ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N©. 261. Zaterdag 11 Mei 1918. 3e Jaargang Administratiebareau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMU1DEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hg de Agenten, REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mg. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 cta. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden medodeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraetan tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VIS.LSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau F. F. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, islet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, 0p te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLL£I*ISPLON IJmuidea (Drukkerij Sïn- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. P. C. ROELSE, Te Velseroord bij S. v. Til burg, Willcbrordstr. SS. 3D bij J. v. tfonwelingsis, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, DoodSaa» L 47, WiJlceFO©!». Te Santpoort bij P, wm !*ieupss, BoeSkJissad©!. Officieel. Centrale Keuken VELSEN. M es n u. Maandag 13 Mei: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Woensdag 15 Mei: Stamppot (Aardappelen met Snijboonen) 12 cent per portie. Zaterdag 18 Mei Stamppot (Aardappelen met Koolraap) 12 cent per portie. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 4 Mei 1918 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Rijndertje Oldenburg van beroep zonder, wonende te Vel sen (IJmuiden), om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank andereu dan sterken drank in de navolgende localiteitde gelagkamer van het perceel, pla&tselgk gemerkt C 126 en gelegen aan de Kanaal straat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 6 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. vsr LOREN van THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Verjaring van Vorderingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen belang hebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk de provincie en de gemeente, over het dienstjaar 1917 vóór of opdenlaat- sten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VER NIETIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Velsen, 3 Mei 1918, Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Velen, vooral degenen die bij den vischhandel zijn betrokken, zullen den geacüten ambtenaar met leed wezen van hier zien vertrekken, al zal men zich verheugen over zijn bevordering. Men herinnert zich nog wel boe de heer Krispijn voor eeni- gen tijd hier onder zeer groote be langstelling zijn zilveren jubileum vierde. De begrafenisstoet werd door een vuurpeloton van tien man en boven dien door een detachement infanterie van het 10de regiment infanterie begeleid. De lijkbaar werd gedekt door een viertal kransen, twee van de bezetting van het pantserfort IJmuiden één van het motorrijders corps te Delft en één van de fami lieleden. Nadat het salvo weerklonken had en de kist in het graf neergelaten was, trad de reserve 1ste luitenant A. P. Roza van het pantserfort IJmuiden naar voren. Hij wijdde naar H. D. meldt, eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den overledene en schetste hem als een plichtsgetrouw man, een goed vriend, een rechtgeaard vader lander, maar bovendien als een goed huisvader, die thans een vrouw en kinderen achterlaat in minder gun stige omstandigheden, daar het rijk, zooals spreker zeide, „slecht voor zijn onderofficieren zorgt". Hiermede was de plechtigheid, die verder nog bijgewoond werd door een aantal officieren, onderofficieren en minderen van het pantserfort IJmuiden, geëindigd. Een familielid van den overledene dankte voorde bewezen eer. desertie stond voor den Haagschen Krijgsraad terecht de milicien-soldaat G. J. P., afkomstig uit IJmuiden. Eisch14 dagen gevangenisstraf. C. H. en D. G., milicien-soldaten der infanterie, afkomstig uit IJmui den, hebben op 16 December een H.L. steenkolen gestolen. H. is bovem dien ten laste gelegd, dat hij, toen hij moest worden overgebracht naar de tuchtklasse, geweigerd heeft zich te laten vervoeren. Eischtegen G. 2 maanden en tegen H. 6 maan den gevangenisstraf. VELSEROORD. De meeting werd door prachtig weer begunstigd, vandaar dat er veel bezoekers waren, zeker naar de duizend loopend. Vanaf de stoompont was een op tocht georganiseerd, waaraan hon derden deelnamen. Tal van vereeni- gingen waren met vaandels en ba nieren. Ook blauwe doeken met op schriften werden mede gevoerd. Er waren afdeelingen van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dran ken, de Internationale Orde der Goede Tempelieren en Kinderbon den, Zangkoren, muziek enz. Op het mooie terrein aangekomen, werd de meeting geopend door den voorzitter, de heer Hofland van Be verwijk, die zeide dat de beide aan gekondigde sprekers, Prof. Dr. J. van Rees van Hilversum en A. Martinus van den Haag, verhinderd waren. Gelukkig had men plaats vervangers kunnen vinden. Dit wa ren de heeren W. van der Eist van den Haag en J. Duinker van Zaan dam, die beiden een kernachtige rede hielden voor de geheelonthou ding. De redevoeringen werden af gewisseld door muziek en door zang van de Onthouders Zangvereeniging Door Onthouding Vereenigd van Beverwijk en het koor van Kinder- gèluk uit Santpoort. Het was een welgeslaagde mee ting, waarvoor na afloop de heer Hofland dank bracht aan hoorders, sprekers en zangers en muzikanten, terwijl bij mede een woord van dank bracht aan Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden voor het afstaan van het terrein. Donderdagavond had het Comilé in Tivoli alhier een vergadering be legd met niet-aangesloten geheelont houders. Ondanks den feestdag had den verscheidenen daaraan gehoor gegeven. De voorzitter van het Drankweer- Comité zette het doel der vergade ring uiteen. Er moest weer nieuw leven komen. De meeste aanwezigen waren voor een flinke plaatselijke Onthouders- Vereen iging. De heer Stolp deelde mede dat de volgende week waar schijnlijk een afdeeling der Ned. Ver- eeniging wordt opgericht. De andere aanwezigen besloten daarna tot oprichting der Geheel- Onthouders Vereeniging IJmuiden- Velseroord. Ruim 20 personen tra den als lid toe. Een voorloopig be stuur werd gekozen, bestaande uit de beeren IJ. J. Reitsrna, A. van der Vlerk, J. Dries, A. vau Riessen en P. Kwast, allen alhier. De derde collecte bracht dezen morgen f 6.756 op. VELSEN. De spreker begon met op te mer ken, dat de a s. verkiezing eene bijzondere was, doordat zij plaats had onder evenredige vertegenwoor diging en algemeen kiesrecht. Ver volgens wees hij er op, dat de liberale partij, eens zoo machtig, thans in verval was gekomen, zoo danig, dat ze waarschijnlijk beneden de 30 ieden in de a.s. Tweede Ka mer zal blijven. En in de gemeen teraden zal de macht ook gering worden. Wat eene omkeerisg! De Vrijzinnigheid is dalende, hare macht is voorbij. Waarom? Omdat de 2 dingen ontbreken, beginsel en belang. Het is toch geen beginsel, dat politiek en godsdienst gescheiden moeten blijven, het is een ontken ningen dat is geen beginsel, dat de harten warm maakt. Ons beginsel is godsdienst en po litiek zijn onafscheidelijk van elkaar Wij staan lijnrecht tegen de be ginselen der Fransche revolutie. De kreten van vrijheid, gelijkheid en broeder schap, wat is er van terecht gekomen en de tegenwoordige da den der Bolsjewiki in Rusland Welke vreeseltjke gevolgen zien we reeds nu! Wij kunnen geen nieuwe maat schappij stichten, omdat wij steeds zullen stuiten op de slechtheid der menschen, Wij moeten de tegen woordige maatschappij in stand houden, maar trachten daarin ver betering te brengen door ais begin sel aan te nemen God te verheer lijken en alles weg te strijden, wat daartoe niet leiden kan. Daarom strijd tegen vrijzinnigheid en socia listen Maar moeten we ons nu aansluiten bij de tegenwoordige rechter partij Neen Omdat ook deze partij het beginsel Godsver heerlijking niet geheel volgt. Hoe gaat hat in Engeland en Duitsch- iand? Daar schijnt de Godsverheer- lijkir>g slechts voorop te staan. In ons land heeft de rechterzijde reeds drie keer het regeerkasteel veroverd en 13 jaar geregeerd. En wat is het resultaat geweest van het stoelen op één wortel de3 geloofs? De Katholieke Gelderlander schreef de oorzaak van alle maatschappe lijke jammer' aan de Hervorming, die nog jaarlgks feestelijk herdacht wordt. Ziedaar een staaltje der eenheid. In de vakvereenigingen mo gen de Katholieken en Protestanten niet bij elkaar zijn. Van Protestant- sche zijde is Vok smalend gespro ken over kaartspelende en herberg- loopende Katholieken. En die moeten gezamenlijk optrekken ter stembus onder de banier van het kruis! De schooloplossing is ook niet naar sprekers zin, omdat de staat ook de ongeloofsschqlen zal bekos tigen. Als deze later zuilen verrij zen, zullen de Christelijke partijen daarvoor de verantwoording dra gen. In deze zaak hebben deze partijen hare beginselen verdoezeld, ze hadden deze schooloplossing nooit moeten toestaan, 't Was de uiting van hare branakastenpolitiek. Hierna wierp spreker een blik op den maatsehappelijken toestand en haalde een voorbeeld aan van het inkomen van een zeer goed oppas send man een fabrieksarbeider, in bezit vau een uitstekende huis vrouw en oppassende kinderen. Tochheerschte in dit gezin gebrek. En dit is een algemeen verschijn sel. Mag dat? Is het niet verschrik kelijk, dat in ons Christelijk Neder land voor de werkers zulke toestan den gewoon zijn? „Nog één kind er bij en ge moet mijn huis uit" voegde een huiseige naar een oppassend huurder met eenige kinderen toe. Waartoe drijft zulks? Kunnen wij, Christenen, zoo iets gedoogen? Voor ouden van dagen en voor weduwen en weezen wordt nog veel te slecht gezorgd, ook al zou de Wet Talma worden uitgevoerd. Hoe zijn in onze Christelijke maatschappij onze bezitstoestanden Aan de eene zijde weelde en over daad, aan den anderen kant gebrek. Moeten wij, Christenen, tevreden zijn met dezen toestand, moeten wij ons niet aangorden tot verbe tering der Sociale toestanden Onze Christelijke ministeries hebben aan al deze misstanden geen einde ge maakt, ziedaar hun fout. Minister Talma is niet voldoende gesteund, ja soms tegengewerkt, getuige de houding der Chr. Historischen in zake het wetsontwerp: Afschaffing van den nachtarbeid der bakkers. De Anti-revol. partij heeft hem laten trekken naar Bennebroek. Verder onderwierp de spreker de houding van verschillende bekende en voor aanstaande mannen, ais Dr. de Visser, IJMUIDER COURANT Personalia. De heer P. Krispijn, commies bg de Holl. Spoor alhier, is benoemd tot stationschef te Anna Paulowna. Begrafenis W. G. J. Klein. Woensdagmorgen had op de aige- meene begraafplaats aan den Scboter- weg te Haarlem de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van den reserve-sergeant W. G. J. Klein, van het pantserfort IJmuiden. Krijgsraad. Terzake van 2de Examens. Te Haarlem slaagde voor het onderwijzersexamen Mej. J. Troost van hier. Benoeming. Tot tijdelijke onder wijzer aan de Chr. Nat. School al hier is benoemd de heer L, S. Gast te Rotterdam. Openluehtmeeting. De Noord- Holiandsche Propaganda-Commissie van den Alg. Ned. Geh. Onthouders Bond had Donderdag een meeting be legd op „Velserduin" alhier, daartoe welwillend afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen. Geheelonthouding. Aangezien verschillende onthoudersvereenigin- gen in de gemeente Velsen opge heven waren of althans niets uit voerden, had het Centraal Drank- weer-Comité al eenige malen ge poogd de slapenden wakker te schud den. Kerknieuws. Donderdagmorgen maakte Ds. Helders in de Herv. Kerk hekend dat gebleken was dat het orgel uit het oude lokaal zeer goed geschikt was om ook den zang in de nieuwe kerk te begeleiden en het Comité ter Evangelisatie daarom besloten had de opbrengst van eenige voor een nieuw orgel gehouden col lecten te bestemmen voor de be taling van het electrisch licht. Chr. Sociale Partij. Dinsdag avond om 8 uur hield de Christelijk Sociale Partij een openbare verga- dei ing in Hotel de Prins, waar ais spreker optrad Mr. Dr. A. R. van de Laar van Gendringen met het onderwerp: Van uit Christelijk be ginsel tegen Behoudzucht en tegen Socialisme. De vergadering was sleeht bezocht. Wegens ontstente nis van den Voorz. opende de heer van Willigen de vergadering met een gebed.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1