ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 265. Zaterdag 25 Mei 1918. 3e Jaargang Administraticburemi en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUÏDEN, Telefoon 153. Yerschijnt WOENSDAGS ©n ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets,, per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REBAGTIE-ADRESTrompstaaat 85, Yelseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van d© Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIÏlN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 aka. Kleine advertentiën en familieberichten 7 cks per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeeiingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. EOELSE IJMUÏDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. fa- Driiigeud verzoek om bij verhuizing bet oude en bet nieuwe adres, aan den looper, docb aan ons bureau WILLEMSPLEIN II, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLCIN 8Jrayi«S«®' (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. W* C. ifêOELSBÜ, Te Velseroord bij H. v. Til burg, WiliebrordsaSr. HS* en fel] v. ïloasweliiHg®^, Trosnp,straal Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij Scfeerna«is% Doodïaags L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij SP. v&s© Meun, BoekfeiSKsdel. IxBvensmiddsIenbedrijf Yelsen Gedurende de week van 25 Mei tot en met 31 Mei is verkrijgbaar op bon No. 17 2 K.G. kleiaardappelen. 18 1 ons witte zeep k 8 ets. 19 bak- en braadvet groene erwten bruine boonen. 1 1 rijst „23 1 eenheidsworst 24 2 kaas 20 25 V, aardappelenmeel of sago. 26 1 pond regeeringsvisch. Julienne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Aardappelenmeel, 5 eent par ons. Sago 5% Voor alle prijzen, zie de maximum prijslijst bij de winkeliers. Officieel. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij besluit van 16 Mei 1918, No. 24502, vordert van een ieder, die hetzij onder zichzelf, hetzij onder derden, caeao- poeder in voorraad heeft, opgave te doen van de hoeveelheid daarvan en de plaats waar die poeder zich be vindt, bij den Burgemeester van de gemeente zijner inwoning vóór 25 Mei 1918, met dien verstande dat geacht zal werden voor gebruik van hemzelf of zijn gezin bestemd te zjjn eene ^hoeveelheid van 25 K. G, of minder en derhalve alléén opgave zal behoeven te worden gedaan door hen die de beschikking hebben over meer dan 25 K. G. vestigt er de aandacht op, dat hij, die opzettelijk nalaat aan voren staande vordering te voldoen, zich blootstelt aan gevangenisstraf van zes maanden, of geldboete van f6000 en verbeurdverklaring van de hem toebehoorende cacaopoeder. Centrale Keuken VELSEN. Maandag 27 Mei: Stamppot (Aardappelen met zuurkool) 12 cent per portie. Woensdag 29 Mei: Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 12 cent per portie. Zaterdag 1 Juni: Stamppot (Aardappelen met Zuurkool) 12 cent per portie. Kamer van Koophandel en fabrieken (Herziening der Kiezerslijst). De Burgemeester der gemeente Velsen Gelet op art. 7, 2e lid, [sub B, van het Koninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad rio. 76); Noodigt hen, die niet voorkomen op de laatst-vastgestelde lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de ge meente Velsen, maar aanspraak kun nen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 JULI as. aangifte te doen. Het model dezer aangifte is door den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastgesteld en ter secretarie verkrijgbaar. Om kiezer van leden eenor Kamer te zijn, moet men A. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd B. aldaar bestuurder of mede bestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereen volgende maanden zijn ge weest van een bedrijf van handel of nijverheid. Velsen, 20 Mei 1913. De burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMA AT. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente VELSEN maakt bekend, dat het kohier No. 1 der Personeele Belas ting der gemeente Velsen (O. D.) over het dienstjaar 1911, invorder baar verklaard op den 17 Mei 1918, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, 22 Mei 1918. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Koffis. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat gedurende het tijdvak, aan van- de op 1 Juni en eindigende op 15 Juni 1918, zullen mogen worden af geleverd op Bon No. 30 eener thee- en koffie- kaart, 0.05 K. G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvan gende op 16 Juni en eindigende op 30 Juni 1918, zullen mogen worden afgeleverd op Bon No. 31 eener thee- en koffia- kaart 0.05 K.G. koffie. Plaatselijk Nieuws. IJMUÏDEN. A. F. C. Bückmaun en R, Nieborg, allen alhier. Rapporteur hierover was de Staats raad Jhr. mr. Elias. Verder werden behandeld vier pensioenzaken. De Kon. beslissingen volgen later. B., werklieden alhier, wegens dief stal de eerste tot 1 jaar plaatsing in een krankzinnigengesticht en de tweede tot 2 maanden gevangenis straf. J. K. B. ea D. S., zeelieden alhier, ook wegens diefstal, de eerste tot 6 maanden en de tweede tot 4 maan den gevangenisstraf. N. A. v. d. L., arbeider alhier, wegens heling tot 6 maanden ge vangenisstraf. als door de directie opgemaakt, alsmede het rapport van den directeur en praeadvies van com missarissen ongewijzigd goedgekeurd Als dividend wordt uitgekeerd 5 pCt. van het geplaatste aandeelenkapitaal terugbetaald aan contractanten 10.30 per ton. D© aftredende Pres.-Comm.. de heer J. C. Slis, werd met alge meene stemmen herkozen. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren H. Buitenhuijs, voorz., J. W. F. v. Dijk secr., (post bus 94) en P. van Eek, panningm. Zooals bekenu kan zijn wordt door zwemmers veel gebruik ge maakt van het Noordzeekanaal en naby de sluizen is ®®n zéér gelief koosd punt. Nog afgezien vau het grootö gevaar daaraan verbonden is het dikwijls zeer ergerlijk en hinderlijk voor de voorbijgangers en kreeg het voorloopig Bestuur dan ook opdracht te trachten dat zulk. door de overheid zou worden ver boden. Getuigenverhoor. Beklaagde bekende naar H. D. meldt, en zeide dat men op ver toon van de stukken bij de Rijks commissie consenten tot vrijen uit voer van visch kan verkrijgen. Hij had geen machtiging ontvangen de stukken te onderteekenen. De heer F. J. H. Schneiders, se cretaris der Rijkscommissie van toe zicht op de Ze8vischver. verklaarde dat de consenten tot visehuitvoer worden verleend op de reedersbewij- zen van de reedersvereeniging, die daarvoor de verantwoordelijkheid draagt en feitelijk bepaalde wie de consenten kreeg. De heer R. Brink, oud-chef van 't bijkantoor van de N.V. „N.U.M." te IJmuiden deelde mede, dat de consenten alleen werden verleend aan hen wier namen voorkwamen op de lijst van exporteurs van visch en dat de firma Moot op die lijst voorkwam. De heer A. S. Groen, lid van het Hoofdbestuur der Reedersvereeni ging voor de Ned. Haringvisscherij, verklaarde, dat aan den bekl. die bij hem in dienst was, nimmer op dracht was verleend om de reeders- bewijzen te onderteekenen; dat de heer Moot geen geacrediteerd koop man was en dat aan hem dus geen reedersbewijzen mochten worden verleend. De keer J. Moot verklaarde geen exporteur naar het buitenland te zijn en eenige malen van bekl. reeders bewijzen te hebben gekocht voor den prijs van f 100 per kantje. In het geheel tot een bedrag van f 7700. Get. had daarna die bewijzen aan anderen met winst verkocht. Bekl. zeide naar aarileidiDg van deze verklaring, dat getuige Moot hem had geprest om aan hem de reederstsewijzen te verkoopen en dat hij daarna er eindelijk toe was over gegaan. Volgens hem had hij van den get. maar f 3000 ontvangen. In het verdere getuigenverhoor bleek dat een vischhandelaar te Scheveningen, aan wien de heer M. een reedersbewijs had verkocht, schade had geleden, nadat was ge bleken, dat het reedersbewijs was vervalscht. Verder zeide de heer A. P. H. van Duuren, directeur van het hoofd kantoor van de Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij, dat door de vervalsching in het geheel een schade van f 26000 is geleden en dat bekl. de geleden schade voor een groot deel heeft vergoed. Alleen aan een reeder of een geaccrediteerd koopman wordt «en reedersbewijs geleverd. Het O.M. eischte 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. VELSEROORD. S B.A P. Donderdagavond had de afd. der S.D.A.P. alhier in Flora een openbare vergadering belegd. Spreker was de heer C. Thomassen van Bussum, Kamercandidaat, die sprak over „De komende verkie zingen". Waar wij pas een uit voerig verslag van de rede, door den heer Thomassen te Wijkeroog ge houden, hebben gegeven, volstaan wij met de vermelding hiervan. Gedebatteerd werd door den heer Stek alhier, die de houding der S.D.A.P. inzake de Levensmiddelen- voorziening critiseerde en de alge meene werkstaking aanprees. De arbeiders moesten krachtiger op treden. De spreker antwoordde en be treurde ook de verdeeldheid onder da arbeiders, maar oordeelde stakin gen thans een middel, dat den werk gevers in hun positie zou versterken. De voorzitter, de heer v. Hameien, wekte de aanwezigen op rood te stemmen, tot aansluiting b(j de S.D.A.P. en zich te abonneeren op Het Volk. Er waren een kleine 50 menschen aanwezig. m&Wtitl&SS&BaËé IJMUIDER COURANT 20 21 22 2 1 Ml n u. Be Kamerverkiezingen. Wij hebben gezien, dat onze plaats niet één, maar zeven candidaten voor de Tweede Kamer heeft opgeleverd. Behalve de heer L. Kelder toch zijn door de Unionisten Liga in de Kies kring Haarlem candidaat gesteld de heeren L. W. H. l'Epagniol, G. F. Haak, J. Burger, J. van d9r Made, Om aan snoeplust te voldoen. Dinsdagmiddag werden van het sta tion te Haarlem uit naar het po litiebureau drie jongens van 10 tot 12 jaar gebracht die nog al veel choeolade hadden gekocht, wat de aandacht had getrokken. Het bleek naar H. D. meldt, dat een der jon gens ten nadeelo van zijn vader f 30 had ontvreemd. De minderja rigen werden op transport naar IJmuiden gesteld. Raad van State. De afdeeling vau den Raad van State voor de geschillan van bsstuur behandelde het beroep, ingesteld door de Coöperatieve Wasch- en Strijk- en Badinrichting IJmuiden ea Omstre ken t® IJmuiden tegen de beslissing van den directeur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, waarbij is afgewe zen haar verzoek om plaatsing narer badinrichting als inrichting van al gemeen nut op de lijst van vrijdom van personeele belasting. BedrijfsbelastingOntvangen is bij den ontvanger dor directe belas tingen enz. alhier, f 28,80, f 45, f 25, f 62, f 90 en f 1000, wegens te wei nig betaalde bedrijfsbelasting. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde E. Z. en H. Scheepsboot opgevischt. Door den Scheveninger logger Geertruida is op zee opgevischt en bij de strand vonderij aangebracht een groote scheepsboot, ongemerkt en licht bruin geschilderd. Ijsfabriek voor de Vischhandel- vereeniging. In de op Donderdag 1.1. gehouden algemeene vergadering der N. V. Ijsfabriek voor de Visch- hanclelvereeniging werden de Balans en Winst- en Verliesrekening, zoo Zwemclub opgericht. Alhier is opgericht door een 50-tal leden de „IJmuider Zwetnclub". 't Doel is een drijvend bassin te leggen in één van de havens te Duimden. Valschheid in geschrifte. Don derdag had zich voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden J. A. Cb., kantoorbediende te IJmuiden, thans gedetineerd, die beschuldigd was in de maand Januari geschriften, waarop consenten tot uitvoer van visch konden worden verkregen, gesteld op naam van de firma Gebr. Moot te IJmuiden, (z.gn. reeders- btswijzen, onderteekend met den naam „Ch., lid van 't Hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij" en vervalscht te hebben (andere getallen ingevuld) met het oogmerk om daarna die geschriften als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat ge bruik eenig nadeel kon ontstaan. Verder dat hij vau dia geschriften gebruik heeft gemaakt door ze aan Jacobus Moot ter hand te stellen waaruit nadeel kon ontstaan. Werkloozen. Wij wijzen den werkloozen in onze gemeente op een mededeeling in de advertentie kolommen over de afstempeling der inschrijvingskaarten, welke alhier plaats heeft. Van een varkenDinsdagavond was alhier een geslacht varken in beslag genomen. Men had geen ge legenheid het te vervoeren, maar zou het 's morgens komen halen. Toen men 's morgens vroeg kwam, zeide de eigenaar, dat er twee hee ren geweest waren, dié het varken reeds hadden meegenomen. De

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1