ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N©. 268. Woensdag 15 Mei 1918. 3e Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Yelseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers My. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 cte. Kleine advertent jen en familieberichten 7 ets per regel hij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 y k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot S uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, sai&l aan den looper, dochaan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLCSN IJmuidesi (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. B?. C. ROELSE, Te Velseroord bij H. v. Til burg, Wilisbrordstr.SS. cu bi] J. v. Houwcliütgcss, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Scbetrvner, Dood Isa» L 47, Wijk© poog". Te Santpoort bij P. vsip Incurs, Bockisaudei. Bfj dit nummer behoort het offi- clëelé Raadsver slag 9e zitting 191$ Officieel. VERKIEZING voor de Tweede Kamer der Ütafen-Seneraal, Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 21 Mei aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des na middags vier uur, ter secretarie by den Burgemeester der gemeente Haarlem, voorzitter van bet hoofd stembureau in den kieskring, wor den ingeleverd Op dezelfde hjst mogen ten hoog ste tien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertee kend door ten minste vyt en twin tig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. Achter den naam van ieder der onderteekenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezers- lyst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onder teekenen. De candidaten moeten, met ver melding van bun voorlettors en woonplaats, op de ïysten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan ben de voorkeur wordt gegeven. Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan ééu van de lijsten. Bij de lijst mo9t worden overge legd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden can didaat, dat by bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. De onderteekening van deze verklaring moet zijn gelegaliseerd door den Burgemeester van de woonplaats van den candidaat. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door een der on derteekenaars. De candidaten kun nen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten boven vermeld, zgn ter secretarie dezer gemeente Kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstel- ling. In herinnering wordt gebracht artikel 147 der Kieswet, luidende als volgt: Velsen, 4 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. W1JNOLDY DANIELS R&adsoverzicht. Het begon Dinsdagavond met klachten, die we al zoo dikwijls hebben geboord en die we toch tel kens weer onderschrijven, n.l. over de late ontvangst der raadsstukken. Verscheidene stukken ontvingen we Vrijdagsavonds en vele eerst op den dag der raadsvergadering, dus te laat om er wat van in de krant te zetten. De Voorzitter vond dat men dan eens in de drie weken moest ver gaderen, inplaats van om de veertien dagen. Of dit wat geven zal? Vroeger was het zoo, maar toen waren deze klachten er ook. Het is zeer ver drietig en of er nog eens verbetering zal komen? Zoo kan ook de heer Netscher wel zuchten inzake de stoomponten. De Minister moest eens weten wat een last en een verdriet hij vele menschen met zijn maatregel, die o.i. absoluut geen kolenbespariug van beteekenis oplevert, berokkent. Nu zal gevraagd worden de band pont 's nachts om het kwartier te laten varen, dan kan men althans om 't half uur over. We kregen opnieuw een heele discussie over de gaskwestie met Haarlem. Zulks naar aanleiding van een opmerking van den heer Hand- graaf, als zou de Haarlemsche wet houder, Mr. Bomans, in zijn Katho liciteit zijn aangetast. Verschillende raadsleden en ook de Voorzitter ontkenden dit. Maar de heer Vermeulen, die evenmin als de heer Handgraaf de raadsverga dering van 22 Maart had bijgewoond, zeide dat de heer Schilling wel degelijk Mr. Bomans in zijn gods dienstige gevoelens had aangetast en hg nam het zyn medebestuurders kwalgk, dat daar niet tegenopge- komen was. De heer Landeweerd en de heer Schilling zelf kwameu daartegen op. En terecht. Want al heeft de laatste geen vriendelijke woerden aan het adres van Mr. Bomans gericht, hij heeft den Haarlemsehen Wethouder niet in zgn godsdienstige gevoelens aangetast. De heer Schilling sprak over sta kingsrecht en zeide dat wat Mr. Bomans in een ander veroordeelt, hij zelf toepaste. En dat zelfs nadat de heer Landeweerd aan Mr. Bomans voorgesteld had Haarlems voorstel te aanvaarden, maar dan bij arbitrage uitspraak te laten doen. Dit hoorden we nu eerst. En de heer Schilling heeft gelijk: Verder kon men toch wel niet gaan. En men staat gewoon perplex, dat Haarlems gemeentebe stuur dit zelfs weigerde. Het is een ergerlijk staaltje van brute machtsprestatie, waarvoor geen woorden scherp genoeg zijn te vinden, gewoon schandelijk. En het is volkomen begrijpelijk dat de Voorzitter verklaarde dat B. en W. nog onverzwakt hun vroegere standpunt innemen: dat toegegeven werd door contractbreuk vau Haarlem. De heer Handgraaf werd nu milder gestemd en gaf toe dan verkeerd ingelicht te zijn. Maar waarom dan de brieven niet verzonden, zoo vroeg hij en ook de heer van Tuyll. Daar had de meerderheid van aen raad geen bezwaar tegen en dus besloot men de brieven wèl te verzenden. De aanvraag van een nieuw crediet voor het Plaatselgk Steuncomité gaf weer beroering. Het is de oude kwestie. En de vraag is of wij er wel van afkomen, zoolang de huidige Voorzitter en Secretaris van het Steuncomité zullen aanbüjven. Men wilde wel geld toestaan, maar voor twee weken en ondertusschen verlangde de raadscommissie voor de werkverschaffing inzage van de boeken en bescheiden van het Steuncomité. De heer Schuitenmaker heeft het kind nu eens bij den naam genoemd, heeft gezegd waarom het gaat. Het is politiek, zoo zeide hij en anders niet. En al waren de heeren Schilling en Brink daar nog zoo boos om, gelijk had de heer Schuitenmaker. Wij hebben vroeger al betoogd dat het politiek is. Toen het op stemmen aankwam, beleefden we nog een oogenblik, dat we nog eens kostelijk konden lachen. Verschillende raadsleden, die tevens lid van het steuncomité zijn, verwijderden zich even, daar zij zich buiten stemming wilden houden. Toen daarop de heer Hoog land moest stemmen, zeide deze niet te weten, waarvoor hij sfemmen moest, Enkele raadsleden riepen: „ga dan ook maar heen" en de heer Hoogland voegde de daad bij het woord en verliet de raadzaal, onder algemeen gelach van raadsleden enz. enz. En nu moeten we verder vertel len, want deze zaak bracht ons Vrijdagavond weer naar de raad zaal. De leden waren in spoed- eischende vergadering bijeengeroe pen, omdat Zaterdag volgens een kennisgeving van dén voorzitter van het Steuncomité de steuntrekken- den geen uitkeering zouden ont vangen. Ën wat bleek nu Dat B. en W, het genomen raadsbesluit van Dins dagavond verkeerd hadden uitgelegd. Daar behoeven we hier niet vesl over te zeggen. Zooals men uit ons raadsverslag Zaterdag kon zien, be sloot de raad eerst de credietaan- vrage van het Steuncomité aan te houden, maar daarna werd op voor stel van den heer Netscher besloten 68ü bedrag toe te staau om nog tweemaal uitkeering te kunnen doen. Dit is toch duidelijk genoeg. Uit drukkelijk hebben de heeren Net scher en Schilling dan ook gezegd dat de arbeiders niet de dupe moch ten worden van de late aanvrage van het Steuncomité. Nu zouden we kunnen eindigen, maar we willen toch nog enkele1 opmerkingen maken over de gevolgde discussies. En dan kunnen we niet anders dan onze instemming uit spreken met de houding van wet houder Landeweerd. Voorop stellen wij, dat wij ons niet geroepen ach ten den voorzitter en ook niet den secretaris van het Steuncomité te verdedigen. Wij durven gerust neer te schrijven onze meening, welke deze is, dat het voor de belangheb benden o.i. wenschelijk ware, dat eens nieuwe meiisehen hunne zaak behartigden. Persoonlijks bedoelen wij daarmede niets, wij laten het persoonlijke buiten de kwestie. De heer Netscher, die bg den aanvang zeide dit ook te zullen doen, deed dit echter niet. Integendeel, eenmaal moest de voorzitter hem zelfs tot de orde roepen. De heer Landeweerd echter bleef zakelgk. Ofschoon hy bij de crediet- aanvrage, zooals hij Dinsdag ver klaarde, niet eens gekend was, kwam hij nu voor B. en W. op. De wet houder toonde aan, dat de raads commissie iets verlangt, wat niet tot haar taak behoort. B. en W. oefenden contröle en deze was goed. Duidelijk deed de heer Landeweerd uitkomen dat hij daar niet als zet- winkeli6r wenschte behandeld te worden, in wat minder parlemen taire woorden zou hij gezegd heb ben dat hij niet de kwajongen van den raad wenschte te zijn En dat is te begrijpen van iemand, die zich zelf respecteert. Natuurlijk keken de heeren Brink en Schilling boos. Maar zg waren behoorlijk op hun plaats gezet. Tenslotte herhaalde de heer Schui tenmaker nog eens zijn meening van Dinsdagavond. En hij deed dit kalm en bezadigd, terwijl hij de dingen nu bij hun juiste naam noemde. Ook hij stemde niet in met het optreden van den voorzitter van het Steuncomité, maar de eigen lijke oorzaak was deze de politiek en wel de politiek der vakorgani saties. En spreker ging nog verder de kwestie draaide om twee per sonen die van den secretaris van het Steuncomité en de heer Schilling als arbeidersleider. Ziehier de zaak tot haar juiste proporties teruggebracht. Zeer te recht merkte de heer Schuitenmaker op en wij onder schrijven ditHet is geen verwijt, want het is uw plicht, dat ge voor uw arbeiders opkomt. Maar de animositeit tusschen de syndicalistische en moderne vakbe weging en als gevolg daarvan tus schen genoemde twee heeren, zie daar de kern van al deze misère, waarvan wij ook in den raad telkens de narigheden ondervinden. "Wat geeft het ons nu daarover te spre ken. Wanneer zullen deze twee elkaar verstaan? Wij eindigen met onze in 't begin gemaakte opmerkingzoolang dit niet het geval is, komen wy zeer waarschijnlijk van deze onaangena me kwestie niet af. Want de vol gende week begint het weer opnieuw. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Het jaarverslag luidt als volgt Het ledental steeg tot 183. Het aantal uitgegeven spaarbankboekjes nam met 117 toe, het laatst uitge geven hoekje in 1917 draagt het nummer 554. De in dit jaar ontvangen spaar gelden bedragen f 141146.42waar tegenover staat f 135020,44' terug gegeven spaargelden. De rente, op de spaarbankboekjes gekweekt, totaal groot f 464 86, is op de verschillende rekeningen der inleggers als spaargelden byge- schreven. Aan voorschotten is in 1917 ver strekt een bedrag, groot f 40725.10 en aan terugbetaalde voorschotten ontvangen f 32723.50. Hat in dit jaar in depot gegeven kapitaal is groot f92362.08, onze opname bedraagt f98990.12. Aan rente van uitbetaalde voor schotten en depositogelden ontvan gen een bedrag van f7598.12. Kasomzetontvangsten f 282503.29, uitgaven t 282007.85', zoodat op 31 December 1917 het kassaldo f495.436 bedroeg. De netto winst, f 1855.91, is over gebracht naar het reservefonds. De stand der Bank was op 1 Jan. 1818: f 132744.29' 8690.94 Spaargelden Reservefonds 6615.00 200.00 f 136435.28' Balans Loopende rekening met derden f 79833 70 Loopende rekening met leden Meubilair Voorschotten 49291.60 Kasgeld 495.43' f 136435.23' Het jaarverslag en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. In de vacature in den Raad van Toezicht, wegens het overlgden vau den heer H. Slegtkamp, werd ge kozen Dr F. Bok. Als zoodanig werd herkozen de Ds. H. W. Creutsberg Als bestuurslid werd herkozen de heer J. J. Baart. IJMUIDER COURANT KIWI LIJSTEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Hij die eene lijst, als bedoeld in arttkel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personendie niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen vol doend aantal voor eene geldige lijst sou overblijvenwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste henderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezingeene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteo kend. Vergaderingen van Dinsdag 7 Mei en Vrijdag 10 Mei. Beaz-bank. De Algemeene Ver gadering der Coöp. Spaar- en Voor schotbank „Boaz" werd Maandag avond gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen. Politietoezicht voor de visschers- haven. Heden wordt de haven politiedienst in dienst gesteld. Het daartoe aangewezen politiekorps zal tijdelijk worden gehuisvest in het Ingenieursbureau nabij den Water toren. Nacht- en dagtoezicht aan

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1