ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 266. Woensdag 29 Mei 1918. 3e Jaargang Administratiebureao en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefooo 153. Terschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mg. „IJmuiden". ABVERTENTLËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 «te. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tet 9 uur v.m. Tot plaatsing ran adrertentlBn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd bet Advertentiebureau P. F. C. ROKLSE IJMÜIDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. fa- Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, h3@! aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEP1SIH.EIN ijmuidea (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. P. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij K. v. Til burg, WSlS«l»rordslr. 85. en bij J. V. Hou wel Sagen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlasu L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va© Meurs, Boekhandel. By dit nummer behoort het offi ciëele Raadsrerslag 10e zitting 1918 Officieel. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente VELSEN maakt bekend, dat het kohier der Personeele Belasting No. 2 over het dienstjaar 1918, invorder baar verklaard op den 22 Mei 1918, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, 25 Mei 1918. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Bouwverbod - Velseroord 1918. Het hoofd van het gemeentebe stuur van Velsen brengt ter open bare kennis, dat vanaf heden gedu rende vier weken op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd een ontwerp-raads- besluit met daarbij behoorende kaart tevens grondteekening en lijst, houdende verbod tot het bouwen of herbouwen op grond, welke in de naaste toekomst voor den aan leg van een straat bestemd is. Velsen, 29 Mei 1918. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Militie, Da BURGEMEESTER der gemeen te Velsen maakt bekend, dat om trent de bieronder genoemde inge schrevene voor de militie, lichting 1919, dezer gemeente, op hun aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, door Ge deputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak is gedaan. Namen der Ingeschrevenen. P. A. van Croonenborg Voor den tijd van één jaar vrij gesteld wegens kostwinnerschap. A. P. Tol De aangevraagde vrijstelling we gens kostwinnerschap geweigerd. Van deze uitspraken kan gedu rende TIEN DAGEN, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden ge komen lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3o. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder lo. en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen ge volg hebben. Velsen, 27 Mei 1918, De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Plaatselijk Nieuws. IJMÜIDEN. Beklaagde ontkende. Als getuige werd gehoord de mi licien-soldaat Ten Hove, die voor den officiers-commissaris verklaard had, dat beklaagde hem over den diefstal had gesproken. Thans ver klaarde hij echter van niets af te weten, maar na eens streng onder handen genomen te zijn gaf hij toe, dat bekl. hem over den diefstal gesproken had. Toen hij kort daarop opnieuw beweerde van niets te weten werd hij door den president de zaal uitgestuurd, onder opmerking, dat krankzinnigen niet als getuige gehoord konden worden. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. VELSEROORD. Na gebed en 't lezen van Joh. 21:112 door den voorzitter wer den door secretaris en penningmees ter d8 jaarverslagen uitgebracht. De secretaris vermeldde dat het le dental gelijk gebleven was, de pen- ningmeesteresse een tekort van f 3.92. Onder applaus deelde de leider der Chr. Militaire Evangeli satie Ver. te IJmuiden mede, dat deze dit tekort zou dekken. Ds. Helders hield een ernstige bezielen de toespraak en wekte op mee te strijden. Verschillende leden gaven voordrachten en een gemengd kwar tet uit de leden een drietal liede ren ten beste. Limonade en gebakjes werden aangeboden. Het was voor de afdeeling een goeden avond, zij won 6 leden en 2 begunstigers, een collecte bracht f 7.72 op en de verkoop van blauwe bloempjes f 1.806. Met dankgebed doer den 2en voorzitter en het zingen van den Avondzang werd deze welgeslaagde vergadering besloten. Ook voor de afdeeling te Velsen gaf zich een lid op. De opkomst was redelijk. De heer Kolthek van Amsterdam, Voorzitter dier Partij voerde het woord. Zoowel het doel der Partij als de noodzakelijkheid der oprichting daar van werd door hem in een zakelijk betoog aangetoond. Hij besloot met een aanbeveling der candidaten dier Party, en met een aanmoediging om hier ter plaatse een afdeeling van de S. P. op te richtenwat na de vergadering dan ook plaats vond Een viertal personen maakte ge bruik van de gelegenheid tot debat en het stellen van vragen. Drie daar van waren geestverwanten van den spreker, die hun wantrouwen in het parlementarisme nog niet kon den overwinnen, en die wat wan trouwig bleken ts staan tegenover „de zwaai" van vroegere volbloed anti-parlementairisten. De vierde was een S. D. A. P.er, die Kolthek verweet vroeger altijd te hebben geageerd tegen het alge meen kiesrecht, om er thans, nu het door debaters party was „ver overd", een gretig gebruik van te maken. Kolthek beantwoordde de debaters kort en zakelijk, er den S. D. A. P.er op wijzende, dat deze zich vergiste als hij beweerde dat hij altijd tegen het algemeen kies recht had geageerd. Het tegendeel was waar; meermalen had hij het als een „recht" verdedigd, al geeft hij toe, dat hij er vroeger niet vol doende voor gevoelde om zich warm te maken voor die z.g. veroveriDg, wat hij feitelijk niet anders noemde dan een afschuwelijke kwanselpartij. VELSEN. Als alle vergaderingen was eok deze zeer slecht bezocht. De Voor zitter opent de vergadering en spreekt er zijne teleurstelling over uit, dat er zoo weinig toehoorders zijn. Tegenstanders schitteren door af wezigheid. Hg bedankt het bestuur der afd. Velsen der S.D.A.P. voor de medewerking om deze vergade ring te doen houden. Spreker zal zich wegens de geringe belangstel ling maar bepalen tot de ontwik keling van het strijdprogram. Daar tijdens zijn spreken het aan tal toehoorders wat aangegroeid was, ontwaakte bij spreker de lust om iets meer te doen dan het strijd program te ontwikkelen. Spreker gaat na wat de oorzaken van den oorlog waren en komt tot de overtuiging, dat het in hoofd zaak roofzucht was, gebiedsuitbrei ding en wel met stukken, die veel waarde hebben wegens delfstoffen schatten die ze bevatten enz. De regeeringen hebben bij kris en kras beweerd, dat ze geen van alle schuld hadden aan den oorlog. De schuld van den oorlog ligt in de zonde der menschen, ziedaar een bewering van de schuldigen, overal door de pers verbreid. Hoe staan wij soc.-dem. tegenover die bewering? Wij vinden ook dat de zonde der menschen de oorzaak is, maar van welke mensehen Ziedaar de vraag. De soc.-dem. be- hooren daartoe niet, wij hebben al lang tegen de schuldigen getoornd. Wij heohen ons zoo lang mogelijk verzet tegen het zich gereedmaken voor den oorlog, maar we werden uitgelachen' en buiten de wet gesteld. Wij zijn niet schuldig. Kerkelgken en niet-kerkelijken zijn allen schuldig. Spreker haalt iets aan uit een rede van Nierstrasz, onlangs in Den Helder uitgespro ken. Deze zeide, dat de regeering radeloos en redeloos was, dan waren de dagen van Tromp en De Rug ter anders 1 Spreker vindt zulke woor den absoluut misdadig. Hadden wij ons dan aan de zijde van een der strijdende partijen moeten scharen Gelukkig was ODze regeering wijzer I Vervolgens ging spreker over tot eene beschouwing van onze levens middelenvoorziening. Trots het fiere woord van Treub „Er zal geen hon ger geleden worden in ons land" begint het er al zeer veel op te lijken. Rondom valt ondervoeding te constateeren, bij de bezitloozen. En bij de bezitters? Hun vermogen is vermeerderd met 135 millioen. In '13 werd ver diend 32 millioen, in '14 29 millioen, in '15 85 millioen en in '18 141 millioen. Voor de bezitters ziet het er dus nog niet zoo slecht uit, maar voor de anderen Spr. deelt mee, dat de Bond in 36 kantonnemeaten een afdeeling heeft, zoodat het Hoofdbestuur wel eenig inzicht heeft in den geest, die in het leger leefr. Hij deelt meda, dat de Bond geen tegenwer king ondervindt bij de militaire autoriteiten, maar wijst erop, dat het in dit opzicht nog niet geheel rozengeur en maneschijn is. Men heeft nog niet willen inzien, dat door de invoering van algem. dienstplicht velen in dienst gekomen zijn, die het gemis voelen van het burgerrecht; volledige vrijheid van meeningsuiting binnen de beperking der wet. Spr. zou gaarne willen, dat er verbetering kwam in de vergoedingen aan de gezinnen, verlofsregeling, geneeskundigen dienst, menagegeld enz. De quaestie: gedeeltelijke mobi lisatie werd nu behandeld. Ons wordt verweten, dat we vóór oorlogscredieten gestemd hadden en ons mag daaromtrent geen verwijt treffen, omdat we dit gedaan hebben, om erger te voorkomen. Hadden wij dit niet gedaan, dan hadden we meegeholpen om ons land tot een tooneel van verwoesting te maken. Wij moeten onze neutraliteit hand haven. 't Is maar jammer, dat onze kapi talistisch 9 klasse in dezen oorlog een argument gaat zoeken, om het militairisme te versterken. Dat is iets, waar we ons met hand ea tand tegen moeten verzetten. Hierom gaat het nu. Maakt gebruik vau het algemeen kiesrecht, om dit te keeren. Sluit u aan bij onze party, die dezen grooten strijd tegen het kapitalisme aanbindt en niet rusten zal voor een betere maatschappe lijke toestand geboren is. Debat. De heer Kain doet de vraag Wat staat ons te doen als straks het bevel gegeven wordt om er op in te sGhieten De heer Stek vraagt: Wat voor voordeel ziet de spreker in het mee doen aan de verkiezingen En zijn de soc.-dem. onschuldig aau den oorlog Debater meent, dat ze ook schul dig zijn. Hij treedt daarover in bij zonderheden en vindt, dat én in Duitschland en in ons land daar voor bewijzen te over zijn. Het geheele optreden der Soe. Dem. ge tuigt van arbeiders vijandige gezind heid. Is er misschien een afspraak tusschen deze partij en de kapita listische. Is er baantjesjagerij. in het spel Moest deze party de ar beiders zoet houden? Wg komen voor dit alternatief Oorlog of Revo lutie? Repliek. Antwoord op de eerste vraag. Die relletjes noemde hy larie. De bewerkers daarvan spelen in de kaart der kapitalisten. Moeten wy die dan steunen En de motie Ter laan De minister heeft deze aan zijn laars gelapt, maar hij zou dit niet gedaan hebbeD, als er geen 15 maar 30 S. Dem. in de Kamer ge weest waren. Baantjesjagerij Wi- baut en Vliegen worden nu door Stek genoemd, als baantjesjagers. IJMUIDER COURANT Vrijstelling van Kostwinners. De haringhaven. De arbeiders aan de Haringhaven alhier konden Maandagmorgen weer, voorloopig voor een week, aan 't werk gaan. Krijgsraad. U. S. millicien- soldaat afkomstig van IJmuiden zou aldaar op 19 Maart een hoeveel heid aardappelen hebben gestolen, uit den kelder bij de soldatenkeuken. Insubordinatie. F. v. D., mi licien soldaat, afkomstig van IJmui den stond terecht, wegens het be- leedigen en dreigen met gebaren van zijn meerdere in rang den ser geant F. W. W., waarvoor tegen hem 6 maanden gevangenisstraf werd gevorderd. S. D. A. P. Vrijdagavond sprak hier voor de S. D. A. P. Mevr. Miedema van Amsterdam voor een klein gehoor. Dure visch Twee IJmuidenaars hadden ieder uit de vischhal alhier een kabeljauw gestolen met de be doeling de visch mede naar huis te nemen om ze daar de3 middags te verorberen. De diefstal was echter ontdekt en voordat de mannen thuis waren was de visch reeds in beslag genomen. Voor hen zal het een duur viscbje worden. Want 't 0. M. eischte naar H. D. meldt, tegen ieder van hen f 20 boete of 10 dagen hechtenis. J aar vergadering. De afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeni- ging vierde Maandagvond haar jaar vergadering in 't openbaar in het lokaal bij de Herv. Kerk. Velen waren opgekomen. Socialistische Partij. Op Zondag 26 dezer werd onder leiding van den heer L. Kelder in het gebouw „Tivoli een openbare vergadering gehouden door S. P. (SosAlistische Partij). Politieke vergadering. Door de Soc.-Dem. Mobilisatie-Club „Fort bij Markenbinnen" (Tijdelijk Tenten kamp Velsen) was Woensdagavond in Hotel „De Prins" eene openbare vergadering belegd. Spreker was J. Hartog, (Muiderberg), Lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Soc.-Dem. Mobilisatie-Clubs, die tot onderwerp gekozen had: „Waarom het gaat".

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1