ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN KOHIER Hoofdelijken Omslag. No. 263. Zaterdag 18 Mei 1918 3e Jaargang Attoinistratiebureaii en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILI.EMSPLEIN 1JMQIDGN, Teletoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. peF regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentie» uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel fa- Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. .De Administratie. Advertentiën voor dit bïad worden aangenomen aan het bureau WILL£P1SPLCjN I]miiid£ia (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. f. C. R0ELSE, liMMlstrasi. Te Velseroord bij M. Til burg, WilSefoswaistr. SS. en bi] J. v. ïlou walingen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodles® L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. wmw Incurs, BoeükhMdüi. Officieel. icevensmiddelenhedrïjf Velsen Gedurende de week van 18 Mei tot en met 24 Mei is verkrijgbaar op bon No. 8 3 K.G. veenaardappeleri „91 ons zachte zeep „10 1 bak- en braadvet „11 2 groene erwten „12 1 rijst „13 1 eenheidsworst „14 2 kaas 20 „15 1 pond regeeringsvisch. Julienne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Voor alle prijzen, zie de maximum prijslijst bij de winkeliers. Centrale Keuken VELSEN. Mena. Maandag 20 Mei: Wordt geen eten verstrekt. Woensdag 22 MeiStamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Zaterdag 25 Mei'Stamppot (Aardappelen met Zuurkool) 12 cent per portie. van den BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente Velsen maken bekend, dat een afschrift van het aanvulliDgskobier van den Hoofde lijken Omslag voor het dienstjaar 1917, gedurende vijf maanden, van den 14 Mei 191-8 tot en met den 13 October 1918, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Velsen, 14 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. S. D. A. P. De afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. regelde de verkiezingskampague. Besloten werd voor verschillende regelingen kom missies te benoemen. Eenige partij- genooten brachten f 18. bijeen voor de afdeeliugskas. De vergadering was, naar Het Volk meldt, slecht bezocht. De geredde Duitsche vliegers. De door den Katwijksehen zeillog- ger Jacob geredde Duitsche vliegers bevinden zich bier nog steeds, in afwachting van eene beslissing van boogerhand. Zij loopen voorloopig op hun eeré- woord rond, doch moeten zich tel kens melden bij den plaatselijken commandant. Nader kunnen wij meedeelen, dat de vliegers zijn vrijgelaten. VELSEROORD. Beroepen. De Geref. Kerk alhier, verleden jaar geïnstitueerd, wil nu ook eeu eigen predidant bezitten. Als zoodanig is beroepen de heer J. R. Goris, candidaat tot den H. Dienst te Zevenbergen. Droevig ongeval. Woensdag- midejag waren kinderen op bet ter rein van de vroegere steenfabriek De Hoogeberg alhier aan het spelen met ©en lorrie, welke daar stond. Op eens gleed de lorrie van de rails en kwam in een geul te- reent. Twee kinderen kwamen er onder, een 27s jarig jongentje van G. Winkel werd op slag gedood, een ander kind, van Schouten, liep eenige schrammen aan 't hoofd op en kwam er wonder goed af. Diefstal. Door de Rijkspolitie is aangehouden K. S. en St. alhier, wegens diefstal van geld. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. SANTPOORT. Woningbouw. De bouw van 59 arbeiderswoningen alhier voor rekening van de R. K. Woning- bouwvereeniging is gegund aan den heer P. Rings Jr., laagsten inschrij ver, voor f 269.000. De raming was f 312.000. Gemeenteraad. Vergadering v. Dinsdag 14 Mei 1918. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Handgraaf. De Voorzitter deelt mede dat van den heer van der Steen een telegram is ingekomen dat bij de spoorverbinding heeft gemist en daardoor niet ter vergadering kan komen en verzoekt aanhouding van zijn voorstel inzake toekenning van een gratiüicatie aan het personeel der bijzondere scholen. De Voorzitter deelt mede dat hem door den Voorzitter van het Plaatselijk Steuncomité telefonisch is meegedeeld dat door het steun comité in zijn laatste vergadering besloten is zijn betalingen te be ginnen met a.s. Zaterdag te ver minderen en na korten tijd te staken, indien het gemeentebestuur geen zekerheid geeft, dat het noodige geld steeds tijdig zal worden ver strekt, Mitsdien zal het voorstel van B. en W. om de post met f 10.000 te verhoogen, om daaruit de noodige uitbetalingen aan dit steuncomité te doen, reeds in deze vergadering moeten worden behandeld. De heer Bosman zegt dat hij verwonderd is over dit ultimatum van het steuncomité, waar de leiding van dit comité berust bij een pre dikant, die leidzaamheid en volg zaamheid leert. In deze kwestie leert hij dit echter niet, maar eischt vergelding. Spreker zegt een voorstel in be werking te hebben om deze zaak te regelen, maar hij kan niet be sluiten dit zoo onverhoeds in te dienen. De heer Schilling zegt dat hij niet is tegen steunuitkeering aan de werkloozen. Integendeel, spreker is voor verhooging der uitkeeringen en zou daarom nog wel meer gelden willen voteeren. Maar spreker komt op tegen de wijze, waarop het steuncomité op treedt en de gelden eischt. De raad kan wel uitgeschakeld worden, want wij hebben niets dan ja te zeggen. Spreker eritiseeit voorts de houding van den heer VermeuleD, die er in groeit dat aldus den raadsleden het mes op de keel wordt gezet en die achter den voorzitter van het steun comité staat. Spreker zegt niet tegen te willen stemmen, maar hij wil ook niet voorstemmen en zal zich dus van stemming onthouden' De heer Sluiters vindt ook dit bericht van het steuncomité onaan genaam voor de raadscommissie, waar deze |steeds geijverd heeft voor inkrimping der uitkeeringen door werkverschaffing. Wij hebben ge dacht dat men anders tegen ons zou optreden, vooral waar eeu pre dikant aan 't hoofd van dit comité staat. De heer Schuitenmaker vindt dat men wel eerder diende te komen met de aanvrage van nieuwe cre- dieten. De heer Blom vraagt verschil lende inlichtingen. Da Voorzitter zegt niet op de zaak vooruit te willen loopen, maar B. en W. zullen verschillende in lichtingen vragen. De heer Brink zegt voor te zullen stemmen, maar heeft een woord van diepe verachting voor het ter rorisme van den voorzittervan het steuncomité. Da heer Bosman vraagt of het gewenscht is dat raadsleden zitting hebben in het steuncomité. De Voorzitter zegt dat de gemeentewet dit niet verbiedt. De heer Bosman vraagt of de raad nu al most beslissen. De heer Schilling: Aanders krijgen de menschen Zaterdag geen geld. De heer Bosman: Ja, dat is nu de Christelijkheid. De heer Vermeulen zegt dajdo Christelijkheid er nu wel buiten kan blijven. De heer Schilling: Ja, juist. Het voorstel van B. en W. om f 10.000 toe te staan wordt aange nomen met 12 tegen 1 stem. Tegen de heer Netscher. Do hoeren van Tuyil en Schilling hadden zich even verwijderd. Bij het voorstel tot wijziging dei- verordening op het beheer van het levensmiddelenbe drijf in verband met do bezoldiging van den admi nistrateur vragen de heeren Bos man en Daimey er inlichtingen. Deze worden gegeven. De heer Bosman vraagt hoe groot het salaris nu zal worden. De Voorzitter: Tusschen de f2200 en f2300. De heer Blom zegt geen'bezwaar tegen verhooging te hebben, maar er is een fout in het voorstel, n.l. dat een toeslag van een duurtetoe- slag zal worden gegeven. De V o o r z i t te r zegt dat de duurtetoeslag zelf door den raad is geregeld. Het voorstel wordt goedgekeurd. Inzake het verzoek van den raad van Krommenie inzake het zenden van een adres aan „de Kroon" om trent den invoer van broodgraan, zegt de heer Brink niet mede te gaaa met de gronden, waarop B. en W. tot hun afwijzend prae-advies kwamen. Het afwijzend prae-advies wordt goedgekeurd. De heer Brink gaat niet mee met het afwijzend prae-advies van B. en W. inzake het advies van de ievensmiddeleDCommissie tot het zenden van een adres aan de re geering omtrent de levensmiddelen- voorziening. Spreker licht de punten, in dit advies genoemd, nog eens toe. De Voorzitter vindt dat de raad dezen weg niet moet opgaan. Deze zaken dient men in de Tweede Kamer te beslissen. De heer Lan de we erd verdedigt het standpunt van B. en W. Tegen de in het adres genoemde wenschen is spreker niet, maar hij gelooft dat de Minister urgent is indezen. We zouden trouwena het advies nog wel met verschillende wenschen kunnen aanvullen. Spreker acht het 't beste dat de Levensmiddelen- commissie zorgt dat de voorziening hier ter plaatse zoo goed mogelijk geschiedt. De heer Brink: U is tegenwoor dig wel ministeriëel. De heer Netscher zegt als lid der Levensmiddeleneommissie te hebben meegewerkt dit voorstel te doen aannemen. Het is echter een maand oud en ondertusschen hebben wij het le vensmiddelendebat in de Tweede Kamer gehad en nieuwe maatregelen Spreker stelt voor het voorstel voor kennisgeving aan te nemen. De heer Vermeulen onder steunt difc. Dit wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Dalmeyer, Schilling, Blom en Brink. Punt 21, het voorstel van den heer van der Steen wordt aange houden. Bij de behandeling der verordening op de heffing van eene belasting op openbare vermakelijkheden, zegt de heer Dalmeyer eenige amende menten ingediend te hebben om wat meer uit deze belasting te halen. Spreker stelt voor de verordening artikelsgewijs te behandelen. De Voorzitter maakt een en kele opmerking. B. en W. achten het beter voor onze gemeente geen belasting te heffen naar de opper vlakte van de loealiteit. Dit zou voor sommige afdeeliagen der gemeente onbillijk zijn, b.v. voor Santpoort, waar feestelijkheden soms weinig bezoekers "trekken, terwijl dit in IJmuiden anders is. Bij Artikelsgewijze behandeling wordt bij art. 2 bet amendement van den heer Dalmeyer met 105 stemmen verworpen. Een andere wijziging bij art. 3 door den heer Dalmeyer voorgesteld, wordt door B. en W. overgenomen. Het ander door den heer Dalmeyer voorgesteld amendement wordt door dezen ingetrokken. De heer Schilling zegt tegen de verordening te zullen stemmen. Spreker voelt er niets voor, de be lasting zal hoofdzakelijk drukken op de minder gesitueerden. De Voorzitter zegt dat nie mand tegen deze belasting kan zijn. Het zou verbazen als men wist hoeveel gebruik wordt gemaakt van deze gelegenheden. Hier worden vooral de jongelieden getroffen, die vaak weinig thuis brengen, maar veel uitgeven. Spreker vindt het niets erg als bioscopen enz. eens wat minder bezocht werden. De heer Bosman vraagt of de jongelui dan niet naar de gewone kroegen gedreven worden. De heer D a 1 m e ij e r zegt te zul len tegenstemmen naar aanleiding der verwerping van zijn amende ment, waardoor de belasting heel weinig zal opbrengen. De verordening wordt vastgesteld met 11 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Blom, Dalmeijer. Bosman en Schilling. Goedgekeurd worden de bijdrage aan de Handelsvereniging IJmui den en Omstreken voor 1919, en de Financiëele besluiten. Credieten worden verleend voor het inrichten van de administratie van het grondbedrijf en voor de aanschaffing van een noodwoning voor den dienst van het bouw en woningtoezicht. Op het adres van J. HunikMu- zerie e.a. te Velseroord inzake ves tiging van een bewaarschool in het gebouw van school H, wordt afwij zend beschikt. Op de adressen van het bestuur der R.K. School te IJmuiden en der Ver. voor Chr. Bewaarschool- onderwijs te Velseroord om subsidie wordt het advies van B. en W. aangenomen, dat nog geen beslissing kan worden genomen, daar eerst de Verordening te dezer zake moet moet worden behandeld. Bij het verzoek van K. L. G. Mollevanger om verhooging der prijzen voor de levering van druk werk pleit de heer Schuiten maker er voor dit verzoek in te willigen. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich op dit standpunt stellen, dat ieder die een contract met do gemeente aangaat, daarvan onthef fing kan vragen. Die verzoeken hebben B. en W. altijd coulant be handeld. De heer Netscher is er ook voor het verzoek toe te staan. De IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1