ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 273. Zaterdag 22 Juni 1918. Se Jaargang Administratiebarean en Drukkerij JAC, SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., veor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en hp de Agenten. REDACTIE-ADRESTrompstaaat 85, Yelseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mig. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets, per regel. Advertentiocontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentlBm van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BÖ1LSE IJMUIDEN. Kleine advertenties en fa milieberichten kosten bij vooruitbetaling slechts 7 cent per regel Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLCMSPLEIN ijmuidgü (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer 8?. P. C, IR©EL$ES Te Velseroord bij H. v. Til burg, Wiflcbrordiir.SI. en bij J. v. Houw@!ligei, Trompstraat VeBseroord Te Velsen en Wijkeroog bij Sehes*iBiSF, Ooodlsp® L 47, WSJIc.eroog. Te Santpoort bij B?, vb@ ^leursg, BoekhaBcicf. B(J dit summer behoort het offi- ciSelé Baadsverslag. Officieel. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 11 Juni 1918 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Hendrik Bemmers, van beroep werkman, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van aleoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteithet voorlokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt C 126 en gelegen aan de Ëloemstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bjj Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 15 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VERMEULEN, L.B. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente VELSEN maakt bekend, dat het kohier No. 2 der Personeele Belas ting der gemeente Velsen over het dienstjaar 1918, invorder baar verklaard op den 13 Juni 1918, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, 17 Juni 1918. De Burgemeester, P. P. VERMEULEN, L. B. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De gemeenschappelijk gezongen liederen werden begeleid door het Chr. Fanfarecorps Wilhelmina, di recteur de heer D, Klut, van hier. Na een openingswoord van den Voorzitter, de heer J. N. Bos, bracht de seeretari3, de heer W. Boom, het jaarverslag uit. Vermeld werd dat er in 't geheel 72 vergaderingen zijn gehouden en wel 48 Evangeli satie-vergaderingen, 18 openlucht- bijeenkomsten te IJmuiden en 2 te Velseroord en 4 bijzondere vergade ringen. Nadat ook de Penningmees ter zijn verslag had uitgebracht, werden voordrachten en zangnum mers ten beste gegeven en besprak Ds. Erdman dankbaar het nuttig werk dezer Vereenigipg. Oook de heer L. P. Tismeer sprak een op wekkend woord. Voor de militairen werd een tombola gehouden, welke zeer naar ieders zin was. Thee en gebak werden aangeboden. Te half twaalt werd deze goede bijeenkomst gesloten. Voor den Haag- schen krijgsraad stonden terecht A. J. milicein-soldaat der infanterie, afkomstig IJmuiden, terzake van dienstweigering en van diefstal van een draagstuk van een mitrailleur. Eischéén jaar en 2 maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht om te dienen. N. S., milicein-soldaat, afkomstig uit IJmuiden, stond terecht terzake van desertie, dienstweigering, het vernielen van het arrestantenlokaal en het mishandelen van een schild wacht. Eisch 1 jaar en 1 maand gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, en ontzegging van het recht om te dienen. VELSEROORD. „Waarom op 3 Juli gestemd op lijst 18 van uw stembiljet". De IJmuider Volksstem verleende hier haar medewerking. Voor de R. K. Kiesvereenigiug traden dien avond ais sprekers op de heeren A. B. Miehielsen, Burge meester van Haarlemmerliede e.a. en G. J. Braakhuis, voorzitter van den R. K. Kamerkieskring Haarlem. VELSEN. Het concert is tea bate van de Cnr. School op Wijkeroos. Deze school heeft geld noodig. Waar het nu geen tijd is om sen bazaar te houden, zal men toch allicht een kwartje over hebben em goede muziek en zang te hoeren, vooral ook omdat wij in dit opzicht niet te ruim bedeeld worden, Het is voor ae concertgevenden t® hopen, dat zij een flinke bate aan het Schoolbestuur kunnen afdragen. Bij goed weer is het een genot een paar uurtjes in het schoone Velserbeek te toeven. Bij ongunstig weer heeft het con cert in de Herv. Kerk plaats. SANTPOORT. Pas hebben we de inbraak bij den heer Jak achter den rug, of van Maandag op Dinsdagnacht hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht bij den winkelier J. E. Sluijters, waar ze behalve eenig ladegeld f 3.een kaas en een nikkelen rookstel buit maakten. In de bot telarij van den heer J. v. Donselaar werd ook een bezoek gsbracht, hier was een lederen drijfriem en brie- ventasch van hunne gading. DRIEHUIS. Uit de Gemeente. comité om uitkeering van een be drag van f 10.000, benoodigd voor een tijdvak van 10 weken. In de aanvrage is opgenomen een overzicht van de inkomsten en uitgaven van het comité sedert de vernieuwde uitkeeringen in 1917. Zooals uit dit overzicht blijkt is reeds een bijdrage verleend van fél.000, waarvan ten laste van het dienstjaar 1918 komt een bedrag van f 28 000. Het bij raadsbesluit vau 14 Mei j.l. toegestaan bedrag ad f 10.000 zal op 22 Juni a.s. geheel verbruikt zijn, daar van dat bedrag een groot gedeelte moest worden terugbetaald aan enkele leden van het comité, die een voorschot hadden verstrekt. Teneinde de uitkeeringon ook na 22 Juni a.s. te kunnen doen plaats hebben, zal-het noodig zijn het aan gevraagde bedrag toe te staan. B. en W. stellen mitsdien den gemeenteraad voor het benoodigde crediet hun daarvoor te veileenen. Zij de8len den gemeenteraad nog mede, dat een gespecificeerde op gave van de uitbetaalde salarissen bij de strikken ter inzage is neder- gelegd. Aanvraag van het Plaatselijk Steuncomité Velsen om uitkeering van gemeentelijke subsidie groot f 10.000 (tienduizend gulden) vóór 22 Juni 1918. Uitgaven en inkomsten sedert 22 September 1917. Uitkeeringen fl27J47.825 Salarissen en vergoe dingen 3,717.75 Bureaukosten 794.74 Bjjdrage Haringhaven 16.900. Bijzondere Uitkee- riDgenO 2.462.10 Diversen 104.94 Presentiegelden 16. Totaal f 151,943,35s Ontvangsten. In de kas op 22 Sep tember 1917 f 921.96 Subsidie der gemeente 41.000,— Kon. Nat. St. Com. (voorschot inbegrepen) 124.089.37 Totaal f 166.011.33 Begrooting uitgaven en inkomsten voor een tijdvak van 10 weken. Uitgaven. Uitkeeringen f 25 000. Salaris en vergoedingen 1.289.50 Bureaukosten 70. Bijdragen Haringhaven 10.000.— Totaal f 36.359.50 Subsidie der gemeente f 10.000. Kon. Nat. St. Com, 30.000 Totaal f 40.000.— De eisch was voor E. 12 en voor V. 6 jaar. f5 of 1 B, J. werkman te Velsen en A. v. T., metselaar te Wijkeroog, beschuldigd van diefstal, werd8ü vrij gesproken. Th. K., P. J. H., J. D., S. B., M.B., P. J H. en A. B., allen zonder bsroep te Velseroord, beschuldigd van diefstal worden aan de ouders teruggeven. J. D. te Velsen f 20 of 30 dagen wegens overtreding der Huurcom- missiewet. R. R. te Velsen, fS of 3 dagen wegens het in een in beweging zijnde trein springen. G. v. B. Velsen f 15 of 15 dagen wegens strooperij. Ingezonden Mag ik nogmaals een plaatsje in antwoord op het stukje van den heer Boelsums, lechercheur van politie alhier! Laat ik beginnen met te consta- teeren, dat de heer Boelsums met zijn geschrijf de kwestie niet tot oplossing heeft gebracht. Als het ook werkelijk is bedoeld om op te komen voor het politiecorps, dan meen ik dat hij het tegenoverge stelde bereikt heeft. Boelsums erkent ten volle de feiten door mij gesteld en doet mij feitelijk een verwijt, dat ik slechts gesproken heb van één maal, terwijl het reeds meermalen is voorgekomen, dat in beslag genomen vleesch door politiemannen is verdeeld. Welnu heer Boelsums, neemt U mij dit niet kwalijk, ik wist het niet. Wat nu aangaat de verdeeling, waar Boelsums beweert dat het niet alle agenten waren welke hun portie hebben gehad, dat is juist. Het waren alleen de Hoofdagenten en de re cherche met uitzondering van Boel sums, die kwam even te laat en greep er naast. Over mijn politieke reclamema kerij zal ik maar niet veel zeggen. De arbeidende klasse verwacht, neen eischt van mij, dat ik hun belangen voorsta omdat dit mijn plicht is. Veeleer meen ik dat gesproken kan worden van hielenlikkerij van de zijde van Boelsums, aangezien men nooit kan weten hoe men Hoofdagent wordt. Rest nog de hammen kwestie. Daar schijnt Boelsums echter meer van te weten als ik. Wanneer het juist is, dat daarbij ook een mijner partij genooten is betrokken geweest is dat misschien te laken. Wanneer dat het geval is zal daarom mijn critiek niet minder seherp zijn. Waar nu overigens Boelsums zoo'n buitengewone vrees heeft; voor het prestige der politie, daar zou ik hem een goede raad willen geven en wel deze. Gij met Uwe Collega's waarmede ik niet het minst op het oog heb Uwe gegalonneerde Collega; zorgt steeds Uw plicht nauwgezet te doen, dan kan er aan Uw prestige niet worden getornd. IJMUIDER COURANT Zendingsdag. Woensdag werd; in den tuin van het Brongebouw te Haarlem een Zendingsdag ge* houden, uitgaande van de classis Haarlem der Geref. Kerken. Milttaire Evangelisatie, De mi litaire Evangelisatie-vereeniging al hier hield Donderdagavond haar eer ste jaarvergadering in het Gebouw voor Chr. Belangen. De zaal was goed bezet en de vergadering droeg een feestelijk cachet. Bedankt. De heer- J. R. Goris, candidaat tot den H. Dienst te Ze venbergen, heeft voor het beroep naar de Geref. kerk alhier bedankt. Het tentenkamp. Het tenten kamp aan het Noordzeekanaal, dat wegens de oorwormenplaag opge broken moest worden, wordt thans alhier opgeslagen op het z.g. Ha nenland, tegenover het spoorstation. Politieke vergaderingen. Woens- avond hadden alhier twee politieke vergaderingen plaats. In de zaal Flora sprak voor de S. D. A. P. de heer A. de Vries van Zaandam over Tuinconeert. Woensdagavond a,s. heeft in de buitenplaats Velser- beek een tuineoucert plaats, te ge ven door de Chr. Zangvereeniging Hosanna te Velseroord, Mevr. Baron nesse van Tuyll-Boreel (viool) en Mej. Annie van Geelen (zang). Machinepersoneel. Op Zater dag 18 Juli a.s. houdt de Vereeni- ging van Machine personeel, in dienst bij den Rijkswaterstaat in Nederland haar algemeene vergadering in Café Bloemoord alhier. Inbraken. In ons eens zoo rustig dorp is tegenwoordig inbraak aan de orde van den dag en nacht. S.D.A.P. Alhier sprak Dr. Th. van der Waerden voor een goed bezette zaal. De vergadering was naar Het Volk meldt geheel op onze hand. Geen debat. Brochureverkoop f 1.50. Oogstdrie vrouwelijke leden voor de partij. Crematies. Donderdag heeft op Westerveld de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van een Utrechtsche dame en van dat van den gepens. Luit. Kolonel van het O, I. Leger J. H. van den Broek, op79-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Verhooging crediet steun ter be strijding van de gevolgen der werk loosheid. B. en W. deelen den gemeenteraad mede dat bij hun is ingekomen de hieronder opgenomen aanvrage van het plaatselijk Steun Uitgaven. Ontvangsten. Bijzondere uitkeeringenToeslag loon haringhaven, verstrekking reisgeld, schoe nen aan gesteunden, vergoeding salaris van de menschen welke belast zijn ge weest met het uitgeven der schoenen bons enz. Diversenporto's, rijwielhuur contro leur enz. Moord te Anna Paulowna. De Alkmaarsche rechtbank veroordeel de P. E., rijwielhandelaar te IJmui den en F. H. V., machinist te Vel seroord, respectievelijk tot 10 jaar en 8 jaar gevangenisstraf, wegens den moord op den landbouwer S. t,e Anna-Paulowna. Rechtbank. De Haarlemsche rechtfeauk veroordeelde C. H. werk man te Velsen wegens diefstal tot Kantongerecht. De kantonrech ter te Haarlem deed de volgende uitspraken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mynheer de Redacteur!

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1