tarn ft Kantoorbediende Taan Ga-Mmeum (Retool) Ingezonden Advertenties. dag-dienstbode een fl nke Dienstbode, Flinke Dagdienstbode nette Dienstbode W EERLIEDEN vertrouwd persoon, net Persoon sterk Heerenrijwiel Rij w ielhersteller WONING h. Rijwiel (mert Gazille I) Heeren Rijwiel n TE KOOP Eiken Linnenkast of Spiegelkast Een of meer telefoon nummers darten dat b. v. een arbeidersgezin zender kinderen met f 1000 en met 3 kinderen en f 1200 inkomen geen belasting behoeven te betalen. De heer Netscher: U hebt met meerderjarige raadsleden en niet met minderjarige kinderen te doen. De heer D a 1 m e ij e r zegt dat het werkelijk de bedoeling is be doelde gezinnen te ontlasten. De heer Vermeulen vindt het wel den tijd nu over dit voorstel te praten. Een prineipieel debat he»fc nog niet plaats gehad. Spreker vindt het thans den tijd niet om de belastingheffiag te gaan wijzigen. Immers zal en moet het Rijk deze zaak ter hand nemen, omdat er een eind moet komen aan de sterke belastingheffing door den hoofd ©lijken omslag. En spreker er kent dat het dan tot progressie zal moeten komen, omdat de grootere inkomens gemakkelijker een grooter percentage zullen kunnen betalen. Maar om de progressie zoo hoog op te voeren, daarvoor schrikt spre ker terug, wel scheen het vroeger alsof de voorstanders van progressie gelijk hadden gekregen, n.l. dat de vermogenden in onze gemeente deze niet hebben verlaten. Echter wijst spreker er op, dat d® laatste jaren vele vermogende ingezetenen onze gemeente hebben veriaten. Het bleek dat d© bewoners van buitengoederen oudo belangen in onza gemeente hadden, wat met degeneD, die hier hun vermogen verdienden, niet het geval is. Zij gaan de gemeente uit. ©e heer Schilling: Om me vrouw genoemd te worden. Be heer Vermeulen:: Zij wo nen in Haarlem of Bloemendag aangenamer dan in IJmuiden. Spre ker zal deze verhuizing niet in be scherming nemen, al kan hij het begrijpen. Onbillijk vindt spreker het dat 25 procent van arbeid- en kapitaalsin komen heneden f 18000 wordt afga- trokken. Dus ook van degenen, die hier hun vermogen verdienen. Wat dp aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud betreft, daarover zal spreker niets zeggen. (Hij is er sterk voor, dat deze aftrek op f550 en f 650 bepaald wordt. Spreker behandelt de verordening voorts meer in finesses en 'begrijpt niet, waarom enkele artikelen uit de oude verordening zijn uitgelaten. Blijkbaar heeft de consequentie van dit voorstel den voorstellers toch doen terugschrikken en daarom heb ben zij de progressie reods doen eindigen hijgde inkomens van f 10500 Verschillende leden: Dit is genoeg De heer Vermeulen zegt dat de arbeidsinkomens geheel ontlast worden, maar de middenstand er zwaar gedrukt door zal worden. De heer Landeweerd: Die ar me middenstand. De heer Vermeulen wijst er op dat in de arbeidersgezinnen de zorgen grootst zijn, als de kin deren klein zijn. Als de kinderen van school zijn beginnen ze te ver dienen. Bij den middenstand wor den dan echter de zorgen 't grootst eo kosten de kinderen 'b meest. Spreker verwacht althans dat de voorstellers hierin verandering zul len brengen. De heer Schilling wil het heb ben over den uittrek uit de gemeen te. Spreker voor zich gelooft dat of er progressie is of niet, de menschen, die hun koetjes op 't droge hebbeD, toch onze gemeente zullen verlaten. Ala ze in IJmuiden genoeg verdiend hebben, laten zij ons de stack en zij hebben de centen. Dan willen ze niet meer Jan en Gerrit en vrouw Jan en vrouw Gerrit heeten, maar mijnheer en mevrouw. Spreker bestrijdt voorts de heer Vermeulen en laat zich niet bang maken door den boeman van uit trekken. Als al de arbeiders eens weglie pen, wat moest de gemeente dan Maar die kunnen niet weg, die zit ten hier vast. De heer Brink zegt dat nu de de verkiezingen een democratische meerderheid in den raad brachten, het logisch is dat wij met dit voor stel kwamen. Spreker zegt dat de voorstellers wel wisten wat zij de den, toen bij een inkomen van f 10500 met de progressie word opgehouden. Spreker had van B. en W. een principiëale critiek op papier ver- waeht, daarvoor had men alle ge legenheid. De heer D a 1 m e ij e r bestrijdt ook eenige door den heer Vermeulen gemaakte opmerkingen. De heer Vermeulen betreurt het dat men van sprekers bestrij ding een persoonlijke kwestie maakt. Waarom moet men j uist spreken vaD smoesjes en tactiek. De heer Schuitenmaker: Brink meent het zoo kwaad niet De heer Vermeulen blijft be zwaren opperen tegen het voorstei Hierna wordt met de artikelsgo- wijze behandeling begonnen. De artikelen 1—2 worden goed gekeurd. Bij art. 3 stelt de heer Vermeu len voor de laatste alinea te laten vervallen Dit wordt verworpen met 115 stemmen. Vóór de heeren Vermeulen, Handgraaf, Hoogland, Huijg en van Tuyli. Bij art. 5 wii de Voorzitter hierover in tweeën stemmen. De eerste alinea wordt goedge keurd, de tweede alina (betreffende den aftrek van 25 procent beneden inkomens van f 25000) aangenomen met 10—6 stemmen. Vóór de 9 linksche leden en de heer Sluiters. Bij art. 20 stelt de heer V e r* me uien een amendement voor om in te voegen „verplichte aflossingen van schulden, voor zoover deze de gezamenlijke bezittingen overtref fen". Verworpen met 7—9 stemmen. Tegen de heeren Daimeijer, Bosman, Schilling, Landeweerd, Brink, Blom, Handgraaf, Netscher en Uytendaal. Een tweede amendement van deu- zelfde om de oude bepaling van vroeger te handhaven, n.l. betreffende den aftrek van verschillende be lastingen, wordt verworpen met 79 stemmen. Vóór de heeren Ver meulen, Handgraaf, Hoogland, Huijg, Vooren, van Tuyll en Sluiters. Een derde amendement van den zelfde om af te trekken uitkeering kinderen, waarvan reeds belasting is betaald, wordt door dezen inge trokken, nadat de Voorzitter en de voorstellers hebben aangetoond, dat dit niet het geval is. Bij art. 23 vraagt de heer V e r- meulen stemming Het wordt, aan genomen met 10-6 stemmen. Vóór de linksche leden en de heer Slui ters. Bii art. 25 wordt een amendement van den heer Vermeulen om in te voegen een bepaling betreffende vertrek uit de gemeente, met alge- meene stemmen aangenomen. De heer Daimeijer vraagt aan- teekening dat hij bij art. 30 en 31 tegengestemd heeft. Bij art. 33 wordt een amende ment van den heer Vermeulen om in te voegen „den reelamanten op verzoek toe te staan voor B. en W. te verschijnen", aangenomen. Tegen de heer Brink. De redactie van enkele geamen deerde artikelen zal in een volgen de vergadering worden vastgesteld. De verordening wordt daarop met 11—5 stemmen aangenomen. Vóór de linksche leden en de heeren Uytendaal ea Sluiters. Bij het verzoek van de afdeelirg Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers om uitbetaling van de jaarweddeverhooging inge volge de wet van 23 Februari 1918 zegt de heer f r i n k dat hier toch geen bezwaar tegen kan bestaan. De heer Landeweerd heeft wel bezwaar. Spreker richt zich nog wel eens naar Zaandam, maar ook daar geeft men het niet. Spreker heeft vroeger al gezegd dat de ge meente toch geen voorschotbank va» het rijk kan zijn. Om het voor 1918 voor te schieten, daar heeft spreker werkelijk bezwaar tegen. De heer Brink stelt voor het ook voor 1918 te geven. V erworpen. V óór de heeren Brink en Blom. Het voorstel van B. en W. wordt daaro p aangenomen. Bij het verzoek van Dr. F. H Veldman om subsidie voor zijn ziekenfonds zegt de heer Bosma n dat Velsen's ziekenfonds meermalen subsidie ontving en spreker is dit sympathiek. Maar spreker voelt wel wat voor het argument dat de leden een vrije artsenkeuze moeten kunnen hebben, zooals ook in Amsterdam het geval is. De heer Vermeulen zet de zaak uiteen. Het ziekenfonds Velsen heeft altijd goed voor zijn leden gezorgd en wij hebben het gesteund om het teniet gaan van dit fonds te voorkomen. Met het fonds van Dr. Veldman is dit heel wat anders. Deze is alleen de beheerder en zijn vrouw is zijn compagnon. De heer Schilling is voor het voorstel van B. en W., maar vrije artsenkeuze bestaat te Velsen nog met. De heer Bosman vraagt stem ming. Het voorstel van B. en W. >m afwijzend te beslissen wordt •.angenomeo, tegen da heer Basman. Goedgekeurd wordt de rekening jver 1917 der Commissie voor Piaatselij k Schooltoezicht. Eveneens het voorstei tot voor ziening bij de Kroon tegen de weige ring van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring vau het raadsbetluit inzake het aangaan van eece geld leening voor dekking vau het tekort op de exploitatie vae het levens middelen bedrijf over 1917. Bij de rondvraag spreekt de heer Bosman over bons voor levens middelen, die-onrechtmatig worden afgegeven en over de publicaties van het levensmiddelenöedrijf. De heer Sluiters vraagt of het levensmiddelenbureau direct, aan par ticulieren mag leveren. Het betreft een vat koeihuisboter, een vat vet en een vat zeep. De heer Handgraaf: Aan par ticulieren wordt niet geleverd, wel aan inrichtingen n.l. aan Meerzicht, de Tuchtsshool en het ziekenhuis van Mevr. Cremer. De heer Sluiters zou dan wel toezicht nemen op de leveringen. Hij heeft gehoord dat de boel naar Duin- en Kruidberg ging. De heer Vermeulen spreekt er zijn spijt over uit dat de heer Sluiters ueze vraag niet heeft ge steld aan den heer Handgraaf. Nu wordt een zoo nuttige inrichting dadelijk verdacht gemaakt. De heer Schilling vraagt of de Voorzitter nu het praatje eens wil tegenspreken als zou hij een me daüle hebben gekreegn voor een zuinigs le vensmiddelenvoorziening De Voorzitter is biij, dat hij dit doen kan. De heer Schilling zegt het om aan deze smoe-jes der menscheu in de bladen esn eind te makeD. De heer Schuitenmaker heeft gehoord dat aan het ziekenhuis van Mevr. Cremer boter geleverd is, omdat het zoo afgelegen is, maat het wordt op de bonnen veranr, woord. De heer Schuitenmaker vraagt of de wagens van den R> ini- giogsdienst voortaan ook aan het zeestrand zuilen komen. De heer Vermeulen zal trach ten dit gedaan te krijgen De heer Handgraaf beant woordt vroeger gestelde vragen. Op een vraag van den heer Net scher zegt spreker dat een varken niet geleverd was door een wethou der van Haarlemmermeer, maar door diens zoon, die zijn vaders naam had misb uikt. De heer van Tuyll vraagt of de cursus eerste hu p bij ongeluk ken reeds is aangevangen en vestigt de aandacht op dat, er weer toezicht bij het zwemmen in het Noordzee kanaal uoodig is. De heer van Tuyll vraagt het gat te maken in den toren ie Velsen. De heer Daimeijer vraagt hoe 't komt dat voor Jan Gijsenvaari te veel bonnen voor de Centrale Keu ken werden uitgegeven. De heer Handgraaf kan dit alleen verklaren, dat bonnen va» andere afdeelingen weer gebruikt, zijn. De heer Daimeijer vraagt of bot juist is dat er te Wijkeroog brongas is aangeboord en of dit door de gemeente geexpioiteerd zal worden. De heer Landbweerd antwoordt voor 't laatste ontkennend. Het kwantum is te gering gebleken. Hierna gaat de raad in geheime zitting, ter behandeling van belas stiogzaken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik voor het on derstaande een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Sinds een paar dagen is er een z.g. koopman in onze gemeente, die ruilhandel drijft met de kinderen. De man heeft een partij molentjes gefabriceerd en alle kinderen die nu een voldoende hoeveelheid lompen inleveren, ontvangen een molentje. Dit is nu m.i. een verkeerd bedrijf en spoort aan tot diefstal, want kinderen van wie de moeder afwezig zijn trachten evengoed een hoeveel heid lompen machtig te worden, als de kinderen van wie de moeders wel thuis zijn. En de kinderen, die zelf de lompen zoeken, zullen niet zoo krap kijken want de z. g.jkoop- man neemt ze even goed, al zijn ze nog nooit gebruikt. Menig kind zal er dan ook een pak slaag voor oploopen hoewel m. i. het kind de ware schuldige niet is. Bovendien doen de menschen dom hun lompen weg te geven voor een papieren speelgoed van nog geen cent waar de. Lompen zijn in dezen duren tijd 20 cent, en meer per K. G. waard Zouden er geen bepalingen in de politie-verordening opgenomen kun kunnen worden, dat zuike hande laars geweerd kunnen worden uit de gemeente, evenals de woonwagen bewoners? S. V. Yeiseroord, 5 Juni 1918. Post- en Telegraafkantoor te IJmuiden. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Mei 1918. Brieven (Binnenland) 1. Burgemeester, Velsen. 2. Mej. C. Jenninga, Maarssen 3. L. J. de Jonge. Amsterdam. Briefkaarten (Binnenland) 4. C. Bruin, Ssheveningen. 5. G. Buscb, 6. H. van Dijk, Lisserbroek. 7. J. v. d. Eade, Rotterdam 8. A. de Graaf, Zaandam 9. Holhus, Leeuwarden. 10. C. van Kampen, Nieuwesluis. 11. C. Marienburg, 12. J. L. Prins, Vlissingen. 18. L. T. Soómins, Roosendaal. Brieven (Buitenland) 14, J. Groen, Halifax Post- en Telegaafkajitoor te Veisen Brieven (Binnenland) 1. J. v. d. Berg, Groningen. 2. Conservenfabr. Padox, de Vink. 3. Mej. M. C. v. d. Lee, A'dam. 4. K. Renes, Bergen aan Zee. 5. J. Verdurn, Aan de Vaart. Briefkaarten (Binnenland) 6. Mej. T. Fisser, Sneek. 7. Tj. Hoekema, Veldl. Zeeland. 8 H. Hoogland, Heerlen. 9. Mej. W. Janzen, den Haag. 10. Kiein, Amsterdam. R J K SPOST SPAAR BANK Kantoor IJmuiden. Maand Mei 1918. 326 InlagenBedragf 13481 00 283 Terugbetalingen f25519.75 Nieuwe boekjes: 28. Aan het postkantoor Velsen en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Mei 1918, ingelegd f9712.41. Terugbetaald f 42702.37. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer Aan het postkantoor Santpoort (Station) en de daaronder ressor teerende huippostkantorea werd gedurende de maand Mei 1918, ingelegd f 8219.02. Terugbetaald f 10081.61. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 581, en overgeschreven 1813. Nieuwe Teiefoonabortne's. 932 Thunnisen en v. Sam beek. 904 H. v. Kralingen Gzn. 343 H. Gouda. 202 F. P. Vermeulen. 123 J. v. d. Heuvel—Vermeulen 179 Jan Lustig. 306 L. Groen Jr. 359 F. W. Siertsema. 360 F. J Galissen. 361 P. van Eek. 362 G. Vreeman. 353 Inspecteur van Politie. 376 A. van Oorschot. 108 „Richard en Swift". ONDERTROUWD KAREL JOHANN G ER KENS en MIJNTJE VAN SPLUNTER De Heer en Mevrouw Van Voorst van Beest-van Soa geven kennis van de ge boorte van hun zoon JAN P1ETER. Santpoort 3 Juni 1918. Naarden 5 Juni 1918. Velsen Ontvangdag 23 Juni van 3—5 uur. Huwelijksvoltrekking zal nader worden bekend gemaakt. GETROUWD: JACOBUS VAN HOEVE en MARGARETHA ALDINA DE BEURS. Visby Zweden, Mei 1918. GETROUWD W. A. BROEK en R. de VRIES, die, mede namens wederzij dsehe familie, hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ont vangen. Ij muiden, Juni 1918. Terstond gevraagd flinke zelfstandig kunnende werken. Te bevragen bureau van dit biad. Mevrouw VISSER te Driehuis (gemeente Velsen) vraagt om vóór of op 15 Juli a.s. in dienst te treden goek kunnende koken. Liefst van middelbaren leeftijd. Gezin bestaat uit 2 personen. 4 dagen per week hulp van werkster. Hoog loon. Rustige betrekking. Reiskosten ter kennismaking worden vergoed. gevraagd v. g. g. v. tegen flink loon, nader overeen te komen bij J. ROOT, Kruger- straat no. 90. Gevraagd een voor den dag of dag en nacht, 2 dagen hulp van werkster. Adres bur. v. d. biad. N V. Kraehtvoederfabriek ,DE DOLFIJN" IJmuiden. Voor den nachtdienst kunnen geplaatst worden. Aanmelding Maandag 10 Juni tusschen 9—12 uur ten kantore der f»briek. Terstond gevraagd voor eene koelinstal latie te IJmuiden een leeftijd niet beneden 20 jaar, in staat alle werkzaamheden in verband met de installatie te verrichten. Persoonlijk (tusschen 10 en 12 uur v. m.) of schriftelijk zich aan te melden bij Dr. J. A. Middendorp, Labora torium veor Vergelijkende Pathologie, Boer- haavestraat 22, Leiden. Er biedt zich aan een om rond te klinken, strooibiljetten te te verspreiden enz. voor de a.s. verkiezin gen Kalverstraat 92. gevraagd op een Reederflkantoor. Ver- eischte op de hoogte van boekhouden en kantoorwerkzaamheden. Aanvangsalaris 600 tot 700 gulden. Brieven letter A Boekh. Snooij. en carbolineum aangeboden, tegen lagen prijs. Alleen voor verbruikers. J.B. Zwart- senberg, Hoevestraat 21, Rotterdam. Tel. 12946. TE KOOP met beste banden bij A, Borst, Kanaal- weg E 45a Velseroord. Voor direct gevraagd een aankomend bekend met het vak bjj J. Melgerd, Velsen. te huur gevraagd door gezin zonder kin deren, tegen September a.s. Adres: bureau van dit blad. Ter overname Kalverstraat E14a Velseroord. TE KOOP Een gebruikt goed onderhouden Prijs f37 50. Te bev. Enschedestraat 20. 6 groote manden met deksels. Te bev. Krugerstraat No. 99. te koop gevraagd. Br. no. 582 bureau v. d. blad. tegen belooning ter overname gevraagd. Brieven letter A E Boekhandel Snoojj.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2