ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De gasrantsoeneering. No. 264. Woensdag 22 Mei 1918. 3e Jaargang Administratiebnreau cd Drukkerij JAC. SINJEWEl, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATEBDAG8. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. ^IJmuiden". ADVERTENTlSN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 «ts. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bnlten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, is lel aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven, De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLEIN flJnnuidcKi (Drukkerij Sln- jewel), in het advertentiebu reau van den heer F. F. C. ROKLSE, Te Velseroord bij E. v. Til burg, Willebrordefr. SS. co bij v. ilouwelingco, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij O. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog, Te Santpoort bij P. ws© Wears, Boekbaadel. Officieel. Schietoefeningen Gevaarlijk is de zee bezuiden de havenas binnen een sector, be schreven uit den kleinen lichttoren met een straal van 3 zeemijlen. In het gevaarlijke gebied mag niet gevaren, gevischt of geankerd worden. Het einde der schietoefeningen wordt aangegeven door het heen en weer zwaaien van een der zoek lichten aan de wal. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de Verordening van bet militair gezag van 25 April 1917 (Regeling der Scheepvaart bij schietoefeningen te IJmuiden en in de territoriale zee). Vastgesteld te IJmuiden, 15 Mei 1918. De Kolonel der Mariniers, Comman dant van de Positie IJmuiden, LINCKERS. Raadsoverzicht. Vergadering v. Dinsdag 14 Mei 1918, Wij hadden ons vorig Raadsover zicht al geschreven, vóór de raads vergadering. Daarin merkten wij aan het slot op, dat deze zaak weer opnieuw stof tot discussie zou geven Eu het begon al dadeljjk. Onaan gename akelige persoonlijke discus sies. Waarbij de persoon van den voorzitter van het steuncomitié in zijn ambt werd aangetast. Klein was de houding van de heeren, die aldus een groot woord voerden. Wij hebben in ons vorig overzicht gemeend dat het voor de belang hebbenden, dat is dus voor de men- schen, die steun ontvangen,, wen- schelijk ware dat nieuwe menschen hunne zaak behartigden. Daarmede bedoelden wij geenszins iets te heb ben tegen den voorzitter en den secretaris van het steuncomité Integendeel. Wij hebben ons echter intusschen afgevraagd of er wel menschen in onze gemeente te vinden zouden zijn, die dit werk zouden willen doen. En dan blijft nog de vraag of zij 't een ieder naar den zin zullen maken. Gezien de ge schiedenis van het steuncomité van nu al eenige jaren, meenen wij daaraan te mogen twijfelen. Intusschen begrijpen wij de hou ding van vele raadsleden niet. Men spreekt van een „hetze" tegen den raad, maar 't lijkt ons veel meer een agitatie tegen het steuncomité, De verordening tot heffing eener belasting op openbare vermakelijk heden werd vastgesteld. Wij hadden hierbij geen tegenstemmers verwacht gezien het feit, dat in tal van groote en ook kleinere plaatsen deze be lasting reeds is ingevoerd. Opgemerkt zij hierbij dat de heer Dalmeijer uit een ander motief te genstemde. Deze had méér uit de belastiDg willen halen, maar zag zijn voorstel verworpen. Bij een opmerking van een der leden of de verordening ook niet toegepast moet worden bij de raads vergaderingen, zei de heer Netscher laconiek: „Dit zijn geen openbare vermakelijkheden, maar verdriete lijkheden". En geheel ongelijk had hij niet. Dat men er nog wel eens een vermakelijkheid bij wil, bleek bij de benoemingen, toen ook op Jan sen en Pietersen een stem was uitgebracht. Bij de rondvraag weer heel wat. Laconiek was het antwoord van den Voorzitter op de vraag van den heer Netscher of een Wethouder van Haarlemmermeer een half var ken naar IJmuiden had gezonden, n.l.: „U kunt gelijk hebben". Dat leek op een bevestiging, die de voorzitter echter niet pertinent geven wilde of geven kon. Het bestuur van den speeltuin te IJmuiden kreeg een zachte wenk, dat er wellicht nog een weg is om den tuin te behouden. Laat men die wenk opvolgeü. De heer van Tuyll klaagde terecht over de fabriek, die nacht en dag zulk een lawaai maakt. Dat is in IJmuiden te hooren. Het is te betreuren als niet meer aandacht geschonken wordt aan de vraag van den beer Dalmeijer over het bearbeiden van grond. Er ligt te Velseroord nog genoeg grond die gebruikt kan worden voor de voed selvoorziening. Er is ontevredenheid onder de gasverbruikers. En niet ten onrechte. De regeling van thans is zeer on billijk tegenover de minder gesitu eerden. Er zijn menschen, die bij een zuinig gebruik toch over het rantsoen heenkon en. Men zie maar de klacht in ons blad van Zaterdag, waarin een arbeider meedeelt dat hij f30 moest bijbetalen. Wij waren er bij kennissen getuige van dat de meter werd opgenomen. Teveel ver bruikt. Hoe 't mogelijk was begreep men niet, daar de lamp 's avonds niet meer brandde. Toch 24 Meter te veel gebruikt. Dus eerst f 2.16 bijpassen en dan nog eens f 11.75 bijbetalen. Voor de beter gesitueerden is dit niet zoo erg. Wij hoorden van bij betalingen van 1 115 én een van f 7C0. Misschien denkt meneen voordeeltje voor de gemeente, wat echter niet zoo is. Dit stel sel geelt heel wat administratie, zoodat het heele personeel der Brand- stoffendistributie nu al weken dienst doet aan het gasbedrijf. Wat men aan den eenen kant wint, wordt dus aan den anderen kant verloren. Maar, en dit is het voornaamste er wordt niet voldoende bezuinigd. Ook dit stelsel blijkt niet te deugen. Zijn we goed ingelicht, dan is er de vorige maand nog 5000 Ms te veel verbruikt. Zooals 't nu gaat, is de rantsoe neering eigelijk een paskwil. Ieder gasverbruiker heeft een kaart thuis gekregen, vermeldend wat hij iedere maand mag gebruiken. Dat is thans voor de meeste gezinnen o. g. 30 M8. Maar wat blijft er nu van deze regeling over, als men er nog 50 of 100 M3 bij kan nemen tegen goed geld? Hoe hard ook, ons lijkt de vroe gere maatregel, n.l. vasthouden aan het gestelde rantsoen en anders de meter weghalen, heter te werken en ook billijker in 't algemeen. Hoe kan een arbeider f 30 per maand bijbetalen Dit is gansch onmogelijk. Trouwens men diende o.i. veel meer rekening te houden met de groote gezinnen. Een gezin van twee of drie personen heeft lang niet zoo veel gas noodig als een groot gezin met veel kinderen, waar veel eten gekookt moet worden. Het komt ons wenschelijk voor, dat de raad aan de regeling van thans spoedig een eind make. Vooral nu opnieuw 20 procent bezuinigd moet worden. En het zou, als dan onverbiddelijk werd vastgehouden aan het gestelde rantsoen, tevens zeer wenschelijk zijn dat het gaslicht 's avonds tot elf uur mocht blijven branden. Vele menschen toch, die ook 's avonds hun bezigheden hebben, worden al dus in hun werk belemmerd. Wij zelf behooren tot de getroffe nen. En waar het straks in Juni om 10 uur nog klaarlichte dag is, is het wel wat veel gevergd de menschen dan naar bed te jagen. Temeer, waar het feitelijk nog maar 9 uur is. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. den V, te IJmuiden, gemeente Velsen. VELSEROORD. In de vorige week gehouden be stuursvergadering van het Witte Kruis werd meegedeeld dat genoemde juffrouw overleden en bet wagentje weer teruggeven is. Dit beantwoordt echter al weder aan zijn bestemming, daar het thans te Santpoort gebruikt wordt. Tot secretaris werd gekozen de heer J. Stolp, Engelmundusweg 103, die voorloopig deze functie op zich nam. "V ELSEN. Bij de afzending van dit bericht had een conferentie van het bestuur der stakers met den aannemer nog geen resultaat gehad. Ook bjj de stoombooten van Gebr. Goedkoop ging alles van een leien dakje, ofschoon het aantal dagjes- menschen voor Wijk aan Zee zeer groot was. SANTPOORT. Het ziekenhuis van Mevr. Cremer is voor zulke patiënten niet ingericht VISSCHERIJ. Vrijdag werd in Hotel Nommer Een alhier gehouden de Jaar lij ksche Algemeene Vergadering van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen, welke vergade ring op, dezen dag niet geëindigd is, maar op Vrijdag 24 Mei zal wor den voortgezet. Bij de ingekomen stukken en me dedeelingen werd aan de vergade ring medegedeeld een verzoek, in gekomen van de Commissie van Werklooze Noordzeevisschers te Haarlem, waarbij werd gevraagd, dat bij het samenstellen der beman ningen van trawlers, die ter kust- visscherij gaan één schipper, één stuurman en één machinist aan boord van ieder vaartuig zal wor den toegelaten, opdat niet schippers en stuurlieden de plaatsen der ma trozen en machinisten de plaatsen der stokers zouden innemen. Tevens werd verzoGht iedere maand eene andere bemanning gelegenheid te geven om te varen, opdat vele visschers, die thans van het Kon. Nat. Steuncomité afhankelijk zijn, ook in de gelegenheid komen eene goede maandgage te verdienen. Door den Voorzitter werd dit ver zoek aan de leden dringend onder steund. Voor kennisgeving werd aange nomen een schrijven van de Kolen- commissie, dat bij distributie aan twee booten, die daarvoor niet in aan merking kwamen, kolen waren ver strekt. Naar aanleiding van eene in de vorige vergadering gestelde vraag werden door het Bestuur mededee lingen gedaan, omtrent hetgeen zij nerzijds gedaan was tijdens de on derhandelingen over het contract de BoerMeeuwenoord en het stil liggen der stoomtrawlervloot. Door het Bestuur in zijn geheel en door de Bestuursleden individueel werd IJMUIDËR COURANT in de territoriale zee bezuiden de as van de haven te IJmuiden. De Kolonel der Mariniers, Com mandant van de Positie IJmuiden, maakt bekend, dat schietoefeningen gehouden zullen worden op Dinsdag 28 Mei, Woensdag 29 Mei, en zoo noodig op Donderdag 80 Mei, aanvangende 10 uur 's avonds (Zomertijd). Geslaagd. Geslaagd voor het examen machineschrijven der Holl. Federatie van Stenografie-leeraren C. Constandse van hier. Sleepboot-Mij. IJmuiden. Stct. no. 113 bevat de statuten van de N.V. Sleepboot Maatschappij IJmui Inbraak. Dinsdag is ingebro ken in het perceel van K. K. aan de Wilhelminakade alhier. Vermist worden 1 colbertjas, 1 pantalon en 1 gouden horlogeketting. In beslag genomen. In het pak huis van een Visscherij Maatschappij zijn in beslag genomen 2 vaten varkensvleesch. Examens. Bij het op 30 April gehouden examen vanwege de Holl. Federatie van Stenograüeleeraren slaagde voor het examen machine- schrijven Mej. A. Jansen van hier. Witte Kruis. Indertijd kreeg familie de W. alhier door bemidde ling van de afdeeling van het Witte Kruis een wagentje, waar een doch ter in gereden kon worden. Drankbestrijding. Vorige week werd hier een afd. van de „Ned. Vereeniging tot afschaffing van Al coholhoudende dranken" opgericht. Na verschillende punten van huis- houdelijken aard te hebben bespro ken, werd besloten zich aan te slui ten bij het Centraal ürankweer- Comité in de gemeente Velsen. Voor de Zending. De Pink stercollecte voor de uitwendige Zending in de Ned. Herv. Kerk al hier heeft f 11.28 opgebracht. Boter. Herhaaldelijk komen de menschen bij de boterfabriek om te trachten wat boter te koopen om in den vetnood te voorzien. Helaas! Niettegenstaande in den kelder hon derden ponden voorraad liggen, mag er niets van verkocht worden en de vrouwen zijn wanhopig. Z9 smeren reeds karnemelk op het brood, maar wat moet er bij de regeeringsaardappelen verschaft worden? En dat moet nu nog tot 3 Juni duren. Zou het niet mogeiijk zijn dien wachttijd wat te be korten Staking. Tengevolge van een loonsgeschil is Dinsdagmorgen het werk stopgezet op het terrein Watervliet aan de Corverslaan van de Woningbouw vereeniging. Uit zijn woning gezet. Dinsdag is een bewoner van een perceel in de Melklaan gerechtelijk uit zgne woning gezet. Gelukkig heeft de man met zijn gezin in een schnur tijdelijk onderdak gevonden. De Pinkster drukte. De beide Pinksterdagen zijn dank zij het mooie weer zeer di uk geweest. Het vervoer met de stoompont was enorm, maar door de verstandige maatregelen der politie ging het zeer geregeld toe. Eerst de menschen er af en dan pas er op, zoodat er heel geen gedrang was. Natuurlijk was er nu en dan wel een, die het nut van een dergelijken maatregel niet inzag en op de pont zou gaan, als hij dat verkoos, natuurlijk, daar was hij Hollander voor en een Hol lander laat zich door geen politie agent commandeeren, maar de politie bleef baas en de meesten waren blij, dat alles zoo zonder gedrang ging. Verbetering. Dr. A. de Groot alhier verzoekt ons mede te deelen dat het jongetje Frans Tervoort na het ongeval niet naar het ziekenhuis van Mevr. Cremer, maar naar het gesticht Joannes de Deo te Haarlem overgebracht is. Noordzeevisscherij.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1