Uit de pscMÉÉ raeKsKÈid Utt «I© Gemeente. Tentoonstelling va" door 8. v. d. Schaar FEUILLETON'. in Hotel Mo. 1. TOEGAMG VRIJ. VISSCHERIJ. Maar zegt spreker, hoe durft gij déze groote mannen zoo noemen? Zij hebben groote dingen gedaan. Wanneer achter revolutionnaire actie geen flinke macht staaf, be- teekent ze niet?, denk maar aan Rusland, daar is de boel in 't hon derd geloopen, tot groote scbacie van het volk. De Voorzitter brengt een woord van dank aan den spreker, die he laas weg moet voor militaire plich ten, maar teekent protest, aan tegen de manier van debateeren van den heer Stek. Hij wijst op het plun deren bi] de bewuste relletjes en dat kunnen wij toch ni t goedkeu ren. Wij moeten aandringen op waardig demonstreeren, hij de Re geering en zorgen voor een goede vertegenwoordiging, dan is schieten niet noodig. Debater sprak minachtend over het streven naar kleine verbeterin gen, maar deze hebben groote waar de en ieder aanvaardt die verbete ringen dankbaar. De motie Terlaan zal nog wel een staartje hebben, laten we onzen tijd maar eens af Wachten. De S. Dem. zullen zich met alle macht verzetten tegen de invoering van Burgerlijken Dienstplicht. Met een woord van opwekking om zich aan te sluiten bij den Bond sluit de Voorzitter de vergadering. Treinbotsing. Zaterdagmorgen stond als naar gewoonte de IJmuidpr trein op een der zijsporen, toen van de spoorbrug een losse machine kwam met een vaart van 50 K.M. per uur. Door een vei keerden wis- selstand liep de machine op den leegen trein. Daarvan werd een goederenwagen, een z.g. D-wagen vernield. Ook de aanrijdende machine bekwam groote materieele schade, doch kon de reis voortzetten. Wanneer de machinist niet ge remd had toen hij het ongeluk zag aankomen, ware de schade veel grooter geweest. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vegetarièrs-voedsel. Naar de St.Ed. verneemt is binnenkort eene regeling te wachten, waarbij de vege tariërs in onze gemeente hunne bonnen voor worst en visch kunnen inruilen voor andere artikelen, om dat zij, anders bij de distributie van levensmiddelen zouden te kort ko men. De gasnood. Een uitkomst? Naar wij vernemen is er brongas in onze gemeente gevonden en wel op Wijkeroog. Dit is ook vroeger ook al wel ontdekt, in 1913 b.v. heeft een gasbron op Wijkeroog een hal ven dag gespoten en moesten toen karren zand verplaatst worden. De heer Ztjlmans te Velseroord nu, heeft een nader onderzoek ingesteld en het resultaat is dat gisteren gas is geboord geworden, achter een der huizen op Wijkeroog. Natuurlijk moet de zaak nog nader onderzocht worden en dienen wij af te wachtten wat B. en W. en de raad zullen besluiten. Maar te hopen is dat het gas, hetwelk naai de heer Zijlmans meent in flinke door G. VOET. (19) Nadruk verboden. Een buitenplaats, waarvan ook niets meer is overgebleven, Ï3 het Huis te Schulpen, 'c Zegepralend KennemerJaad vei toont «ns dit ge zien vanaf den Heereweg/t Was een degelijk, vierkant gebouw, versierd met loofwerk, met voor het huis een monumentale poort. In 1728 behoorde het aan den heere Adrianus Kousebant van wien wij niets bij zonders vermeld vinden. Het huis had van voren, z g. Brouëiius vaa Nïdek, een der vur- makeiijkste (schoonste) gezichten op hot Wijkermear, van achteren naar Wtsterwijk en de du non en ten zuiden naar de heerlijke lust plaats Watervliet. Da Schulpweg, benoorden Watervliet loopende en dwars over den Kleinen Hout- of Zeeweg naar de Breesaap gaande schijnt aan deze buitenplaats zijn naam ontleend te hebben. G. Tijs- sen zegt van deze buitenplaats bij boeveelheid aanwezig is en dat goed brandde prcduitief gemaakt kan worden, juist in dezen tijd van gas nood. Men zal er don heer Zijlmans zeer zeker dankbaar voor zijn. Vergadering. Gisteren ver gaderde te Haarlem de Ring Haar lem onder leiding van den praetor ds. van P,lassen. Na mededeeling vaa de verantwoording van den penningmeester werd een referaat gehouden door ds. Eggink van Vel sen overde Bekeering van Paulus"! Met onverdeelde aandacht werd deze boeiende voordracht aangehoord, Wegens de tijdsomstandigheden moest de anders zoo gezellige kof fiemaaltijd achterwege blijven! De volgende vergadering werd vast gesteld op eind September. SANTPOORT. Gentleman-smokkelaar. Toen Vrijdagavond 9.03 de trein komende uit V eisen het station hier binnen rolde, stapte een heer uit den trein met een reismandje 'ia zijn hand. Het riempje van bet mandje bleek niet tegen den. zwaren inhoud be stand, dit brak, met het gevolg dat, de mand open ging en de heer zich als een smokkelaar ontpopte, want een hoeveelheid vieeseh be nevens een... levend konijntje rol den over het plaveisel. Spoedig werd een en ander geborgen, waarna me seerfje zich ijlings verwijderde. Boschbrand. Donderdagmiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in bet bosch nabij „Gesticht Meerönberg". Gelukkig werd dit door een paar voorbijgangers ont dekt, en na veel moeite gelukte het eindelijk met zand verder onheil te voorkomen. Militaire huiszoekingen. In het laatst der vorige week zijn al hier bij eenige ingezetenen militaire huiszoekingen gedaan. Uit den boom gevallenEen tweetal jongens was Zondagmiddag bezig vogelnesten uit te halen. Een der jongens viel uit een boom en werd met een hevig bloedende hoofdwonde bij een bewoner aan den Rijksstraatweg binnengebracht en aldaar verbonden. De jongens kwamen uit Haarlem. DRIEHUIS. Crematies. Gisteren heeft op Wester?eld de crematie vau het stoffelijk overschot van een Amster- damsch ingezetene, de heer Jules van Raalte, plaats gehad. Diefstal van koperdraad. De eersten die naar de St. Ed. meldt, Maandag in het bankje van de be klaagden plaats namen, waren twee militareo, de een milicien de ander matroos, de gebroeders P. C. en 0. v. D. Zij hadden op 15 Maart j.l. langs de lijn van de H. IJ. S. M. tusschen Santpoort en Veisen een hoeveel heid telefoondraad gestolen, en dit verkocht aan den opkooper S. R. Fans, te Haarlem, voor ruim f50. De beklaagden bekenden on gaven de afbeelding in de Hollantlsche Arcadia voor hun daad eenige redenen op De officier van justitie eischte te gen beiden 6 maanden gevangenis straf. Koopen van gestolen goed D<- tweede beklaagde was d<j opkooper uit de fclrste zaak, S R F., die terecht stond, omdat hij, wetende dat de telefoondraad van P. G. en C. v. D. gekocht, van diefstal afkom stig was, dit desniettegenstaande bad gekocht. De man ontkende. Ds gebroeders v. I). hadden hem verklaard dat het een eerlijke zaak betrof, Vandaar dat bij tot den koop was overgegaan. Da officier vau justitie was van meerling dat F. tot de personen behoorde dis oorzaak zijn dat er zooveel gestolen wordt, omdat het gfstolene zoo gemakkelijk is van do hand te doen. Hij nam niet aan dat F niet zou hebben geweten dat het koperdraad, van diefstal afkomstig was en requi- reerden daarom tegen F. twee jaar gevangenisstraf. Be verdediger, sar. v. d. Wildt, nam cie schuld van beklaagde niet aan, oordeelde haar geenszins be wezen en concludeerde daarom vrij spraak en in ieder geval, zoo de rechtbank het bewijs van. schuld wel aanwezig vond, het opleggen ©ener geringere straf. F., die gedetineerd Is, werd toen weder naar de gevangenis terugge bracht, PersonaliaIn de gehouden algemeene vergadering der Ned. Zuid-Afrikaansehe Yereeniging werd ia een vacature tot lid van het Hoofdbestuur gekozen Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat, onze Burge meester. Zangwedstrijd. Aan den ia Juli te Haarlem te houden Zangwedstrijd, uitgeschreven door de liedertafel Haarlems Zanggenot, zullen, o. a, deelnemen in de derde af'deeiing gemengde Koren, de Cbr. Zangver- eeniging „Looft den Heer" van IJmui- den eja rafde tweede afdeeling „Vox Humana" van Santpoort. Landdag. Naar wij vernemen zal op 2 juni a.s. in den tuin van cafe Velserend, tegenover de ruïne van Brederode, een landdag gehou den worden, uitgaande van den Vrij zinnig Democratische» Bond en den Bond van Jonge Democraten, des uammiddags qm2.30.Een spreekster en 4 sprekers zullen het woord voe ren, terwijl in de pauze de gein. Zangver. „Seraore fCrescendo" van Haarlem eenige liederen ten beste zal geven. Hierboven vinden wij reeds ge noemd de buitenplaats Westerwijk. Deze lag in den Velserban en strek te achterwaarts naar de Breesaap, waarvan het gesebei fen word door den Zeeweg. Van voren lag het huis aan den Kleinen Houtweg, waarvan, zegt Nidek, een „weergalooze lommer rijke laan van drie honderd roeden lengte" naar het huis voerde, en zij ede deszelfs onderscheiden dee ien (van deze buitenplaats) zoo aan lokkelijk, als men nergens vinden zal" Deze bezitting was ia 1728 het eigendom van Pieter Pels, lid cler Amsterdamsche vroedschap. Zegepralend Kennemerland geeft een beeld van de pracht van dit landgoed, allereerst een gezicht op de groote toegangslaan. vervolgens vanuit het speelhuis over de groote kom naar den Hertenkamp, uit den Hertenkamp over de waterkom naar het speelhuis en een gezicht uit de groene Logie naar het Theater met zijne beelden en scher men. allo geestigh uitgevonden, fcoüstig geplant en wel onderhou den met groote kosten, doch met geen kleit der roem des heeren Be zitters, die daarin zijne goede ver- De Noordzeevisscherij. Van de zijde der Reedersvereeoiging wordt opgemerkt In dezen tijd van ébedselnood en absolute afwezigheid van vleesch was 'het tenminste een troost, dat men zich vaü vêfsche zeevisch kon voorzien. Het stilliggen der vloot, veroorzaakt door de wijze, waarop men van hooger hand de IJmuider belangen op zeer onzakelijke wijze heeft behartigd, is dan ook voer geheel Nederland een groot ongeluk. Men behoeft verder met op de aan voer van visch te rekenen, want de zeilvloot, die thans vaart is voor de binnenlandse» consumptie niet voldoende. Aan wie is de schuld in dezen? Toen in Augustus 1916 Neder land sche visschersschepen werden opgebracht naar Engeisehe havens zijn dadelijk ©enige afgevaardigden der IJmnider Reedersvereeni ging naar Londen vertrokken ®n heeft men na moeilijk maar welgeslaagd overleg met de autoriteiten aldaar eene overeenkomst afgesloten, ten gevolge waarvan da opgebrachte schepen werden vrijgelaten, de vloot wsderom naar zee kon vertrekken en de export naar Duitscbland mo gelijk bleek. De binnenlandsche vischvoorzie- ning was daarmede tevens gega randeerd. De gehouden besprekingen gingen uit van de gedachte dat ean gere gelde en ongestoorde Noordzeevis scherij slechts mogelijk is nadat men tot overeenstemming is ge komen m«t de oorlogvoerende mo gendheden, die immers maritiem van beide zijden de -Noordzee be- hearschen. Eenerzijds moet men dus rekening houden met de blokkadepolitiek van Engeland, anderzijds moet men naar Duitschiand exporteeren. De onderhandelingen geschiedden door de belanghebbende reeders zeif in voortdurend overleg met de Ne derlacjfeche Regeering. In den loop van Augustus 1916 Augustus 1917 werden ook met Duitschiand besprekingen gehouden, zoowel in den Haag als te Berlijn, welke evenzeer bevredigende over-' eenkomsten tengevolge hadden. Daarbij werd de veiligheid der zee gewaarborgd bovendien een gedeelte van het spergebied (pi. min. 9000 vierkante mijlen) voor do Yisscherij vrijgegeven en zelfs arbitrage toe gezegd, ingeval van opbrenging of torpedeering van visschersschepen. Door deze energieke en vooral zakelijke wijze van onderhandeling der betrokken belanghebbenden bleef dus de vloot zij het met tusschen- poozen ia da vaart, werd althans niet geheel opgelegd, zooals de laat ste maanden is geschied. In Juli 1917 zeide Engeland do overeenkomst op. Q»è§rfcaad<Tingen vaa afgevaardigden der IJmuider en der Haringreedersvereeniging te Londen leidden tot het resultaat, dat eene voorloopige overeenkomst zou worden getroffen voor den tijd van twee maanden, gedurende welke eenige export naar Duitschiand bleef toegelaten. De uit Engeland meegebrachte kiezinge (goede keus) niet minder als prijzenswaerdige oplettenheid blijken lajet" In Zegbnpralend Kennemerlaad, dat toch kiijkans alle buitenplaatsen vtra Kennemerland na 1700 ver toont, veel moer dan de Hollandsche Arcadia, vinden wij niets van Roos- wijk. Wij vonden ergens de opmer king gemaakt (s) dat Westerwijk vroeger tot Rooswijk behoorde. Wij nemen echter eerder aan, dat het juist andersom was, n.l. dat Rooswijk behoorde tot Westerwijk. Want de eigenaar van Westerwijk, Pieter Pels, kocht in 1728 ds bezitting Rooswijk, welke toen blijkbaar niet zoo groot en mooi is geweest als Westerwijk. In 1625 lezen wij al van Roos wijk, toen verkocht de toenmalige eigenaar, Heynlrick Engelse, het voor f 5282. In 1654 werd een Burgemeester van Haarlem, Corne lia Guldewagen, eigenaar voor f6000 In 1687 bracht de plaats f 9225 op, de kooper deed het in 1708 van de .hand voor f 4000. Pieter Pels gaf 'er f 5150 voor. Deze had echter blijkbaar genoeg aan Westerwijk, voorstellen, volgens welke ook com pensatie gegeven werd voor de stil liggende vlost werden door IJmuiden aangenomen, door de Haringreeders verworpen en waren daarmede van da baan. Kort daarop wisten eenige IJmui- dei reeders de verbinding tot staad té brengen, door vóór zich privé met de Engeisehe Regeering overeen 'te komen, dat hunne schepen zouden gaan visseheit vanuit westelijke Engeisehe havens. Daartegenover was me® van Engeisehe zijde ge- nêigd den export naar Duitschiand althans tot zekere hoogte niet te balemmeren. Had de Regeering toen dadelijk den raad der Reedersvereeniging gevolgd dan zouden reeds in No vemberDecember j.l. definitieve overeenkomsten met Engeland en Duitschiand kunnen zijn afgesloten op de basis van bedoeld privé contract. Imeiers ook Duitschiand had geen bezwaar tegen het zenden dier traw lers naar Engeland, of ten slotte En geland do visch aangevoerd krijgt vanuit Halland dan wel of schspen dadelijk varen op Engeisehe havens is dan ook hetzelfde. Wie zijn in vredesnaam de raad gevers der Regeering geweest die maanden en maanden lang de uit voering hebben tegenhouden Wie waren de ongeloovige optimisten die in den Haag verkondigden, dat men de vloot ook wei weer in de vaart kreeg zonder de uitvoering van bedoeide door Engeland, thans gestelde conditie export naar Duitschiand op de basis van schepen naar Engeland Wie hebben in hun eigenwijsheid gemeend dat zij de betere stuurlui waren, die aan den wal stonden en dus de belanghebbende reeders, die van Augustus 1916 de verbin dingen! met ket buitenland hadden weten te onderhouden, moeten ver vangen Het resultaat van het werk dier raadgevers was het volgende Eenige maanden geleden is door de autoriteiten in den Haag gedecre teerd, dat de N.U.M. verder de on derhandelingen met het buitenland zou voeren, sinds even zoovele maanden zijn die onderhandelingen niet opgeschoten. Toen de vieeschnood kwam moest van regeeringswege de vloot met géweld naar zee. Met het buitenland was men nog evea ver, omdat men niets zakelijks had gedaan. Vrijdag 17 dezer is op de Algam. Vergadering der Reedersvereeniging te IJmuiden dan ook een motie aangenomen, inhoudende, dat de Regeermg en de N.U.M. die noodig hadden gevonden om de onderhandelingen uit de han den der reeders te nemen en aan zich te trekken, de belangen dier reeders verwaarloosden, dat er nog steeds gevaar ter zee was en dat men vreesde voor opleggen van de geheels vloot, tenzij de Rageering binnen enkele dagen toezegging deed om in overleg met de belanghebben den de zaken ten allerkrachtigste aan te pakken, Nog geen 24 uur later was weer een deel der vloot opgebracht, ten gevolge waarvan nu de geheels vloot stilligt en de binnenlandsche vischvoorzieniDg is stopgezet Arme want in 1735 verkocht hij Rooswijk weer en wel aan Mr. Reynier Bou wers, sehepen van Arasterdam en bewindhebber der Oost. Ind. Com pagnie voor f 6000. Bouwers nu heeft van Rooswijk een lusthof gemaakt. Dat hij er wat aan te kosten heeft gelegd blijkt wel hieruit, dat het na zijn dood ia 1779 door zijn erven verkocht werd voor f 40000 aan zekeren J. T. Taunay te Amsterdam. Bouwers maakte den lusthof, zooals we dien nu nog kennen, een heerlijk buiten goed met prachtig natuurschoon. Duizenden genieten er jaarlijks van, gaande den mooien weg naar Wijk aan Zee, eerst onder prachtig ge boomte, vervolgens tusschen de hooge duinen tot aan de badplaats. Hoe bekoorlijk ligt daar het oude huis met zijn torens, met daarvoor het groene weiland, omringd door hoog geboomte. Vanaf den straatweg levert dit oude patriciërshuis een imposanten aanblik op. Wordt vervolgd. Nu voortgegaan, daar 't Huis te Schulpen zich vertoont, Waarin de vroolijkheid met haar gespe len woont, Bij 't lommren van 't geboomte in zoele zomerdagen. De sierlijkheid van 't huis kan mij vol maakt behagen. Het prachtig voorhek heeft m(jn aandacht als verrukt. Het is de Bouwkunst hier aan allen kant gelukt. Om schoonte en netheid bij eikanderen te voegen Het Huis te Schulpen moet de wangunst zelfs genoegen, Hoe bits die altoos op een anders wer ken smaalt; Maar is Terminus hier op'taardrfjk neer gedaald? Om dezen hof altoos zorgvuldig te bewaren Zijn beelden schijnen dit genoegzaam te verklaren, Die aan weerszijden van den trotschen ingang staan; Waak dan, Terminus. en laat niemand binnengaan, Dan die heer Koussebant daar vrijheid toe komt geven, Zoo kan h(j lang vernoegd op deze lust- plaats leven, Zoo houdt dit hofgebouw een reeks van jaren stand En strekt ten parel aan de kroon van Kenn'merland, (1) Terminus, Romeinsche godheid, be schermer der grenzen. (2) Kennemerland, orgaan voor Beverwfik, van 23 Februari 1918.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2