cei haddeii gezeten. Ze hadden van te voren af kunnen spreken wat te zeggen op de rechtszitting. Waar ze een hen gestelde vraag niet samen van te voren hadden overdacht klopten hun woorden niet. De raadsman sprak zijn ver wondering uit over de abnormale verhouding der strafmaten en vroeg voor bekl. een lichtere straf. De a.s. stemming. Maandag avond had in Hotel de Prins onder voorzitterschap van den loeo-burge meester, wethouder Vermeulen, een vergadering plaats van. voorzitters, leden en plaatsvervangende, leden der stembureaux met de ambte naren ter secretarie, ter bespreking van' de taak der stembureaux, zoo als die in de gewijzigde kieswet is omschreven. De opkomst was zeer grootde hoofd-commies ter secre tarie, de heer J. Kosteijk, die de inleiding hield, had een aandachtig gehoor. Achtereenvolgens werden besprokende samenstelling der bureauxde inrichting der stem bussen het verstrekken van inlich tingen aan de kiezers. Be voorzitter dankte aan het einde der vergadering den inleider voor zijn duidelijke verklaring en de vele opgekomenen voor hun belang stelling. Een der leden vroeg or de jongste leden des nachts bij de stembus moesten waken. Als zi de stemmen in huis hadden, zouden zeker niet slapen. Presentiegeld. Tot heden gold als regel dat de leden der stem' bureaux in deze gemeente recht hadden op een vrijen maaltijd zonder toekenning van vergoeding voor tijd verzuim. Naar wij vernemen zal in de eerstvolgende raadszitting een voorstel aan de orde komen om dezen leden, gezien de moeilijkheden met de levensmiddelen, eenpresen tiegeld toe te kennen, zoodat ieder ten eigen huize zijn maaltijd zal kunnen gebruiken. St. Ed SANTPOORT. Ontvreemd. Ten naaeele van den arbeider Th. D. is uit den Ve| serpolder ontvreemd diens rijwie, waarvan de dader tot heden nog onbekend is. De politie onderzoekt de zaak. N.H.Ct. Landdag Liberale Unie. Door het ruwe weer wérd de openbare landdag der L. U. in de zaal van het hotel Yelserend gehouden. De opkomst, het weer in aanmerking genomen, was redelijk te noemen Als eerste spreker trad op de heer R. Visser van Berkhout met zijn rede Treub en de landbouw. Hi liet duidelijk in zijn rede uitkomen dat hij met de landbouw-voornemens van den heer Treub niet in één schuitje voer. De twee laatste sprekers de hee ren Prof. Dr. B. D. Eerdmans en P. Otto hadden tet onderwerp ge kozen „De ondergang van de libera len" en „Partijkeuze". Deze uitge sproken gedachten van beide spre- kers vulden elkaar volkomen aan, de heer Otto eindigde met een woord van opwekking om op de L. U. te stemmen. Het zangkoor dubbel kwartet „I. S. Bach" uit Water graafsmeer zong onberispelijk en oogstte een welgemeend applaus in. De heer de Vries, voorzitter van de propaganda-commissie sloot met een woord van dank aan koor, sprekers en belangstellenden deze bijeenkomst. Hagelingerweg. We willen ei nog eens op wijzen, dat a.s. Vrij dagavond voor de eigenaren van eigendommen aan den Hagelinger weg onze wethouder, de heer Ver meulen zal spreken in de zaal van den heer J. Th. Böhm. Alle te stel len viagen, kunnen dan in behan deling genomen worden. Het is nu maar te hopen, dat men tot een vergelijk komteen verkapt alge meen bouwverbod aan dien weg, met welk voorstel B. en W. in den raad willen komen kan in den tijd van groote woningnood toch niet een ■Igamëen belang genoemd worden. Meerdere vettigheid. Alhier heeft zich een voorloopige commissie ge vormd, di6 zich ten doel stelt plan nen voor meerdere veiligheid te ontwerpen. Ze hoopte op volledige medewerking van de inwoners. Een en ander staat natuurlijk in verband met de veie inbraken, die in den iaatsten tijd hebben plaats gehad De Storm. Ook hier heeft de storm danig huisgehouden, behalve dat de schadsin de tu inderij en niet onbelang rijk is, zijn ook bij eenige bewoners ruiten ingewaaidop den Rijks straatweg voor de woning van den heer F. Aug. Kelting woei een iep om, op den Brederoscheweg werden twee zware popels totaal verspiin terd. DRIEHUIS. De R. K. Landdag. De door 'n 4-tal onderafdeelingen op Zondag georganiseerde, groote politieke land dag te Veisen is, hoewel met eenig9 wijziging der plaats van samenkomst schitterend geslaagd. De meeting had, daar het weder niet toeliet, deze in de open lucht te houden, plaats ia de R. K. Kerk te Driehuis, waaruit voor enkele uren Ons Heer «verwijderd werd. De kerk was door hulpvaardige handen een gëimproyiseerde vergaderzaal geworden. Op het koor had het fanfarecorps „Soli Deo Gloria" plaats genomen, dat aanving met het on berispelijk uitgevoerde „WienNeer landsch bloed", het overoude volks' lied, dat toch altijd weer een snaar doet triiien van gehechtheid aan het vaderland. Na een opgewekt openingswoord van den voorzitter, den heer Nijssen verkreeg den heer Ch. v. d, Bilt. nummer 2 der iijst HaarlemHel der, het woord om te spreken over het onderwerp: „Beginsel en Pro gram". Zeer in den breede behandel de deze spreker onze staatkundige beginselen, waarvan ons program van actie blijk geeft. Onder applaus betrad nu nor één der lijst Mr. Bomans, het spreek gestoelte en wees allereerst op de eenheid en werkkracht in de kies kringen Haariera— Helder, e6n voor beeld in den lande. Wij gaan - aldus spr. de socialisten verslaan In Protestantse!1,, landelijkN.-Holiand zal de R. K. Staatspartij de sterkste blijken yan alle partijen. Passtoois val van 1918 zal gewroken worden door da verschijning van drie zijner politieke kapelaans in het Bin nenhof, die zijn voïksieuze hoog zullen houden: „Voor God en Kerk Vorstin en land Wat in deze rodevoering opviel was de bijzondere waarschuwing en opwekking om te streven naar een reehtsch kabinet Hij hekelde Treub's „partijloos" kabinet en diens pogen om zijn zetel „warm te houden" tevens verwierp spr. Heemskerk's meening over e9n nationaal kabinet, „Noch een zakenkabinet, noch een ministerie „ad hoc" is onze leuze. Nationaal beteekent Christelijk. Fier christelijk moet zijn ons kabinet- uit welks handen wij de uitvoerings wetten van art. 192 G. W. ontvan gen wij eischen de 100% gelijk, stelling, zonder parodie of lachsuc ces om de ziel van ons kind tran- sigeeren wij niet, dat kunnen, dat mogen, dat zullen wij niet 1" Don derend applaus volgde op de overweldigende rede van Mr. Bomans Tijdens de pauze schalden de fanfares in blij gejubel en daverden de liederen uit meer dan duizend kelen tegen de statige gewelven van het Huis des Heeren. De derde en laatste spreker zette de kroon op dezen onvergetelijken middag. Het was de Zeer Eerw Heer Passtoor J. G. van Kelckhoven uit Amsterdam, die tot onderwerp had gekozen „Naar oude Roomsche wijs". De vurige redenaar behandel de uitsluitend onze alles omvattende beginselen, het doel van het leven, nopend tot onze politieke actie langs Katholieke lijnen. In een schitterende peroratie, waarin de gewijde rede naar den Katholieken kiezer beval, op 3 Juli te kiezen tusseben Christus of Barabas, (rechts of links) eindig de pastooor van Kelckhoven zijn verrukkelijke redevoering, die een waardig slot was.van dezen groot- schen echt Roomschen politieken landdag, welke oen evenement voor Veisen genoemd mag worden. N. H- Ct. Uit de Gemeente. Bedriegelyke Bankbreuk. Vorige week heefo de vierde kamer der Arrondissements-Rechtbank te Am sterdam behandeld de zaak tegen den maehinefabrik'ant R R., vroeger te IJmuiden, beschuldigd, dat hij verklaard zijnde in staat van fail lissemenfc, niet heeft opgegeven zich in den boedel bevindende baten activa tot een waarde van f 300.000 Deze activa bestonden uit drie hem toebehoorende schepen, een parti hout, een huis en een bedrag aan geld van f30.000. Uit het verhoor van beklaagde bleek, dat hij in moeilijkheden was geraakt. Als hij ai zijn schulden betaalde, zou er ongeveer niets voor hem overblijven om van te leven Op aansporen van zijn neef heeft hij toeD het voornemen gemaakt zijn eigendommen te gelde te maken en daarna zich failliet te laten ver klaren. Dit is dan ook gebeurd Beklaagde er&ent in te zien, dat dit zeer misdadig was. De curator, mr. A, N. Kühn, ver klaarde beklaagde herhaaldelijk ge- waarschuwt! te hebben. Het bleek dat het actief f 100,000 en het pas sief f99,000 bedroeg, zoodat het faillissement niet noodig was ge weest. Bovenbedoelde neef van beklaagde verklaarde, dat de verkoop van d goederen aan een tusschenpersoon heeft plaats gehad, op advies van een met name genoemden advo caat. Getuige had een bedrag van f30,000 in bewaring genomen en op de Twentsche Bank gezet. Mr. Karsten, als getuige a décharge gehoord, is met beklaagde in zake iijke relatie geweest. Hij heeft de overtuiging, dat de man uit dom heid gehandeld heeft. Het O.M. eisehte 1 jaar gevan genisstraf. c Centrale keuken. De Centrale keuken heeft de vorige week ver strektMaandag 837, Woensdag 1153 en Zaterdag 798 porties Totaal 2788 porties, tegen 2689 de voorgaande week. Bovendien voor de schoolvoeding 246 porties, 110 voor de nachtploeg arbeiders der papierfabriek en o.g 35 voor de arbeiders der haringhaven Scheepvaart, De „Java", binnengekomen „Daar komt een schip met goud „Het brengt ons de eerste voorraad [graan" Het stoomschip Java is na een afwezigheid van ruim 2 jaar in ons land teruggekeerd. Het bracht een lading van 4000 ton mais en 82.000 balen meel mede, in mindering van de ons door Amerika toegezegde hoeveelheid. De „Stella" voor Rot terdam bestemd komt achter de Java aan. De FrisiaHet stoomschip „Frisia" wacht alhier, naar officieus medegedeeld wordt op het sein van vertrek van het stoomschip „Hoi- landia" uit Halifax, waartegen het volgens de „final clearence wordt uitgeruild. De „Zeeland". Zaterdagmiddag kwam alhier voor stormweer binnen de zeesleepboot „Zeeland", die is uitgerust voor een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van het stoomschip „Koningin Regentes". Kort na aankomst alhier kwam be richt, dat dit onderzoek enkele da gen is uitgesteld. De „Zeeland" ver rok daarop Zondagmorgen weer naar Rotterdam. Uit de Provincie Prov. Staten. Gedeputeerde Sta en van Noord-Holland stellen voor geldleeningen aan te gaan tot he. verkrijgen van bedragen van f100,000 en f 6 )0 000, onderscheidenlijk voor een bijdrage van den bouw van eer) nieuwe sluis te IJmuiden en voor uitbreidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Eiectriciteitsbedrijf van Noord-Holland. De rente zal ten hoogste 5 pet. bedragen. De leeningen [moeten in 40 jaar zjjn afgelost. VISSCHERIJ. Visscherij-inspectie. Uit het ver slag der Visscherij over Maart 1918. ZeevisscherijEvenals in de beide eerste maanden van het jaar was het aantal vaartuigen, dat aan de zeevisscherij deelnam, grooter,, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, doch hestonden deze weder mitsiuitend"uit zeilschepen en vaartuigen van kleinere soort, tarwij in dezelfde maand van 1917 ook stoomtrawlers in bedrijf waren. Bo vendien was in Maart 1917 de stoomt! awlvisscherij weer van meer beteekenis, dan in de voorafgaande maanden van dat jaar. Het gevolg was dat hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde viseh thans geringer waren, dan in Maart van het vorige jaar. Treïlvisscheryj Ook in deze maand bleef de scoomtrawivisscherij, in verband met het verbod tot uitvaren geheel stilliggen. De motorvaartuigen namen in iets kleiner aantal aan de trawlvisseherij deel, dan in de vorige maand. Hun aantal, evenals dat d?r sieepbooten en dergelijke, voor de trawlvisseherij ingericht, overtrof echter beduidend dat van de vaar tuigen der zelfde soort, die in Maart 1917 dezen bedrijfstak uitoefenden Door gebrek aan motorbrandstof konden de meeste motorvaartuigen hön motor niet gebruiken. Dit had mede een ongunstigen invloed op den gemiddelden reisduur en te be sommingen dezer vaartuigen. De motorloggers verkregen desniette min, dank zij de hoogere opbrengst der door hen aangevoerde viseh, een grootere gemiddelde reis-besomming de motor-kust visschers daarentegen vischten met minder succes. De sleepbooten en dergelijke voor de trawlvisseherij ingericht, vingen en besomden gemiddeld beduidend meer dan in Maart 1917. De berichten omtrent de ernstige ongelukken, waardoor de zeiliog gervioot getroffen was, waren aan vankelijk oorzaak, dat verscheidene vaartuigen van deze soort de vis scherij staakten. Een deel bleef op de kust vissehen. Zij namen dan ook in kleiner aantal aan de trawl visseherij deel, dan in de vorige maand en her-wel zij talrijker wa ren dan in Maart f917, maakten zij minder reizen, dan in die maand hc-t geval was. Dank zij de hooge re opbrengst der door hen aange voerde viseh, hadden zij thans ech ter meer succes. De uitoefening der trawlvisseherij door dë zeilkustvisschors verkreeg in deze maand weer een vrij belang rijke uitbreiding zoodat er veelmeer aan deelnamen dan in Maart 1917 De resultaten der visscherij waien ook iets gunstiger. Beugvisscherij. Evenals de stoom trawlers bleven de stoombeugers, in verband met het verbod tot uit varen stilliggen. Het aantal zeilbeugers breidde zich echter uitverleden jaar werd daarentegen door geen enkel zeil- vaartuig de beugvisscherij uitge oefend. Drjjfnetvisscherij. Door Nederland- sche vaartuigen werd, evenmin ais in andere jaren, gedurende deze maand drijfnetvisscherij op haring uitgeoefend. Kustvisscheri/j. In de maand Maart kwam veel windstilte voor, waardoor de visscherij met gaand want enkele dagen niet kon worden uitgeoefend. Behalve door de visschers van het tweede district werd de visscherij drukker uitgeoefend, dan in Maart 1917 en was haar opbrengst ook grooter. Staatsvisschershavenbedrijf. Het St.bl. no. 339 bevat de wet van den 3den Juni 1918, tot verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisschers havenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1917. Loggers gebleven. Door den aanhoudenden storm uit het Noord westen zijn een groot aantal mijnen los geraakt. Een groot aantal is op onze kust aangespoeld. Enkele heb ben helaas rampen veroorzaakt. Zoo wordt gerapporteerd, dat een logger, die. men aan het tuigage meende te kennen, als de Huberta Petronella K. W. 108, in de lucht gevlogen is, vermoedelijk door op een mijn te loopen. Van de opvarenden is niets bekend. Ook wordt gerapporteerd, dat nog een tweede logger eenzelfde lot heeft ondergaan, doch van deze weet men niet, welke het is of waar hij thuis behoort. Aanvaring. Zaterdag zijn in de visschershaven alhier de vaar tuigen IJ. M. 387 en N. W. 12 met elkaar in aanvaring geweest. Laatst genoemd vaartuig bekwam ernstige schade en moest, om zinken te voorkomen, aan den grond gezet worden. Ingezonden Zeer geachte Redactie. 't Is naar aanleiding van het in gezonden stukje van den Heer G. J. Nieuwpoort dat ik voor enkele regels plaatsruimte vraag. Genoemde Heer kan maar niet begrijoen dat sinds de broodkaarten- dief- ta len gepleegd zijn de brood kaarten bij toezending en na terug ontvangst van den drukker(s) niet eventjes geteld zijn 110.000). Laat ik hem echter Dij deze mee- deeien (ook als belanghebbende) dat er nooit sprake is geweest van broodkaarten diefstal(ien) en er dus ook geen aanleiding was om den drukker te wantrouwen. Voorts bevreemdt het hem dat in de 2 laatst gehouden gemeenteraads vergaderingen, n? dat genoemd mis drijf is gepleegd (het „misdrijf" wat hij noemt is niet gepleegd) een der raadsleden niet den moed heeft ge had zijn ex-vriend Eikelenboom eventjes aan den schandpaal te nagelen. Het „misdrijf", wat m'n ex vriend bedoelt is: dat door een van mijn personeel 3 (drie) bonboekjes zijn meegenomen, de rest, ais van 'n restant sprake kan zijn, is nog in onderzoek bij de recherche en zal ter gelegener tijd wel worden be kend gemaakt door de pers. En nu volgt de zin waar ik even de aandacht op wil vestigen. Er staat: Of achten de heeren de zaak niet belangrijk genoeg dat hier het voedsel van den één door den ander wordt opgegeten 't Staat er duidelijk: dat hier het voedsel van den een door den ander wordt opgegeten." Maar ais U geachte ex-vriend, handelt of scharrelt met levensmid delen, is dat dan ook niet aan de distributie onttrekken En dat heeft U gedaan. Dat is mij bekend. Zou het daarom maar niet beter zijn om zulke zinnen niet te schrijven f U heeft het toch ook onttrokken uit de armste monden? Die hebben toch niet bij U 'n extra rantsoentje kunnen koopen? En is het wel' de gewoonte of beter gezegd is het gewenscht, dat tijdens het onderzoek van de recher che, dat feit in 'n openbare raads vergadering wordt besproken, al is dat feit nog tienmaal belangrijker? U geachte Redactie, dankend voor de plaatsruimte. A. EIKELENBOOM. Santpoort, 25 Juni 1918. De Verkiezingsuitslag. De „Haagsche Post" heeft onder zijne lezers een prij vraag georgani seerd naar den waarschijnlijker! af- oop der verkiezingen. Wiehetdichtst bij de waarheid zal blijken te zijn, ontvangt den prijs. Thans echter geeft het blad reeds het gemidde.de van alle ontvangen antwoorden, de gemiddelde verwach ting dus omtrent den uitslag der verkiezingen. Aldus. R.-Kath. 367 290 27.7 S. D. A.P. 302 190 22.8 Anti-Rev. 159 530 12.0 Unie-Lib. 137.830 10.4 Vrijz.-Dem. 105 980 8.0 Chr. Hist. 99 680 7.5 Vrije Lib. 93 940 7.0 Ec. Bond 86 050 2.7 S. D. P. 26 180 19 1.328.670 Staatspartij 11 690 Plattelandspartij 10 710 Chr. Democraten 10.640 Middenst.partij 10 010 Chr. Socialen 7.000 S. P. 6.580 Neutrale Partij 5 390 Politie-Partij 4 970 Oud-Geref. 3.360 Chr. Socialisten 560 Onden fficieren 280 prot. Kiezers 140 100 Totaal 1.400.000 Het zal na 3 Juli blijken of deze prognose juist is. Er zullen wel Opgespoord. Het ontvreemde rijwiel van den tuinder J. v. d. B. te Jan Gij zenvaart is door de Haarl recherche en den Rijksveldwachter Brigadier A. te Santpoort te Haar lem opgespoord, terwijl de dader daarvan, zekeren H. D. alhier ge- vankelijk naar Bloemendaal is over gebracht. [beladn." Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Vermoedel. Vermoedel. verdeeling verdeeling bij 1.400000 der stemmen Kamerzetels

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2