ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De Brandstoffencommissie I 50 K.G. zachte turf a f 2.- No. 269. Zaterdag 8 Juni 1918. Se Jaargang Administratiebmreau en Drukkerij JAC. SIN] E WEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Kleine advertenties en fa.- milieberichten kosten bij vooruitbetaling sleckts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, ai«t aan den iooper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEiN IJmuidsn (Drukkerij Sin-- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. W. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 71. Til burg, WillsbrordsSr. SS. en hij j. v. Hou wel lagen, Trompstraat Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij P. Schermer, Dood Saam L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. va® Neurs, Boekhandel. Officieel. Centrale Keukas Icevensmiddelenbedr^jf Yelsen Plaatselijk Nieuws. der Gemeente YELSEN maakt bekend, dat vanaf 10 JCJNI a.s. aan ieder gezinshoofd wonende in WiJkQcroog, Vel- s«ti) en Velseroord rechtstreeks zonder bon van zijn brandstoffenhandelaar betrokken kan worden D«z» turf valt buiten bet rantsoen. Uit de Gemeente. Gemeenteraad. IJ MUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. RED ACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiön uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 unr v.m. Tot plaatsing van advertentiBn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. VELSEN. Menu. Maandag 10 Juni: Erwtensoep 15 cent per portie. Woensdag 12 Juni: Stamppot (Aardappdjen met Spinazie) 12 cent per portie. Zaterdag 15 Juni: Stamppot (Aardappelen met zuurkool) 12 cent per portie. De burgemeester van V e 1 s e n brengt ter algemeene kennis: gedurende het tijdvak, aanvan gende 15 Juni en eindigende 15 Augustus 1918. zal door detaillis ten 0.15 K.G. thee moeten worden afgeleverd tegen inwisseling van bon 21, uitsluitend aan die verbrui kers, van welke zij het lichaam der thee- en koffiekaart hebben gewaar merkt voor ontvangst van bon 19; gedurende het tijdvak sub 2 ge noemd, zullen tijdelijk zijn ingetrok ken de beschikkingen van 26 Janu ari No. 6 en van 5 Februari no. 84, beide afdeeling crisiszaken, bureau A.Z., waarbQ het schenken van thee ia hotels, café's, sociëteiten en der gelijke werd verboden. Aan de oude (eersU) thee- en kof fiekaart zullen, nadat na 15 Juni op bon 21 van deze kaart 0 15 Kg. thee zal zijn verkregen, nog slechts de bons 23 en 25 aangehecht zijn. In verband met de mogelijkheid, dat aan deze bons wellicht nog eene bestemming zal gegeven worden, verdient het aanbeveling deze bons alsmede het lichaam van deze kaart voorloopig zorgvuldig te bewaren. Velsen, 29 Mei 1918, De Burgemeester van Velsen. H. ver LOREN VAN THEMAAT. Gedurende de week van 8 Juni tot en met 14 Juni is verkrijgbaar ep bon No. 38 3 K.G. kleiaardappelen. 39 1 dubbel stuk premier- zeep h 33 ets. „40 1 ons bak- en braadvet „41 2 groene erwten 42 1 bruine boonen. „43 1 rijst „44 1 Havermout. 45 1 pond regeeringsvisch. Julienne (gedroogde soepgroenten) is zonder bon verkrijgbaar. Prijs per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Voor alle prijzen, zie de maximum prijslijsten bij de winkeliers. IJMUIDEN. Lijk aangespoeld. Achter den Zuidpier van IJmuiden is een in verren staat van ontbinding ver- keerend lijk van een manspersoon aangespoeld. Het lijk is naar de Algemeene Begraafplaats over gebracht. Hooger beroep. Door J. W. B. en J. S. alhier is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Rechtbank waarbij zij ter zake diefstal van staaldraad en touw werden veroordeeld tot 6 en 4 maan den gevangenisstraf. In beslag genomen. Bij een bewoner der Jacob van Heemskerk- straat is door den opsporingsdienst in beslag genomen ééu zak bruine boonen, twee zakken erwten en twee pakken cacaopoeder. Examens. Voor het visscherij- examen zijn te 'sGravenhage ge- siaagd als schipper op zeilzeevis- schersvaartuigen S. R >g, J. Rog, en als stuurman Ch. Th. F. Yntema, allen van hier. Erkenning van verdienstelijkheid. De officier van justitie te Alk maar heeft in zijn requisitoir over de afschuwelijke moordzaak in den A. P. Polder, waarbij tegen Extra 12 en tegen Voogt 6 jaar gevange nisstraf is geöischt, bijzondere hulde gebracht aan de heeren A. F. Schreu- der, Inspecteur van politie, N. H. Edcius, Hoofdagent bij de recherche en van Veen, Rijksveldwachter voor de kundige en tactvolle wijze, waarop zij in deze moeilijke zaak heboen gehandeld en het voorloopig onder zoek hebben geleid. Cheque van ruim 5000 vervalscht. De te Utrecht gearresteerden A J. L., geboren en wonende te Velsen en Mej. H. W., wonende te Zaandam zijn gevankelijk te IJmuiden aan gebracht. Mej. H. W., wie geen medeplichtigheid wordt ten laste gelegd, zal aan haar ouders worden teruggegeven. De jouge man, die bediende was op het visscbeiijkan- toor van de maatschappij Praxis, is Vrijdag naar het Huis van Be waring te Haarlem overgebracht. Gsslaagd. Mej. G. Kleiman alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen stenografie van de Holl. Federatie van Stenografie- leer ar en. INGEZONDEN MEDEDEEL[NGEN. VELSEROORD. Uit de tuchtschool ontvlucht. Uit de tuchtschool te Velseroord is ont vlucht de 16-jarige N. Muller, ge kleed in gestichtskleeding en in het bezit van een tweede jas, niet van he^ gesticht. De jongen is flink van postuur en heeft een blond uiterlijk. Zijn opsporing en aanhouding wordt verzocht. VELSEN, C. J. Meyer f. Dinsdag had op de Algemeene Begraafplaats de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van den heer C. J. Meijer, in leven opzichter bij Open bare Werken alhier, die na een korte ziekte te Haarlem overleed De overleder e, een eenvoudig man, was 8 jaar in dienst onzer gemeente en had na het vertrek van den heer Hartmaus een paar jaar de leiding, waarvoor hij nog onlangs van den raad een gratifi catie ontving. Bij zijn begrafenis waren tegen woordig weth uder F. P. Vermeu len, de Directeur van Openbare Werken, de heer H. F. da Jong, de tijdelijke Directeur van de Reinigmgs ïienst, de heer J. Th. Verzglhberg en de heeren Kraan, hoofdopzichter an Raadman en Zandvoort, opzich ters hij Openbare Werken. Staking. Opnieuw is een staking uitgebroken bij den bouw der 105 woningen op Wijkeroog voor de Woningbouwvereeniging Velsen. De opzichter heeft zijn thuis te Velseroord op het terrein, waar dezelfde aannemers voor dezelfde vereeniging 71 woningen bouwen. Nu wilde hij, dat de arbeiders des middags anderhalf uur schaftijd zouden nemen, opdat hij behoorlijk kon eten. De arbeiders hadden daar geen zin in, want dan moesten zij 's avonds een half uur langer werken. Daarop is een staking uitgebro ken, omdat de aannemers den eisch van den opzichter steunen. Nu de werk ieden niet toegeven, is hun ontslag aangezegd. Examens. Bij het examen ter verkrijging eener akte van bekwaam heid in de gemeente-a iministratie, vanwege de Ned. Ver. voor Gemeen tebelangen, werd die akte ook be haald door P. D. Schoenmaker, alhier. Rechtzaken. Voor de reehthank te Alkmaar hebben te recht gestaan P. E.,-rijwielhandelaar te IJmuiden, en F. H. V., machinist te Velseroord beschuldigd in den nacht van 25 op 26 Januaria te Breezand, inden Anna Paulownapolder, den alleen wonenden 70-Jarigen landbouwer C Smit te hebben vermoord en te dieps huize een hoeveelheid bankpapiei en twee zakjes met geld te hebben gestolen. Het O. M. heeft tegen E. 12jaar en tegen V. 6 jaar gevangenisstraf geëischt. Kantongerecht. De kantonrech ter te Haarlem deed uitspraak in de navolgende zaken J. P. O. te Velsen f 30 of 30 dagen hechteniswegens overtreding der Distributiewet J. D. te Velsen f 150 of 50 dagen hechtenis wegens overtreding der Huurcommissiewet J. O., te IJmuiden, f 30 of 30 d. h. wegens overtreding der Woning wet J. S.. te Velsen, f 3 of 3 d. h., wegens overtreding der verordening voor den polder „de Veiserbroek" C. M. wed. O. K., f 3 of 3 d. h. J. M. wed. D. Of 3 of 3 d. h. beide te Velsen, wegens overtreding der verordening op de Winkelslui ting der gemeente Velsen. J. B., W. B. en M. B., allen te Velsen ieder f 15 of 15 d. h., allen wegens loopen op verboden grond. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 Mei tot 4 Juni zijn in deze gen%eute voorgekomen 2 gevallen van roodvonk en 1 gevai van diphtheritis. Jaarwedden. Gedeputeerde Sta ten van Noord- Holland hebben een nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ont vangers getroffen. Deze zijn voor onze gemeente als volgtburge meester f 4.600 secretaris f 4.300 en ontvanger f 3.500. Vergadering van Dinsdag 4 Juni I9i8. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezigde heer van der Steen. In behandeling komt de veror dening op de heffiug van den hoof- delijken omslag. De heer Dal me ij er zegt dat het hem bevreemdt dat, waar in de vergadeiing van 9 April dit voorstel reeds in behandeling kwam en toen gevraagd is dat B. en W., alsnog een praeadvies zouden geven, hier aan geen gevolg is gegeven. Hadden we dat geweten, dan hadden we het voorstel toen wel kunnen be handelen. Nu hebben w® twee voorstellen voor ens, een van het vorige college en een van de raadsleden, welke behaudelen wij nu De Voorzitter: Het college was van oordeel dat het voorstel van de raadsleden moest behandeld worden. De heer Dalmeij er zegt dat zijn taak dan gemakkelijk is. De voor stellers toch zijn niet \aa plan in eerste instantie veel over het voor stel te zeggen. De Voorzitter zegt dat dan de tegenstanders het woord krijgen. Spreker zelf is een tegenstander en zegt aan de hand van het Kohier 1917 een becijfering te hebben laten opmaken en is dan gekomen tot het feit dat het belastbaar kapitaal met f 2.828 750 verminderd wordt. Het was voorheen f 6 870.000 en zal volgens dit voorstel f 4.041.250, worden, een vermindering dus van 41 proeent. Waar de raming voor de hoofdelijke omslag voor dit jaar f 550 000 bedraagt en over 1917 bedroeg f 360 000, beteekent dit een vermeerdering van 73 procent. Het percentags zal dus 2 6 hooger worden. Het hoogste percentage zal dus komen van thans 6 52 op 16 96. Voor een arbeidersgezin met 3 kin deren zal f 1200 en met 5 kinderen f1343 afgetrosken worden. Een verkeerd onderdeel vindt spreker den aftrek van 25 procent uit arbeid en kapitaal beneden f13000. Spreker meent, da,t we hiertoe niet kunnen overgaan. Een arbeider met 3 kinderen, die f 25 per week verdient, zou volgens dit voorstel vrij van belasting betalen zijn. Dat is onmogelijk. Het voorstel acht spreker onuitvoerbaar, het zal een teren worden op de toekomst. De heer Schilling wil alleen dit zeggen dat de arbeiders evengoed belasting betalen, al is het geen hoof lelijke omslag, zij het dan toch opcenten voor de gemeente. Boven dien hoopt spreker dat in normale tijden de arbeiders meer zullen ver- d enen dan f 25 per week. De heer Dalmejjer gelooft dat de voorzitter het te sterk voorstelt en bestrijdt eenige door deze ge noemde becijferingen. De Voorzitter licht zijn cijfers rader toe en de heer Dalmeij er erxent deze als juist. Toch, zegt de heer Dalmeij er, blijft hij hij het voorstel en hij vindt het niet erg, dat de hooge inkomens zwaar belast zullen worden. De heer Netscher dacht dat de discussies over dit voorstel ten einde waren, maar ziet, nu beginnen ze eerst. Het coliege heeft allen tijd gehad met een nota te komen. Men heeft dit echter niet gedaan en nu komt de voorzitter met eenige cijfers als schrikbeeld, in de hoop, dat er onder de voorstellers nog wel weifel- moedigen zullen zijn. Spreker is daar echter niet bang voor en straks bij de eerste principiëele stemming zal dit wel bl|jken, daarom wil spreker geen lange discussies houden. Wij hebben ons deze zaak goed voorge steld en durven dit aan. Spreker erkent dat de meerdere belasting opbrengst uit de hoogere inkomens gevonden moet worden. De Voorzitter vraagt of dus de voorstellers de consequentie aan-

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1