ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 212. Woensdag 19 Juni 1918. Se Jaargang Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. vooruitbetaling Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, ssi&t aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN II, op te geven. De Administratie. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. Uit de Provincie Scheepvaart, VISSCHERIJ. Ingezonden Administratiebiireau en Drukkerij JAC. S1NJEWE1, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., vaor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hij de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij, „IJmuiden", ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. i Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraefcen tegen zeer billijk tarief. j Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tat 9 uur v.m. S Tot plaatsing van advertentiSn van bulten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel Advertentiën voor dit blad werden aangenomen aanhef bureau WILLEMSPLriM ijmiïïd«® (Drukkerij Sin jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C ROELSK, Te Velseroord bij fö. v. Til burg, Wi!l®bpor«ialr. S3.. £ss bij j. w. Trontpitraai Velseroord Te Velsen en Wijkeroog bij DoodSstaw L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P., va® Clears, IJMUIDEN. Uitgesloten, Door het Rijks kantoor voor viseh zijn vier visch- handelfirasa's te IJmuiden van verde re expeditie ui gesloten, ooidat door haar personeel van de verstrekte regeeringsviseh een niet onbelangrijk deel was weggenomen enten8igen bate verkocht. Telefoonverkeer gestoord. Sedert enkele dagen is het telefoonverkeei met de Zuidzijde der Visschershaveo gestoord, doordat de door de Vis schershaven liggende kabel stuk gevaren is. De storing zal echter spoedig verholpen zijn, daar men naar de St. Ed. meldt, druk bezig is de kabel te herstellen. Bedankt. Ds. A. Doorn te Apel doorn heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt. Opgeheven. - De staking der tim- meriieden aae de woningen der wo ningstichting Patrimonium is alweer opgeheven. De werlieden zagen hun eisch van een standaardioon niet ingewilligd. Be Levensmiddelenpolitiek. Het eenige, waarin we tegenwoordig niet worden bedistribueerd is de politiek. Daar wordt ons meer dan de volle maat toegekend en meer dan we opkunnen. Vrijdag j.l. trad voor de Vrijz. Dem. Bond, afdeeling IJmuiden als voorlichter op Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteijn, Lid van de Tweede Kamer en weder candi daat voor onzeD kieskring. In de uitnoodiging om deze ver gadering bij te wonen werd als een aantrekkelijkheid medegedeeld, dat de heer van Beresteijn in de Tweede Kamer een rede van zes uur had gehouden over de Levensmiddelen- politiek en dat hij over dat onder werp voor ons zou komen spreken. De schrik was me eenigszins om het hart geslagen en ik nam voor langen tijd afscheid toen ik naar de vergadering ging. Zes uur over de levensmiddelen en niet te veel in je maag; het beloofde een corvee te zullen worden, 't Is gelukkig bij de schrik gebleven. De heer van Beresteijn, die bij ons voor 43e maal optrad is zoo goed geweest ons een vierde partje van de Kamerspeech te geven en ons slechts anderhalf uur over le vensmiddelen die we niet hebben en waarnaar we zoo verlangen, bezig te houden. In een voor ieder be vattelijke rede heeft de geachte af gevaardigde ons zijn strijd tegen de levensmiddelenpolitiek van Minister Posthuma geschetst en hoe hij bij al zijn goeden raad en goede be doelingen in de Kamer slechts wei nig medewerking had, Tenslotte gaf de heer van Beresteijn een ver klaring waarom hij niet voor de motie gestemd had om Minister Post huma onmogelijk te maken n.l. om dat daarmede de val van het ge heels kabinet werd aangekondigd. Daartoe heeft hij in deze omstan digheden niet willen medewerken. Er werd niet gedebatteerd. FELSEN. Chr. Sociale Party Het be stuur van de onlangs opgerichte afdeeling Yelsen der Chr. Sociale Partij heeft de functies als volgt verdeeldP. van Willigen, voor zitter C Oderkerk, secretaris en J. Vel, penningmeester, allen te Wijkeroog. De stembureauso. De vergadering met de leden der verschillende stem- bureaux in onze gemeente voor de Tweede Kamerverkiezingen zal ge houden wordan a.s. Maandagavond in Hotel De Prins alhier. De hoofd commies ter secretarie, de heer Kostelijk, zal de noodige inlichtin gen verstrekken. Gezondheidscommissie. De ge zondheidscommissie, zetelende alhier zal binnenkort twee verliezen te boeken hebben. Daar voorzitter, de heer J. J. Canter Cremers, ingenieur van van den Waterstaat, wordt möt September overgeplaatst naar Breda, en Dr. A. van der Horst gaat de gemeente eveneens verlaten, daar hij de volgende maand zijn practijk te IJmuiden neerlegt en zich metterwoon te Amsterdam gaat vestigen. SANTPOORT. Een goed werk. Op verschillen de plaatsen is mm thans bezig de Jan Gij sen vaart uit te diepen, wat echter door de scheepvaart op hoogen prijs wordt gesteld. Alweer twee. De tuinders Oort huis, die alhier in hunne tuinderij en bezig waren en hunne rijwielen m een naastbijzijnd schuurtje had den opgeborgen, kwamen, toen ze Zaterdagmiddag 12 uur naar huis zouden rijden, tot de minder aange name ontdekking, dat de fietsen gestolen waren. Slot en grendel waren ook hier door de ^dieven ver broken. Landdagen. We zagen in óns dorp niet minder dan drie aanplak- billetten voor landdagen, die a.s. Zondag zullen gehouden worden; de liberale unie landdaagt dan ach ter het hotel Yelserend, bij de ruiïne van Brederoae, de R. K. po litieke partij te Driehuis en de vrijz, godsdienstigen te Heemstede op het landgoed „Meer en Berg". Van alles wordt bedacht. Ook om aan gasbesparing tegemoet te komen wordt aan alles gedacht. Vele huismoeders maken in hunne tuintjes een namaak fornuis van dakpannen en van steenen. Een voetenkrabber wordt meestal voor rooster gebruikt en het noodige sprokkelhout dient als brandstof. Men moet zich maar tegenwoordig weten te behelpen in dezen tijd van gasrantsoen en gasverslechtering. Verplaatst. De brievenbesteller J. T. Roorda is verplaatst naar Haarlem. Hagelingerweg Dinsdagavond vergaderden de eigenaren van eigen dommen aan de Hagelingerweg naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om niet tot verbetering over te gaan en het bonwen aan dien weg alleen onder beperkende be palingen goed te vinden. DRIEHUIS. Landdag De R.K. Kiesvereni gingen in deze gemeente hebben op a.s. Zondag in den tuin yanRozéta- steijn tusschen Santpoort en Yelsen eon landdag belegd. Sprekers zijn de heer Ch. L. v. d. Bilt van döD Helder over „Beginsel en Program" Mr. J. B. Bomans van Haarlem over „Nu of nooit" en de Zeereerw. Heer J. G. van Kelekhoven, pastoor der St. Annaparochie te Amsterdam over „Naar oude Roomsche wijs". Bij slecht weer heeft de landdag plaats in de R.K. Kerk alhier. Het fanfarecorps „Soli Deo Gloria" van hier verleent zijn medewerking. Brandstoffen. Men vraagt ons de aandacht te willen vestigen op de advertentie der Lamberty-bri- ketten, een distributievrüe brand stof. De gebruiksaanwijzing is bij den verkooper verkrijgbaar. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde K. Z,, win kelier te IJmuiden, wegens heling, tot 8 maanden gevangenisstrafM. M., zeeman te IJmuiden, wegens diefstal tot een maand gevangenis straf en J. S., broodbezorger te Wij keroog, tot 1 week gevangenisstraf Landdag Liberale Unie. Zoo als uit een advertentie in dit num mer blijkt houdt de Liberale Unie a.s. Zondag te Santpoort in den tuin van Hotel Yelserend een landdag. Sprekers zijn Prof. Dr. B. D. Eerd- mans van Leiden, P. Otto van Bloemendaal, leden der Tweede Kamer en R. Visser Lz. van Berk hout, candidaat in dezen kieskring. Het bekende gemengde dubbel- kwartet „J. S. Bach" van Water graafsmeer zal de Landdag door zang opluisteren. ORGELBESPELING in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 20 Juni 1918, des, avonds van 77s8*/s uur door den heer Louis Robert. Programma 1. Prélude et Fugue C majeur C. Samt-Saëns (uit de 1ste Sonate) 4. Grande pièce symphonique César Franck 8cheepvaartbeweging. In de afge- loopen week is alhier slechts één zeilschip binnengekomen en geen enkel schip vertrokken. Het convooi naar Indië. Heden kwam even na middernacht voor de schutsluis alhier het stoomschip Bengkalis van de Mij. Nederland, dat met het heden naar Ned. Indië vertrekkende convooi als kolenschip meegaat. Het was een ongewoon gezicht in dezen tijd. De Bengkalis maakt hiermede zijn eerste reis. Aangekocht. De heeren Geijte- man en Specht alhier hebben aan gekocht den Scheveningschen sleep boot-trawler Avontuurde heer P. Visser Rz. alhier den Schevening- schen sleepboot-trawler Albatros. De heeren J. Hof en C. J. Hof kochten de Dordreehtsche sleepboot Johanna die omgebouwd als IJM. 468 de kustvisseherij zal uitoefenen. Ook de sleepboot Rijp der firma Rutters te Amsterdam zal aan de kustvis seherij deelnemen. Het mijnengevaar. Zondag ziji te IJmuiden niet minder dan 3 zeil- loggers binnengekomen, die wegens het visschen van mijnen het geheele vischtuig hebben moeten kappen. De mast gebroken. Zondag werd hier de logger Dirk KW. 49 met door midden gebroken voor mast binnengesleept door den logger Marie Cornelia KW". 40. Rijkskantoor voor visch. De minister van Landbouw heeft be noemd tot leden van de commissie van advies van het Rijkskantoor voor visch 1. J. Bottemanne, hoofdinspecteur der visscherijen, te 's Gravenhage 2. A. Brouwer, te Lemmer 3. L. F. Duymaer van Twist, te 's Gravenhage 4. L. S. Groen, te IJmuiden 5. A. A. Nengerman, voorzitter Zoetwaterafdeeling der Ned. Heide maatschappij, te De Bilt 6. F. J. M. A, Reekers, te Amster dam 7. A. van der Toorn, te Seheve- ningen. (St.et.) Schipbreuk. Volgens rapport van den schipper van den Maandag hier aangekomen zeilt rawler Neer- landia uit Katwijk, passeerde men Zaterdag 15 dezer tussehen boei 6 en het Tersehefiingerbank-vuurschip een wrak, vermoedelijk van een groot zeilschip. Slechts een klein gedeelte van den romp dreef nog boven water. Masten stonden er niet meer op. Het wrak drijft zeer gevaarlijk voor.de scheepvaart rond. Een Duit&ch marineschip veronge lukt Een grijsgeachiiderde stalen scheepsboot, naar het model te oor- deelen waarschijnlijk afkomstig van een Duitsch oorlogschip, werd Maan dag door den hier thuisbehoorenden zeillogger Stormvogel aangebracht. De sloep was 10 zeemijlen bezuiden de Haaks opgepikt. St.Ed. Geachte Redactie! Vergun mij s.v.p. eenige plaats ruimte, naar aanleiding van de poli tieke reclamemakerij, ten koste van de politie, door den heer Schilling in de „IJmuider Courant" van 15 Juni j.l. Be naakte feiten zijn de volgende Wanneer door de gemeentepolitie, waartoe ook de recherche behoort, vleesch of andere levensmiddelen of levend vee werd in beslag ge nomen, ging dit steeds naar de Cen trale Keuken of werd het aan het keuriDgslokaal publiek verkocht aan ieder, die zich aanmeldde. Ten alge- meenen nutte alzoo, zooais dit be hoort. Slechts één keer werd van dien regel afgeweken, toen de keurmees ter, laat in den namiddag, oordeelde, dat het vleesch spoedig moest ver kocht worden, om bederf tegen te gaan. Een stuk vet was reeds be dorven. Toen is die 50 pond varkensvleeseb, waaronder begrepen spek, zwoerd, Beenderen enz. in het politiebureau verkocht alléén aan gehuwden en mocht elk gezin hoogstens l1/» pond koopen tegen maximumprijs. In dit speciale ge val werd het vleesch alleen aan politiegezinnon verkocht, om de een voudige reden, dat niemand van den verkoop afwist. Toeh zoo'n misdaad niet. Dit geschiedde echter eenige maan den geleden en zal wel niet door den heer Schilling worden bedoeld. Maar hij heeft weer. eens de klok hooren luiden en weet waarschijn lijk niet waar de klepel hangt. Niet de reeherche, maar wel de Brigadier der Rijksveldwacht, nam de vorige week twee hammen en daarna een 70 80 pond varkens- vleesch in beslag. Niet onder de politie (waaronder zonder nadere aanduiding velen met mij de gemeente politie zullen rekenen) werd dit vleesch netjes verdeeld. Slechts een 5 h 6 tal mochten bij gratie tezamen een 10 pond (zwoerd vellen en kopvleesch) koopen. De anderen kregen of kochten niets. Waar de twee hammen en de andere 60 a 70 pond vleesch bleef? Wij weten het niet en raden ook slechts 7raagt het aan dien brigadier en aan Uw partijgenoot Brink. Uit zeer goede bron vernam ik, dat die ook een goed portie dankbaar accep teerde. De bedoeling van mijn schrijven is alléén, om de zaak zuiier vco IJMUIDER COURANT 2. Scherzando G. Pierné 3. Pastorale Alex. Guilmant Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1