Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemaeente. Visscherij ta doen. Bekend toeh is uw stelsel van agendeeren dat in tal van ge meenten is ingevoerd. Later kwam er concurentie door eet registreer - systeem van Zaandam, toch bleek uw stelsel immer beter te werken Spreker zegt dat hij niet zoo lang mocht samenwerken met den jubi laris als zijn voorganger, Burge meester Weerts, van wieo spr. weet dat de jnbilaris altijd aangenaam met hem samenwerkte. Ook spre ker heeft dit altijd gedaan en hij hoopt dat dit nog lang het geval zal zijn. De Raad heeft gemeend u op de zen dag een blijk van waardeering te moeten aanbieden, iets, dat zal zijn een gedurige herinnering aan dezen dag. Wij willen u aanbieden een zilveren plaquette, waarop het raadhuis, het gebouw, waar gij uw arbeid vindt. De Burgemeester biedt den jubi laris deze plaqette aan, vergezeld van een oorkonde en complimenteert hem en zijn familileden. De heer Handgraaf spreekt als oudste raadslid en zegt namens de raadsleden, ook namens den heer Netscher, die afwezig is den jubi laris te willen huldigen en spreekt de hoop uit dat de jubilaris nog eeDige jaren met den raad mag sa menwerken. De heer Wijnoidy Daniels zegt dat hij nu het woord mag nemen, wat hem in de gewone raadsver gaderingen niet vergund is. Maar op dezen dag mag hij spreken. Wel licht komt nog eens de tijd, dat de gemeente-secretaris in den raad een adviseerende stem krijgt, maar spre ker is altijd tevreden geweest. Spreker had zich voorgenomen wat te willen zeggen, geordend, maar hij kan 't niet. Hierom niet, omdat dankbaarheid zijn hart ver vult. Spreker gaat na wat de tegen woordige gemeente-administratie van ie ambtenaren vraagt. Een secreta ris is voor de gemeentenaren wat een plattelandsgeneesheer is voor zijn patiënten. Spreker zegt dat het hem aange naam is hier gewerkt te hebben. Gedurende 25 jaar heeft hij in 't zelfde huis mogen wonen, van ziekte heeft hij niet veel last gehad. Het is spreker dezen dag zeer goed, veel blijde herinneringen zijn zijn deel Spreker is den raad dankbaar voor de gedenkpenning, die 't raadhuis te zien geeft, wat sprekers tweede tehuis is geworden en waar hij zeer prettig gewerkt heeft. Spreker ziet dankbaar op de sa menwerking met den raad terug. Zeker, hier worden ook politieke zaken behandeld, maar daarmede veel goeds. Velsen is een der eer ste gemeenten geweest, welke rechts positie voor haar ambtenaren in voerde. Veel van dezen dank brengt spreker op zijn ambtenaren over, die hij dezen middag al heeft geroemd. Nog is sprekers taak niet geëindigd. Hij hoopt nog een aantal jaren hier te mogen werken. Mag spreker eens rusten, dan zal later ieder uur hem herinneren aan den prettigen werkkring te Velsen. De beer G. Voet sprak namens de verslaggevers, 'tls niet de ge woonte, zeide spreker, dat de ver slaggevers in de raadzaal het woord krijgen. Maar dit is een buitenge wone bijeenkomst en ook wij, die onze bescheiden als de raadsstukken enz van de secretarie ontvangen willen u huldigen. Ook wij willen dit doen met een stoffelijk bewijs. Wij hadden eerst gedacht aan een practisch voorwerp voor uw schrijf tafel, doch waar ge zelf hoopt straks nog eens van uw arbeid te mogen rusten, is het wel goed dat ons oog gevallen is op iets anders, dat ook in uw rust u van dienst kan zjjn. Spreker bood daarop een rook stel aan namens de Pers en hoopte dat de jubilaris er nog lang plezier van mocht hebben. De heer Vermeulen neemt daar op het woord. Spreker heeft ook het 127,-jarig jubileum van den secretaris ook meegemaakt, maar officieel kan spreker dezen avoud niet het woord voeren. Hij is trou wens ook geen feestredenaar, maar kan beter met een niet-partij genoot in den raad een debat aangaan. Spreker heeft eens op een 25 jarig huwelijksfeest gehoord: Nu komt ge wat uit de zorgen. Toen werd echter geantwoordkleine kinderen, kleine zorgen, groote kinderen, groote zorgen. Spreker brengt dat In verband met de taak van den jubilaris, u hebt in de vroegere en tegenwoordige raadsleden vele grootemeester. Het aantal leden was sinds kinderen en dus vela zorgen gehad. U hebt, ook van den raad, wel eens een verdrietelijkheid ondervonden. Maar op een dag1 als deze vergeten we de verdrietelijkheden en denken we aan de aangename dingen. Een dag als deze doet ons goed, 't is alleen jammer, dat we hem nog niet eens kunnen overdoen. Toch is dit hier mogelijk. U viert wel uw 25jarig jubileum, maar hebt uw functie als secretaris nos maar 23 jaar uitge oefend. Spreker stelt voor dos over 2 jaar, wanneer u werkelijk 25 jaar secretaris van Velsen zijt, dezen dag nog eens over te doen. De jubilaris dankt den heer Ver meulen voor deze geestige opmer king. Ook spreker wil alleen zien op de aangename dingen, vooral waar bij weet dat de raad steeds billijk tegenover hem is geweest. Hierna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Er werd thee aangeboden en een sigaar gerookt. De secretaris vertel de iets uit zijn25 jarige ervaring en ook de heer Vermeulen, die er aan herinnerde dat hg vroeger alleen de Pers uitmaakte. Nu zitten er vijf of zes man. De plaquette, door den raad aan geboden, bevat aan de voorzijde het gemeentehuis en aan de achterzijde het inschriftvan den Raad der ge meente Velsen aan de gemeente secretaris Th. J. Wijnoidy Daniels, bij zijn 25-jarig ambtsfeest, 1 Juni 1893-1918. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Netscher en Blom en de heeren Hoogland en van derSteen. Het is voor den jubilaris een mooi feest geweest. IJMUIDEN. Geslaagd. Te 's Gravenhage zijn geslaagd als stuurman op Stoom- zeevisschersvaartuigen: C. de Jong en A. Verhey; als schipper op stoomzeevisschersvaartuigen P. Wijker, K. Langendoen en E. v. d. Plas, allen van IJmuiden. Ontslag. Aan den heer Ei. H. Hij mans te Haarlem is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Directeur van de Algemaene Visscherij Maatschap pij, onder dankbetuiging voor de door hem aan de Vennootschap be wezen diensten. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde P. H. B. E. en E. H. werklieden alhier, wegens dief stal beiden tot f20 of 10 dagen. Personalia. De heer D. Hout koper alhier komt als no. 1 voor op de voordracht van onderwijzer aan de school voor lager onderwijs no. 6 te Haarlem. VELSEROORD. De vischvoorziening. Hier wordt zooals wij de vorige week reeds meldden, nog al eens om de visch gevochten. Men kwam met klachten üij ons en vroeg of we er eens over wilden schrijven dat hier zoo wei nig visch aankomt. Men gaf daar van de schuld aan den heer Brink. Dit praatje is natuurlijk even on zinnig als een ander, dat hier rond ging, n.l. dat de Burgemeester een medaille kreeg, omdat hij zoo zui nig had gedaan met de levensmid- delenvoorziening. Nu de stoomtrawlers te IJmuiden weer niet mogen uitvaren, is de aanvoer van visch verminderd. Do visch moet nu worden verdeeld en onze gemeente krijgt het haar toe komende deel, eerder meer dau minder. Bovendien hebben velen een zoodje uit IJmuiden, wat toch in het algemeen onze plaats ten goede komt. Wanneer er visch te kort is en ook eenheidsworst, zooals het geval is, lijkt het ons beter dat het ge meentebestuur gelijk ook op an dere plaatsen geschiedt deze artikelen naar de hoeveelheid afgeeft volgens nummers, opdat isder aan de beurt komt. Drankbestrijding. In de ver gadering van de afd. Velseroord van de Ned. Ver. lot afschaffing van alcoholhoudende dranken, gehouden ,Fiora" 3 Juni werd het bestuur definitief vastgesteld, n.l. L. v. Hameien, voorzitter, J. Stolp Sr. secretaris en J. Stolp Jr. penning de oprichting, 15 Mei, met 4 leden vermeerderd. Na enkele zaken van huishoude- lijken aard te hebben besproken, werd de vergadering die vrij goed bezocht was, gesloten. VELSEN. Brood op oude bons. Zaterdag stond, naar H. D. meldt, voor de Haarlemsche rechtbank terecht J. S. uit Velsen, die óp oude brood- bons, die hij beweerde te hebben gevonden, bij een bakker aldaar brood had gehaald. Volgens een der getuigen had de beklaagde de bons eenigszins onduidelijk gemaakt, Een politieagent deelde mede dat de bekl. aan hem. had verklaard de bons van een steiger van de papierfabriek der firma Van Gelder te hebben weg genomen. Het O. M. vorderde in deze zaak 1 week gevangenisstraf. De verdediger mr. A. Bruch be weerde dat 'tdoor den bekl. ge pleegde feit niet straf baar was, zich daar bij beroep nde op een arrest van 't Hof te Arnhem, waarbij in een dergelijke zaak een ontslag van rechtsvervolging was gelast. Immers art. 8, alinea 1 Distri- butiewet geeft den Minister alleen de bevoegdheid een distributierege- ling betreffende de aflevering van goederen te maken. Deze distri butieregeling betreft echter den koop van goederen en hiermede over schrijdt dus de Minister de door de wet aan zijn maant gestelde grenzen. Pleiter pleitte mitsdien ontslag van rechtsvervolging en subsidiair clementieoplegging eener geld boete of een voorwaardelijke ge vangenisstraf. Het 0. M. repliceerde dat z i. de interpellatie vant Arnhemsehe arrest een te enghartige is en verwees naar art. 8 hst tweede lid van de Distributiewet. Bij dupliek betoogde Mr. Bruch, dat juist overtreding van het 2de lid van art. 8 niet strafbaar is ge steld bij art. 12 alinea 1, doch alleen overtreding van regelingen die hun grond vinden in de eerste alinea Fiets gestolen. De heer van der Steen, gemeenteraadslid, had Zater dagmorgen zijn rijwiel voor het Raad huis gezet. Bij ziju terugkomst uit het Levensmiddelenbureau bleek het medegenomen. De heer van der Steen kon zonder rijwiel naar IJmuiden terugkeeren. Varkens. De vorige week werd getracht 4 varkens te vervoeren, waarbij was de caféhouder W. Sch van hier. De varkens zijn in be slag genomen en Zaterdag naar Haarlem vervoerd. Er zal eenheidsworst van gemaakt worden. Tegen Sch. is proces-verbaal opge maakt. Hooger beroep. Zoowel de officier als W. Sch., caféhouder aihier, zijn in hooger beroep gegaan van het vonnis, waarbij Sch. ver oordeeld werd, wegens heling, tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. Afscheid. In een op Donderdag 6 Juui.a.s. belegde vergadering in Hotel „De Zon" te Beverwijk zal Mr. A. Moens afscheid nemen van het onderwijzend personeel in het Arrondissement Beverwijk. Ongeval. Da jaugdige loodgie ter on zinkwerker Cornells van Dijk heeft een leelijk ongeluk gehad. Hij was aan het soldeeren van lekke bussen. Bij één dezer bussen schijnt door de nabijheid der gloeiende bont eene gasontploffing te zijn ontstaan, die de bout den jongen tegen het voorhoofd slingerde, waardoor eene belangrijke gapende wonde ontstond. De j mgen werd door de werkplaats geslingerd en door zijn vader in bewusteloozen toestand opgenomen. Bond van Groote Gezinnen, Zondagmiddag werd in het Bonds- gebouw van den N. R. K. Volks bond te Wijkoroog de tweede ver gadering gehouden tot vestiging van een definitief bestuur. De voorzit ter, de heer Spoelstra, opende met den Christelij ken groet de vergade ring en gaf zijn leedwezen te kennen dat bet ledental nog zoo slecht is toegenomen. Hij spoorde de aanwe zigen aan minstens ieder één lid aan te brengen. Hierdoor zou het .edental verdubbeld worden. Verders deelde htj mede, dat Heemskerk op schitterende wijze zelf een afdeeling heeft opgericht, welke nu reeds ruim 70 leden telt en waardoor wi; weer het verlies van eenige leden hebben te betreuren. Eenige nieuwe leden lieten zich inschrijven, waar door het ledental op 35 gebracht werd. Hierna werd met algemeene stemmen een bestuur gekozen, be staande uit de heeren B. Spoelstra voorziitsr; M. van 't Hoff, secretaris J. Rozemeyer, penningmeesterJ Zuurbier en J. Schooi 1, beiden com missarissen, welke allen hun noeming aanvaardden. Als afgevaar digde voor de Centrale Raadsver gadering werden gekozen de heeren J. Zuurbier en M. v, 't Hof. Eerst genoemde met mandaat. Daarna werd de beschrijvingsbrief in be handeling genomen, waarin «enig© leden voorstellen deden tot wijziging der statuten. Ook werd voorgesteld de heer J. Zuurbier, candidaat t stellen voor het Hoofdbestuur we k voorstel hij welwillend heeft aan genomen. Op gebruikelijke wijze werd de vergadering gesloten. N. H. Ct. Examens. Van de 14 leerlin gen der Rjjksnorm aalsehool alhier die aan het onderwijzersexamen te Haarlem deelnamen, zijn er 12 ge slaagd, dat is 85 procent. SANTPOORT. Diefstallen. Door de politie al hier werd 300 K.G. lood in beslag genomen, wat tijdens het vervoer niet gedekt was door consent. Het lood is ondergebracht in het oude gemeentehuis en tegen den vervoer der is procesverbaal opgemaakt. Eergisternacht heeft men naar de N. H. Ct. meldt, ingebroken in het kegelgebouw van de Gebr. Klau wers te Jan Gij zen vaart en da aruit ontvreemd circa 100 medailles, af komstig van verschillende clubs. De politie onderzoekt de zaak, doch van de daders is niets bekend. Varken geslacht Naargemeldt wordt zal een vat ken, dat tegen het verbod geslacht is door den molenaar B., onder de bewoners van den Jan Gijzenvaart verkocht worden. Ruïne van Brederode. Het be zoek aan oe Ruïne van Brederode bedroeg in de afgeloopen maand 2303 personen. Landdag vrijs, democraten. Zon dagmiddag had achter het hot êi Velserend op een bekoorlijk plekje natuur onder begunstiging van goed weer de aangekondigde landdag plaats belegd door den vrijz. dam bond. Een spreekster en versehil- lende sprekers, waaronder 2 Kamer leden voerden het woord. De sprekers werden afgewisseld door een zangkoor uit Haarlem, dat niet onverdienstelijk zong. De heer- Ketelaar de laatste spreker, raadde de aanwezigen aan om toch vooral den vrijz. democraat bij de as. ver kiezingen te stemmen. De heer A. G. Boes, voorzitter van den Kieskring Haarlem sloot met een woord van dank aan spreek stem spi ekers en aanwezigen dezen landdag. De opkomst had grooter kunnen zijn. Teraardebestelling ds. W. Bax Op de begraafplaats de Bie zen heeft Zaterdagmiddag 4 uur de teraardebestelling van het stofffiijk overschot van ds. W. Bax, in leven emeritus predikant der Ntd. Herv. Gemeente van Zaandam (Oostzijde) plaats gehad. Aan het graf waren vele belangstellenden, onder wie ver tegenwoordigers van zijn vroegere Zaandamsche gemeente, de heeren W. Vliegen, voorzitter, en Jos. Loopuyt, lid van het Partijbestuur der S.D.A.P.verder vele predikan ten. Ds. Met, van Zaandam, sprak namens de vroegere gemeente van ds. Bax, die, zoo zeide hij, als een barmhartigen Samaritaan in Zaan dam is rondgegaan. De heer W. H. Vliegen, sprekend namens het partijbestuur der S.D. A.P., schetste het overlijden van ds. Bax als een verlies voor de partij. Ds. Bax is, zoo zeide hij, op vrij gevorderden leeftijd tot de partij toegetreden. Dat is een zeldzaam heid. Om en bij de 60 jaar was hij, toen hij den moed had, zijn over tuigingen gaan gronden op geheei nieuwe begrippen. Krachtig hoeft hij met de S.A.D.P. meegeleefd, al was hy niet geworden, wat men in de S.D.A.P. zoo gaarne ziet, een strij- der in de dagelijksche politiek, een machtsvormer van het proletariaat maar door zijn woord heeft hij be zieling gericht voor het socialisme. Hij stelde zijn ideaal: vereeniging van christendom en socialisme op den voorgrond. In ds. Bax zag men in de S.D.A.P. den strijder voor het ideëele, die dit ideërle grondde op de basis van het stoffelijke. Van dit begrip beeft hij honderden door drongen. Dr. van den Bevgh van Eijsiaga van Santpoort-, achtte het een e©r voor de gemeente, dat het stoffelijk overschot van ds. Bax daar rus ten zal, in de gemeente, waar ktj zooveel gelukkige, maar ook droevi ge uren heeft doorgebracht. De heer J, W. Fientrop, presi dent notabel van de gemeente Oost- Zaandam, herdaGht de liefdevoile leering, die ds. Bax zijn leerlingen heeft gegeven. Ds. W. Bax Jr. uit Maastricht voordien te Santpoort dankte voor de eer aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. Aanwezig was o.a. ook onze wet houder Landeweerd. Gezondheidscommissie. D® Ge zondheids Commissie behandelde in hare laatste vergadering in hoofd zaak klachten over voor de volkge zondheid schadelijke gebreken aan woningen en enkele huishoudelijke zaken. Daarenboven besprak zij enkele punten, die behandeld waren in een Commissie, samengesteld uit twee leden der Gezondheids Com missie, twee leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en een der schoolaitsen. Deze ge mengde Commissie zal zich bezig houden met alles, wat betrekking heeft op de schoolhygiëne. Voort werd van gedachten gewis seld over een Syndematisch onder zoek van woningen ten opzichte van het drinkwater in verband mót een over dit onderwerp handelend schrijven van B. en W. en werden nader maatregelen besproken, die kunnen worden worden genomen ter bestrijding der Malaria, welke ziekte weer in een aantal gevallen te Santpoort zijn waargenomen, en van Schurft, die in den laatsten tijd meer dan gewoonlijk schijnt voor te komen. Besloten werd omtrent deze laat ste ziekte nadere inlicktingwn in te winnen bij de verschillende Genees kundigen ten odziehte van hare verspreiding in de geheele gemeente. Distributidwet. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde wegans over treding der Distributiewet W. K. v. 0. winkelier 'f 10 boete of 2 d. A. P, v. d. M., winkelier f 10 boete of 2 d.J. P hvr. van S. v. d. KI. zonder beroep f 1 boete of 1 d. J. V., zonder beroep f 10 boete of 2 d.J. E. Bwinkelier f 1 boete of 1 d.J S. hvr. J. A. D., zonder beroep, f5 of 2 d. R. H., Winke lier f 1 of 1 d.M. v. G. winkelier f 1 of l d.A. v. Rhvr. W. Zw., zonder beroep f 10 of 2 d.S. B., winkelier f 1 of 1 d.A. P. v. 0., kruidenier f 10 of 2 d. allen alhier. Reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvisscherij. Vrijdag heeft te 's Gravenhage de Reeders- vereeniging voor de Ned. Haring visscherij haar derde algemeene jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris geeft een uitvoerig relaas van de vele moeilijkheden, waarmee het bedrijf in het afgeloopen jaar te rampen heeft gehad. Het flnanciëele verslag vermeldt, dat 't vermogen der vereeniging in 1917 met ongeveer f 40.000 ver minderd is en gedaald van circa f 110.000 tot circa f 70.000 Na een inleiding van den heer Mr. A. W. Schippers, rechtskundig adviseur, sprak men zich uit voor de instelling van een raad van ar bitrage ter beslechting van geschil len tusschen Nederlandsche Noord- zeevisscherij-reederijen, betreffende ai haar geschillen. Besloten werd in een volgende vergadering te dezer zake een definitieve beslissing te nemen.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2