ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 268. Woensdag 5 Juni 1918. Se Jaargang Administratieknreati en Drukkerij JAC. SiNJEWEL WILLEMSPLEIN IJMDIDEN, Telefoon 153. Ternehijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Klcina advertenties en ■lilieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel fa- Dringend verzoek <sm bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, ®iü®t aan d»n looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad werden aangenomen aan het bureau WILLEPISPLCIN Sjifïsjids©' (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer f*. P* C. R@EL.SE, K®®»^ssirasi«S,, Te Velseroord bij M. v. Til burg, Wiljcforog'dstlr. cci bij v. iionw^!bgigii, Trompstraat Te Velsen en Wijkeroog bij P. $€$K6?niet% Doodina» L 47, Wijk@r©ag. Te Santpoort bij P» wmm Clears, B©«lcbsad«i. Officiéél. Verwisseling van Broodkaarten. ^Schietoefeningen Raadsoverzicht. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS70 ets,, per 3 maanden, franco per post 85 ets., veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 etg. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten, REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Yelseroord, Telefoon No. 143 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mil. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 etc. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontrasten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 nur v.m. Tot plaatsing ran adrertentiPn van halten de gemeente VELSEN l.n dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. dit iimntr behoort het offl ciëelé Raadsverslag. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende verwisseling van broodkaarten zal plaats hebben op VRIJDAG 7 JUNI a. s. voor de afdeeling VEL SEN ten gemeentehuize des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur, nummers 1 tot en met 281, Voordeafd. Wijkeroog in het gym nastieklokaal v. sehool G. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078toten met 1561, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562a tot en met 2094. Santpoort in het dienst gebouw (voormalige seci etarie) van des v.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 281a tot en met 531van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num. 532 tot en met 791c. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 792 tot en met 1077c. IJmuiden van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur en wel voor de numm. 3419 toten met 3977 in de voormalige on derwijzerswoning aan het Willemsplein van 3978 t. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap- straat van 4998a toten met 6108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil- helminakade No. 26. Voor de afd. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 2095 tot en met 2732a van des n.m. 1 tot 4 uur van 2735 tot en met 3418; De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de kaarten inruilen, voor het komende tijdvak van brood verstrekking zijn uitgesloten. Het levensmiddelenbedryjf is dien dag gesloten. Men wordt verzocht geen kinderen te zenden. van htt Fort te IJmuiden. De Kolonel der Mariniers, Com mandant van de Positie IJmuiden, maakt bekend, dat van het fort schietoefeningen zullen worden ge houden op Woensdag 12 Juni en Woensdag 19 Juni, aanvangende 9 uur voor middags. (zomertijd). Gevaarlijk is de zee ten Noorden van de haven tot op 3 zeemijlen van het fort. In het gevaarlijke gebied map niet gevaren, geviseht of geankerd worden. Schippers van vitgaande vaartui gen mogen dus niet om den Noord gaan vóór zij in de lijn van de vuurtorens 2 zeemijlen buiten de havenhoofden zijn gekomen. Sohippers van binnenkomende vaartuigen van den Noord komende mogen dus de lijn der vuurtorens niet maken binnen 2 zeemijlen buiten de havenhoofden. Drie uren vóór het begin der schietoefeningen wordt een roode vlag op het fort halfstok sreheseben, weike één uur voor den aanvang wordt voorgeheschen en gedurende de oefeningen blijft waaien. Het einde der schietoefeningen wordt aangegeven door het neerhalen dezer vlag. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de Verordening van het militair gezag van 25 April 1917 (Regeling der Scheepvaart bij schietoefeningen te IJmuiden en in de territoriale zee), IJmuiden, 4 Juni 1918. De Kolonel der Mariniers, Comman dant van de Positie IJmuidea, L1NCKERS. Vergadering v. Dinsdag 28 Mei 1918. De raad deed in den aanvang een aantal zaken zonder discussie af. Maar over het voorstel van den heer van der Steen kwamen de tongen los. Was dit nu wel noodig geweest Iedereen was er van over tuigd dat de onderwijzers en on derwijzeressen veel te kort salaris ontvangen. De heer Schilling noem de het een schimmetje. Toch was het geen vervelend debat. De heer Vermeulen had ge lijk voor 't onderwijs is de raad van Velsen nooit schrM geweest en men heeft altoos getracht billijk te zijn, zoowel voor openbaar als bijzonder onderwijs. De Voorzitter kwam op voor de gemeente en wees op den finan- cieëlen toestand, die slecht is. Maar terecht wees de heer Vermeulen op den nood in de onderwijzersge zinnen en zeide dat de voorzitter daar dan zeker niets van wist. En al was het dan niet meer dan een dreigement (hetwelk de heer Ver meulen zelf weersprak) van den heer Sluiters, toch, als ai de kinderen der bijzondere scholen eens ten laste der gemeente kwamen, zou haar dit heel wat meer kosten dan dit voorstel. 'c Was jammer dat de heer Lan- deweerd met enkele dingen kwam, die als dissonanten klonken in deze goede discussie. De wethouder van onderwijs toch vroeg of het wel noodzakelijk was dat de salarissen der bijzondere onderwijzers zoo laag gehouden werden. De wethouder moest toch kunnen weten, hoe de meeste besturen der bijzondere scho len meest met de grootste moeite en zorgen kunnen rondkomen. Want de zorg voor de scholen, de heer Veimculen wees er op, drukt hoofd zakelijk op do kleine luiden. Met kerkcollecten, opbrengsten van ba zars enz., moeten de tekorten vaak worden gedekt. Ook had de wethouder het over de waarborgen. Maar hij, die zeide zelf een product der Chr. school te zij u en die erkende dat er geen verschil bestaat tusschen de ontwikkeling van een kind der openbare en bij zondere school, moest dan toch op houden met dat praatje van waar borgen. Wat een onzin is dit toch. De besturen der bijzondere scholen hebben er 't meeste belang bij te zorgen, dat het onderwijs aan hun scholen zoo degelijk mogelijk is. De heer Landeweerd kwam ten slotte zelf met een voorstel, dat zonder stemming aangenomen werd. Wanneer de kroon nu een gunstige beslissing neemt, komen B. en W. met een voorstel tot het toekennen van een gratificatie. Dit moet de raad dan nog eens behandelen. Wanneer men het voor stel van den heer Balmeijer aange nomen had, n.l. om in het voorstel van den heer v. d. Steen de woor den „mits de kroon een gunstige beslissing neemt" in te lasschen, was de raad verder geweest. Hoe 'tzij, de bijzondere onder wijzers kunnen tevreden zijn. 't Ging op vele plaatsen anders, in Pur- raerend bestreden de sociaal demo cratische raadsleden het voorstel 't felst. Het voorstel van den heer Netscher en de medeleden zijner partij om den aftrek voor levensonderhoud bij de belastingheffing nog voor dit. jaar op f550 en f650 te bepalen, bleek moeilijk uitvoerbaar, 't Was jammer, want ook de heer Ver meulen voelde er alles voor. Wij ook, want in onze gemeeDte met den hoogen levensstandaard, zijn deze cijfers niet ts hoog. Echter zullen ze in de gewijzigde verordening zaker worden vast gelegd. luien Tl J. Wflaotdy Dbd bs. Over het jubileum van onzen gemeente secretaris nog het volgende Nadat in de raadzaal, overal met bloemen en planten getooid (ook de heele perstafel was met planten bezet) de familie had plaats geno men, de dames uit het personeel zich in de zetels der raadsleden hadden gezet en de heeren daar achter, werd den jubilaris door de dames het volgende welkomstlied toegezongen, op de wijze van het Oosten rij ksch volkslied: 't Welkom, welkom klinkt U tegen, Jubilaris op d t feest; Juni lachte lang ons tegen En vervulde onzen geest, Wees gelukkig met ons allen, Waar wp rondom U geschaard 't Welkom U doen tegenscballen, U ons aller hulde waard Vijf en twintig jaar voor dezen, W erd voor 't eerst uw taak aanvaard, En deez' kwarteeuw heeft bewezen, Dat g' hebt deugd en plicht bewaard In den kring van de gemeente Werdt gfj spoedig ailer vrind, Wpjl een goed humeur, of kwinkslag In aller harten ingang vmdt. Dat het U steeds zij gegeven, In gezondheid dag aan dag, Voor uw huisgezin te leven, Die nooit schooner morgen zag Dan thans nu hier groen en bloemen, Sympathie en luiden zang, Uit het hart U tegenschallen, Jubilaris, leve lang.) Daarop nam de heer Kostelijk het woord om het volgende te zeggen: „Het doet 0113 groot genoegen, U heden in ons midden te zien. Ue reden hiervoor zal ook u bekend zijn, immers vandaag is het de dag, waarop u, jubilaris, vóór 25 jaar de functie van secretari» der ge meente Velsen aanvaardde. Toen Gij het secretaris ambt van Sheclreeht verwisselde voor Velsen, telde onze gemeente slechts 7000 zielen, en was zij dus een plaats, die als zoodanig nog weinig beteekenis bad, schoon bij uw intrede reeds was te voor zien, dat zij in de toekomst een belang rijke positie in de rij der zustergem eenten zou innemen. Gij hebt haar zieo uitbreiden in bevolking, Gij hebs tevens medegemaakt de evolutie der gemeente bemoeiing, die de laatste decennia znlke belangrijke af metingen heeft aangenomen, doch wat meer zegt, treachte seeretaris, Gij hebt als hulp in bestuursaangelegenheden uw be 4e krachten gegeven voor den bloei en het welzijn van de gemeenschap. Juist de tijd, toen v eisen de kinderschoenen ontwies en er naar streefde wat meer te worden dan een plattelandsgemeente, viel in uw amb telijke loopbaan en het is aan hen, die weten welke zorgen en moeiten een zoo danig overgangstijdperk medebrengen, bekend, welke voordeelen het geeft, wan neer men dan een persoonlijkheid met administratieve ervaring tot secretaris heeft. In uw tijd werd de stichting van een gasbedrijf en een waterleiding ter hand genomen en na langdurige voorbereiding tot een goed einde gebracht. Ook werd een grondbedrijf ingesteld, terwijl tal van maatregelen op het gebied van openbare werken, onderwijs e.d. werden genomen. De uitbreiding van de bevolking der ge meente bracht met zich mede de behoefte aan woningen, waarin door nieuw-bouw werd voorzien. Een en ander had weer de vaststelling van uitbreidingsplannen en den aanleg en verbetering van straten en wegen tengevolge, waarmede velerlei administra tieve bemoeiingen gepaard gingen. Was de publieke verlichting aanvankelijk primitief en was de reinigingsdienst nog in zjjn begin-periode, in uw tijd is zoowel het een als het ander op moderne leest geschoeid. Het spreekt vanzelf, dat de man wien de administratieve verzorging van de be stuur-actie is opgedr gen, steeds meer krachten moesten worden toegevoegd. Werd u toch aanvankelijk ter secretarie, eertijds gevestigd te Santpoort, bijgestaan door slechts één hulp, allengs klom bet aantal ambtenaren in de mate, waarin het zielental der gemeente toenam en de ge meentelijke overheidszorg werd uitgebreid. Thans is een ttaf van ambtenaren aan de secretarie, met inbegrip van het levens- middelenbedrijf verbonden en telt de gemeente ruim 26000 zielen. Welk een verandering toch Yelen hebt u hier zien komen en gaan Verschillenden van hen die als volontair begonuen is door u de kennis der gemeente- administiatie aangeleerd. Anderen hebben, met de hier opgedane ervariDg toegerust, elders een mooie positie verworven, want Velsen was en is een gemeente waarvoor ambtenaren veel valt te leeren. Ook meer deren van ons hebben reden u erkentelijk te zjjn. Daarom geachte jubilaris, rust op mfj de aangename taak U namens het hier aan wezige personeel te overhandigen een sou venir met oorkonde"moge het uurwerk U nog vele jaren van dienst zjjn en U doen terug denken naar den dug waarop het personeel ter secretarie het U schonk uit sympathie bij Uw zilveren jubileum als secretaris van de gemeente Velsen. Moge ook U, geachte Mevrouw, hiervan nog langen tfjd getuige zijn. Het gouden uurwerk, waarin als inscriptievan het parsoneol ter se cretarie van Velsen en met achter op het wapen van Velsen en het familiewapen, ging vergezeld vaa een oorkonde, waarop de namen der deelnemers. Hierop werd er geklonken en was deze huldiging ten einde. Van 2—3 uur was er receptie ten raadhuize. Daar kwamen den jubilaris en ziju familie eomplimen- teeren de heer Sehreuder, Inspecteur van Politie te IJmuiden, waarnemend Commissaris de heer M. Vader, Directeur der Rijksdag Normaalschool het bestuur der afd. Velsen van het Witte Kruis; de heer Groenewold, Hoofd Open bare School te Velsen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landeu de heeren Zur Mühlen v. IJmuiden Dr. H. Heslmga en d© heer A. M. C. Hofman, Gemeente-Opzichter. Natuurlijk ontving de jubilaris ook tal van andere bewijzen van belangsteling, in den vorm van tele grammen en kaartjes. De gemeente ontvanger, de heer Natte, kwam 's morgens ten zjjnen huize. Er waren prachtige bouquetten van het dames-personeel en van de familie van Tuyll van Serooskerken. Des avonds te 8 uur werd de huldiging voortgezet, nu door den gemeenteraad. Nadat de familie welkom geheeten was, ging men dadelijk naar buiten. Voer 't raadhuis (waar ter weers zijden van den ingang een paar mooie palmen prijkten) werd van den jubilaris, tusschen de zijnea gezeten met den Burgemeester en de raadsleden en natuurlijk de ver slaggevers een foto genomen. Daarop begaf men zich weer naar de raadzaal. De Burgemeester, het woord ne mende, zeide dat het vandaag een feestelijke dag was. Het is toch een bijzonder feit, dat u gedurende 25 jaar secretaris onzer gemeente zijt. U hebt een zeer eervollen loop baan achter u, die begon met uw benoeming bij de politie te Leeu warden. Toen u als gemeentesecretaris van Sliedrecht naar hier kwaamt, was dit iets bijzonders, omdat Vel sen niet zoo groot was als Sliedrecht. Maar juist in uw tijd is de gemeente Velsen groot geworden, onder uw 25 jaren valt de geweldige groei der gemeente. Bovendien vervormde onze gemeente zich in dezen tfld van een dorp tot een stad. Dit bracht allerlei moeilijkheden mee en toch heeft u daaraan steeds het hoofd weten te bieden en hebt u alles kunnen bijhouden. Het aantal ambtenaren nam verbazend toe en toch hebt u zich bekwaam getoond, aan 't hoofd der secretarie te staan. Bij uw drukken arbeid vond u ook nog tijd scheppend werk op 't gebied der gemeente-administratie

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1