Tentoonstelling van door S. v. d. Schaar I Uit de Gemeente. de Zuidzijde der visschershaven is daarmede gewaarborgd en wordt hiermede in een dringende behoefte voorzien. Met den bouw van een politiepost nabij de haven zal spoe dig een aanvang worden gemaakt, Maandagavond heeft men echter het openlucht-programma daar weer bijgevoegd voor het gewone, natuur lijk groote gehoor. Ook hierin dus weer lente. Het benoemde hoofd, Mej. H. de Graaff te Driebergen, heeft de be noeming aangenomen. Men Er mag wel eens met klem wor den gewezen op een beschamenden karaktertrek van de IJmuidenaars al heeft wel is waar elke kleine ge meente zich hetzelfde verwijt aan te trekken. Wij doelen op de onheb belijkheid van een overgroot deel der ingezetenen om tot het doen van inkoopen naar een aangrenzende groote stad te gaan, in stede van plaatsgenooten in de eerste plaats, bij voorkeur, te begunstigen De waan is, dat in de groote stad iets veel mooier te krijgen is dan in de eigen plaats. Wie echter goed en onbevooroordeeld zijn oogen open doet, kan niet anders dan opmerken dat er hoegenaamd geen verschi: isdat wat men hier zooal in win kels geëtaleerd vindt wat smaak en bewerking betreft in geen enkel opzicht voor het grootsteedsche be hoeft onder te doen. Het komt er uitgezonderd misschien het ultra excentrieke, 'twelk men bijv. in Amsterdam en Den Haag lichter aandurft zelfs volkomen mee overeen. Immers de winkeliers in onze kleine plaats zijn niet alleen pienter genoeg om fabrieken en magazijnen in de groote steden te bezoeken, zij worden door de reizi gers in het vak bovendien al ruim schoots bezocht en op hoogte ge bracht, zoodat zij van het nieuwste en mooiste onmiddellijk kunnen worden voorzien. De plaatsgenooten die degoe den niet te nagesproken hun medeburgers links laten liggen, plegen met hun waan en vooroor deel niet alleen een groot onrecht, maar foppen zichzelven. Voor het zelfde artikel dat zij hier te kust en te keur kunnen vinden, betalenzg (de reiskosten en het tijdverlies daargelaten) ginds in die groote stad veel, veel meerdoordien de winke lier daarginds op veel zwaarder kos ten van huur, belasting, personeel enz. zit en die dus in den verkoops prijs terugvinden moet. In kleine plaatsen zijn die bedrijfskosten naar verhouding minder zwaar en kan daarom de prijs van het artikel veel goedkooper zijn. Er wordt hier m IJmuiden veel geklaagd over gebrek aan koop kracht. Maar toch in het bijzonder geklaagd over hen die, te oordeelen naar hun stand en de wyze waarop zij hun stand ophouden, voorzeker tot de koopkrachtigen behooren, maar toch zoo kortzichtig zjjn om van elders te betrekken wat hier, in eigen plaats, even goed en veel goedkooper te verkrijgen is. In een groote stad is het debiet groot, in een plaats als de onze uit- teraard klein en daardoor de zorg van den winkelier groot. Moge daarom in de eerste plaats de ge goede stand tot inzicht komen, dat het plicht is den plaatsgenoot te begunstigenniet zijn deur voorbi te gaan, waar blijkbaar hier alles even mooi, smaakvol en solide be werkt te verkrijgen is als in een aangrenzende groote stad en stellig goedkooper. Enkelen, zeer enkelen zijn tot dat inzicht gekomen. Er zijn, die rond weg er voor uitkomen„ik heb vroeger te A. of H. gekocht, maar ik vind het bij u even mooiin 't vervolg koop ik bij uMaar dat begrip moet ruimer en al ruimer doordringen. Da lage dunk omtrent onze IJmuider winkeliers moet er uit. Zij moeten niet met hun mooie goed blijven overzitten, maar er hun lasten en verplichtingen uit kunnen voldoen en zij moeten leven VELSEROORD. Met groot genoegen hebben wij het werk der leerlingen beschouwd. De leeraren, de heeren Verzijlberg alhier voor bouwkundig- en Stobbe te IJmuiden voor machine-teekenen kunnen met voldoening terugzien op hun arbeid. Het is alles knap werk, de bouwkundige teekeningen van den leerling A. v. Kaam, vooral de kerktoren, getuigen van degelijk onderwijs. Jammer, dat deze leerling alleen het derde leerjaar volgde, anders had hij zeker een prijs ver worven. Van het 2e leerjaar bouwkundig teekenen vervierf den len prijs P. Websr den 2en H. van Kaam van het eerste leerjaar den len prijs L. L. Kroone. Van het tweede leerjaar machine- teekenen behaalde A. A, Mahieu den eersten prijs en W. Post den tweeden. De tentoonstelling werd door ver schillende ouders van leerlingen en belangstellenden bezocht. Z akbybelbond. OnlaDgs is hier, op initiatief van den heer W. Maas te Amsterdam, een afdeeling van den Zakbijbelbond opgericht. De afdeeling telt reeds 62 leden. "VELSEN. in Hotel No. 1. TOEGANG VRIJ. Op een vijftal andere plaatsen in ons land worden dergelijke kampen gebouwd. Het onderwerp wasDe aanstaan de verkiezingen. Bij half negen opent de Voorzit ter de slecht bezochte vergadering met een woord van spijt over de geringe belangstelling, zich hiermee troostende, dat ook op de vergade ringen der andere partijen weinigen opkomen. De spreker betreurt het, dat hieruit niet blijke, dat het volk meent, dat de zaak der a.s. verkie zingen van weinig belang is. Deze zijn integendeel van zeer veel be lang, terwijl de propaganda voor de goede zaak zooveel geld kost. 't Is wenschelijk, dat ieder in zijn eigen kring zooveel mogelijk door huisbezoek propaganda maakt. In Nd. Holland buiten Amsterdam zijn 8 districten, waarvoor 8 candidaten worden opgegeven. 1 Duis, 2 van der Waerden. 3 Thomassen, 4 N.agt- zaam, 5 van Eizinga, 6 Michels, 7 Mevr. Caderius van Veenen8Hui- bers. Vrij wel zeker zullen No. 1 en 2 gekozen worden en vrij wat kans is er op een derden zetel, maar dan moet er hard gewerkt worden en bij gunstigen wind zou de kans vrij wel zekerheid worden. Er zijn thans 15 leden onzer par tij in de Tweede Kamer, maar na tuurlijk moeten wij er naar streven om dit getal sterk te vergrooten, zoo mogelijk tot 30. In 1918 had de S. D.A.P. 17000 leden en er werden 144000 roode stemmen uitgebracht. Bij eerste stemming waren 18 leden gekozen en op 1914 telde onze partij 26.750 leden. In den oorlog is dit getal achteruit gegaan, maar sinds 't vo rige jaar is het weer aangegroeid tot 30.000. Bovendien is het getal kiezers uitgebreid met arbeiders, waarvan er velen tot de onzen zul len behooren. 't Is dus waarschijn lijk, dat er veel meer dan 144000 stemmen zullen worden uitgebracht, terwijl geen enkele stem verloren gaat door de nieuwe regeling. Het geheele aantal uit te bren gen stemmen zal ongeveer 1400.000 bedragen, gedeeld door 100 geeft 14000 stemmen per candidaat. Bren gen we nu maar 2X zooveel stem men uit als in '18 dan krijgen we maar 20 zetels, dus om 30 zetels te krijgen moeten er 420.000 roode stemmen uitgebracht worden. La ten we probeeren zoover mogelijk dat getal te naderen. Als we nagaan wat in de naaste toekomst aan de orde zal komen of kan komen, zooals onderwijs, staatspensioen, verkorting werktijd, levensmiddelenvoorziening enz. dan is het noodzakelijk, dat velen on zer mannen in de Tweede Kamer zitten. Uit de laatste debatten om trent het laatste punt blijkt voldoen de, dat onze mannen te weinig in getal zijn, om tot resultaat te ko men. Hierbij trad spreker in bijzonder heden tot de slotsem komende, dat de regeling zeer veel te wenschen overlaat er op wijzende, dat het voor de armen in de steden zeer onaangenaam is, voor de winkelra men allerlei voedsel uitgestald te zien, terwijl zij gebrek lijden. Hierna deelde spreker mede mede waarom in '18 de S, D. A. P. geen zitting in het ministerie wilde ne men en deelde mede, dat de partij een congres gehouden had om de houding der partij voor de volgende verkiezingen te bepalen. Er is be sloten dat de partij het zal doen wanneer de andere partijen beloven haar te helpen om eenige punten te doen aannemen. Vervolgens ging spreker na de houding der partij inzake den oor' log en erkende, dat het eene teleur stelling was de partijgenooten in an dere landen den oorlog niet hebben kunnen voorkomen. Verwijtingen mogen de andere partijen echter niet doen, daar zij den oorlog mo gelijk gemaakt hebben en het sleehts de zwakte der S. D. A. P. geweest is, die den oorlog niet heeft kun nen beletten. Maak da partij sterker en er zal geen oorlog meer zijn. OnzeNeder- landscbe sociaaldemocraten zouden onverstandig handelen door op de mobilisatie aan te dringen, daar dit, stel dat het mogelijk was, ons land direct aan de oorlogvoerenden ten offer zou doen vallen. Vervolgens deelde spr. mede, dat ieder moest stemmen op de lijst voor de rooden, waarop Duis no. 1 staat. Voor welken candidaat ge stemd wordt, het is onverschillig, wijl elke stem waarde heefs. Maakt echter door huisbezoek en op werk plaatsen en fabrieken propaganda. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering na de aanwezigen opgewekt te hebben zooveel [mogelijk propa ganda te maken. De spreker begon met er op te wijzen, dat nog nooit de verkiezings strijd onder zulke ongunstige om standigheden begonnen was als nu, daarbij doelende op den oorlog en zijne gevolgen voor ons land. Bij de vorige verkiezing werd door de Vrijzinnigen vooral tegen Colijn den minister van oorlog gestreden en wat hebben nu diens opvolgers gedaan? Is dat nu zooveel beter? Idenburg moest uit Indië weg, de dweper op den troon van Buitenzorg, moest teruggeroepen worden. Mr. Pleite, die zoo heftig tegen Idenburg was opgetreden liet, minister ge worden, den man blijven en was er blij mee. Spr. wenscht bet zondenregister der linkerzijde niet verder uit te breiden, maar wijst er op, dat het nieuwe bewind niet krachtig was. Bij Troelstra was wankelmoedig heid, bij de andere partijen was geen krachtige eenheid te bespeuren. Wij moeten zorgen, dat geen her haling dier toestanden zal voorko men. Wij moeten zorgen, dat de stoffelijke belangen in het vervolg beter behartigd worden. De beschul diging, dat de ministeries Kuiper en Heemskerk reactionnair waren, was valsch. Het gedicht van Her mans op Kuiper, hetgeen spr. voorlas was zeer onwaar. Spreker ging na waarom de beschuldiging onwaar was. De arbeidsdag moest worden ver kort eischen de Sociaal-demoeraten. Ze eischen den 8 uren dag om een stuk maGht te veroveren, maar dat kunnen wij niet toestaan. De Overheid moet beschermend optre den en daar zijn we voor, maar het doel der S. D. staat ons niet aan. Onder rechtsch bewind zijn reeds heel wat verbeteringen der arbeids toestanden gebracht. Minister Talma heeft zijne sporen op dit gebied verdiend. Ouden en invaliden zijn door hem geholpen, maar de staatspensionneeringszwen- del heeft veel bedorven, de heer Treub was zijn fopvolger, hij viel. Lely kwam en wat heeft hij tot stand gebracht? Beiden hebben het goede van Talma bedorven jen geen beters er voor in de plaats gegeven. Onbetwist staat vast, dat de A. R. partij niet afkeerig is van eene goede sociale regeling, maar er moet geen klassebelang vooraanstaan. Geen staatsdwang, dan alleen voor het allernoodzakelijkste, zoo veel mogelijk vrijheid voor de in dividuen. Thans struikelen we bjj iederen stap over de staatsambte naren. Wat een geld kost dat en wat ontzettend veel last hebben we er van, terwijl er geen nut in zit. Thans bracht spreker het onder wijsvraagstuk ter sprake. De vrede bestaat door art. 192 der grondwet te wijzigen nog niet. De strijd moet daarover nu nog aanvangen, er is slechts een voorpostengevecht ge leverd. Wij moeten zorgen, dat bij de uitvoering van het nieuwe art. 192 niet de linkerpartijen de baas zijn, want dat zal zeer tot onze schade zijn, getuige de woorden van ver schillende vooraanstaande personen op politiek- en onderwijsgebied. Her vormden en Gereformeerden moeten samengaan, op dit stuk hebben ze dezelfde belangen. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat ons land buiten den oorlog zou blijven. Niemand gaf zich op voor het debat. De heer Pot wees in zijn slotwoord op de weinige belangstelling, maar sprak de hoop uit, dat de verkiezings strijd evenwel niet flauw gevoerd zou worden. Hierna sprak Prof. Diepenhorst een dankgebed uit. SANTPOORT. Lijkje gevonden. Dinsdagmor gen is nabij den Zuidpier het lijk drijvende gevonden van den zoo jammerlijk omgekomen zestienjarige Glas. Nieuwe vereeniging. Alhier is opgericht de vereeniging van bazen voormannen, bedrijfsleiders, enz „Streven naar verbetering". Evangelisatie. Het vorige jaar deed de hier opgerichte Militaire Evangelisatie-vereeniging van zich spreken door eens per week een openluohtmeeting te houden op he Willemsplein. Gedurende den win ter vernam men daar niet zoo vee: van, daar de Vereeniging hare samenkomsten in de zaal van Mej Outenaar organiseerde. Ontrouw postbeambte. Een post beambte alhier is geschorst en in verzekerde bewaring gesteld wegens verduistering van gelden in dienst betrekking. Bewaarschool. De nieuwe Chr, Bewaarschool der Ned. Herv. Ge meente zal nu spoedig worden ge- opend. trek. Een verkeerde schrijft ons: Yerax. Personalia. De heer P. Kris pijn, Commies bij de H.S. alhier, is benoemd tot stationschef te Anna Paulowna. Schadepost. Voor den winkel der Coöp. Verbruiksvereeniging in de Willebrordstr stond vorige week een wagen, waarop kisten met eieren Bij het afladen viel een bist op de straat, waardoor heel wat eieren braken en dit voedsel dus verloren ging. Collecte. De collecte voor bij zondere doeleinden heeft Zondag morgen in de Herv. Kerk 19.156 opgebracht. Diefstal. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde A. C. G de B. wegens diefstal bij de Centrale Keuken tot 1 maand en J. B. en H. J. de B., wegens begunstiging bij dezen diefstal ieder tot 3 maan den gevangenisstraf. Vakteekencursus. In de St, Antoniusschool alhier werd Hemel vaartsdag een tentoonstelling van teekeningen gehouden, vervaardigd door de leerlingen van den R. Kath. Vakteekencursus. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde E. A. P., zon der beroep alhier, wegens diefstal tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Niet doorgegaan. Wegens een ziekte- en een sterfgeval in een gezin nabij den tuin van Concordia is het concert, dat Hemelsvaartsdag 's avonds gegeven zou worden, niet doorgegaan. Slechte eieren. Te Wijkeroog hebben vele gezinnen tot hun schade ondervonden, dat onder de kalk- eieren veel bedorven exemplaren voorkomen. In een gezin waren van de tien gekochte en duur betaalde eieren er 7 bedorven. Concert. De heer N. Gonlag, directeur van Velsen's enIJmuiden's Mannenkoor zal met deze koren eenige nummers instudeeren om n vereeniging met de Harmonie kapel „De Eendracht" dezen zomer een concert te geven in den tuin van Concordia. Verbaliseerd. Zondagmiddag is proces-verbaal opgemaakt tegen een Amsterdamsehe dame, die seringen boomen in Velserbeek geplunderd had. Nog een tentenkamp. Den 27sten Mei zal achter het fort Velsen een tentenkamp worden betrokken, in gericht voor ongeveer 350 man, dienende ter legering van dienst plichtigen der landweer bataljons, welke dezen zomer wederom even als verleden jaar 6 dagen onder de wapenen moeten komen voor her halingsoefeningen. S. D. A. P. Door de afdeeling Ve'sen-Wijkeroog van de S. D. A. P. is Vrijdagavond in de bovenzaal van Café Bloemoord eene openbare ver gadering gehouden waar als spreker optrad de heer C. Thomassen van Bussum, Candidaat der S. D. A. P. in den Kieskring Haarlem. Politieke vergadering. Maan dagavond j.l. hield Prof. Diepenhorst van Amsterdam in het gebouw van den R. K. Volksbond een lezing over„De komende Verkiezings strijd", daartoe uitgenoodigd door de Anti-Revol. Kiesvereenigïng. Het publiek schijnt niet vergadering- lustig, er waren tenminste ook hier aanvankelijk slechts een 40-tal personen aanwezig. Kwartier voor achten opende namens (de voorzitter de heer Pot met een gebed de vergadering. De voorzitter de heer P, Vermeulen was wegens ongesteld heid afwezig. Aardbeien in bloei. De aard beienvelden krijgen een ander aan zicht. De velden beginnen in bloei te komen en staan er goed voor. Een regenbui er over zou ze steljig ten goede komen. In de tuinderijen is men nu druk bezig met boonen leggen. Op marsch. De kinderzang- vereeniging alhier deed onder hst zingen van vroolijke, vaderlandsche liederen en onder geleide op Hemel vaartsdag een tocht naar Velseroord. Hoofden van Scholen. De heer Frans Netscher is uitgenoodigd om op de algemeene vergadering van de vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland, die 18 Mei a.s. alhier gehouden wordt een spreekbeurt te vervullen over de Bijen, waarna een bezoek aan het Bijenpark van den heer Kelting zal volgen. Verkocht. Bij de Zaterdag te Haarlem gehovden verkooping werd de villa „Sandy Hook" aan den Rijksstraatweg alhier verkocht voor f 13000 aan den heer S. Mok q. q. Spoorwegdiefstallen. Ook langs den spoorweg slaan de dieven hun slag ;verleden week werd koperdraad gestolen langs de spoorbaan aan den Ruigenhoek; in den nacht van Za terdag op Zondag is veel draad af geknipt en medegenomen langs het baanvak Kruidbergerweg en Driehuis Plantsoenaanlegging. Het oude is bij het station alhier opgeruimd en in de plaats daarvoor is geko men een aardigen aanleg van altijd groene heesters. Vox Humana. De Zangver- eeniging „Vox Humana" gaf Zater dagavond in de „Weyman" een welgeslaagde uitvoering voor een bezette zaal. Het bleek alweer, dat de leden ijverig de stukken inge studeerd hadden. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 Mei zijn in deze gemeente voorgekomen 1 geval van typhus en 1 geval van diphteritis. De moord in den Anna Paulowna- polder. Naar het „Hbl." uit Alk maar verneemt, is thans de instruc tie, die tegen P. E., rijwielhandelaar uit IJmuiden en F. H. V. machinist e j'Velseroord geopend was als verdacht van moord op den land bouwer C. Smit' geëindigd en is hun zaak naar de openbare terecht zitting verwezen van 4 Juni a.s.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2