Umuider Courant. 2e BLAB. 11 MEI 1918. Officieel. kevensmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van 11 Mei tot en met 17 Mei is verkrijgbaar ep bon No. 1 3 K.G. veenaardappelen „21 ons witte zeep a 8 ets. „3 1 bak- en braadvet „4 1 gort „5 2 groene erwten 6 1 rijst „7 1 pond regeeringsvisch. Julienne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, ink. 1 ons, 15 ets. Voor alle prijzen, zie de maximum prij sipst bij de winkeliers. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3,5 en 8 uur. Zaal Flora Veiseroord, feestavond, 8 uur. MAANBAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Boaz-bank, Alg. Vergadering, ge bouw voor Chr. Belangen, half acht. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. Predikbeurten. Zondag a.». IJMUIDEN. 10 uur: Bs. Erdman. 3 uur: Bs. Creutzberg, Doop. Geref. Kerk. 10 uurDs. van Loo van Mijdrecht. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. 10 uurde heer J. Breder veld. 5 uurdezelfde. VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. 10 uur Ds. Vunderink v. Haarlem. Gemeenteraad. Spoedeischftnde Vergadering op Vrfldag 10 Mei 1918. Voorzitter: De Burgemeester Afwezig de heeren Vermeulen, Huijg en van der Steen. De Voorzitter zegt dat het volgend schrijven is ingekomen. „De Voorzitter van het Plaatse lijk Steuncomité te Velsen draagt m|j op u het volgende te berichten in antwoord op uw terzijde ver meld schrijven. Ie. Dat hij niet geneigd is boe ken en bescheiden van het steun comité aan eene raadscommissie voor werkverschaffing over te leg gen en dat hij zulks ook ten ern stigste zal afraden aan de vergadering van het steuncomité. Dat als direct gevolg verondersteld kan worden dat heden geen gelden uit de gemeen tekas voor het steuncomité beschik baar gesteld zullen worden en dat nerhalve a.s. Zaterdag aan gega digden geene uitkeeringen zullen kunnen geschieden. Dat deze maatregel door hem genomen wordt wegens gebrek aan kassaldo, hoewel hij dezelve zeer wreed acht tegenover de talrijke gesteunden die voor dit belangrijk verlies aan inkomsten niet eens gewaarschuwd konden wordeu door het onverhoeds genomen raads besluit. 2e. Dat volgens zijne meening en ook die van hoeger hand, het steuncomité autonoom is en zich niet behoeft te onderwerpen aan partijdige controle, vooral waar de houding van genoemde raadscom missie tegenover het steuncomité hem van het begin tot het einde ongepast is voorgekomen. 3e. Dat het steuncomité steeds op het standpunt gestaan heeft zich aan de controle van B. en W. te onderwerpen, alsook van officieel daarvoor aangewezen perionen en van het Kon. Nat. Steuncomité, welk drievoudig onzijdig toezicht, zich nooit over onderwerping on zerzijds te beklagen heeft gehad. Namens den Voorzitter van het Plaatselijk Steuncomité te Velsen, (get.) K. LABREE, Secretaris. De heer Netscher zegt dat hij zijn oogen niet kon gelooven toen hij den oproep voor deze vergade ring ontving. En zijn verwondering steeg nog toen hij las een schrijven, door Jhet Steuncomité aan de vak organisaties gericht, Spreker zegt dat hij zooveel mogelijk zal trachten het persoonlijke buiten het debat te laten en dat hij den Voorzitter van het Steuncomité, die insinuaties aan de raadscommissie richt, niet op zijn weg zal volgen. Wat de zaak betreft zegt spreker dat de raadscommissie nimmer aan het Steuncomité overlegging der boeken en bescheiden heeft gevraagd. Hebben B. en W. dit zoo overge bracht, dan hebben zij het genomen besluit verkeerd begrepen. Bedoeld werd dat de raadscommissie de be scheiden zou ontvangen van B. en W. Voorts zegt spreker dat hij niét begrijpt waarom geen uitkeering aan de werkloozen kan worden ge daan, waar de raad nog voor twee weken uitkeering heeft toegestaan. Toch heeft de secretaris een com munique verspreid, waarin meege deeld wordt dat morgen geen uit keering kan worden gegeven door het genomen raadsbesluit. Dit is beslist onwaar en als hier geen vergissing in 't spel is, zou spreker denken aan kwade trouw. Maar spreker begrijpt wel wat de bedoeling is, n.l. om den werk loozen tegen den gemeenteraad op te jagen en te zeggende raads leden zijn de oorzaak, dat gij geen uitkeering krijgt, dat zijn de rakkers, die je dit lappen. Spreker zegt dat het Steuncomité in zijn geheel goed is, maar da leiding is veikeerd. Tel kens stuiten wij op het ik en mij Het Steuncomité is autonoom, ja, maar met het geld van een ander. Waar zooveel geld van de gemeente wordt gebruikt, hebben wij hetjrecht te weten hoe het besteed is. Spreker zegt dat de raadscom- commissie binnenkort met een nieuw voorstel hij den raad zal komen. Wat dit inhoudt, kunnen wij nog niet meedeelen. Maar nu kunnen wij wel naar huis gaan, want wij hebben voor twee weken geld toe gestaan. De Voorzitter zegt dat de secretaris en de officiëele verslag gever anders verstaan hebben, dat wel degelijk de voorwaarde van overlegging der bescheiden was ver bonden aan de toegestane gelden voor twee weken. De heer Bosman vraagt voor lezing van den brief, door B. en W. aan het Steuncomité gezonden. De Voorzitter leest den brief voor, waaruit blijkt dat B. en W. het besluit hebben uitgelegd, als door den voorzitter gemeend werd. Verschillende raadsleden komen daartegen op. De Voorzitter zegt dat dese- eretaris, een ambtenaar ter secretarie en de officiëele verslaggever het al dus begrepen hebben. De heer Brink zegt dat de verslaggevers bij de opmerking der raadsleden knikten en dus het als onze bedoeling begrepen hebben. De heer D a 1 m e ij e r Zoo stond het ook in de courant. De heer Brink komt op tegen de handelwijze van den voorzitter van het Steuncomité. De leden van het Steuncomité hebben te beslissen over de gelden, niet de voorzitter. Spreker zegt dat het anders moet worden anders moet de voorzitter van het Steuncomité ophoepelen. De heer Schilling zegt dat de bedoeling van den raad zeker is geweest geld voor nog twee weken beschikbaar te stellen, was dit niet het geval, dan zouden wij over het voorstel van den heer Netscher niet behoeven te stemmen. Het spijt spreker echter dat de heer Vermeulen er niet is. Dit is een vooropgezet plan, wantspreker weet dat de heer Vermeulen de drijfveer van deze heele kwestie is. Spreker heeft een heel dossier bij zich betreffende de werkeloosheid, was de heer Vermeulen hier, dan zou deze heel wat van spreker moeten hooren. Nu zal hij het later wel krijgen. Spreker eritiseert nog eens den huldigen toestand bij het Steuncomité. Spreker zegt dat de zaak nu gemakkelijk is. Het Steun comité weigert zijn werk voort te zetten, wij benoemen dus een nieuw comité. De heer Bosman: Neen, alleen de voorzitter weigert. De heer Schilling zegt dat er dan een andere voorzitter moet komen. Ten slotte eritiseert spreker de houding der reeders te IJmuiden die de werkeloozm geheel in den steek laten. De heer Netscher zegt dat de zaak nu zuiver is. B. en W. hebben het raadsbesluit verkeerd geïnter preteerd. Wij kunnen ons nu aan ons besluit houden. Da heer Landeweerd merkt op dat verleden jaar vastgesteld is een regeling, waarbij aan het Steun comité gelden uit de gemeentekas worden verleend. De raadscommis sie weet daarvan. De heer Netscher heeft nooit iets gezien. De heer Landeweerd zegt dat de bescheiden ter visie hebben ge legen. Do heer Schilling zegt, dat we niet hebben goedgekeurd dat er 20 ambtenaren zouden zijn. De heer Landeweerd zegt dat er uitgekeerd wordt aan salarissen per maand f255 en per week f87. Spreker meent dat de zaak bestin orde kan komen, al vindt hij het autocratisch optreden van den voor zitter van het Steuncomité onaan genaam. Wat de salari.-sen betreft, de secre taris ontvangt f175 per maand en voor iemand, die altijd klaar moet staan, is dit niet te veel. De heer Netscher zegt dat er nu f 7600 per jaar aan salarissen uitgekeerd wordt. De wethouder kan het gemakkeiyk vinden de kwestie op te lossen, spreker lijkt dit niet ge makkelijk. Wat hem betreft mocht de voorzitter van het Steuncomité wel blijven, als de zaak maar in orde was en geregeld ging. Te ver anderen behoeft de voorzitter niet, want dan ging er wat van zijn per soonlijkheid verloren. Men kan niet tegen hem op en als iemand tegen hem op kan, zal hij deze ooksala- rieeren. De Voorzitter zegt zulke op merkingen niei te kunnen toelaten De heer Netscher vraagt wat de reeders te IJmuiden hebben bij gedragen. Spreker zegt dat hij de Reedersvereenlging heeft gevraagd of ze zal bijdragen. Geantwoord werd dat, als men zal bijdragen, men dit wenscht te doen aan het tegenwoordige Steuncomité. Spre ker vraagt of de reeders hebben bijgedragen. De Voorzitter. U kunt het uit de stukken zien. De heer Netscher zegt te ge looven dat het allemaal nullen zijn en dat het Steuncomité niets van de reeders ontvangen heeft. Spreker wil hierover een woord van afxeuring doen hooren, waar vele reeders zooveel geld ia IJmui den verdiend hebben en velen villa's te Bloemendaal hebben gebouwd. De heer Sluiters zegt dat het hem spijt dat iu het schrijven van den voorzitter van het Steuncomité over partijdigheid der raadscom missie wordt gesproken. Wij heb ben nog niet veel plezier van ons werk beleefd, maar spreker wil wei zeggen dat wij altijd hoffelijk in ons schrijven aan het Steuncomité zpn geweest en dat er van partij dige bedoelingen bij geen enkel lid der raadscommissie sprake was. Ware de heer Vermeulen hier. spreker zou in een brief daar bewijs van vragen. De heer Schilling betwist de opmerkingen van de heer Lande weerd. Wij zitten Zaterdags en hel pen de menschen belangeloos, ter wijl de secretaris van het Steun comité de menschen soms nog heen zendt, zoodat ze 's Zondags niets hebben. De heer Netscher vraagt of morgen nu uitkeering gedaan wordt. De Voorzitter zegt dezen avond de ontvanger nog last te zullen geven het geld uit te keeren. De heer Schuitemaker zegt wat zijn houding tegenover het Steuncomité betreft nog hetzelfde standpunt in te nemen als Dinsdag avond. Wat de kwestie betreft moeten we tot een oplossing komen. Maar spreker begrijpt dat er ambte naren noodig zijn en verdedigt ook hun salarieering. De Voorzitter stelt nu voor een brief aan het Steuncomité te zenden, meldend dat f 4000 voor 2 weken wordt toegestaan. De heer Netscher zegt dat er dat bijgemeld dient te worden dat de raad reeds Dinsdag daartoe be sloten heeft. De beer Landeweerd zegt dat hij voor B. en W. zit er dus de houding van het college heeft te verdedigen. En spreker wil welzeg gen dat. al vindt hij het onaange naam dat het Steuncomité a bout portant met d® vraag komt om geld, hij het verkeerd vindt dat de raads commissie inzage der boeken en be scheiden wil. Spreker meent dat als de raadscommissie inzage van be scheiden wil, zij dit aan B. en W. kan vragen. Spreker acht zich comptabel ge noeg om de zaken af te doen, welnu de boekhouding van het Steunco mité wordt steeds nagezien door onzen Verificateur. Deugt deze niet meer, doet hij zijn werk niet goed Spreker zegt niet te kunnen be grijpen dat de heer Netscher als lid der raadscommissie de voorwaar den accepteert en nu deze oppo sitie voert. De heer Netscher zegt dat hij wel gelooft dat de boekhouding wel in orde is, maar het gaat om iets anders, over de aanstelling van ambtenaren. De heer Landeweerd zegt zich de houding van den raad niet te kun nen begrijpen. B. en W. oefenen con trole en spreker zegt dat het college bekwaam genoeg isspreker wil geen zetwinkelier zijn. Het steuncomité is niet door den raad ingesteld, maar door de Ko ningin en de Burgemeesters hebben de plaatselijke comité's ingesteld.. Ging het om de kwestie van de autocratie van den voorzitter en zou dit een krantendebat zijn, spre ker zou aan den kant der heeren staan. Maar hier is een groot be lang voor de arbeiders mee gemoeid. En aan het Steuncomité is de uit keering aan de arbeiders. De heer Brink zegt dat de raad toch ook een lichaam van controle is en dat wij ons niet behoeven te voegen naar een wethouder, ook al is dit een partijgenoot. De heer Schilling zegt dat zijn liefde voor de arbeiders zeker ja zoo groot is als die van den heer Landeweerd. De heer Schuitenmaker is het met den heer Landeweerd eens. Het is onvruchtbaar ais de raad den weg opgaat, zooals sommige leden willen. Wij mogen tegen de autocratie van den voorzitter van het Steuncomité zijn. het is aan de leden van het Comité daar tegen op te komen eu niet de raad. Spreker zegt nog eens als Dins dagavond en hij bedoelt er geen kwaad mee, want hij kan het zich begrqpen, maar het is de politiek, die er achter zit. En dan gaat het hoofdzakelijk tusschen den Secreta ris van het Steuncomité en den heer Schilling in zij n kwaliteit van arbeidersleider. Deze dingen komen de zaak niet ten goede. Mocht de heer Landeweerd een voorstel heb ben in den geest zooals deze ge sproken heeft, dan zal spreker dit voorstel steunen. De heer Landeweerd stelt voor dat de raadsleden alle inlich tingen, via B. en W. kunnen krijgen. Wil de raad nu nog meer, wil men nog meer weten? De heer Netscher zegt dat de raadscommissie de volgende week vergadert en dat men dan wel zal laten weten wat men verlangt. De heer Landeweerd zegt dat de raadscommissie niets met de zaken van het Steuncomité noodig heeft. Dit als antwoord aan den heer Netscher. De heer Netscher zegt dat de commisie wel met het Steuncomité te makeu heeft. Na het rooien der boomen zijn de leden gevraagd nog voor andere zaken aan te blijven. De heer Landweerd: Juist, voorde werkverschaffing is de com missie nog diligent. Maar voor de zaak van het steuncomité heeft de commissie haar werk afgedaan. De Voorzitter vraagt of de heer Netscher een bepaald voorstel heeft. De heer Netscher zegt dat de raad toch goedkeurt den brief aan het steuncomité te verzenden. Spreker wil daar inzetten dat de raad reeds Dinsdag besloot een be drag voor twee weken toe te staan. Dit wordt goedgekeurd. De Voorzitter vraagt of het niet noodig is dat we even besluiten dat de aanvraag van het crediet van f 10.000 voor het steuncomité opnieuw op de agenda wordt ge plaatst. De heer Handgraaf stelt voor f 2000 toe te staan, wanneer de raad nog geen beslissing heeft ge nomen. Verschillende leden zijn echter reeds heengegaan en ais de heeren Brink en Dalmeijer zich ook verwij deren is de raad onvoltallig gewor den en sluit deVoorztter de vergadering. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. In de gisteren gehouden ver gadering van de Vrijz. Demoer. Kiesveraeniging „IJmuiden" alhier, werd een nieuw bestuur gekozen, zoodat dit thans bestaat uit de heeren: H. J. Cremer, D. Tack, Jac. Sinjewel, A. v. d. Windt en J. L. Blokland. De laatste als secretaris. Het oude bestuur en voornamelijk de heer R. de Boer, werden woorden van dank en hulde gebracht voor de vele en goede zorgen besteed aan die vereeniging. "VELSEN. DRIEHUIS. SANTPOORT. VISSCHER1J. De Raad is van oordeel, dat de Julia IJM. 93 en de Elisabeth IJM. 258, met man en muis zijn vergaan de oorzaak kan niet met zekerheid worden vastgesteld, maar de Raad acht het waarschijnlijk, dat deze verband houdt met de oorlogsom standigheden. De Raad is van oordeel, dat de Prosper in de zoogenaamde vrije vaargeul op een mijn is gestooten, welke dien tengevolge is ontploft en het vaartuig zoo ernstig heeft beschadigd, dat het weldra is ge zonken. Het is gebleken, dat men zich bfl het overnemen van de wacht niet heeft gehouden aan de orders, dat Ned. Herv. Kerk. Doopegez. Gem. afd. Prof.-Bond. lOVs uur: Ds. H. C. S. Wantiug van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. J. C. Helders. Geref. Kei k. Nad. Herv. Kerk. 10 uurDs. J. Ph. Eggink, Doop. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97j uur: Leeskerk. 3 uurhetzelfde. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Openb. 2217b „Levensdorst". Evangelisatie. Drankbesirigding. In de Woens dagavond gehouden vergadering der afdeeling van de Nat. Chr. Geb. Onth. Vereeniging werd het huishoudelijk reglement vastgesteld. De afdeeling besloot buitengewoon lid te worden van den Nat. Bond voor Plaatse lijke Keuze. Kantongerecht. De Haarlemsche kantonrechter veroordeelde T. v. d. V. alhier tot f 8 of 8 dagen en G. de V. aihier tot f 4 of 4 dagen, beiden wegens het niet verschijnen als getuige. Mislukt. Tot tweemaal toe trachtte Dondei dagmorgen een be woner van Wijkeroog, een man op leeftijd, zich door verdrinking in het kanaal bij het stoompont, van het leven te berooven. Beide keeren werd hij door omstanders op het droge gehaald en ten slotte naar zijn woning gebracht. Crematies. - Woensdag heeft op Westerveld de crematie van het stoffelijk overschot van een Rotter- damsch ingezetene plaats gehad. Geslaagd. Voor het onderwij zersexamen is te Haarlem geslaagd Mej. C. W. E, Lonbar Pretri van hier. De Julia en Elisabeth. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart betreffende het met man en muis vergaan van de zeil- visschersvaartuigen Julia IJM. 63 en Elisabeth IJM. 253. De Prosper. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart betref fende de ontploffing, waardoor het stoomvisschersvaartuig Prosper IJM. 250 is gezonken.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 5