ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 270. Woensdag 12 Juni 1918. Se Jaatgang Astaiiiistratiebureau en Drukkerij JAC. S1NJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets,, veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. RBDAGTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van '15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiön en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieaontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiön u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiSn van bulten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMÜIDEN. Kleine advertenties en milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel. fa- Dringend verzoek om hij verhuizing het oude en het nieuwe adres, mtut aaa den. looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 1L op te geven. De Administratie. Advertemtiën voor dit blad werden aangenomen aan het bureau WÏLLEMSPLCIN IJsisiaïd» (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer SP. W. C. ft©I!LSI!, iKiMMS&irMl» Te Velseroord bij H. v. Til burg, $Vlita&rottf»Ér. SS. es bij J. v. Hottweliigca, Trompstraat Velseroord! Te Velsen en Wijkeroog bij Schermer, Doodlam» L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P« Officiéél. VERORDENING. D« Gensraal Majoor, Commandant der Stelling van Amsterdam, uitoe fenende het militair gezag onder meer in de gemeente Velsen maakt bekend, dat door hem, op grond van artikel 23 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128) op den Staat van Oorlog en van Beleg, gewijzigd bij de Wet van 31 December 1909 (Staatsblad No. 469) is vastgesteld de volgende verordening voor de gemeente V el s e n. Artikel 1. Het 13 verboden het in bet volgend artikel genoemde ter rein te betreden of zich aldaar op te houden. Artikel 2. Het terrein, in art. 1 bedoeld, bevindt zich in de gemeen te Velsen (afdeeling IJmuiden) en is gelegen in het duinterrein dat zich bezuiden het badpaviljoen uitstrekt in ongeveer Oostelijke en daarna in ongeveer Noordelijke richting aan sluitend aan het Noordzeekanaal, beoosten de Provinciale Centrale. Het hiervoren genoemde terrein is omgeven door een draadafsluiting, waarbij op verschillende plaatsen bordjes zijn gpsteld met: VERBODEN TOEGANG art 23 Wet op Staat van Oorlog en Beleg. Artikel 8. Het in art. 1 dezer verordening gestelde verbod is niet van toepassing op: le openbare ambtenaren in de uit oefening hunner bediening, 2e personen, voorzien van ©en schrif telijke vergunning van den Positie- commandant te IJmuiden. Artikel 4. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maan den. Artikel 5. Met de opsporing van overtredingen van deze Verordening zijn belast: a. de bjj art. 8 van het Wetboek van strafvordering genoemde amb tenaren. b. de ingevolge art. 50 van de Wet op den Staat van Oorlog en van Be leg (Wet van 28 Mei 1899, S. 128) door het militair gezag aangewezen en daartoe beëedigde personen, be last met de opsporing van strafbare feiten gepleegd op ia staat van be leg verklaarde gebied. c. de marechaussee, d. en all® andere ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie. Artikel 6. Deze verordening zal door openbare aanplakking in de ge meente Velsen, ter algemeene ken nis worden gebracht en treedt in werking onmiddeljjk nadat zij op bovenbedoelde wijze zal zijn afge kondigd. Artikel 7. De verordening van den Commandant der Stelling van Amsterdam van 28 Juni 1916 wordt bij deze ingetrokken. Beveelt een ieder zich naar voren staande bepalingen te gedragen. Vastgesteld te Amsterdam, 8 Juni 1918. De Generaal-Majoor, Commandant der Stelling van Amsterdam, OVERDUYN. Kosfelooze Inenting te Velseroord. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekehd, dat op Woensdag den 19 Juni a,s., des namiddags te 2 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d Openb. School D te Velseroord aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, 7 Juni 1918. de Burgemeester, J. P. HANDGRAAF, L.B. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. R&adsoverzicht. Vergadering v. Dinsdag 4 Juni 1918. Eindelijk hebben wij dan het voor stel der linksche raadsmeerderheid inzake de wijziging der belasting heffing behandeld. De heeren Dalmeijer, Netseher en Brink, die hun bevreemding uit spraken over de houding van B. en W. in dezen, hadden o.i. gelijk. Herhaaldelijk is bet voorstel aan gehouden, omdat men leefde in de verwachting, dat B. en W. met een prae-advies zouden komen. Dit. is niet gebeurd, wel heeft de meerderheid van het college thans een krachtige mondelinge critiek gegeven. De Voorzitter met cijfers, de heer Vermeulen met andere argumenten. Dat het niet baten zou, kon men vooruit nagaan en de heer Netseher verzekerde het nog eens. Het was een der punten van het programma, waarmede de Vrijzinnig-Democraten en S.D.A.P. bij de laatste verkie zingen in bond zijn opgetreden. Democratisch is de belastinghef fing volgens de nieuwe verordening wel. Ea wij kunnen ons er ze#r wel mee vereenigiagen. Alleen vinden wij aigebeele vrijstelling ver keerd. Ai was 'tnog zoo weinig, b.v. voor een gezin zonder kinderen met f 1000 inkomen en voor een met 3 kinderen en f1200 inkomen een gulden per jaar, er. ligt een een zedelijk' element in, als ze ook meebetalen. Het geldt bier de be langen der gemeenschap en van tal van dingen, b.v. van de straten en wegen, reinigingsdienst enz. profi teeien genoemde gezinnen evenveel als de meestgegoeden. Dit ook, omdat we beseffen, hoe zwaar de middenstand en de men- schen met vaste inkomens zullen worden getroffen. Als men de cijfers van den Burgemeester ziet, n.l. dat het belastbaar inkomen met bijkans 3 millioen guides zal verminderen en we dit jaar ai meer dan een half millioen gulden aan hoofdelijken omslag moeten opbrengen, doet het toch wel terugschrikken. Die teruggang van belastbaar in komen komt hoofdzakelijk door den aftrek van 25 procent van inkomens beneden f 13000. Iemand met f 1190 inkomen wordt dus voor f 900 be rekend. Daar gaat dan f650 af voor noodzakelijk levensonderhoud. Zijn er 3 kinderen, dan gaat er f 150 af. Daar iemand eerst aangeslagen wordt als bet belastbaar inkomen minstens f 100 bedraagt, wordt deze met f 1190 inkomen dus vrij van belas ting betalen. Er zullen dus heel wat minder aanslagen komen, want dat na den ooriog iedere arbeider f25 per week zal verdienen, zooals de heer Schil ling zeide, gelooven wij nog niet. Het veel kleiner aantal aangeslage- nen zal dus heel wat moeten op brengen. En nog veel zwaarder zal dat drukken, als gegoeden onze plaats gaan verlaten. Met verschillende opmerkingen van wethouder Vermeulen konden wij ons dan ook vereenigen. Het is beslist noodzakelijk, dat het Rijk de belastingwetgeving gaat herzien, ook voor de gemeenten. De eene gemeente komt er zonder noemens waardige belastingheffing, terwijl andere haast ondragelijke lasten moeten leggen op de schouders harer burgers. Hieraan dient een einde te komen. Het deed ons genoegen, dat de heer Vermeulen de menschen niet ia bescherming nam, die, na hier een kapitaal verdiend te hebban, onze gemeente spoedig verlaten. Dit is niet alleen te betreuren, maar ook te laken. Men mocht verwach ten, dat zij ook iets zouden gevoe len voor de plaats, waar zij hun welstand verkregen. Al is 't dan niet juist te IJmuiden, de gemeente Velsen heeft prachtige deelen, waar het goed wonen is. Op verschil lende punteD, te Velseroord, Drie huis en Santpoort, Velsen en Wij keroog, zijn villa-terreinen te koop. Ook aan dezen uittrek zal een veranderde belastingwetgeving mis schien een einde maken, ofschoon sommige leden, b.v. de heer Schil ling, dit niet gelooven. Toch mee- nen wij, dat hij er wel door ver minderen zal. Enkele goede wijzigingen en aan vullingen wist de heer Vermeulen in het voorstel aan te brengen, waarop het geheele concept werd aangenomen. Van rechts stemden de heeren Sluiters en Uijtendaal vóór. Van den eerste was dit te verwachten, van den heer Uijten daal was het zeker een verrassing. De heer Landeweerd bleek niet geneigd om den onderwijzers de f100 volgens het door de Tweede Kamer aangenomen wetje voor 1918 uit te betalen. Hij vond dit geld van het rijk nog niet zeker genoeg. Dat op het verzoek van Dr. Veld man om subsidie voor zijn zieken fonds afwijzend werd beschikt, is te begrijpen. Het bevreemdde ons, dat niet een der raadsleden een woord van afkeuring deed hooren over de brutaliteit van dezen aan vraag. Alleen wethouder Vermeulen deed een scherp woord hooren. De heer Bosman opponeerde. Blijk baar kon hij moeilijk verkroppen dat Velsens Ziekenfonds een paar maal subsidie kreeg. Maar de wet houder wees er terecht op, dat het voor de gemeente van zeer groot belang is, dat dit fonds blijft bestaan. En wanneer het Velseroorder fonds, dat ook een eigen bestuur heeft, in zjjn bestaan bedreigd werd, ge looven wij, dat de raad dit ook te hulp zou komen. Het was werkelijk jammer, dat de heer Sluiters de vraag of de boter van het ziekenhuisje van Mevr. Cremer niet aan den heer Handgraaf had gesteld. Eu de heer Schuiten maker deed een goed werk, door deze zaak nader toe te lichten, Want in ouze gemeente maakt men van 't kleinste gerucht de ongelooflijkste feiten. Daarom was het goed, dat de heer Schilling hier in den raad die flauwe smoesjes, als zou de Bur gemeester een medaille hebben ge kregen voor zijn zuinige levensmid delen veorziening, aan de kaak stelde. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. We hebben den heer Staalman wel eens beter gehoord ea voor grooter gehoor. „Ik roep U op om een vonnis te vellen over deze schuldige Tweede Kamer bij de a.s. verkiezing", aldus eindigde de heer A. P. Staalman en daarmede was zijn pakkende titel van zijn onder werp verklaard. De heer Staalman beschuldigt de huidige Tweede Ka mer vau „eer- en pliebtvergeten". De leden zijn marionetten en stroo- poppen; zij hunkeren naar macht en Ministerbaantjes en wat zij in de afgaloopen zittingsperiode hebben gedaan en nagelaten strekt deze volks vertegen woordigin g tot schande Dit was de grondtoon van des hee ren Staalmans rede en de hoofdge dachte, die in details werd uitge werkt. Hij gaf daarvan enkele voor stellingen. Het door dik en dun medegaan met de regeering, omdat de Kamer alle contröie op de regee- riogsdadea had prijsgegeven, uit heb zuchtig politieke overwegingen. Het roekeloos smijten met milli- oenen uit d® schatkist, waardoor onze staatsschuld in enkele jaren is gestegen van elf honderd mil lioen tot 2400 millioen gulden het behandelen van een begrootings- post van 158 millioen gulden voor Oorlog in een zitting waarin 52 leden aanwezig waren, waarondet 5 vau de 15 Soe. Dem. leden; de corruptie, die in dit wetgevend lichaam was gedrongen en die som mige leden het recht ontnam soit weder herkazen te wordenhet niet krachtig optreden tegen de uitvoer- politiek, tegen de 0. W'ers en tegen de maatschappijen, die zeer hooge dividenden uitkeeren, die gedrenkt zijn in de tranen der arbeidersvrou wen; tegen de sociaal-demoeraten, die dit alles sanctioneerden en aehter het roode vaandel liepen met oogen dicht en handen samen voor het heilig ideaal der verbroedering enz. Aldus trok de heer Staalman van leer, om te eindigen de kiezers uit te noodigen bij de a.s. verkiezingen recht te sprekea over deze schul dige en nalatige Tweede Kamer en te stemmen op de christen-demo craten. De heer Hartendorf, daarna op tredende, deelde mede om welke re denen de christen democraten waren tegen Algemeen Kiesrecht voor vrouwen en tegen Staatspensionee- ring. Ten warmste beval hrj den heer A. P. Staalman aan om op hem te stemmen. Van debat werd enkel gebruik gemaakt door den heer J. de Nobel, vrij zinnig-democraat. IJMUIDER COURANT Verbod tot het betreden van terrein. De schuldige Tweede Kamer voor de rechtbank des volks. Je reinste titel voor een detectiveroman in eenige deelen en toch slechts een onderwerp voor een politieke bespre king in deze dagen nu de zittende en de graag blijven zittende en de nog grager nieuw zittende kamer leden en candidaten den boer opgaan om te praten, om veel te beloven en later weinig te geven. De Christen democratische candidaat in onze kieskring, de heer A. P. Staalman had dit melodramatisch onderwerp gekozen tot uitgangspunt van zijn bespreking. De Cycloop was maar weinig bezet, wellicht gedeeltelijk ten gevolge van een gelijktijdige lezing van Mevr. Dr. Aletta Jacobs in Hotel Nommer Een, doch wel licht ook voortvloeiende uit de in derdaad alom gebleken zakkende (telangstelliüg voor de aanstaande verkiezingen. Daaraan zijn èn de Kamerleden zelve èn de tijdsomstan digheden èn zeker ook het nieuwe kiessysteem schuldig. Men heeft van de kamercandidaatstelling zoo onge veer een „potje" of „een lolletje" gemaakt en vooral de vinnige te genstelling van rechts tegen links, die anders de menschen in vuur en vlam zette, ontbreekt nu ten eenen male, wat misschien niet te betreu ren is. Krijgsraad. Door den Haag- schen Krijgsraad werd tegen S. J., milicien der infanterie, afkomstig van hier, ter zake van tweede desertie, tweemaal gepleegd, 6 maanden ge vangenisstraf geeischt. Een studiereis. Door eenige directeuren en chef-machinisten van visseherjj maatschappij en alhier werd naar de St. Ed. meldt, dezer dagen een bezoek gebracht aansle Wester- suikerraffinaderg te Amsterdam, ter bestudeering van de ketelinstallaties, welke ingericht zijn tot verbranding van Limburgsche bruinkolen. De reis hield verband met een onlangs door den heer Asselbergs, uit Bre da, alhier gehouden lezing over het het gebruik van bruinkolen op stoom- visachersvaartuigen.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1