No. 63 Rjjksvischafslag. Overtredingen. De distibutie- politie-brigade te Haarlem heeft, naar wij in de St. Ed. lezen in be slag genomen104 eieren bij den melkboer R. uit Jan Gjjzenvaart, die ze daar boven den maximum prijs verkocht. Tegen R. is proces-verbaal opge maakt. Verder is door die politie proces verbaal opgemaakt tegen den visch- kooper S. uit Velseroord, wegens het verkoopen van visch boven den maximumprijs. Er werd 3 K. G. visch in beslag genomen. Steuncomité. De heer J. P. Hand- graaf heeft bedankt als lid van het plaatselijk steuncomité in deze ge meente. Bovendien voor de schoolvoeding 262 porties en 110 porties voor de nachtploeg-arbeiders der papier fabriek. Totaal 4052 porties, tegen 3819 de voorgaande week. Yisscherij Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt vijftig dui zend gulden, verdeeld in vijftig aandeelen, elk groot duizend gulden, welk kapitaal bij het verlijden der akte geheel is geplaatst, terwijl alle aandeelen zijn volgestort. Voor de eerste maal is als directeur benoemd de heer M. B. Ossendarp van Haar lem. Zij, die aan deze examens wen- schen desl te nemen, moeten zich daartoe vóór 19 Mei schriftelijk wenden tot den voorzitter der com missie. Zie voorts de St. ct. no. 107. Het gewezen recherchevaartuig uit den Helder, genaamd „Zeemeeuw", is thans wederom verkocht aan eeni- ge IJmuider reeders en zal op de scheepsbouwwerf firma de Groot van Vliet te Slikkerveer worden omgebouwd in een sleepboottrawler de kustvaart. De door de heeren List en Hol al hier aangekochte sleepboot „Drecht" van de firma van Ommeren te Rot terdam, zal te IJmuiden voor de kusttrawlvaart worden omgebouwd. In ieder opzicht is 1917 niet alleen de mindere gebleken van 1916 en 1915, maar aan het eind van het jaar moet worden geconstateerd, dat 1917 voor vele reederijen een jaar is geweest van beteekende ver liezen, die vooral voor de jongere reederijen die weinig of niet van den gunstigen tijd hebben geprofi teerd, een groote teleurstelling is geweest. Waar alle prijzen van materialen en de loonen buitenge woon gestegen zijn, waren deze ver liezen zeer veel hooger, dan in nor male tijden het geval zou zijn ge weest en deze hebben dan ook voor de reederijen die wèl van de gun stige jaren hadden genoten, een be langrijk deel gevorderd van de eerst- gemaakte winsten. Van de oorzaken, die hebben samengewerkt, om 1917 een slecht bedrrjfsjaar te maken, vraagt het verslag afzonderlijk de aandacht voor de volgende zakende schip- persstakingde verscherpte duik bootoorlog; de groote verliezen van menschen en schepende kolen- schaarsehtehet opzeggen van het Engelsche contractde scheepvaart inspectie het stilleggen der vloot door het Bureau Uitvaren van Zee schepen de hooge prijzen der noo- dige materialen, hooge reperatie- kosten en verzekeringspremies. Door de schippersstaking was de eerste maand van het bedrijfsjaar voorbijgegaan, zonder dat ter vis scherij werd uitgevaren. Aan de verwachting dat de vloot nu zee zou kiezen en dat naar ge lang van den kolenaanvoer, die prac- tisch stil gestaan had, de vaart ge leidelijk zou toenemen, werd reeds aanstonds de bodem ingeslagen door de afkondiging van den verscherp ten duikbootoorlog per 1 Feb. 1917. Uitgenomen een enkel vaartuig, dat reeds was uitgevaren, kon niet worden toegelaten, dat meerdere schepen naar zee gingen, alvorens eenige zekerheid werd verkregen, in hoeverre het in deze omstandig heden nog mogelijk zou blijken net bedrijf uit te oefenen. De vernau wing van de vaargeul op verschil lende tijdstippen en de gróote ver liezen aan menschen en schepen, zijn gedurende den loop van het jaar oorzaak geweest, dat maar zeer weinig ter visscherij is gevaren, voor zoover het de trawlvisscherij betreft en dat de haringvisscherij praetisch geheel uitgeschakeld werd. Trouwens al had men willen varen, kolengebrek dwong de stoomvis- schersvaartuigen stil te leggen. Waar er gedurende de beide maan den Augustus en September niet gevaren werd, kwamen uit den aard der zaak geen ernstige ongevallen meer voor, maar toen van de log- gersvloot een belangrijk percentage was uitgerust en in de vaart ge bracht, vielen tusschen 21 October en 30 November niet minder dan 7 loggers ten slachtoffer aan de gevaren ter zee. Niet minder dan de verliezen ter zee heeft de gebrekkige kolenvoor- ziening gedurende het jaar 1917 medegewerkt tot ongunstige be drijfsresultaten. Yan niet één maand van hetge- heele jaar, aldus het verslag, kan gezegd wordeD, dat de aanvoeren ook maar eenigszins nabij kwamen aan de behoeften. Terwijl bij eenigs zins normaal bedrijf het kolenver- bruik van de IJmuider vloot zeker op 5000 ton per week moet gesteld worden, heeft de aanvoer van steen kolen ten behoeve van het visscherij- bedrijf in het geheele jaar 1917 slechts bedragen een kwantum van 35,293 ton, hetgeen overeenkomt met de voorziening voor ongeveer 7 weken. Reeds hieruit blijkt, dat de stoomtrawlers gemiddeld niet meer dan 6 weekreizen hebben kun nen maken en dat, voor zoover enkele reederijen daar iets boven zijn gekomen, dit alleen mogelijk is geweest, door het stoken van hout tegen exorbitante prijzen. De prijzen van de steenkolen bedroegen Januuri 1917 f 25.07, stegen met Maart tot f 26 23 per ton, met Mei tot f 28 en bereikten met de winterregeling een hoogte van f 44 50, zoodat niet alleen de schaarschte aan brandstoffen, maar ook de prijs een beletsel was om tot eenigszins redelijk resultaat te komen. Zooals het met de voorziening en prijzen der kolen ging, zoo ging het bijna over de geheele lijn, met alle materialen, waaraan het visscherij- bedrijf behoefte had. Het vraagstuk der kolenvoorzie- ning heeft het bestuur aanleiding gegeven herhaaldelijk actief op te treden, om te trachten voor IJmuiden te krijgen een redelijk deel van den beschikbaren voorraad, tegen zoo billijk mogelijke prijzen. De onder vinding heeft echter geleerd, zoo zegt het verslag, dat al deze pogin gen ten slotte weinig gevolg hebben gehad, ja dat percentsgewijze gesproken. IJmuiden er slecht is afgekomen. In aanmerking nemende de in totaal beschikbaar gestelde hoeveel heid kolen over 1917, over ons ge heele land, en in aanmerking ne mende het normaale verbruik van IJmuiden, zou, wanneer alle kolen percentsgewijze waren toegewezen geworden, aan IJmuiden wel het driedubbele, waarschijnlijk wel het vierdubbele zijn toegekomen. Wordt vervolgd. Ingezonden Zoo zijn wij dan veroordeeld tot hongerlijden, de slag is gevallen. Wiebenga fronst het voorhoofd ge ducht, zwaait zijn onmisbaren wan delstok eenige malen door het lucht ruim, en het vonnis is geveld, voor minstens 14 weken verstoken om ons huisgezin van eten te voorzien. Wat is dan toch wel de zoo zware misdaad, die zulk een Vaterlands- waardige straf op uw hoofd deed nederdalen zal menigeen vragen. Ik wil niets verbloemen, volledig bekennenhet is gebeurd, mijn dochtertje heeft haar bonboekjes verloren, vier personen zullen daar de straf voor ondergaan, niemand mag ons iets verkoopen, geen aard appelen, geen kruidenierswaren, geen regeeringsvisch, wat te doen? Niets anders als bedelen, niet om geld, maar om bonnetjes. Wie er te mis sen heeft zende ze in dank aan ons adres, dankbaar zullen wij ze ont vangen, want ik vrees dat 14 weken vasten voor ons te lang zal zijn. Velen zullen het niet gelooven, toch is 't waar, toch is Veisen Ne- derlandsch en wij tellen 1918. U mijnheer de Redacteur dank zeggende voor de verleende plaats ruimte, teeken ik Hoogachtend, JAN VAN DUIJNEN Koningsweg 63, Velsen. Geachte Redactie! Zoudt U de goedheid willen heb ben onderstaand stukje op te nemen bij voorbaat mjjn dank. 16 Nov. 1917 vermiste mijn doch tertje uit de gang op school haar cape. De onderwijzeres, Mej. Boer- koel, had zelf geholpen haar de cape afdoen, zoodat dus het bewijs voor handen was dat deze werkelijk op school vermist was. Een aanvraag aan het Gem. bestuur om vergoe ding werd afwijzend op beschikt. De heer Vermeulen zei dat het nog niet eens bewezen was dat de cape op school vermist is geworden. Met andere woorden: „het is best moge lijk dat zij thuis is zoek geraakt, maar dat er maar gezegd wordt dat de cape op school is gestolen" Is deze heer altijd zoo? Dit wordt gezegd terwijl er op school niet e£hs een onderzoek wordt ingesteld, 't Is maar makkelijk om direct maar te verdenken van iets slechts. Niet genoeg dat er in dezen duren tijd afwijzend wordt beschikt op iets, dat noodzakelijk is, wordt er nog beleedigd ook. Als ik eens wilde, zou ik dan geen stok vinden om een hond te slaan? In de hoop dat de heer Vermeu len daar ook eens om denkt, teeken ik Mej. Wed. Assies. Wijkeroog, 13 Mei 1918. Hoewel ik er van overtuigd ben, dat Uwe plaatsruimte zeer beperkt is, verzoek ik U toch een hoekje te willen afstaan, temeer, daar het hier eene zaak betreft, waarin velen mijner mede arbeiders belang stellen. Bij voorbaat zeg ik U reeds dank, terwijl ik van mijn kant de verze kering geef, zoo kort mogelijk te zullen zijn. Ter zake dus 1 De gemeenteraad besloot in den afgeloopen winter een toeslag op de prijzen der brandstoffen te verleenen en trok hiervoor naar ik meen een bedrag van f 50000.uit'. In vele kringeD, vooral onder den arbeidersstand, was men hierover verheugd, en al uitto die vreugde zich niet in luidruchtigheid, toch dankte men van ganscher harte, de mannen, die tot dit voorstel het initiatief hadden genomen. De uitbetaling liet echter op zich wachtenmen hoorde niets, totdat naar ik meen het raadslid Blom, hierover eene vraag stelde, in een der vergaderingen van den raad. Het antwoord van den heer Hand- graaf luidde, volgens het verslag in de „IJmuider Courant", dat men bezig was met de inventarisatie, en dat daarna de uitbetaling zou volgen. Ik laat in het midden, wat de inventaris te maken heeft met het verleenen van toeslag, doch een feit is het dat dit antwoord reeds geruimen tijd geleden gegeven is, en nog altijd wacht men op uitbe taling. Is het te verwonderen, dat er in arbeiderskringen druk over wordt gepraat, en gemopperd? Zij, die belast zijn met het afwik kelen van deze zaak, moesten toch begrijpen, dat er vooral in dezen tgd, heel weinig noodig is, om de hoof den in opstand te brengen, en dat het in ieder geval beter is, verbit tering te voorkomen, dan te genezen! Indien er te helpen valt, helpt, doch helpt spoedig, laat dat in dezen tijd, een ieders wachtwoord zijn. M. de R., ik vraag Uwe hulp. Plaats dit stukje zoo U kunta.s. Woensdag, misschien dat dan mede door Uwe hulp, vóór de Pinkster dagen, een aanvang wordt gemaakt, met de uitbetaling, waarop zoo velen zitten te waehten. Hoogachtend, UEd. d.w.d. H. Burger. Uit de Provincie ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 16 Mei 1918 des avonds van 71/»81/, uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Passacaglia G. Frescobaldi. 2. Fantasie et Fuga g kl.t. J. S. Bach. 3. Tweede Choral d kl.t. op 10 manuscript) Hendrik Andriessen 4. Clair de lune Jos. Bonnet. 5. Pastel III. Sigfrid Karg-Elert Andante pastorale Recitativo Choral. Zendingsfeest. Op het Prov. Noord-Holiandsch Zendingsfeest (20 Juni te Bloemendaal) zal de zang begeleid worden door de muziek van het Chr. Fanfarecorps „Nut en Genoegen" te Edam. De Chr. Zangkoren „De Harpe Davids" te Haarlem en „Hosanna" te Velseroord zullen liederen zingen. Voorts zal er door de bezoekers van het Zendingsfeest met de mu ziek een ommegang over het terrein gemaakt worden om dit te, bezich tigen. Burgerlijk© Stand der gemeente Velsen, van 8 t/m 14 Mei 1918. BEVALLEN A. Osendarp Mees ters z. M. Blok—Ooms d. P. de Klerk—Sloot d. M. C. Üijtendaalvan Eeken z. H. SmitHagen d. A. F. Klimp Blad d. E. AldersGrapendaal z. S. H. Noordzij—Verschoor z. H. M. Schaap—Schoo d. ONDERTROUWD: D. Visser en G. Dufournij. J. Blonden en J. A. H. Prins. J. E. Post en L. D. Roels. GETROUWD: R, Blankestein en M. J. Klauwers. J. van den Oever en J. Stekelenburg. G. Sieuwertsen en G. Zwart. R. van der Wal en A. Jongbloed. OVERLEDENP. Demmers, 3 mod., d. v. A. Demmers en N. van Woensel. A. M. Claus, 23 jaren, echtgenoote van G. Dennesen. P. Dekker, 6 jaren, d. v. D. Dekker en M. Sloot. M. de Boer, 2 jaren, d. v. G. de Boer en J. Korf. N. van Citters, 12 jaren, d. v. W. van Cit- ters en G. Gertenbach. C. J. Stoop, 3 mnd., d. v. J. J. Stoop en C. H. Mooiman. H. J. Lukassen, 9 mnd, z. v. H. J. Lukassen en "A. Jutten. J. M. Handgraaf, 18 jaren, z. v. J. P. Handgraaf en C. J. Klauwers. J. Zwakman, 49 jaren, echtgenoote van H. Nielsen. A. C. Moorhof, 64 jaren, weduwe van J. Meijer. A. Glas, 14 jaren, z. v. P. Glas en A. Zwart. SPORT. VOETBAL. Hemelvaartsdag. Kinheim IIIOosterpark 15 Kinheim IIT. 0. S. 0—2 Germaan ID. W. S. met verl. 0—0 bij loting gewonnen door D. W. S. Zondag. R. C. H. II-Kinheim III 3—0 OosterparkSchoten II 0—1 Kinheim IVolksweerbaarh. I O1 Stormvogels speelde Hemel vaartsdag onder veel belangstelling op het V. S. V. terrein een wed strijd om den Holdertbeker tegen R. C. H. en verloor met 03. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 roode riem. 1 zwarte kinderparapluie. 1 huissleutel. 1 blauwe ceintuur. 1 geldstuk. 1 sleutel Correspond entie. Wegens overvloed van copie, moet het raadsverslag van 1.1. Dinsdag avond tot Zaterdag blijven liggen. Advertenties. Dienstbode Een net DAGMEISJE WERKSTER. Versteln&aister twee KLERKEN 25 gulden belooning. Huisje Zit-Slaapkamer Zit- en Slaapkamer Burgerwoning. TE KOOP Vischsleepboot TROMBONE (sib), een mooie kinderwagen Tegen flinke vergoeding huurover- name gevraagd van een geschikt PAKHUIS. Brieven onder letter O Boekhan del Snooij alhier. TE HUUR GEVRAAGD een flink PAKHUIS, liefst met kantoor, nabij den Afslag. Br. letter S Boekhandel Snooij alhier. K. Bakker - 3ulianakade 38. Centrale Keuken. De Centrale Keuken heeft de vorige week ver strekt: Maandag 761, Woendag 721 en Zaterdag 720 porties. Totaal 2192 porties, tegen 2154 de voor gaande week. Statuten. De St. Ct. behelst de Statuten der N. V. Visscherij- maatschappij „Derika III" te IJmui- den. Vissch&rij examens. De Centrale Commissie voor de visscherij-exa mens bedoeld in het Koninklijk besluit van 3 Mei 1910 (Staatsblad no. 131), zal, aanvangende 30 Mei zitting houden te 's-Gravenhage. Verkochte schepen. De logger Maeslant Sluis, MA. 42, van de reederij P. Doelman te Maassluis, is naar IJmuiden verkocht. Verkochte schepen De zeillog- ger Stadt Ley den IJ.M. 363 van de Visscherij Mij. Stadt Leyden, direc teur de heer A. de Water alhier, is verkocht aan den heer J. Haten- boer te Rotterdam. Verkochte schepen De trawl- kotter Maria, IJM. 218, van de Vracht vaart- en Visscherij Maatschappij „Trio" te IJmuiden, is ondershands verkocht aan den heer P. Lan gen- dijk te Beverwijk. De visscherij te IJ muiden in 1917. Het jaarverslag van de Vereeni- ging van Reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden over het jaar 1917, uitgebracht aan de K. v. K. aldaar, geeft een sterk beeld van de ontzaglijke moeilijkheden waar mee het IJmuidensche visscherij- bedrijf in 1917 te kampen heeft gehad. Buiten verantwoordelijkheid, van de Redactie Mijnheer de Redacteur. Uithongeren Afwijzend beschikt. Mijnheer de Redacteur Kinheim. De Serie wedstrijden op het Kinheimterrein hadden den volgenden uitslag: Terstond gevraagd een wegens huwelijk der tegenwoordige bj Mejuffrouw Lohmann, 3de Havenstraat 1. gevraagd. Willebrordstraat 33. Gevraagd een nette zindelijke WERK STER, liefst P.G., voor Vrijdags, f 1.50 per dag. Duinlustpark Santpoort. Brieven onder letter R 35, Adv. bur. P. F. C, Roelse. biedt zich aan. Adres: bureau v. d. blad Gevraagd bij het Staatsvisschershaven- bedrfjf (afdeeling Rijksafslag) leeftijd minstens 19 jaar. Ervaring van kantoorwerk vereischt. Brieven te rich ten aan de directie van het Staatsvisschar» havenbedrijf. Jongelui, zoeken te IJmuiden of Velser oord een lief te huur, f 5.per week niet te boven gaande. Br. lett. R 36 adv. bur. P. E. C. Roelse. aangeboden op netten stand. Brieven no. 562 bureau van dit blad. Tegen 1 Juni net gemeubileerde te huur, ook geschikt voor kantoor. Br. no. 563 bureau van dit blad. Te koop een zoo goed als nieuw en vrij staande Informaties Velserduinerbnurtweg E, 84. STAALDRAAD nieuw en gebruikt. In lengte van 25 tot 250 Meter, dikte 2 tot 2'/« duim. Adres Joh. Kruger Jr. Kanaal straat 134. Te koop een goed onderhouden met volledigen inventaris, nog zoo goed als nieuwe ketel. Brieven onder letter R adv. bur. P. F. C. Roelse, Te koop aangeboden een merk Mabilton. Adres te bevragen bij J. v. Houwelingen Boekh. Velseroord. Te koop voor spotprijs, 10 gulden Trompstraat 75 Velseroord. Telefonisch aangesloten onder

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3