bezorgen Julianakade 17.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3